Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 65

Θέμα: PLL από CDM

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    jimk δεν μπορείς να ισοπεδώνεις τις επώνυμες ιταλικές κατασκευές εκτός αν αγόρασες ιταλικό της μαμας ή ιταλικο made by Κάτω Πετράλωνα καθώς και δεν μπορείς να τα συγκρίνεις με την ιδιοκατασκευή.
    Τα αυθεντικά ιταλικά μηχανήματα δεν χαρακτηρίζονται από προβλήματα όταν αγοράζονται από εκεί που πρέπει και δεν αλλάζουν εθνικότητα όπως τα αρνιά...

    Το Elenos πόσα watts έβγαζε;Σε ποιο μοντέλλο αναφέρεσαι;Ίσως ψάξω σε κάποιο ιταλικό site περισσότερες πληροφορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    το elenos to pll den to thimame αλλά το linear ειναι το 1,2?kw to τρανσιστορικο turbo μηχανιμα μια χαρα ειναι η ιταλικες εταιριες αλλα αμα ειχαμε και εμεις το μαρκετινγ που εχουν οι ιταλοι και εμεις μια χαρα θα ειμασταν γιατι απο γνωσεις πιστευω οτι τα παμε μια χαρα,αλλα πραγματα μας λοιπουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη το πρόβλημα δεν ανάγεται στο marketing αλλά στην πιστοποίηση.Γνωρίζεις πολλούς φίλε μου jimk που θα επένδυαν επαγγελματικά σε ένα προϊόν χωρίς πιστοποίηση;Ίσως αυτός που δεν γνωρίζει τι αγοράζει.Στη γείτονα χώρα ό,τι δεν έχει πιστοποίηση ή δεν πληρεί τις νυν προδιαγραφές της νομοθεσίας απλά δεν βγάζει άδεια ή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αποτέλεσμα να παροπλίζονται οι περισσότεροι γνωστοί λαμπάτοι ενισχυτές.Κάνετε μια βόλτα στο ιταλικό ebay να το διαπιστώσετε.
    Ωστόσο από ελληνικές εταιρείες θα προτιμούσα C&A ίσως γιατί δεν έχω ποτέ & πουθενά ακουσει αρνητικά σχόλια για στις κατασκευές της.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    γιασου ραδιοερασιτεχνη.
    Η φυση της ιδιοκατασκευης μαλλον εφταιγε κι οχι η κεραια της τηλεορασης διοτι το λινεαρ δεν πρεπει να ηταν broadband kai πετουσε τρελες αρμονικες και στο ραδιοφωνο spurius το λένε ?.
    δεν ανοιξα το λινεαρ να παιξω με τριμερ και τετοια διοτι το πηρα με το ζορι απο ενα φιλο για μιση ωρα να δοκιμασω κατι πιο επαγγελματικο (τρομαρα του ) αλλα δεν το εψαξα και πολυ μην του το καψω .
    Περιμενα να το βαλω στην πριζα και να ειναι σφερα αλλα !!!!!
    (Την ιδια περιοδο ειχα κι εγω ενα πλλ σμαρτ κιτ με λινεαρ 25 βαττ αλλα την εψαξα πολυ με το συντονισμο της κεραιας στην συχνοτητα που εβγαινα και τις τηλεοπτικες συχνοτητες της περιοχης μου για να μην επηρεαζω κανεναν και οι παρεμβολη σε ενα η δυο καναλια ηταν ανεπαισθητη ) ευτυχως δεν εχουμε καναλια εδω στα VHF.
    και φυσικα πηρα γραμμη οτι ο ενισχυτης της τηλεορασης παιζει σημαντικο ρολο αφου αυτος ευθυνεται σε πολλες περιπτωσεις.
    εγινε μαλλον π α τ α τ ι α στο λινεαρ διοτι και σε καποιον ιδιωτικο σταθμο που δανεισε ενα παρομοιο (η το ιδιο) το δουλευε παρανομα στην οικοδομη του και οταν περνουσες απο κατω στα πεντακοσια μετρα εβγαινε σε 5 - 6 συχνοτητες (σιγουρα αυτοταλαντωση του λινεαρ).
    δεν ξερω τι λινεαρ φορουσε γιατι το ειχε μεσα σε εξτρα κουτι και δεν το ανοιξα.
    Εχει ενα λινεαρ στη σελιδα του 45 βαττ με φιλτρα 120 εβρω τι γνωμη εχετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    διοτι το λινεαρ δεν πρεπει να ηταν broadband kai πετουσε τρελες αρμονικες

    ενοουσα οτι ηθελε παλι συντονισμο στη συχνοτητα που το εβγαλα εγω απο το σπιτι μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Φίλε μου jeik πολυ "manovella" ήθελε το pll σου.Μόνο "λουκούμι" κατά τη γνωστή ελληνική ταινία δεν ήθελε αυτό το πράγμα για να λειτουργήσει.
    Αν πραγματικά αναζητάς την αξιοπιστία χωρις προβλήματα πας de facto σε επώνυμα πιστοποιημένα απευθείας από τη μαμά εταιρεία του εξωτερικού για να ξέρεις τι αγοράζεις ακριβώς.
    Αλήθεια ποιος επαγγελματικός σταθμός είσαι περιοχή;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSA-ELECTRONIC
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Tα συγκεκριμενα pll του δεληγιαννη τα ξερουμε λιγο πολυ ολοι,
    στο παρελθον ειχαν περαση αρκετα και διαφορα απο τα χερια μου,
    με λιγο πολυ ολα να εχουν διαφορα αδικιολογητα προβληματα,
    το καθενα και διαφορετικο.
    Οπως καταλαβαινετε δεν ειναι αξιοπιστα (κατασκευες της πλακας)
    και τωρα που αλλαξε της κατασκευες του, μια απο τα ιδια.
    Αλλαξε ο μανωλιος και εβαλε τα ρουχα αλλιως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κανένας δεν είπε οτι τα μηχανήματα του Δελληγιάννη είναι για επαγγελματική χρήση, αυτό το έχουμε ως δεδομένο,από κει και πέρα συζητούμε το κατά πόσο θα άξιζε για κάποιον να έχει ένα τέτοιο μηχάνημα για ερασιτεχνική χρήση.
    Για κάτι τέτοιο λοιπόν πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα από το να παιδεύεται κανείς με στάδια και αυτοταλάντωτα, τα οποία μάλιστα μπορεί να προκαλέσουν πολλές <παρενέργιες>. Βέβαια κατά το παρελθόν ίσως ακόμα και σήμερα, κάποιοι σταθμοί επαγγελματικοί της περιφέριας, να βασίζουν κι αυτοί την λειτουργία τους με τα μηχανήματα του εν λόγω κατασκευαστή. Το σίγουρο όμως είναι ότι δεν θα τα συναντήσουμε σε κάποιον σταθμό του τύπου ΑΝΤ1 ή ΣΚΑΪ. Επομένως μην μπερδεύομαστε και μην μπαίνουμε στην διαδικασία να κρίνουμε το αν ειναι καλά ή όχι. Το καλό ή το κακό είναι κάτι σχετικό και εξαρτάται από τις απαιτήσεις του καθένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Δωδεκανησα.
    Δεν εχω δικο μου επαγγελματικο σταθμο αλλα εχω 2 φιλους οι οποιοι ασχολουνται επαγγελματικα με το ραδιοφωνο και βοηθαω καθαρα απο ψωρα για τα FM ως ηλεκτρονικος και παλιος πειρατης.
    Τωρα οσον αφορα τον πομπο που προανεφερα δεν ηταν ολοκληρωμενη κατασκευη του CDM .Ηταν μια ιδιοκατασκευη σε ενα ανωνυμο κουτι που ειπα οτι απλως σαν pll ειχε το συγκεκριμενο , και ουδεμια ευθυνη δεν εχει ο προαναφερθεις επωνυμος κατασκευαστης (προς θεου μην παρεξηγηθουμε).
    Οντως βλεπω οτι για καλο εργαλειο απο εξωτερικο, για 15 βατακια θελει 3000 ευρω και μαλλον δεν ειναι τυχαιο.
    Αν μπορουσα να ξεκινησω εγω κατι επαγγελματικο θα ξεκινουσα με κατι τετοιο κι ας εβγαινα μονο με τα 15 (που λεφτα για λινεαρ) αλλα με σιγουρια , και χωρις να ενοχλω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jeik : 01-11-08 στις 00:32

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Η τιμή για το pll που ανέφερες μου φαίνεται υπερβολική για εργοστασιακό αυθεντικό μηχάνημα.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ζητήσεις μια προσφορά απευθείας στις γνωστές και μόνο εταιρείες & όχι σε μεσάζοντες για να το διαπιστώσεις.Μη κοιτάς που στην Ελλάδα κοιτάζουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι.
    Επώνυμο για εμένα είναι συνώνυμο της πιστοποίησης στοιχείο προδιαγραφής σοβαρότητας που συναντάς αποκλειστικά και μόνο στη μαμά εταιρεία του εξωτερικού αλλά όχι στην Ελλάδα.
    Στην Ευρώπη φίλε μου η νομοθεσία είναι πολυ αυστηρή και με ιδιοκατασκευές τύπου xxx δεν βγάζεις άδεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. pll CDM με display
    By jeik in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-20, 02:40
  2. cdm pll
    By jeik in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-12, 13:58
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-11, 10:26
  4. PLL CDM
    By spa in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 10:24
  5. PLL CDM 85MHz
    By billos1989 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 08:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας