Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΤΗ 4.8V NIMH (4x1.2V) ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΤΗ 4.8V NIMH (4x1.2V) ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

    Καλησπερα παιδες,

    εχω ενα κατσαβιδι μπαταριας (Black & Decker KC900 που δεχεται 4xΑΑ μπαταριες αλλα δεν ειναι επαναφορτιζομενο και θελω να το μετατρεψω σε επαναφορτιζομενο. Η πατεντα ειναι απλη απο το μερος του κατσαβιδιου, χρειαζομαι ομως ενα φορτιστη που να το αφηνω πανω και να ξενοιαζω δηλαδη:

    1. Να φορτιζει επαρκως σε 2-3 ωρες τις μπαταριες (ας πουμε οτι ειναι 2500mAh η καθε μια)
    2. Να εχει LED ενδειξης ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΤΟΙΜΟ
    3. Να σταματαει την φορτιση οταν οι μπαταριες ειναι φορτισμενες και να τους παρεχει ρευμα συντηρησης καθως θελω το κατσαβιδι να ειναι μονιμως πανω στον φορτιστη.
    4. Να εχει φτηνα υλικα (που συνηθως τα εχουμε στα εργαστηρια μας π.χ LM317) και απλο, μικρο κυκλωμα (καθως δεν εχω χρονο για πολυπλοκες δοκιμες και PCB κ.λπ)

    ενα απλο σχεδιο που βρηκα ειναι το παρακατω:
    Ειναι καλο σαν ξεκινημα τι λετε (με μετατροπη για 4.8V φυσικα)?

    ελπιζω να μην σας επριξα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Κανεις καμια βοηθεια τιποτα? Φυγατε ολοι διακοπες? :p

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Καλό και γρήγορο και φθηνό και χωρίς πειραματισμούς δεν υπάρχει αν θες να το φτιάξεις. Αν απλά το χρειάζεσαι πας και πέρνεις ένα από το Γερμανό αλλά πρόσεξε να γράφει οτι ελέγχεται απο μικροεπεξεργαστή. (Κάποια orbit που είχε παλαιότερα ήταν φθηνά και εξαιρετικά και έδειναν και 4 επώνυμες μπαταρίες δώρο)
    Αν θες να το φτιάξεις κοίτα για κατασκευές με το U2400 που υποθέτω θα το βρείς στα μεγάλα καταστήματα (Φανός Μουτσιούλις...κλπ), διαφορετικά θα το βρεις στο ebay...
    Επίσης υπάρχει κάπου στο forum η ανάλυση ενός κυκλώματος που είναι το kit της Velemann και χρησιμοποιεί το ολοκληρωμένο CD4536. Δεδωμένου οτι δεν έχει εξειδικευμένα αλοκληρωμένα (αν και to cd4536 δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδωμένο), αλλά ούτε και μικροελεγκτή είναι έξυπνα σχεδιασμένο.

    (ίσως βρείς το θέμα που ανέφερα βάζοντας στην αναζήτηση CD4536)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Καλημερα chip,

    λοιπον να στο δωσω να το καταλαβεις αλλιως : θελω να φτιαξω ενα τετοιο κυκλωμα & συγχρονως να ξεφορτωθω/χρησιμοποιησω διαφορα κοινα υλικα απο το εργαστηριο μου (μετασχηματιστες, διαφορα LMxxxx, σταθεροποιητες, ΝΕ555, αντιστασεις κ.λπ) και ειπα μπας και καποιος απο εδω εχει φτιαξει κατι αντιστοιχο ή ξερει κατι.
    Να αγορασω ετοιμους ξερω καλα που εχουν

    Οσον αφορα τα καταστηματα που ανεφερες, κατοικω στα Χανια (το λεει στο προφιλ μου ) και δεν ειναι και η πρωτη μου επιλογη για 1-2 εξαρτηματα, αφου θα πληρωσω πιο πολυ στα μεταφορικα παρα στο εξαρτημα.

    Παντως περιεργως μου εδωσες απαντηση ακριβως αντιθετη με αυτο που ζηταω, δηλαδη μου αναφερεις κυκλωματα με το CD4536 & U2400 που ειναι εξιδικευμενα ολοκληρωμενα και προφανως ελαχιστα τα εχει δουλεψει ο καθενας μας και φυσικα θα θελουν και αρκετο πειραματισμο. Επισης η πλακετα του Velleman ειναι πολυ δυσκολη οπως βλεπεις για να γινει σε διατρητη ή breadboard (σε πρωτη φαση).
    Δεν ειπα να μην ρυθμισω ενα τριμμερ ή να μην μετρησω εναν παλμο, αλλα δεν θελω να καθομαι και 3 ωρες πανω απο τον φορτιστη για να προσεχω μην τυχον και τιναχτουν οι μπαταριες στον αερα


    Δες το σαν να σε προκαλλει καποιος, σου λεει δηλαδη: φτιαξε εναν φορτιστη με οτι εχει το εργαστηριο σου, που να συγκρινεται σε δυνατοτητες με εναν του εμποριου των 20-30€.
    Ετσι δεν εγιναν και πολλες εφευρεσεις ανα τον κοσμο ή κανω λαθος?


    σ'ευχαριστω πολυ παντως για τον χρονο σου. Και παλι καλη σου μερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    το lm317 μπορει να χρησιμοποιηθει για φορτιση αν λειτουργει
    σαν σταθεροποιητης ρευματος.
    Αλλα ας τα πουμε απο την αρχη.
    Για την φορτιση των μπαταριων χωρις να σε απασχολει ο χρονος
    φορτισης πρεπει να εχουν ρευνα φορτισης μεγιστο το 1/10 της χορητικοτητας
    τους( π.χ. μπαταρια 2500mAh, max ρευμα 250mA).
    Αν δεν θελεις τοσο μεγαλο χρονο τοτε θα κατασκευασεις με τα
    ολοκληρωμενα που σου προτεινε ο φιλος CHIP.
    στο κυκλωμα που εχεις το ρευμα φορτισης ειναι 50mA.
    (σχεδιο απο http://www.ortodoxism.ro/datasheets/...r/DS009063.PDF σελιδα 11).
    αν θελεις να φορτισεις μια τετοια μπαταρια (2500) θα θελεις 50 ωρες.
    προτινω και εγω με την σειρα τα ολοκληρωμενα που προτεινε ο CHIP
    διοτι εχουν μονα τους συστημα για τον ελεγχο της φορτισης και αλλαζουν
    αυτοματα το ρευμα φορτισης σε ρευμα συντηρησης οσο εχεις τις μπαταριες σε φορτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Καλησπερα GEWKWN,

    ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα και εσυ μου αναφερεις ολοκληρωμενα που ειναι αμφιβολο οτι αν θα τα βρω και σε αγνωστη τιμη.

    Οσον αφορα το κυκλωμα που εβαλα εχεις απολυτο δικιο. Ειναι υπερβολικα "χαζο" οντως...

    Παντως, εγω βρηκα τα MAX712/MAX713 της MAXIM και μια αντιστοιχη υλοποιηση απο το datasheet τους εδω: http://www.qsl.net/eb4eqa/batt_charger/batt_charger.htm
    και φαινονται να ειναι αυτο ακριβως που ψαχνω σαν λειτουργια και το σημαντικοτερο δωρεαν, αφου θα παρω samples.

    Αν τελικα υλοποιησω το συγκεκριμενο κυκλωμα, βρηκα και ενα τροφοδοτικο 7.5V/400mA/3W απο παλιο μου κινητο Motorola, οποτε δυο βασικα & ακριβα εξαρτηματα βρεθηκαν μαλλον προς το παρον. Το αλλο ειναι το κουτι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Ο αδερφός μου από το Γερμανό είχε πάρει φορτιστή ελεγχόμενο από επεξεργαστή με 22 ευρώ και με δώρο 4 μπαταρίες SANYO που από μόνες τους θα χαν περίπου 10 ευρώ. Άρα με 20 ευρώ αποκλίεται να φτιάξεις κάτι ανάλογο με αυτά που προσφέρει το εμπόριο...
    Να σαι σίγουρος οτι σε καταλαβαίνω απόλυτα για το οτι θες να ξεφορτωθείς εξαρτήματα φτιάχνοντας κάτι χρήσιμο...
    Το U2400 χρησιμοποιείται εδώ και 20-30 χρόνια και προφανώς δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από μία χούφτα φθηνά εξαρτήματα. (Σχεδιάστηκε από την Telefunken κατόπιν παραγγελίας από την brown που το έβαζε σε ξυριστικές μηχανές)
    Στο ebay αγοράζεις 20 τεμάχια (SMD) με 7 δολάρια (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών). Βέβαια ο συγκεκριμένος τύπος θα αργήσει λίγο να στα στείλει και λογικά θα τα έχεις σε 20-30 μέρες αλλά τα στέλνει πάντα και σου δείνει και τον αριθμό αποστολής από το ταχυδρομειο που αποδεικνύει οτι τα στειλε και δεν είναι απατεώνας. Κάποια στιγμή θα πάρω κι εγώ αυτά τα 20τεμ. Πάντως αν τα είχα θα σου στελνα 1-2 δωρεάν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Επίσης πιστεύω μπορείς να φτιάξεις το ανάλογο της veleman χρσηιμοποιώντας ποιο γνωστούς counter από την CD4XXX σειρά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip
    ..........Πάντως αν τα είχα θα σου στελνα 1-2 δωρεάν...
    Σ'ευχαριστω πολυ chip για την προσφορα εισαι ψυχη!

    Οσο για το ebay κ.λπ, αξιζει φυσικα να τα παρεις με 20 τεμ. για $7, αλλα ειπαμε... οσο πιο τζαμπα γινεται!

    Εγω λοιπον μολις παραγγειλα δειγματα για τα MAX712/713 σε PDIP θηκη που ειναι και ευκολη στο δουλεμα. Συνηθως σε 9-10 ημερες φτανουν απο την Maxim...

    Απο κουτι τωρα, τι υπαρχει στα σπιτια μας ή/και στα εργαστηρια μας και μπορει να χρησιμοποιηθει σαν βαση φορτισης για το κατσαβιδι... καμια ιδεα και εκει παιδες? και μην μου πειτε να αγορασω κουτι εεεεε :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    κουτι απο Φερερο ροσε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΓΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 7,2V
    By john261 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 21:14
  2. Βοηθεια με φορητο φορτιστη!
    By ThanasisT. in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-13, 23:10
  3. LED indicator για 6V (4x1.5volt) pack μπαταρια. Καμια ιδεα?
    By Gynaikas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 03:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας