Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 59

Θέμα: PLL FM EXCITER 87.5-108 MHz CDM Electronics...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή PLL FM EXCITER 87.5-108 MHz CDM Electronics...

    παιδια σημερα πηγα στον παλιαντζη κατι παλιοσιδερα και βρηκα το προαναφερθεν pll και πομπος μαζι απο οτι νομιζω σε αριτη κατασταση ετσι το αγορασα (30ευρα μου εδωσε ο παλιατσης για τα σιδερα που του πηγα)... το ανοιξα και ειναι πεντακαθαρο μεσα... εχει 2 fan και το τροφοδοτικο του αποτελειτε απο 3 παραλληλα TIP3055 που οδηγουντε απο ενα TIP3055... σαν εξοδο στο πομπο εχει το blw60c που οδηγειτε απο το BLY87c (και τα 2 αυτα τρανζιστον ειναι σε στρογγιλη πορσενανι με 4 ακροδεκτες σε σχημα σταυρου)... μετα απο καποια εξεταση βρηκα οτι το blw60c ειναι μαλλον καμενο λογο του οτι μετραει εκπομπος με βαση και προς τις 2 κατευθηνσεις... και ρωταω τωρα εγω σαν ασχετος... αυτο το μηχανημα αξιζει? δλδ λεει να ψαχτω να το φτιαξω? το blw60c ποσο θα κοστισει? η πλακετα του pll δουλευει κανονικοτατα γιατι εκανα την εξις δοκιμη... ξεκολλησα την εξοδο του pll απο την εισοδο του πομπου και κολλησα ενα καλλωδιακι στο pll σαν κεραια. αυτο ειχε σαν αποτελεσμα μεσα σε ολο το σπιτι το pll να παιζει σχεδον καθαρα οτι του εβαζα στην εισοδο και σε οποια συχνωτητα το ειχα... τι λετε και εσυ οι μεγαλοι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Το biw60 ίσως το βρεις στον Μανιάτη (radio741).Στα μεταγενέστερα pll του o Δελληγιάνης χρησιμοποιούσε το 2N6084.Το κόστος των εν λόγω τρανζίστορ αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι γύρω στα 70 ευρώ.Από κει και πέρα το τρανζίστορ για να είσαι σίγουρος ότι είναι καλό θα πρέπει να το ξεκολλήσεις από την πλακέτα του linear.Γενικά σαν μηχάνημα για ερασιτεχνική χρήση δεν είναι άσχημο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    το ξεκολλησα για να το μετρισω φυσικα... καλα σιγα μην δωσω 70για να το φτιαξω..το μηχανιμα αυτο επεσα τυχαια στα χερια μου και δεν προκητε να το δουλεψω... οποτε μαλλον θα καταληξω με κανα ωραιο τροφοδοτικο 6-8 αμπερ.. :P

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Αν σκεφτείς ότι το μηχάνημα αυτό ο Δελληγιάννης το πουλάει περίπου στα 450 ευρώ νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να δώσεις 70 και να το φτιάξεις με την προϋπόθεση ότι δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    βαλε 2Ν6083 25ΒΑΤΤ η 2Ν6084 40ΒΑΤΤ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    μακαρι ολοι να βρισκαμε ετσι μηχανηματα...μην εισαι χαζος φτιαχτο, αξιζει,μη το χαλασεις αδικα..!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    παιδια ωραια τα λενε και συμφωνω μαζι οτι αξιζει να γινει ΑΛΛΑ γιατι να δωσω 70ευρα για να το φτιαξω αφου δεν με ενδιαφερουν οι πομποι? αν διαβαζετε τα ποστ μου θα δειτε οτι ειμαι μονο με τους μΕ και οχι με κεραιες κτλ ... και επειδη ειδα οτι υπαρχει ενα ενδιαφερον να αγορασουν την πλακετα του pll και την πλακετα του πομπου γιατι να το κρατησω ενω θα μου ειναι αχρηστο? και παλιοτερα ειχα δει κατι παρομοιο αλλα ποιο μεγαλο και το μονο που ειχα παρει ηταν ο μετασχηματιστης λογο του οτι μπορει καποιος να το ηθελε περισσοτερο απο εμενα...

    περι αυτου ο λογος

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Να σου δωσω μια ιδεα τοτε για να αξιζει να το φτιαξεις... Φτιαξε εναν κοντρολλερ με οθονη LCD και πληκτρολογιο για αυτο που να αντικαταστησει τα Thumbwheels της επιλογης συχνοτητας, και να ρυθμιζει την ισχυ εξοδου, ενω να διαβαζεις και ισχυ, στασιμα, και επιπεδο εισοδου διαμορφωσεως! Μετα θα το πουλησεις αν θελεις (και δεν κολλησεις εντελει το μικροβιο της RF) σε σιγουρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ τιμη... και θα εχεις κανει ενα ωραιο προτζεκτ με μΕ... !

    Βεβαια ολα αυτα ειναι ασημαντα...
    Το σημαντικοτερο που καποιος θα σε ρωτουσε εντελει με ολα οσα ειπες ειναι...
    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΑΛΙΑΤΖΗΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΖΑΜΠΑ ΠΟΜΠΟΥΣ ΕΚΕΙ, να πανε να παρουν οσα παιδια ασχολουνται με RF ??? !

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ειναι εδω λιγο εξω απο την πτολεμαιδα που μενω... δεν βρισκω συνεχεια... αλλα απο μικρος πηγαινα εκει λογο του οτι οι 2 θειοι μου κανουν συνεχεια διαφορες κατασκευες (ο ενας με τα σιδερα και ο αλλος με τα ηλεκτρονικα) και ετσι εχω τυχει αρκετα παραξενα πραγματα μερικα απο αυτα ειναι ενας επαγγελματικος ενισχυτης για τον οποιο εδωσα γυρα στα 200ευρα για να τον φτιαξω (αλλαξα ολα τα τελικα μοσφετ πυκνωτες κτλ κτλ...) για προσωπικη χρηση αλλα τελικα τον πουλισα σε εναν τυπο που μονο χρησο δεν με εκανε για να του τον δωσω... τελικα με επισε με 450ευρα... αγορασα εναν 2χ100w για μενα αλλα τελικα ειναι μαπα μπροστα σε εναν marantz PM 550DC που το μονο προβλημα που ειχε ηταν ενα καμενο τελικο τρανζιστορ... επισης αν σας ενδιαφερει ο θειος εχει ενα συρταρη με λυχνιες αν θελετε μπορω να σας κανω μια λιστα με το τι εχει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Βρε να μην εχουμε και εμεις κανα τετοιο παλιατζη!!!!!!
    Σαν το συγκεκριμενο μηχανημα ειχα πριν μερικα χρονια αλλα δυστηχως επεσε θυμα κλοπης αυτο μαζι με ενα 400αρι
    λινεαρ του CDM (Δεληγιαννη)
    Κανε καμια λιστα με τις λυχνιες μπορει να εχεις κατι που μας ενδιαφερει!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DSP PLL 87 /108 MHz 2 watt digital
    By aris52 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 10:35
  2. ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΕΡΑΙΑ FM 88-108 MHz 85-110 MHz
    By radioamateur in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-15, 18:33
  3. PLL ΓΙΑ ΤΑ FM 88-108 MHz
    By ALAMAN in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-09, 11:07
  4. PLL 87,5 - 108,00 MHZ
    By GSA-ELECTRONIC in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-09, 16:46
  5. pll exciter fm (gsa-electronics)
    By GSA-ELECTRONIC in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-08, 13:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας