Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Linear για τα FM 40W broadband

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή Linear για τα FM 40W broadband

    Γεια σας... Έχει κατασκευάσει κανείς το παρακάτω? Είναι της προκοπής? Θέλω να φτιάξω ένα τώρα και ψάχνομαι...

    http://www.irational.org/sic/radio/4...#Future%20Work υπάρχει σχέδιο και τυπωμένο
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Broadband και να βλέπω τρίμμερ, μου κάνει... κάπως!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    οντως, διακρινω 2 η 3 τριμμερ. απατη broadband

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Έλα ντε πως γίνεται αυτό? Έχει κάποιος μήπως κάποιο σχέδιο από 10W μέχρι 40W να μου προτείνει που να δουλεύει σωστά για είσοδο 1W?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Λοιπον το κυκλωμα αυτο ΕΙΝΑΙ οντως broadband και ας εχει μεταβλητους πυκνωτες Δεν καταλαβαινω τι σας εκανε τοσο εντυπωση...
    Δηλαδη αν σας ελεγε οτι θελει εκει που ειναι ο μεταβλητος μια τιμη πυκνωτη 163pf πως θα το κανατε για να ειναι απλο σε οποιον το φτιαξει Επισης αν σας ελεγε οτι τα πηνια ειναι ακριβως 25nH ουτε 24 ουτε 26 εσεις θα τα φτιαχνατε ολοι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως επρεπε Ο ανθρωπος που το εφτιαξε, ξερει τι εκανε καλα, και αν δεν το ειδατε εχει ΜΕΤΡΗΣΕΙ σε NETWORK ANALYZER μερικων δεκαδων χιλιαδων Ευρω (που δεν νομιζω οσοι σχολιασαν να εχουν στην διαθεση τους), την αποκριση του κυκλωματος
    Εβαλε μεταβλητους ωστε να μπορει οταν το φτιαξει καποιος ΧΩΡΙΣ γνωσεις και απαραιτητα οργανα, να το φερει ευκολα στην ζωνη λειτουργειας...
    Το αν ειναι η οχι broadband δεν το κρινουν απο τα αν εχει η οχι μεταβλητους πυκνωτες, που μπορουν να ρυθμιστουν ΑΠΑΞ, και να μην ξανασχοληθουμε μαζι τους, αλλα απο το συνολικο κυκλωμα, το Q των φιλτρων/προσαρμογων, κα πολλα

    Το σχεδιο ειναι περισσοτερο απο 10 χρονια γνωστο σε οσους εχουν ασχοληθει σοβαρα, και ο Marconi, ειναι Βρεττανος, σχεδιαστης συστηματων RF που εκεινη την εποχη που το εφτιαξε δουλευε για την MARCONI TELECOMMUNICATIONS στο Πορτσμουθ... κατι θα ξερει λογικα, δεν θα ειναι κανας ασχετως, εεεε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Δεν έχω αντίρρηση ότι είναι broadband (φαίνεται και από την μέτρηση 41~45W σε όλη την μπάντα).
    Όμως θες δε θες, τραβάει την προσοχή η ύπαρξη 6 μεταβλητών σε ένα broadband.

    Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και συμφωνώ περί τρίμερ για επίτευξη ακρίβειας τιμών.
    Διαφωνώ όμως με την χρήση τους ως γνώμονα "να κάνει την ζωή των newbie" εύκολη.
    Οι εργοστασιακές κατασκευές broadband που ταίριαξαν πλακέτα & υλικά, χωρίς μεταβλητούς, δεν είναι χαζοί.
    Εσύ προσωπικά δεν θα επεδίωκες να αποφύγεις μεταβλητούς σε μια τελειωμένη κατασκευή? Ξέρεις τις ευπάθειές τους!

    Κι επειδή είδα ότι αποτελεί κριτήριο για σένα ο πάγκος του συνομιλητή σου, να δηλώσω:
    Είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Agilent E4407B και ενός παππού Tektronix 2711
    (Network analyzer δεν έχω)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    OK, RFXpert μη βαράς, και γω έτσι πίστευα ότι σα broadband τα ταιριάζουν έτσι τα εξαρτήματα που να λειτουργεί σε όλη τη μπάντα χωρίς ρύθμιση, αλλιώς γιατί να φτιάξω broadband??? Όποτε βρω χρόνο (μάλλον για Πασχα με βλέπω) θα το δοκιμάσω και αναλόγως σε ποιες τιμές θα δουλέψει σωστά... μπορεί να αντικαταστήσω τους μεταβλητούς με σταθερούς...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom
    Δεν έχω αντίρρηση ότι είναι broadband (φαίνεται και από την μέτρηση 41~45W σε όλη την μπάντα).
    Όμως θες δε θες, τραβάει την προσοχή η ύπαρξη 6 μεταβλητών σε ένα broadband.

    Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και συμφωνώ περί τρίμερ για επίτευξη ακρίβειας τιμών.
    Διαφωνώ όμως με την χρήση τους ως γνώμονα "να κάνει την ζωή των newbie" εύκολη.
    Οι εργοστασιακές κατασκευές broadband που ταίριαξαν πλακέτα & υλικά, χωρίς μεταβλητούς, δεν είναι χαζοί.
    Εσύ προσωπικά δεν θα επεδίωκες να αποφύγεις μεταβλητούς σε μια τελειωμένη κατασκευή? Ξέρεις τις ευπάθειές τους!

    Κι επειδή είδα ότι αποτελεί κριτήριο για σένα ο πάγκος του συνομιλητή σου, να δηλώσω:
    Είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Agilent E4407B και ενός παππού Tektronix 2711
    (Network analyzer δεν έχω)
    Οντως η υπαρξη μεταβλητων τουλαχιστον αρχικα ισως βαζει σε σκεψεις πολλους για το "broadband" της εν λογω κατασκευης... αλλα οπως προειπα δεν ειναι κριτηριο χλευασμου της. Τα επαγγελματικα μηχανηματα δεν απευθυνονται σε "πειραματιστες" του ειδους με μειωμενο πορτοφολι, αλλα σε εγκαταστασεις χιλιαδων ευροπουλων, που απαιτουν λογικη "plug & play" χωρις κανενα η δυνατον τριμμαρισμα και ετσι ειναι φτιαγμενα με πλακεττες συγκεκριμενου Er σε ολη την διαρκεια της παραγωγης τους (και οχι τυχαια απο το καλαθι του καθε εμπορου που τον ρωτας τι διηλεκτρικη σταθερα εχει η πλακεττα του και σου λεει οτι αυτος ηλεκτρονικα πουλαει, για ηλεκτρολογικα θα πας πιο κατω στη γωνια ), υλικα συγκεκριμενων ανοχων/προδιαγραφων, και βεβαια πυκνωτες ακριβειας ATC η AVX που κοστιζουν στην καλυτερη 2-3 ευρω ο ενας και εχουν σειρες σε τιμες περιεργες και προδιαγραφες για υψηλες τασεις RF, που δεν προκειται να βρεις ευκολα στο εμποριο σε κλασσικ κεραμικους η ακομα και επιφανειακης στηριξεως Ως εκ τουτου η λυση των μεταβλητων ειναι αν μη τι αλλο πρακτικα & οικονομικα αριστη για ερασιτεχνες κατασκευαστες Ουτε εγω ομως χρησιμοποιω μεταβλητους σε κατασκευες μου, εστω και αν αυτο κοστιζει παραπανω εντελει αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι η χρηση τους σε ερασιτεχνικες κατασκευες ειναι λογικοτατη
    Υποψην οτι παλαιοτερα ακομα και σοβαρα επαγγελματικα μηχανηματα ειχαν μεταβλητους σε κυκλωματα ευρειας ζωνης, απλα εδω και 12-15 χρονια εχουν σχεδον εξαφανιστει ειδικα στα συστηματα Broadcast...

    Ναι ο εργαστηριακος εξοπλισμος παιζει ρολο εντελει... γιατι αλλο η προσομειωση σε PSpice κλπ καιαλλο η εργαστηριακη μετρηση της αληθειας.
    Ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις και καμiα Bird 4391

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eebabs2000
    OK, RFXpert μη βαράς, και γω έτσι πίστευα ότι σα broadband τα ταιριάζουν έτσι τα εξαρτήματα που να λειτουργεί σε όλη τη μπάντα χωρίς ρύθμιση, αλλιώς γιατί να φτιάξω broadband??? Όποτε βρω χρόνο (μάλλον για Πασχα με βλέπω) θα το δοκιμάσω και αναλόγως σε ποιες τιμές θα δουλέψει σωστά... μπορεί να αντικαταστήσω τους μεταβλητούς με σταθερούς...
    Δεν βαραω ρε παιδια, αλλα δεν ειναι σωστο να λεμε για κατι "ααα, καλα μουφα ειναι το σχεδιο" επειδη ειδαμε κατι που εμεις θεωρουμε οτι απο οσα εχουμε δει (οχι μαθει...) δεν ταιριαζει :P
    Χωρις να επεκταθω θα σου πω οτι το να λειτουργεί σε όλη τη μπάντα χωρίς ρύθμιση δεν ειναι ο μονος και σοβαροτερος λογος για να φτιαξεις τους ενισχυτες σε ραδιοφωνικους πομπους FM broadband πιστεψε με υπαρχη αλλος ΠΟΛΥ σοβαροτερος λογος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RFXpert
    Ναι ο εργαστηριακος εξοπλισμος παιζει ρολο εντελει... γιατι αλλο η προσομειωση σε PSpice κλπ καιαλλο η εργαστηριακη μετρηση της αληθειας.
    Ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις και καμiα Bird 4391
    Χμμμ... Ή γνωριζόμαστε (που μάλλον αυτό συμβαίνει), ή πρέπει να ελέγξω αμέσως για κανένα σήμα video στους 1.3 / 2.4 GHz
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 70 W BROADBAND LINEAR
    By a14 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-21, 21:26
  2. Κατασκευή broadband linear FM 40W
    By billilis in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 13:49
  3. el34 tube amplifier 40w ultra-linear
    By xazopartalos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-08, 18:20
  4. Βοηθεια για LINEAR BroadBand 20-30 WATT
    By panoslive in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-05, 23:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας