Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 65 από 65

Θέμα: PLL από CDM

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Για το ιστορικό:
    Δεν μέτρησα 106MHz με παλμογράφο αλλά με δέκτη FM που έκανε αυτόματη σάρωση και λόκαρε εκεί.
    Η πλακέτα δεν λειτουργούσε όταν την παρέλαβα.
    Την πλακέτα την φωτογράφισα και έβγαλα τα υλικά σημειώνοντας τις θέσεις τους πιο πριν.
    Έβγαλα το πάνω και κάτω τυπωμένο και έβαλα τα υλικά στις θέσεις τους. Το πηνίο είναι κανονικά στη θέση του απλά η φωτό πάρθηκε λίγο πριν μπει.
    Προσανατολίζομαι στο CA3232 και παράγγειλα 2 τεμάχια από ΕΔΩ με 4 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ιστορικό:
    Δεν μέτρησα 106MHz με παλμογράφο αλλά με δέκτη FM που έκανε αυτόματη σάρωση και λόκαρε εκεί.
    Η πλακέτα δεν λειτουργούσε όταν την παρέλαβα.
    Την πλακέτα την φωτογράφισα και έβγαλα τα υλικά σημειώνοντας τις θέσεις τους πιο πριν.
    Έβγαλα το πάνω και κάτω τυπωμένο και έβαλα τα υλικά στις θέσεις τους. Το πηνίο είναι κανονικά στη θέση του απλά η φωτό πάρθηκε λίγο πριν μπει.
    Προσανατολίζομαι στο CA3232 και παράγγειλα 2 τεμάχια από ΕΔΩ με 4 ευρώ.
    Και το τριμμερακι στην έξοδο? Και λόγω ιστορικοτητας δεν άλλαξες τους ταλαιπωρους ηλεκτρολυτικούς?
    Ευτυχώς δεν μασάς με τα όσα άκουσες για το τενεκ... το pll θέλω να πω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    οι ηλεκτρολυτικοί αλλάχθηκαν, τα τρίμερ είναι για δοκιμές συντονισμού και ελπίζω "ο τενεκές" του φίλου μου να ξαναλαλήσει στην μπάντα.
    Φίλε @chip (δεν ξέρω και το όνομα σου) σκέφτομαι να κάνω ένα αυτοσχέδιο downconverter για να βλέπω την μπάντα FM σε παλμογράφο.
    Σου παραθέτω το link AYTO prescaler 1.3 GHz devide by 1000. Φοράει το MB506 το οποίο χρησιμεύει σε αρκετά κόλπα με RF.
    Αν αξίζει τον κόπο να το κάνω.
    Ακόμη ενδιαφέρομαι να βρω σχέδιο για αναλυτή φάσματος RF που να δείχνει την βασική και τις αρμονικές στον παλμογράφο. Ασφαλώς δεν
    περιμένω να βλέπω την ακριβή συχνότητα εκπομπής αλλά να έχω απλά μια οπτική ένδειξη.
    Ο φίλος μου (από τα παλιά) ο Στέλιος ο SIGMACOM είχε κάνει ένα παρόμοιο σχέδιο αλλά δεν το έχω πια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    οι ηλεκτρολυτικοί αλλάχθηκαν, τα τρίμερ είναι για δοκιμές συντονισμού και ελπίζω "ο τενεκές" του φίλου μου να ξαναλαλήσει στην μπάντα.
    Φίλε @chip (δεν ξέρω και το όνομα σου) σκέφτομαι να κάνω ένα αυτοσχέδιο downconverter για να βλέπω την μπάντα FM σε παλμογράφο.
    Σου παραθέτω το link AYTO prescaler 1.3 GHz devide by 1000. Φοράει το MB506 το οποίο χρησιμεύει σε αρκετά κόλπα με RF.
    Αν αξίζει τον κόπο να το κάνω.
    Ακόμη ενδιαφέρομαι να βρω σχέδιο για αναλυτή φάσματος RF που να δείχνει την βασική και τις αρμονικές στον παλμογράφο. Ασφαλώς δεν
    περιμένω να βλέπω την ακριβή συχνότητα εκπομπής αλλά να έχω απλά μια οπτική ένδειξη.
    Ο φίλος μου (από τα παλιά) ο Στέλιος ο SIGMACOM είχε κάνει ένα παρόμοιο σχέδιο αλλά δεν το έχω πια.
    Αυτό το Link με τον prescaler δεν σε βοηθάει σε τίποτα... Prescaler έχει και το Pll σου... αν δεν δουλεύει έτσι κι αλλοιώς θα τον αλλάξεις και θα έχεις ένδειξη της συχνότητας (δια 20).
    Επίσης το κύκλωμα με prescaler δεν είναι downconverter γιατί κάνει απλή διαίρεση συχνότητας. Ο downconverter μεταφέρει μία μπάντα σε μία άλλη, πχ τα 85-105 τα κάνει 5-25... για να γίνει αυτό χρειάζεται μίξερ (όπως το S042 το ΝΕ602, το TDA0820t κλπ). Δεν θα πρότεινα να ανοίξεις και άλλα θέματα... μείνε σε αυτό που ασχολείσαι τώρα και αν δουλέψει τότε μπορεί αν θέλεις να ασχοληθείς και με κάτι τέτοιο... που φυσικά έχει δυσκολίες (κρίσιμα πηνία που πρέπει να φτιάξεις κλπ...) Με τον downconverter μπορείς να δεις στο παλμογράφο το RF σήμα και την εικόνα της διαμόρφωσης όμως η εικόνα παραμένει απεικόνιση στο πεδίο του χρόνου (ο παλμογράφος απεικονίζει στο πεδίο του χρόνου αφού ο άξονας Χ αναφέρεται σε χρόνο) και όχι στο πεδίο της συχνότητας που θα σου δείξει ένας Spectrum analyzer πράγμα πολύ πιο χρήσιμο αφού θα δεις αμέσως τι αρμονικές.... Δυστυχώς όμως ένας spectrum analyzer είναι ακόμα πιο σύνθετος....
    Την ακριβή συχνότητα μπορεί να την δεις με συχνόμετρο (αυτό κατασκευάζεται εύκολα). Επίσης αν ήθελες επιβεβαίωση όταν θα δουλέψει ο prescaller θα μπορούσες να πάρεις σήμα και από αυτόν.... Στον αναλυτή φάσματος λογικά θα τον κατασκεύαζες με κάποιο tuner, όμως το tuner δεν έχει κατασκευαστεί για να έχει καμπύλη ευαισθησίας/απόκρισης που να είναι μία ευθεία γραμμή,ούτε φτιάχτηκε με την σκέψη της τελειότητας που πρέπει να έχει για να χρησιμοποιηθεί σε ένα spectrum analyzer, και κατά συνέπεια δεν μπορούν να είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις.... (φυσικά από το τίποτα...καλύτερο είναι... αλλά είπαμε δεν είναι μία μικρή απλή κατασκευή χαμηλού κόστους)

    Αυτό που δεν πρέπει να ξανακάνεις όταν πέσει στα χέρια σου ένας πομπός είναι το να ξεκολλήσεις τα εξερτήματα και να τα ξανακολλήσεις. Στα RF όλα έχουν σημασία για το τελικό αποτέλεσμα... ακόμα και το πόσο ψηλά κολλήθηκε ένα εξάρτημα, προς ποια κατεύθυνση, πόση κόλληση υπάρχει πάνω στο τυπωμένο, αν τα εξαρτήματα κολλήθηκαν και στο πάνω και στο κάτω μέρος της γείωσης... ΟΛΑ!!!! και αν έγινε κάποια ρύθμιση ή αλλαγή εξαρτήματος από τον κατασκευαστή χάνεται το καλιμπράρισμα/βελτιστοποίηση....

    φιλικά Θανάσης

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Θανάση, αν και αισθάνομαι λίγο σαν παιδί σε ζαχαροπλαστείο που θέλει να τα δοκιμάσει όλα, (ειδικά με τα RF έχω μια ψύχωση)
    εν τούτοις θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για το συγκεκριμμένο θέμα και θα αρκεστώ να περιμένω τα τσιπάκια να έρθουν. Μετά θα σε ξαναενοχλήσω πάλι

    Φιλικά, Γιάννης

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7

Παρόμοια Θέματα

  1. pll CDM με display
    By jeik in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-20, 02:40
  2. cdm pll
    By jeik in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-12, 13:58
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-11, 10:26
  4. PLL CDM
    By spa in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 10:24
  5. PLL CDM 85MHz
    By billos1989 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 08:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας