Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: "φωτιά" σε τριφασικό πίνακα

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    παντως χωρις πλακα σε αγωγους που κυριως ειναι εκτεθειμενοι σε εξωτερικους χωρους πχ στην αντισταση
    του ηλιακου θερμοσιφωνα ακριβως στην επαφη το καλωδιο διαβρωνεται και λεπταινει .

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη TeslaCoil
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    198

    Προεπιλογή

    Το εχω δει σε λαμπα που ειχε καλοδιακια - πολυκλονο δηλαδη για να συνδεσει την εξωτερικη λαμπα , το αποτελεσμα ειχεκαψει ολες τις λαμπες φθοριου , αυτες τιν νεες στα 15watt που μπενουν σε ντουι

    πηρα και εγω μονοκλονο το κολισα με καλαι + για μονοση λαστιχοταινια και απο πανω μονοτικη , ειναι μεσα σε σκαφακι , ετσι δεν διαβρονετε ο χαλκος απο το πολικλονο που δεν βγαινει πλεον , δεν θελουν μερεμετια κλπ ,οποτε το εκανα ετσι

    εχει 1 χρονο και δεν εχει αναφερθει προβλημα , και ειναι συγγενης

    σε θερμοσιφωνακι μικρο κουζινας
    εκανε την κλεμα καρβουνο , ελιοσε το κοματι τις κλεμας που ειχε την φαση

    λογικο ειναι αν δεν βαλεις σωστα τα καλοδια ειτε τα παρασφιξεις , ειτε τα εχεις χαλαρα , ειτε κοβεις κοματια γιατι δεν χωραει η διατομη να μπει , δημιουργειτε αντισταση μικρη μεν με μεγαλο ρευμα αν εχεις καταναλοση

    δεν ξερω αν συμφωνειτε

    και κατι αλλο στις μπριζες και τους διακοπτες τις Legrand δεν εχει πλεον βιδες πατας ενα κουμπακι και μπαινει το καλοδιο εκει που πρεπει οχι σε ολα τα μοντελα
    γιατι το κανανε αραγε για να διευκολινουν τους ηλεκτρολογους?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    σε μεγαλους βιομηχανικους πινακες, τους φωτογραφιζουν υπο πληρες (κατα το δυνατον) φορτιο σε υπερυθρο φασμα. οι χαλαρες/προβληματικες συνδεσεις εντοπιζονται αμεσως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    ναι αυτο το συστημα διευκολυνει τους ηλεκτρολογους να κανουν την δουλεια τους πιο ευκολα και να τα οικονομανε πιο γρηγορα γιατι πανε στην οικοδομη και τοποθετουν τις πριζες κλπ σε δευτερολεπτα ενω με τις κλασικες ηθελαν κανα διλεπτο
    και παιρνουν και ενα σωρο λεφτα για μια εργασια της πλακας ,
    και με υλικα σαβουρα, σου λεει αφου η οικονομια δεν παει καλα και δεν μπορουμε να ανεβασουμε τις τιμες στην εργολαβια ας ριξουμε την ποιοτητα και το χρονο εγκαταστασης.
    πιστευω οτι η λεγκραντ ειναι πολυ γνωστη και σοβαρη εταιρια αλλα τι να κανουμε φαινεται οτι το ριξαν κι αυτοι στα ετοιματζιδικα.ποιος μπορει να με πεισει οτι το ελατηριακι που πιεζει το καλωδιο και το σκαλωνει στην επαφη ειναι πιο αξιοπιστο απο την κλασικη βιδουλα,δεν ξερω τι να πω αλλο ,
    εχω ριξει πολλα βρισιδια για τη συγκεκριμενη πατεντα , και δεν ειναι μονο σε πριζες αλλα σε πολλα ηλ. εξαρτηματα, μονο κλεμες και ασφαλειες δεν ειδα ακομα !!!!!!.

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστευω οτι η λεγκραντ ειναι πολυ γνωστη και σοβαρη εταιρια αλλα τι να κανουμε φαινεται οτι το ριξαν κι αυτοι στα ετοιματζιδικα.ποιος μπορει να με πεισει οτι το ελατηριακι που πιεζει το καλωδιο και το σκαλωνει στην επαφη ειναι πιο αξιοπιστο απο την κλασικη βιδουλα,δεν ξερω τι να πω αλλο ,
    εχω ριξει πολλα βρισιδια για τη συγκεκριμενη πατεντα , και δεν ειναι μονο σε πριζες αλλα σε πολλα ηλ. εξαρτηματα, μονο κλεμες και ασφαλειες δεν ειδα ακομα !!!!!!.
    ενα θα σου πω... οτι πληρωσεις παιρνεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    το προβλημα ειναι οτι εδω που μενω δεν υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις να αγορασω οτι θελω εστω και ακριβοτερα , οποτε αγοραζω δυστυχως οτι υπαρχει λογω της φυσεως της εργασιας μου.αλλιως πχ για μια πριζα πρεπει να κανω παραγγελια , οποτε..........

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulhealer Εμφάνιση μηνυμάτων
    γειά σας.. σε μια τριφασική παροχή με κάλεσε ο ιδιοκτήτης και μου είπε ότι ο πίνακας πετάει σπίθες..
    ανοίξα τον πίνακα και είδα ότι έχουν υπερθερμανθεί τα καλώδια της παροχής (5Χ6mm)
    τα φορτία στον πίνακα είναι 4 λάμπεςσ φθορίου ,πρίζες ,5υπολογιστές (με ups) και 2 θερμαντικά σώματα 4Kw..
    είδα επίσης ότι το μπαράκι του ουδετέρου έχει αλλάκσει χρώμα και έχει γίνει "σταχτί"
    τι να φταίει? να μην πατάει καλά κάποιος ουδέτερος και μου ζεμάτησε και τις τρεις φάσεις παροχής? τι συνέβει?

    επίσης να πώ ότι η μία φάση μου δείχνει 58V (R) οι τάσεις S - T μεταξύ τους έχουν 380..
    γιατί η R μου δείχνει τόσο λίγο? τις μέτρησα και με τον ουδέτερο και η S και η T έδειξαν 220.. η άλλη πάλι τίποτα..

    Kαλησπερα σας!!
    αν και το θέμα είναι σχετικά παλιό σαν ηλεκτρολόγος έχω να πω 2 πράγματα..
    κατ αρχήν αν μιλάμε για τον κεντρικό πινάκα και όχι υπό-πινάκα είναι μεγάλο λάθος να έχει μπει 6αρα παροχή όσο χαμηλό και να είναι το φορτιο.σημερα σχεδόν στο 99% βάζουμε παντού 10αρα..
    Από ένα πρόχειρο υπολογισμό και βάση αυτά που αναφέρει ο φίλος ότι υπαρχουν,περιπου η συνολική ισχύς είναι στα 9800-10000kw.. άρα δια 230v που είναι σήμερα η ονομαστική τιμή της ΔΕΗ στην Ελλάδα, το ρεύμα φορτίου σύνολο είναι στα 43amper περιπου.πραγμα που είναι αρκετά πάνω από αυτά που σηκώνει το 6αρι.ασφαλιζετε με 25amper και αντέχει χωρείς να καταστραφεί η μόνωση του max τα 30amper!!θα μου πείτε ότι ναι αλλά είναι τριφασικό και μοιράζεται στης φασης.Σωστα και αν ο ηλεκτρολόγος το έχει κάνει σωστά και όπως πρέπει...
    Αλλά υπάρχουν και όλες οι επιστροφές στον ουδέτερο που είναι συνολο.εδω εξηγείτε και αυτό που αναφέρει ότι το καλώδιο του ουδέτερου έχει ανάψει..Γενικά χωρείς να το έχω δει, δεν έχει γίνει σωστή μελέτη στα φόρτια και στην παροχή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή Πρίζες Legrand

    Γεία σας.

    Εγώ για το καινούριο σπίτι που φτιάχνω και πρόσφατα ολοκληρώθηκε η ηλ.εγκατάσταση έχω επιλέξει πρίζες Legrand σειρά Cariva.
    Σίγουρα θα τις ξέρετε.
    Ο Κωνσταντακάτος τις συστήνει ανεπυφύλακτα και στα Praktiker κάνουν 1,95€ μόνο.
    Σε αυτές τις πρίζες είναι βιδωτά τα καλώδια.

    Έχω δεί το κουμπωτό σύστημα σε πρίζες της Siemens και τις Aliberti (έχω επιλέξει και μερικές από αυτές).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Απ οτι φαινεται ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν υοθετησει το κουμπωτο συστημα , τωρα πιο ειναι το καλο σε αυτες τις πριζες δεν μπορω να σκεφτώ κατι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή περι διακοπτη

    αν παρατηρησες το ελατηριακι εφαρμοζεται μονο στο διακοπτικο υλικο....σε ρευματοδοτη οχι...ισχυει η βιδα....στον διακοπτη οσο και να το θες ...πανω απο 5 με 6 αμπερ ρευμα αποκλειεται να περασει....στον ρευματοδοτη.....μεχρι 16....και εχει παντα βιδες...αυτα ...και η Λεγκραντ ειναι απο τις καλυτερες εταιριες....τωρα για πιο φτηνοδουλι...βαλε κατι τουρκικους...της πλακας....αλλα κι αυτοι αντεχουν....εγω δεν τους συμπαθω γιατι ειναι τουρκικοι.....κατα τα αλλα ειναι λειτουργικοι....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας