Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: κύκλωμα καθυστέρησης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή κύκλωμα καθυστέρησης

    Καλησπέρα παιδια.
    Το θέμα έχει ως εξής. Έχω ένα pc με σύστημα υδρόψηξης. Η αντλία είναι 12v και συνδέεται με ένα molex βύσμα με το τροφοδοτικό. Το πρόβλημα είναι το εξής. Επειδή γίνονται λόγο benching συχνές αλλαγές στο bios για να κάνει set τα cmos κόβει προσωρινά την τροφοδοσία. Εχώ θέλω τώρα με ένα κύκλωμα καθυστέρησης να εμποδίσω αυτήν την προσωρινή διακοπή ρεύματος για την αντλία. Ο χρόνος είναι γύρω στα 2sec αλλά εαν το κόστος το επιτρέπει δεν είναι κακό και για λίγο παραπάνω.
    Έκανα ένα search στο net αλλά βρήκα μόνο πολύπλοκα κυκλώματα καθυστέρησης για ενισχυτές. Έχω κάποιες γνώσεις σε ηλεκτρονικά και κολλήσεις οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
    Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα κυκλώματος καθώς και τα στοιχεία λειτουργίας των κομματιών.


    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή Re: κύκλωμα καθυστέρησης

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mp3dialer
    Καλησπέρα παιδια.
    Το θέμα έχει ως εξής. Έχω ένα pc με σύστημα υδρόψηξης. Η αντλία είναι 12v και συνδέεται με ένα molex βύσμα με το τροφοδοτικό. Το πρόβλημα είναι το εξής. Επειδή γίνονται λόγο benching συχνές αλλαγές στο bios για να κάνει set τα cmos κόβει προσωρινά την τροφοδοσία. Εχώ θέλω τώρα με ένα κύκλωμα καθυστέρησης να εμποδίσω αυτήν την προσωρινή διακοπή ρεύματος για την αντλία. Ο χρόνος είναι γύρω στα 2sec αλλά εαν το κόστος το επιτρέπει δεν είναι κακό και για λίγο παραπάνω.
    Έκανα ένα search στο net αλλά βρήκα μόνο πολύπλοκα κυκλώματα καθυστέρησης για ενισχυτές. Έχω κάποιες γνώσεις σε ηλεκτρονικά και κολλήσεις οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
    Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα κυκλώματος καθώς και τα στοιχεία λειτουργίας των κομματιών.


    Ευχαριστώ.
    Τη λύση της δευτερεύουσας τροδοδοσίας 12V για την αντλία τη σκέφτεσαι;

    Σε αντίθετη περίπτωση, για το χρόνο που θες θα πρέπει να έχεις αποθηκεύσει κάπου ενέργεια και να την προσδώσεις στην αντλία. Το πιο απλό που σκέφτομαι είναι ένα κύκλωμα με 2 μπαταρίες των 9V σε σειρά και ένα 7812. Η τροφοδοσία των μπαταριών θα οδηγείται σε ένα κύκλωμα διόδων το οποίο θα κάνει την επιλογή της πηγής τροφοδοσίας (μπαταρίες ή τροφοδοτικό PC). Προσοχή, εάν η αντλία τραβάει περισσότερο από 1A χρειάζεσαι άλλο σταθεροποιητή.

    Αντίστοιχα κυκλώματα έχουν τα επιτραπέζια ρολόγια ρεύματος, για περιπτώσεις διακοπής της τροφοδοσίας από το ηλεκτρικό δίκτυο.

    EDIT:
    http://www.elecfree.com/circuit/powe...-with-ic-7805/
    http://www.elecfree.com/electronic/w...th-ic-7805.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.
    Descartes

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή AN EINAI

    μονο δυο δευτερολεπτα οπως ειπες αρκει ενας ηλεκτρουλτικος παραλληλα στην τροφοδοσια 22000μφδ στα16 βολτ

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή Re: AN EINAI

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis
    μονο δυο δευτερολεπτα οπως ειπες αρκει ενας ηλεκτρουλτικος παραλληλα στην τροφοδοσια 22000μφδ στα16 βολτ
    Σωστός, απλά σκέφτηκα ότι ενδεχομένως να έχουμε παρατράγουδα με τον πυκνωτή και να χρειάζεται και εκεί κάποιο κύκλωμα προστασίας. Πόσο όμως κοστίζει ένας τόσο μεγάλος ηλεκτρολυτικός; Μια έρευνα στην digikey μου έδειξε κάπου στα 5$ ενώ το κυκλωματάκι που δίνω θα κοστίσει μάλλον λιγότερο από τα μισα και είναι σίγουρα πιο αξιόπιστο (ακόμα και για μεγαλύτερες διακοπές)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.
    Descartes

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή Re: κύκλωμα καθυστέρησης

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mp3dialer
    . Ο χρόνος είναι γύρω στα 2sec αλλά εαν το κόστος το επιτρέπει δεν είναι κακό και για λίγο παραπάνω.
    γεια σου φιλε mp3dialer / .............. (.........αλλά εαν το κόστος το επιτρέπει δεν είναι κακό και για λίγο παραπάνω )

    στο παραπανω δεν καταλαβα τι ενοεις ...


    Αν σταματαει για 2 sec η αντλια να λειτουργει ,τι θα παθει το pc θα ανεβασει θερμοκρασια για 2 δευτερολεπτα που θα σταματησει η αντλια ? μην τρελαθουμε ......

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    παιδια εγω προτινω οτι μπορει να φυγει πανω απο το τροφοδοτικο του πισι και να γινεται με εξωτερικη τροφοδοσια... απο προσωπικη γνωση λογο του οτι φτιαχνω πολλα πισι για φιλους οι διακοσμιτικες λαμπες νεον γ@μ@νε τα τροφοδοτικα δεν ξερω για ποιον λογο αλλα οπου δεν υπαρχει νεον λαμπα το πισι ειναι οκ... ενω πανω στο 6μηνο σε ενα απλο τροφοδοτικο θα αρχισει τις π@π@ριες....
    τωρα για το θεμα σου πιστευω καλητερο ειναι μια εξωτερικη τροφοδοσια με ενας κυκλωμα αυτοσηγκρατισης 5-10sec το οποιο θα σκανδαλιζετε απο το τροφοδοτικο του πισι

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis
    παιδια εγω προτινω οτι μπορει να φυγει πανω απο το τροφοδοτικο του πισι και να γινεται με εξωτερικη τροφοδοσια... απο προσωπικη γνωση λογο του οτι φτιαχνω πολλα πισι για φιλους οι διακοσμιτικες λαμπες νεον γ@μ@νε τα τροφοδοτικα δεν ξερω για ποιον λογο αλλα οπου δεν υπαρχει νεον λαμπα το πισι ειναι οκ... ενω πανω στο 6μηνο σε ενα απλο τροφοδοτικο θα αρχισει τις π@π@ριες....
    τωρα για το θεμα σου πιστευω καλητερο ειναι μια εξωτερικη τροφοδοσια με ενας κυκλωμα αυτοσηγκρατισης 5-10sec το οποιο θα σκανδαλιζετε απο το τροφοδοτικο του πισι
    +1 για την εξωτερική τροφοδοσία της αντλίας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.
    Descartes

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή χρόνου καθυστέρησης σε κατάσταση STAY
    By vasilisz1 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-16, 14:09
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 23:30
  3. Κύκλωμα χρόνο καθυστέρησης εντολής
    By miltosz in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 13:14
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 15:43
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-09, 09:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας