Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: φιλτρο σε επεξεργαστη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    kwstas
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή φιλτρο σε επεξεργαστη

    καλησπερα ..εδω και καιρο εχω φτιαξει ενα προγραμμα το εχω φτιαξει σε πλακετα κανονικα αλλα επειδη το εχω βαλει κοντα σε κατι μανουβρες(ρελε)μετο που οπλιζουν οι μανουβρες κανει οτι θελει...!!!!μπορω καπως να προστατεψω τον επεξεργαστη...φιλτρο η κατι τετοιο???ευχαρηστω!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    επειδη δεν πολυκαταλαβα.εννοεις οτι ο επεξεργαστης και τα ρελε ειναι στην ιδια κατασκευη?στο ιδιο κυκλωμα?αν ναι,στο πηνιο του καθε ρελε εχεις βαλει διοδο αναστροφα?(δλδ η καθοδος προς το + και η ανοδος προς το -),αν δεν εχεις βαλει,βαλε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Εννοείς οτι εχει ηλεκτρικο θόρυβο? Τί τάση έχουν οι οπλισμοί? Και τι περνάει - DC ή AC τάση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    και στο μικροελεγκτή να έχει κοντά του πυκνωτή 100nF και ηλεκτρολυτικό 10μF. Σίγουρα το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση αλλά κάτι έχεις παραλείψει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    kwstas
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    καλημερα και ευχαρηστω για το ενδιαφερον λοιπον ναι μαλον ηλεκτρικος θορυβος ειναι!!εκει που το εβαλα και το δοκιμασα περνανε κοντα καλωδια με ταση 12v dc και εχω δυο buton που οταν τα παταω ξεκιναει ενα μοτερακι μικρο αλλα το μοτερακι ειναι σε καποια αποσταση.το εβγαλα να δοκιμασω να βαλω κανενα πυκνωτη μηπως διορθωσει και για να το δοκιμασω το εβαλα διπλα σε μια μανουβρα της οποιας για να οπλισει της εδεινα 220 ac και μοθ εκανε το ιδιο...και κατι αλλο μηπως παιζει ρολο..στον επεξεργαστη οδηγω ενα display. (δεν εχει να κανει ο επεξεργαστης με το μοτερ μονο με το display)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Φίλε kwstakis γειά σου

    Το πρόβλημα όπως το περιγράφεις πρέπει να είναι ηλεκτρικού θορύβου.Δοκίμασε να βάλεις κάποιον φερίτη στα καλώδια τροφοδοσίας που περνάνε κοντά από τον μικρο.Επίσης αν τα καλώδια σου είναι ανα ζευγάρι (+ και -) τότε να τα στρέψεις μεταξύ τους.Τέλος ίσως χρειαστεί να θωρακίσεις το display με τον μίκρο μέσα σε κάποιο περίβλημα αλουμινίου.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή Re: φιλτρο σε επεξεργαστη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kwstakis
    καλησπερα ..εδω και καιρο εχω φτιαξει ενα προγραμμα το εχω φτιαξει σε πλακετα κανονικα αλλα επειδη το εχω βαλει κοντα σε κατι μανουβρες(ρελε)μετο που οπλιζουν οι μανουβρες κανει οτι θελει...!!!!μπορω καπως να προστατεψω τον επεξεργαστη...φιλτρο η κατι τετοιο???ευχαρηστω!!!!!!!
    φιλε, δεν καταλαβα τιποτα. αν μπορεις στειλε το σχεδιο της κατασκευης σου και μια περιγραφη της κατασκευης αλλα και του προβληματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    kwstas
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    λοιπον ξαναεξηγω την κατασκευη και το προβλημα..εφτιαξα σε μια διατριτη εναν επεξεργαστη με ενα display που καθε φορα που περνει μια εντολη το display μετραει 1,2,3 κτλ.το εβαλα σε ενα σε εναν πινακα απο τον οποιο κοντα απ το display περνανε και αλλα καλωδια 12 dc που εχει ενα buton και ξεκιναει ενα μοτερακι..το μοτερ ειναι σε καποια αποσταση.οταν λοιπον παταω το buton για να ξεκινησει.o επεξεργαστης τρελενεται και το display κανει οτι να ναι!!!!το δοκιμασα να δοσω τροφοδοσια στον μικρο.απο μπαταρια να μην εχει την ιδια ταση που παει και στο μοτερ και παλι κανει το ιδιο..
    με τον φεριτη δεν νομιζς να καταφερω τιποτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι και ένα από τα "κακά" των μη-τυπωμένων πλακετών. Με το χαμό από τα καλώδια (0V, +5V, +12V) μπορεί να γίνεται το μπέρδεμα.
    Φαντάζομαι ότι εννοείς ότι ουσιαστικά "τρελένεται" ο μικροΕλεγκτής -λόγω Η/Μ πεδίου- και ο program counter PC δεν εκτελεί τις εντολές με τι σωστή σειρά.
    Με τις διάτρητες δεν έχεις πολλές επιλογές... όπως να βάλεις μονωτικό στους χαλκούς ή και να βάλεις επιλεκτικά χαλκό-γείωση σε προβληματικά σημεία.
    Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να περάσεις φερίτη σε καλώδια. Επίσης να πλέξεις καλώδια (γείωση και 12 volt) [κόλπο που κάνει το καλώδιο της USB]. Τέλος να αλλάξεις τη διαδρομή των καλωδίων, δλδ να μην περάσεις 220V κάτω από τον μικροελεγκτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    kwstas
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    φιλε kopla σε ευχαρηστω..οντως αυτο πουλες για τα καλωδια ετσι ειναι περνανε καλωδιακια απο δω και απο κει..αλλα δεν καταλαβαινω οταν την παιρνω στο χερι και την δοκιμαζω να δουλευει.τεσπα θα δοκιμασω αυτο με τον φεριτη και ελπιζω να βρω καποια ακρη.ανεφερα εδω το προβλημα μου επειδη ενασ γνωστος μου ειπε κατι για φιλτρα σε εισοδουσ και εξοδουσ αλλα δεν ηξερε ακριβως να μου πει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγη επεξεργαστη
    By vamei in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-15, 11:25
  2. Θερμοκρασια επεξεργαστη
    By ggr in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-12, 17:42
  3. Μετρηση 220 βολτ με επεξεργαστη.
    By rep in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 12:27
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 01:49
  5. ψυκτρα επεξεργαστη
    By billtech in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-09, 12:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας