Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Αποδιαμόρφωση δέσμης laser

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billilis
    Πραγματικά ένα ωραίο θέμα! Η διαμόρφωση του laser στην περίπτωση αυτή δεν είναι ούτε φάσης ούτε συχνότητας. Για να συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να μεταβηθεί η φάση και η συχνότητα αντίστοιχα του laser. Όταν το laser ανακλάται σε μια επιφάνεια τίποτα απο ταδυο δε συμβαίνει. Στην περίπτωση αυτή έχουμε διαμόρφωση πλάτους (AM)...
    Βασικά φίλε μου γίνονται και μεταβολλές συχνότητας (λόγω doppler) αλλά είναι τόσο μικρές που είναι σχεδόν αδύνατον να μετρηθούν... Μεταβολή πλάτους γίνεται και πάλι αλλά εξαρτάται από το υλικό στο οποίο προσπίπτει η δέσμη (πόσο απορροφά και πόσο ανακλά το υλικό με τις παλμικές κινήσεις).
    Φίλε high frequency αυτό το κόλπο με την κόκκινη ζελατίνα είναι πολύ καλό και έτσι πρέπει να γίνει για να έχεις φιλτράρισμα... Μπορείς να φτιάξεις ένα κύκλωμα αποδιαμόρφωσης πλάτους και να αρχίζεις να δοκιμάζεις αν όντως ακούγεται κάτι... Φοβερή ιδέα για να ακούς τι λέει ο καθένας από μακρυά!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    http://www.hot.ee/nuhk/laser.html
    http://www.williamson-labs.com/laser-mic.htm
    http://www.geeksaresexy.net/2007/08/...ge-microphone/

    Γενικά αν ψάξετε στο Google για laser microphone θα βρείτε πολλά. Μια ερώτηση όμως:
    Το ότι βλέπουμε με κόκκινο χρώμα ένα αντικείμενο, σημαίνει ότι από το προσπίπτον φως απορροφά όλα τα άλλα χρώματα και έχει ανακλαστικές ιδιότητες μόνο στο μήκος κύματος του κόκκινου χρώματος. Αν έχουμε κόκκινο laser, γιατί να βάλουμε φίλτρο από κόκκινη ζελατίνα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Φίλε eebabs2000 δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια υποκλοπή
    Απλά είναι μέρος μιας εργασίας που έχω για τη σχολή και θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας!!!

    Συνεχίστε έτσι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    sigmacom πολύ χρήσιμα τα site που έδωσες
    Όσο για την κόκκινη ζελατίνα σαν φίλτρο...είχα διαβάσει κάπου πως θα περνάει ΜΟΝΟ το κόκκινο φως! Δεν ξέρω γιατί....δεν το έψαξα παραπάνω...Αν βρω χρόνο θα το ψάξω και θα σου απαντήσω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Θα χρειαστεις και ενα οπτικο συστημα με φακους για να συγκεντρωνεις το φως αν εχεις υποψη σου να το χρησιμοποιησεις σε καποια αποσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    Πιστεύω οτι για να μετρήσεις πρέπει οποσδήποτε να βάλεις φίλτρο (και μάλιστα ισχυρό) και πιθανότατα το Laser που θα βάλεις θα είναι υπέρυθρο οπότε θα μειώσεις έτσι κατα πολύ και τις παρεμβολές από το ηλιακό φως. Μετά το φίλτρο θα βάλεις φωτοπολλαπλασιαστή!!!!
    Σίγουρα θα υπάρχει φαινόμενο doppler (οπότε αλλαγή στη συχνότητα) όμως ενδεχωμένος θα έχεις και μεταβολή στο πλάτος αφού θα αλλάζει η γωνία που θα γίνεται η αντανάκλαση και συνεπώς θα μπορέσεις να πάρεις το σήμα αν απλά το ενισχύσεις μετά τον φωτοπολλαπλασιαστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη billilis
    Όνομα
    V. Theodorou
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Φίλε SigmaCom, το κόκκινο χρώμα των σωμάτων που λες προκύπτει με τη διαδικασία της αφαίρεσης όπως περιγράφεις. Τα laser βγάζουν μονοχρωματικό φως. Αυτό είναι σχεδόν απόλυτα αληθές στην περίπτωση των laser αερίου. Στην περίπτωση του φίλου μας μου φαίνεται λίγο απίθανο να χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους laser. Μάλλον θα κάνει τα πειραματά του με κάποιο laser pointer. Η μονοχρωματικότητα τους είναι πολύ καλή αλλά ελαφρώς υποδεέστερη των laser αερίου. Στην περίπτωση της χρήσης laser pointer το φίλτρο θα χρειαστεί για να αποκόψει τον περιβάλλοντα φωτισμό που διαφορετικά θα οδηγούσε το φωτοτρανζίστορ στον κόρο.
    Σχετικά με την ουσία του τόπικ θέλω να πω το εξής. Πράγματι το φως του laser θα υποστεί και μία μετατόπιση doppler που θα εξαρτάται από την κίνηση του παραθύρου. Η μετατόπιση αυτή θα προκαλέσει απειροελάχιστη FM διαμόρφωση στο φως του laser. H μετατόπιση αυτή είναι τόσο μικρή που ακόμα και πολύ ευαίσθητα επιστημονικά όργανα θα δυσκολεύονταν να ανιχνεύσουν. Η μετατόπιση doppler στο φως χρησιμοποιείται στην αστρονομία για τον υπολογισμό της ταχύτητας πλησιάσματος ή απομάκρυνσης ενός άστρου από τη γη. Εκεί όμως οι ταχύτητες είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές που αναπτύσσει το τζάμι όταν πάνω του πέσει ήχος συγκεκριμένης συχνότητας. Αλλά ακόμα και εκεί η ανίχνευση δεν είναι πολύ απλή υπόθεση. Το σημαντικό φαινόμενο που λαμβάνει χώρα στην περίπτωση της ανάκλασης του laser στο τζάμι είναι η διαμόρφωση πλάτους. Για το λόγο αυτό και το φαινόμενο μεγιστοποιείται όταν η γωνία πρόσπτωσης αυξάνει και αντίστροφα όταν πλησιάζει τις 0 μοίρες εξαλείφεται εντελώς.
    Κατά τη γνώμη μου λοιπόν laser pointer->τζάμι->κόκκινο φίλτρο->χωρητική σύζευξη->ενισχυτής->μεγάφωνο είναι η λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από high frequency
    Φίλε eebabs2000 δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια υποκλοπή
    Απλά είναι μέρος μιας εργασίας που έχω για τη σχολή και θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας!!!

    Συνεχίστε έτσι
    Φίλε high frequency σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι θα κάνεις υποκλοπές, απλά είναι μια ιδέα για να ακούς από μακρυά έτσι δεν είναι? Πάντως φτιάξε ένα κυκλωματάκι να μας πεις αποτελέσματα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    billilis όταν λες χωρητική σύζευξη , τι εννοείς?Σε τι χρησμεύει ? Είναι απαραίτητη?


    eebabs2000 το κατάλαβα ότι δεν το εννοούσες, απλά το είπα για να το δουν και οι υπόλοιποι ότι δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια υποκλοπή!


    Θέλω να κάνω και μία ακόμη ερώτηση.....
    Μήπως υπάρχει καμεία καλή ιδέα για το πως θα καταφέρω να πάρω την ανακλώμενη δέσμη???
    Πιστεύω πως θα είναι αρκετά δύσκολο να την εστιάσω πάνω σε ένα φωτοτρανζίστορ (ειδικά όταν η απόσταση είναι μερικά μέτρα). Το να βάλω κάποιον φακό εστίασης είναι μια καλή ιδέα που κοστίζει αρκετά φαντάζομαι...
    Μήπως θα μπορούσα αντί για ένα φωτοτρανζίστορ να έχω περισσότερα, συνδεδεμένα με κάποιον τρόπο, έτσι ώστε να μπορώ να λάβω την ανακλώμενη δέσμη και να λειτουργεί κάθε φορά αυτό που θα δέχεται το μεγαλύτερο μέρος της δέσμης? Έχετε καμειά καλή ιδέα για ένα τέτοιο κύκλωμα?
    Η μήπως ζητάω πολλά και σας κούρασα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Εδώ είναι όλη τεχνολογία της CIA

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή φακού LED 100w δέσμης .
    By giorgosxristou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 00:39
  2. laser
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-15, 23:45
  3. Χολυγουντιανός σαρωτής δέσμης
    By haris_216 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 00:01
  4. αποδιαμόρφωση FM
    By κώσταςμ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 21:34
  5. Laser pointer και laser diode ! ! !
    By Panos4 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-10, 08:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας