Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 65

Θέμα: PLL από CDM

  1. #21
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSA-ELECTRONIC
    Tα συγκεκριμενα pll του δεληγιαννη τα ξερουμε λιγο πολυ ολοι,
    στο παρελθον ειχαν περαση αρκετα και διαφορα απο τα χερια μου,
    με λιγο πολυ ολα να εχουν διαφορα αδικιολογητα προβληματα,
    το καθενα και διαφορετικο.
    Οπως καταλαβαινετε δεν ειναι αξιοπιστα (κατασκευες της πλακας)
    και τωρα που αλλαξε της κατασκευες του, μια απο τα ιδια.
    Αλλαξε ο μανωλιος και εβαλε τα ρουχα αλλιως.
    Θα μπορούσες να μας αναφέρεις μερικά προβλήματα που συναντησες με τα συγκεκριμένα PLL ?. Σου το λέω αυτό,
    γιατί και εμένα περάσαν πολλά PLL του CDM, και δεν είδα να έχουν βασικά προβλήματα.
    Ισα ίσα τα πηγαίναν μια χαρά, πχ, ρύθμιση εξόδου, οχι απο 0-0,6W που έλεγε, αλλά ρυθμιζε απο 100-500mW.
    Διαμόρφωση ... τέλεια, με αρκετό όγκο.

    Όσο για κατασκευές της πλάκας που αναφέρεις ..., που να δεις άλλων κατασκευαστών με διπλάσια τιμή κιόλας.
    Και αν σταθώ στο θέμα τιμής, ας αναφέρω οτι προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι καλύτερο με την συγκεκριμένη τιμή,
    αν υπάρχει, ας το αναφέρει κάποιος, γιατί ειλικρινά δεν γνωρίζω κάτι. Μιλάω για έτοιμη μονταρισμένη πλακέτα
    και όχι κατασκευή DIY.

    Σίγουρα το συγκεκριμένο PLL δεν κάνει για επαγγελματική χρήση, Θα ήταν θαύμα εξάλου με τέτοια τιμή, αλλά
    απ το να έχεις αυτοταλάντωτο είναι μια χαρά, εξάλου ένας καλός VCO κάνει 50ε+. Και σίγουρα είναι καλύτερο
    απο ένα VCO.

    Όσο για τα ιταλικά PLL, όντως είναι φοβερά, αλλά δίνεις εναν μισθό για 15W. Παρόλα αυτά δεν τίθεται θέμα
    σύγκρισης, γιατί το ένα είναι έτοιμο (επαγγελματικό), και το άλλο απλά πλακέτα.
    Eννοείτε οτι αν ήταν να επιλέξουμε exciter ανάμεσα σε CDM και RVR θα επέλεγα RVR , όμως η RVR δεν
    βγάζει PLL πλακέτα.

    Δεν ξέρω ... τι να πώ. Ίσως να ήμουν τυχερός και να μην είχαν προβλήματα αυτά που περάσαν απο τα χέρια μου.

    Γιάννη (electron) συγχαρητήρια ..., προσέγγισες το θέμα με χειρουργική ακρίβεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nitako
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Εχω πάρει μέχρι τώρα απο τον CDM περίπου 10 pll και δεν ειχα κανένα πρόβλημα.. Ισα ισα που για τα λεφτά τους είναι μια χαρα και αν θέλεις να σου έρθει και πιο φθηνά παίρνεις pll με τα dip switch που κάνει μόνο 65€

    (σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω διαφήμιση άλλωστε και εγω θεωρώ οτι δεν συνιστώνται για επαγγελματική χρήση )

    Α, και κατι ακόμα ειχα παει τελευταία απο τον Δεληγιάννη και μου ειπε οτι θα βγάλει νεα pll που θα ειναι νομίζω με smd

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Εσκεμμένη διαφήμιση ή σπαμ όπως θα λέγαμε στην ιντερνετική γλώσσα δεν κάνουμε. Απλά καταθέτουμε όλοι τις εντυπώσεις μας από τα συγκεκριμένα μηχανήματα που κατά καιρούς δοκιμάσαμε και είδαμε. Προσωπικά και γω δεν είδα ποτέ να έχουν παρουσιάσει προβλήματα που να σχημάτιζες την άποψη ότι δεν είναι για εκπομπή. Εδικά αυτό με το θέμα της ποιότητας στην διαμόρφωση που αναφέραμε πιο πάνω είναι αλήθεια. Έχει μια φοβερή προέμφαση και θα το καταλάβει κάποιος όταν σε μονοφωνική εκπομπή, διαπιστώσει ότι η ένδειξη του stereo γίνεται φωτορυθμικό.
    Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να θίξω ένα άλλο θέμα που πάντα το είχα απορία, αν και μερικά πράγματα μπορείς να πεις ότι " ο νοών νοήτο". Αφού κάθε ερασιτεχνική - πειραματική εκπομπή θεωρείται παράνομη,πως υπάρχουν εταιρίες όπως κι αυτή που συζητάμε που πουλάνε χωρίς πρόβλημα τέτοια μηχανήματα;


    edit: Γεια σου φίλε Γρηγόρη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nitako
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Τέτοιου είδους μηχανήματα ειναι οτι πρέπει για σταθμούς πχ επαρχίας που δεν έχουν την οικονομική άνεση να παρουν κατι ακριβότερο.
    Πάντα υπάρχει το καλο και το καλύτερο σε ολα τα προϊόντα..Αν και για μενα τα συγκεκριμένα μηχανήματα δεν υστερούν και πολυ απο τα ακριβά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    πλέον και επειδη εχω δουλεψει τα (καινουργια)πλλ του μπορω να πω οτι ειναι μια χαρα και για επαγγελματικη χρηση δεν εχουν τα προβληματα που ειχαν τα παλια...εχει ανεβει σε ποιοτητα. Και ειναι φυσικο μεγαλες εταιριες να μην πουλανε σκετα κομματια γιατι μειωνετε το κυρος τους σε περιπτωση που τα λινεαρ η μη καλη κατασκευη τροφοδοτικου απο την χρηστη εχει προβλημα....αλλα και το αλλο ειναι οτι θα χασουν πολυ χρημα,γιατι βγαζουν τρελλα λεφτα με αυτες την κατασκευες τους.μου θυμηζει τα ρολογια τα ρολεχ που η πραγματικη τους αξια ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο αυτη που πουλανε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή Μια λογική εξήγηση γιατι τους αφηνουν να τα πουλανε

    Και η κατοχή του οπλου ειναι παρανομη απο τον οποιονδηποτε αλλα αυτοι που επιτρεπεται μπορουν να αγορασουν.
    Μπορει να πουλησει σε καποια χωρα του εξωτερικου που δεν ειναι παρανομη η εκπομπή.
    Οπότε η οποιαδήποτε εταιρία έχει το δικαίωμα να πουλάει pll και όλα τα σχετικα , άλλωστε δεν βλέπω να εγγυάται με τιποτα τρελλα πιστοποιητικα
    την τελεια λειτουργία τους !!!
    Η ευρεία εκπομπή απαγορεύεται , αλλα στο εργαστήριο λόγου χάρη που θέλω εγω να δοκιμάσω μια στερεογεννήτρια ας πούμε να την ακουσω στο ραδιο (οχι μονο στον παλμογράφο) χρειάζομαι ενα pll αλλα οχι μονο , άμα λάχει με dummy load δοκιμαζω και λινεαρ.
    Να απο που θα αγοράσω. (λέμε τωρα).
    Οπότε ο οποιοσδήποτε μπορει να κατασκευαζει και να πουλαει οτι θελει αρκει να δινει πιστοποιητικα για να τα χρησιμοποιησεις κι εσυ σε περιπτωση ελεγχου , αν δεν σου δωσει για τη δουλεια που θελεις μην το αγοραζεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Δημήτρη το να πουλήσει σε κάποια χώρα που επιτρέπεται το καταλαβαίνω αλλά σε εποχές πολύ προ ιντερνετ που περιοριζόταν στην τοπική αγορά πως το έκανε κι αυτός και ο καθένας; Και εν πάσει περιπτώση πως δικαιολογούν τις επιχειρήσεις τους στο επίσημο κράτος; Λένε ότι πουλάνε μηχανήματα εκπομπής στον οποιοδήποτε χωρίις καμιά πιστοποίηση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή πιστοποιημενες επιχειρισεις

    Γεια σου Γιάννη ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
    Οπως και εκατονταδες ραδιοφωνα σ'ολη την ελλαδα που εχουν μια βεβαιωση νομιμου λειτουργιας (την πηραν προσφατα οσοι αποδεδειγμενα παιζαν '''''''''''παρανομα'' πριν το 1999 και ειχαν τιμολογια αποδειξεις διαφημησης , αγορα μηχανηματων κλπ''''''' ,ΟΧΙ ΑΔΕΙΑ ,και παιζουν φουλ διαφημιση αφου πληρωνουν ΑΕΠΙ και εφορια αλλα θεωρητικα ειναι παρανομοι.
    Μαλλον ετσι Λειτουργουν και αυτες οι επιχειρισεις οπως και χιλιαδες αλλες.
    Εδω φτασαμε στο σημειο να σου λεει ο αλλος αποδεδειγμενα (ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ-ΑΝΤ1-ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ) οτι υπαρχουν παιδικοι σταθμοι χωρις αδεια , ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, και πρεπει ο καθενας μας να γινει κρατος και να ζηταει να δει την αδεια της επιχειρισης (να εχει βεβαια σπουδασει και πλαστογραφια) γιατι παιζει κι αυτο.
    Παντως αφορμη για να γραψω το πρωτο ποστ ηταν κατι που διαβασα σε παλιο περιοδικο ηλεκτρονικου περιεχομενου που ανεφερε για συλληψη καποιου καταστηματαρχη στο μοναστηρακι το 1985 περιπου διοτι πουλουσε πομπους αλλα αθωωθηκε αφου 1ον : δεν εκανε εκπομπες αυτος και 2ον συμφωνα παντα με το αρθρο) αν λεει ηθελε να αγορασει η ΕΡΤ απο που θα αγοραζε ? μπορουσε καλιστα απ'αυτον,Λογικο μου ακουγεται.
    Τωρα αν ειχαν πιστοποιηση η οχι θα το εψαχνε η ΕΡΤ, οποτε !!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει τα ολοκληρωμένα που φοράει το συγκεκριμμένο PLL να τα δημοσιεύσει εδώ
    Παραθέτω φωτο από το PLL που μου χάρισε ένας φίλος και είπα πριν το πετάξω, ας του δώσω μια ευκαιρία.
    IMAG2911.jpgIMAG2915.jpg
    Η πλακέτα έχει τα πηνία του ταλαντωτή από κάτω και δεν ανάβει ποτέ το LED, ανεξάρτητα ποια συχνότητα επιλέγω.
    Η έξοδος σε γέφυρα BIRD 43 δείχνει περίπου 100 mw! Το τρανζίστορ εξόδου όμως είναι το 2Ν4427. Είναι λογικό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα . Εχω το ίδιο και η πλακέτα του ειναι πολυ περιςοτερο οξυδωμενη απο τη δικιά σου, κατα τα αλλα ειναι οκ μετα απο 25 χρονια .αν θες ανεβάζω και φωτό .Το δικό σου Δείχνει super σκαλισμένο και ίσως να λείπουν εξαρτήματα ... Ξεκίνησε μετρώντας τροφοδοσιες +5 & + 12 , άλλαξε τον κρύσταλλο και αν εχεις κανένα συχνομετρο δες αν ταλαντωνει καπου ,και καλη τύχη ....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. pll CDM με display
    By jeik in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-20, 02:40
  2. cdm pll
    By jeik in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-12, 13:58
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-11, 10:26
  4. PLL CDM
    By spa in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 10:24
  5. PLL CDM 85MHz
    By billos1989 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 08:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας