Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: πτυχιακη με avr

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή πτυχιακη με avr

    καλησπερα! μιλησα με εναν καθηγητη μου, να μου δωσει μια πτυχιακη πανω στον avr. ομως επειδη ξεκινουσε μαθημα εκεινη την ωρα και ηταν βιαστικος μου ειπε οτι δινει θεματα του τυπου "αναγνωριση αντικειμενων και συλλογη πληροφοριων", του λεω <<με την χρηση υπερυθρων να μετραει διαστασεις και να λεει οτι ειναι το ταδε αντικειμενο?>> και μου απαντησε καταφατικα, λεγοντας "το συζηταμε"..
    τι ακριβως μπορει να εχει στο μυαλο του κατα την αποψη σας?? πχ αναγνωση bar - code? οχημα που μετακινείται ξεπερνωντας εμποδια? η απλα ενας συναγερμος?

    0 Not allowed! Not allowed!
    I 'm here to learn!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Δε μπορώ να σου πω με σιγουριά τι είχε στο μυαλό του, ότι όμως και να είχε απ' αυτά που λες, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον... Στη θέση σου θα έκανα το bar code, που δεν είναι και πολύ δύσκολο αλλά ταυτόχρονα είναι και πολύ εντυπωσιακό...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    έχω ακούσει για μια κατασκευή η οποία με την μορφή ενός μικρού αυτοκινήτου (παλιό τηλεκατευθυνόμενο) έκανε βόλτες σε ένα χώρο (μόνο του με αισθητήρες)
    και στο τέλος με σειριακή θύρα το σύνδεε στον υπολογιστή και του έκανε απεικόνιση το χώρο στον οποίο είχε περπατήσει το αυτοκίνητο..
    ήταν ένας γερμανός ποθ είχα γνωρίσει αλλά έχω χάσει επαφή.. δεν ξέρω αν ο καθηγητής εννοούσε κάτι αντίστοιχο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Εμένα το μυαλό μου πήγε σε αναγνώριση αντικειμένου με τεχνικές νευρωνικών δικτύων ή fuzzy logic. Κάτι στο στιλλ οτι βλέπει τα αντικείμενα με κάμερα στο υπέρυθρο και τα διαλέγει. Πχ διαλέγει και ξεχωρίζει τα κλειστά από τα ανοικτά φυστίκια αιγίνης για να περάσει τα κλειστά από την κατεργασία ανοίγματος (ζέσταμα και απότομο κρύωμα). Άλλη περίπτωση μετράει πάχος ελάσματος ή κλωστών ή συρμάτων στη βιομηχανία....
    Ιδιαίτερα ενδιαφέροντα με άμεσες εφαρμογές στη βιομηχανία αλλά... Αν δεν έχεις είδη εμπειρία σε τέτοια θέματα απομακρύνσου... άλλωστε δεν πιστεύω οτι δύσκολες πτυχιακές εργασίες που σου τρώνε εξάμηνα σου προσφέρουν κάτι ανάλογο συμαντικό... Καλύτερα σ αυτό το χρόνο κάνεις ένα Master στην αγγλία...που μετράει καλύτερα ακόμα και αν οι γνώσεις που θα πάρεις είναι λιγότερες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    μπά κανα RFID θα έχει στο μυαλό του ο τύπος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip
    Εμένα το μυαλό μου πήγε σε αναγνώριση αντικειμένου με τεχνικές νευρωνικών δικτύων ή fuzzy logic. Κάτι στο στιλλ οτι βλέπει τα αντικείμενα με κάμερα στο υπέρυθρο και τα διαλέγει. Πχ διαλέγει και ξεχωρίζει τα κλειστά από τα ανοικτά φυστίκια αιγίνης για να περάσει τα κλειστά από την κατεργασία ανοίγματος (ζέσταμα και απότομο κρύωμα). Άλλη περίπτωση μετράει πάχος ελάσματος ή κλωστών ή συρμάτων στη βιομηχανία....
    Ιδιαίτερα ενδιαφέροντα με άμεσες εφαρμογές στη βιομηχανία αλλά... Αν δεν έχεις είδη εμπειρία σε τέτοια θέματα απομακρύνσου... άλλωστε δεν πιστεύω οτι δύσκολες πτυχιακές εργασίες που σου τρώνε εξάμηνα σου προσφέρουν κάτι ανάλογο συμαντικό... Καλύτερα σ αυτό το χρόνο κάνεις ένα Master στην αγγλία...που μετράει καλύτερα ακόμα και αν οι γνώσεις που θα πάρεις είναι λιγότερες...
    τωρα που το ξανασκεφτομαι κατι για τεχνητη νοημοσυνη μου πεταξε... σκεφτηκα μια ιδεα, μια μικρη κατασκευη που παιρνει μετρησεις απο ενα φωτομετρο μολις πατηθει ενα πληκτρο μεχρι να γεμισει η eeprom και μετα θα συνδέεται στην σειριακη θυρα και θα δειχνει τις μετρησεις με μορφη πινακα στο hyper terminal. [αν μπορεσω ισως με την βοηθεια της c++ τα σωζω και σε αρχειο η βγαζω κ κανενα γραφηματακι]
    αυτονομο συστημα συλλογης δεδομενων δλδ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    I 'm here to learn!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By salex21r in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-11, 20:49
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΠΤΥΧΙΑΚΗ
    By dkon in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-08, 23:52
  3. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΜΕ PLC
    By billtech in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-07, 21:07
  4. ΠΤΥΧΙΑΚΗ
    By insight in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 22:01
  5. Πτυχιακη εργασια
    By xrhstosaig in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 15:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας