Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Μια λαμπάρα για μεσαία και βραχέα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή Μια λαμπάρα για μεσαία και βραχέα

    Μετά από 30 χρόνια βρήκα την 4D32. Την έβλεπα μόνο στα παλιά ράδιο άματερ - χαντμπουκ. Έψαχνα να τη βρω στην Ελληνική αγορά αλλά τίποτε. Λυχνία ισχύος και αντοχής, με χοντρά μέταλλα, γραφιτούχα άνοδο (όχι τενεκεδάκι) χοντρό γυαλί, βαριά την αισθάνεσαι στο χέρι.
    Μπαίνει σε βάση σαν αυτή της 829.
    Τεχνικά χαρακτηριστικά: 6,3/3,75Α, ανοδο:600 βολτ/220μιλλΑ, οδηγό:-100/10μιλλΑ, σκρην:300/30μιλλΑ, ελλαχ. ισχ. οδηγ:1,5 βαττ. ισχυς αρ-εφ:100βαττ. Με 750 βολτ βγάζει 135βαττ. περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά συνδεσμολογία και διαστάσεις εδώ:

    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/f...138/4/4D22.pdf

    Αγορασμένη απο τον ημπέη. Προσέξτε στη φωτογραφία τα μέταλλα της ανόδου που ενώνονται και πηγαίνουν στο καπελάκι. Πόσο χοντρά είναι τα σύρματα. Δείτε μια άλλη πχ 807 ή 6146 ή και 509 που θεωρείται λυχνία αντοχής και κάνετε σύγκριση.

    http://cgi.ebay.com/NEW-IN-BOX-JAN-R...QQcmdZViewItem

    τιμή περίπου 50$ χωρίς τα έξοδα αποστολής. Πήρα 3 τεμ. Μάρκα raytheon made in usa- jan.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ακριβή στην τιμή της αν λάβουμε υπ' όψιν ότι σε σύγκριση με την 807 βγάζει πάνω από 2 1/2 την ισχύ της 807 και ότι ως γνωστό η 807 στα 750ν/100μιλλΑ βγάζει 50 βαττ. Η 807 κοστίζει από 19ε η κινέζικη, μέχρι 35ε η συλβάνια και η ερσεα με τις μαύρες ανόδους και έχουν διπλάσια διάρκεια ζωής. Κάπου ενδιάμεσα κοστίζουν οι φίλιπς, οι πέντα, οι τεηλορ και οι ρώσικες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Ναι είναι ώραια λυχνία... πρίν 2 χρόνια είχα αγοράσει μερικές και σχεδιάζα να κατασκευάσω ενα μηχάνημα για ένα φίλο... με μια 4D32 στην RF και δυο 1625 στον τελικο διαμόρφωσης... έκανα και τις δοκιμές μου με τη λυχνία για να τσεκάρω λειτουργια αλλα τελικά το μηχάνημα δεν έγινε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas
    Ναι είναι ώραια λυχνία... πρίν 2 χρόνια είχα αγοράσει μερικές και σχεδιάζα να κατασκευάσω ενα μηχάνημα για ένα φίλο... με μια 4D32 στην RF και δυο 1625 στον τελικο διαμόρφωσης... έκανα και τις δοκιμές μου με τη λυχνία για να τσεκάρω λειτουργια αλλα τελικά το μηχάνημα δεν έγινε....

    Από που την είχες αγοράσει; Τριάντα χρόνια την έψαχνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Μεσω ιντερνετ οχι απο Ελλάδα... απο surplus sales είχα πάρει αν και υπάρχει σε πολλές πηγές αν ψάξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Την έχω δει από κοντά την εν λόγω λυχνία και μάλιστα εν χρήσει. Το συγκεκριμένο μηχάνημα έβγαζε περί τα 100W με λυχνίες 6V6 ταλάντωση, 6L6 buffer και 4D32 έξοδο. Το θέμα όμως είναι ότι εντάξει, σίγουρα είναι καλύτερη από την 807 ή την 519. Όμως, πόσο εύκολα βρίσκεται? Είδατε, εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούσατε να βρείτε (κι ο φίλος μου που έχει στο μηχάνημά του, του την έδωσε άλλος ..."χέρι με χέρι"). Αν θέλεις να κάνεις ένα μηχάνημα και να βάλεις δύο παράλληλες για να πεις ότι βγάζεις μία ισχύ περί τα 250W, πρέπει να'χεις τουλάχιστον άλλες δύο εφεδρικές. Πού θα τις βρείς?? Γιατί πες ότι κάτι έπαθαν οι λάμπες που'χεις πάνω στο μηχάνημα δεν πρέπει να'χεις ανταλλακτικές??Αν δεν έχεις, θα βγεί άχρηστο το μηχανάκι??Θα μου πεις μπορείς να πάρεις από το e-bay. Ναί, εφόσον βρεις και εφόσον αφού σου έρθουν διαπιστώσεις ότι δεν είναι "λιωμένες" από τις πολλές ώρες λειτουργίας ή και καμμένες τελείως (πχ καμμένα νήματα, κομένα πλέγματα κλπ) και άντε μετά στείλτες πίσω και αν θα σου απαντήσουν και "τρέχα-γύρευε". Γι'αυτό δεν είναι καλύτερα να έχεις λάμπες που ακόμα κυκλοφορούν και δεν έιναι και τόσο σπάνιες εδώ σε εμάς, τις παίρνεις από εδώ και αν δεν είναι καλές τις πας και πίσω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta
    Δεν είναι ακριβή στην τιμή της αν λάβουμε υπ' όψιν ότι σε σύγκριση με την 807 βγάζει πάνω από 2 1/2 την ισχύ της 807 και ότι ως γνωστό η 807 στα 750ν/100μιλλΑ βγάζει 50 βαττ. Η 807 κοστίζει από 19ε η κινέζικη, μέχρι 35ε η συλβάνια και η ερσεα με τις μαύρες ανόδους και έχουν διπλάσια διάρκεια ζωής. Κάπου ενδιάμεσα κοστίζουν οι φίλιπς, οι πέντα, οι τεηλορ και οι ρώσικες.
    Ηλία, δεν είναι τόσο ακριβές οι 807, τουλάχιστον εδώ που τις βρίσκω εγώ (Αθήνα). Συγκεκριμένα η κινέζικη 807 έχει 17 ευρώ. Οι ρώσσικες 807 που είχα αγορασει δυο φορές 4-άδα κόστιζαν 60 ευρώ (δηλ 15 ευρώ η κάθεμιά) και οι RCA 807 κόστιζαν περίπου στα 20 ευρώ (καινούργιες λάμπες). Επίσης, 20 ευρώ κάνουν και οι ATS25 (αντιστοιχία των 807), που κάνουν και για ήχο. Μόνο η "κοντή" αντιστοιχία της 807, η 5933W, κάνει 25 ευρώ, αλλά εντάξει είναι πιο ενισχυμένη και αντέχει κάτι παραπάνω και λόγω των μικροτέρων διαστάσεών της την..."κοπανάνε" πιο πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Φίλε Βαγγέλη ο καιρός περναει γρήγορα. Όταν τις αγόρασες πριν από 2 χρόνια είχαν 17 ευρώ οι κινέζικες. Τώρα έχουν τσιμπίσει λιγάκι, τουλάχιστον σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Στην Αθήνα δεν ξέρω. Σε κτάστημα επαρχίας έχει 25 ευρώ η κινέζικη. Οι χύμα οι ρώσικες χωρίς κουτι έχουν γύρω στα 15 ευρώ. Ξέρεις όμως τι είναι και από πού; Μήπως είναι από παλιά μηχανήματα που τις σκούπισαν και τις γυάλισαν με ελαφρύ λάδι ραπτομηχανής και δείχνουν για καινούριες; Όσο για τις rca με 20 ευρώ θα μ' ενδιέφερε. Στείλε μου πμ που μπορώ να βρω, αν δεν θέλεις να το πεις εδώ στη δημόσια συζήτηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Ηλία, απ'ό,τι έχω καταλάβει στην επαρχία πέφτει το "γδάρσιμο σύννεφο"!! Ο Μανιάτης θυμάμαι ζητούσε για τις PENTA (κινέζικες, γιατί υπάρχει και ΡΕΝΤΑ USA) 19 ευρώ πριν 1 χρόνο που ρώτησα (εκτός βεβαια απο τα έξοδα αποστολής). Εδώ τις έβρισκα 17 ευρώ και τις έπερνα και κατευθείαν (χωρίς μεταφορικά). Οι ρώσικες ακόμα και χωρίς κουτι έχουν 15ευρώ εκάστη. Τώρα για την ποιότητά τους, τις έχω δοκιμάσει και τις βρήκα να αποδίδουν λίγα βαττάκια περισσότερα μάλιστα από τις RCA (αντέχανε στο πρεσσάρισμα λίγο περισσότερο!!). Τώρα μία λάμπα που είναι χρησιμοποιημένη και τα'χει "φάει τα ψωμιά της" μπορεί άνετα να πουληθεί και μέσα στο κουτί της και να την πάρεις για...καινούργια!! Θέλω να πω δηλαδή ότι η συσκευασία δεν είναι και τόσο ασφαλές κριτήριο γα την ποιότητα. Για την αισθητική του προιόντος ναι σίγουρα παίζει ρόλο το κουτι, η συσκευασία. Βέβαια, μια λάμπα χρησιμοποιημένη φαινεται από την εμφάνισή της (ειδικά αν είναι "λιωμένη" απ'τη χρήση) αρχίζει να ασπρίζει εσωτερικά, τα πόδια ή το καπελάκι ανόδου φαίνονται φθαρμένα φέρουν χαράγματα από την τοποθέτηση σε βάσεις κλπ.
    Για τις RCA 807 (4 κομμάτια) όπως και τις ATS25 (8 κομμάτια) τις είχα βρει σε κοινό γνωστό μας (νομίζω κατάλαβες ποιόν) και τις είχα πάρει σε δύο δόσεις για να έχω stock για τα πειράματα και τις κατασκευές μου. Τις δοκίμασα και απέδιδε η κάθε μία 49-50W, η κάθε μία. Δεν ξέρω, όμως, αν έχει ακόμα. Κανε του ένα τηλέφωνο αν ενδιαφέρεσαι αλλά δεν ξέρω τώρα τι τιμή θα σου πει για τι ποσότητες, γιατί άλλο να πάρεις μία και άλλο 4 ή 8 λάμπες (θέλω να πω τα παζαρεύεις διαφορετικά)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια ερώτηση για PIC και μια για Hi-Fi...
    By hitech444 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 21:58
  2. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 22:13
  3. κεραία πομπού για βραχέων,δέκτη βραχέων
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 12:41
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-05, 10:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας