Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΛΥΧΝΙΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Πάντως σε βαθμίδα ενίσχυσης με λυχνία σε τάξη C και διαμόρφωση ανόδου δε συνιστάται αρνητική τάση στα οδηγά απο τροφοδοτικό (για λόγους κατανάλωσης ισχύος του οδηγού αλλά και ποσοστού διαμόρφωσης).

    Η πρακτική είναι αρνητική τάση απο αντίσταση, και για προστασία σε περίπτωση που η οδήγηση πέσει κάτω απο ένα όριο, ενεργοποίηση ρελε που κλίνει την υψηλη και σκριν αν υπάρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Τ.Ε., μία ερώτηση: στο ανωτέρω κύκλωμα που παρουσιάζεις, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει αντί του BU508AF, το τρανζίστορ BU208A? Ρωτάω γιατί το έχω ήδη και σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω κατευθείαν στο κύκλωμα. Μήπως χρειάζονται τίποτε τροποποιήσεις στην ανωτέρω κυκλωματική διάταξη ή μπορώ να αντικαταστήσω κατευθείαν το BU508AF με το BU208A?
    Επίσης μία άλλη ερώτηση: αν θέλω άλλη αρνητική τάση πχ -90V, τότε το μόνο που αλλάζω είναι η Zener και βάζω Zener για -90V?
    Χρησιμοποιώ για αρνητική τάση το κύκλωμα με πολλές παράλληλες Zener ισχύος 5W η κάθε μία, ούτως ώστε να πετύχω μία Zener συνολικής ισχύος 25W (για να μην ζεσταίνεται η Zener-αν ήταν μία των 5W). Το σχετικό link για το τροφοδοτικό είναι το εξής http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...r=asc&start=60
    Θα ηθελα τη γνώμη σου επίσης και για τη σταθεροποίηση που κάνω στη θετική τάση για την ταλάντωση και την buffer με το BU208 (στο ίδιο σχέδιο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas
    Πάντως σε βαθμίδα ενίσχυσης με λυχνία σε τάξη C και διαμόρφωση ανόδου δε συνιστάται αρνητική τάση στα οδηγά απο τροφοδοτικό (για λόγους κατανάλωσης ισχύος του οδηγού αλλά και ποσοστού διαμόρφωσης).

    Η πρακτική είναι αρνητική τάση απο αντίσταση, και για προστασία σε περίπτωση που η οδήγηση πέσει κάτω απο ένα όριο, ενεργοποίηση ρελε που κλίνει την υψηλη και σκριν αν υπάρχει.
    καλησπερα. οταν λες λογους καταναλωσεις ισχυος απο οδηγο τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο στην λυχνια περα απο την καταναλωση? και στο ποσοστο διαμορφωσης ειναι μεγαλο το προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Απλά το οδηγό πλέγμα καταναλώνει περισσότερη ισχύ αν πολώνεται με σταθερή τάση ... αυτό ξέρω ... τώρα αν η λυχνία "πέφτει" πιο γρήγορα, αν παθαίνει τίποτα η οχι.. δεν το ξέρω.
    Πιθανόν αυτο να ηταν το αντικείμενο κάποιας διατριβής τη δεκαετια του 1930 (θα κοιτάξω απο περιέργεια τωρα που το λεω κάποια στιγμή σε όσες δημοσιεύσεις έχω απο το τότε IRE τωρινό ΙΕΕΕ) αλλά στο 2010 που είμαστε κοντα..

    Για τη διαμόρφωση, παίζει ρόλο οταν διαμορφώνεις σε μεγάλα ποσοστά, δηλαδη 75% η και παραπάνω, (οχι το 100% που λέμε οι πειρατές όταν στη πραγματικότητα είναι ούτε 60%) βοηθάει στο να μπορέσει να πιάσει μεγαλύτερες κορυφές χωρίς να συμπιέζονται...λεπτομέρειες ίσως αλλα έτσι είναι.
    Αν ψάξεις και βρείς σχέδια απο κανονικούς πομπούς και όχι του ποπ22 αλλα απο πομπους μεσαίων της Gate, Collins, Bauer, Rca κτλ τουλάχιστον όσα έχω δει εγω δεν βάζουν σκέτη αρνητική τάση στο οδηγό....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Δεν είναι σωστό να έχουμε σκέτη αρνητική τάση στο οδηγό αλλά μέσω αντίστασης, όπως έγραψα και προηγουμένως. Αν θέλουμε σταθερή πόλωση για λόγους προστασίας, αυτή πρέπει να είναι όση χρειάζεται για να είναι η λυχνία κοντά στην αποκοπή και η υπόλοιπη να παράγεται από αντίσταση σε σειρά. Στην περίπτωση πχ μιας 813 στα 1600V σε τάξη Γ χρειάζονται -160V. Μπορούμε να δώσουμε -80... -100V με σταθερή τάση και τα υπόλοιπα με αντίσταση. Όταν υπάρχει αντίσταση διαφυγής πλέγματος, η λυχνία αυτορρυθμίζεται (αν πέσει λίγο η τάση RF από την οδήγηση, μειώνεται λίγο η αρνητική πόλωση και αυξάνεται λίγο το ανοδικό ρεύμα) και έτσι η λειτουργία αυτοπροσαρμόζεται για μικρές μεταβολές της ισχύος οδήγησης. Το κύκλωμα της παραγωγής τάσης πόλωσης πρέπει να έχει πολύ μικρή εσωτερική αντίσταση και δυνατότητα απορρόφησης ρεύματος (current sink). Δεν είναι κατάλληλα τα κυκλώματα με ποτενσιόμετρο ή με σειριακό σταθεροποιητή (source) εκτός και αν παραλληλίζονται με μια μικρή αντίσταση (μιλώ εκ πείρας). Το στοιχείο σταθεροποίησης πρέπει να έχει χαρακτηριστική καμπύλη σαν τη δίοδο αερίου ή σαν τη δίοδο zener. Επίσης, όταν έχουμε πόλωση με σταθερή τάση (έστω και εν μέρει), πρέπει να ρυθμίζουμε με πολύ προσοχή την ισχύ οδήγησης, λόγω της μειωμένης αυτορρύθμισης του κυκλώματος. Ο υπολογισμός και η κατασκευή ενός απόλυτα σωστού πομπού ΔΕΝ είναι εύκολη υπόθεση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Φίλε Τ.Ε. αν γίνεται, δώσε μου σε παρακαλώ μία απάντηση στο ανωτέρω post που έχω γράψει. Θα ήθελα τα φώτα σου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  7. #17
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Φίλε Phoenix όσα λες είναι σωστά. Το BU508 έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το BU508AF και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Απλώς το AF μου φαίνεται πιο βολικό διότι δεν έχει μεταλλική πλάτη και δεν χρειάζεται μονωτικό. Αλλάζοντας τη zener, παίρνεις οποιαδήποτε τάση θέλεις. Υπολογίζεις την αντίσταση για μερικά μιλλιαμπέρ ρεύματος ώστε να είναι σε λειτουργία και ά κρατά σταθερή τάση. Μόλις ενεργοποιηθεί η οδήγηση, το ρεύμα πλέγματος προστίθεται στο ρεύμα ηρεμίας του κυκλώματος και το ολικό ρεύμα μέσα από το τρανζίστορ αυξάνεται. Ουσιαστικά, πρόκειται για ενισχυμένη zener, όπως αναφέρεται στη βιβλιογραφία. Σχετικά με το κύκλωμα σειριακής σταθεροποίησης θετικής τάσης, είναι επίσης σωστό και δουλεύει κανονικά. Και εγώ έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές κύκλωμα θετικής τάσης με τον ίδιο τρόπο. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις MOSFETS υψηλής τάσης αν αλλάξεις ελαφρά τη συνδεσμολογία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ προτιμώ να συνδέω δυο 508 σε κύκλωμα darlington διότι παρουσιάζουν μικρή ενίσχυση ρεύματος, της τάξης του 10-15 περίπου, όπως και σχεδόν όλα τα τρανζίστορ οριζόντιας σάρωσης. Μη χρησιμοποιείς το BU208, είναι πολύ παλιό και ξεπερασμένο, υπάρχουν πιο ανθεκτικά τρανζίστορ πλέον σαν το 508 και κάποια αντίστοιχα. Υπόψη ότι έχω πια πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτά. Τα έχω σχεδόν παρατήσει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας
    Φίλε Phoenix όσα λες είναι σωστά. Το BU508 έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το BU508AF και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Απλώς το AF μου φαίνεται πιο βολικό διότι δεν έχει μεταλλική πλάτη και δεν χρειάζεται μονωτικό. Αλλάζοντας τη zener, παίρνεις οποιαδήποτε τάση θέλεις. Υπολογίζεις την αντίσταση για μερικά μιλλιαμπέρ ρεύματος ώστε να είναι σε λειτουργία και ά κρατά σταθερή τάση. Μόλις ενεργοποιηθεί η οδήγηση, το ρεύμα πλέγματος προστίθεται στο ρεύμα ηρεμίας του κυκλώματος και το ολικό ρεύμα μέσα από το τρανζίστορ αυξάνεται. Ουσιαστικά, πρόκειται για ενισχυμένη zener, όπως αναφέρεται στη βιβλιογραφία. Σχετικά με το κύκλωμα σειριακής σταθεροποίησης θετικής τάσης, είναι επίσης σωστό και δουλεύει κανονικά. Και εγώ έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές κύκλωμα θετικής τάσης με τον ίδιο τρόπο. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις MOSFETS υψηλής τάσης αν αλλάξεις ελαφρά τη συνδεσμολογία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ προτιμώ να συνδέω δυο 508 σε κύκλωμα darlington διότι παρουσιάζουν μικρή ενίσχυση ρεύματος, της τάξης του 10-15 περίπου, όπως και σχεδόν όλα τα τρανζίστορ οριζόντιας σάρωσης. Μη χρησιμοποιείς το BU208, είναι πολύ παλιό και ξεπερασμένο, υπάρχουν πιο ανθεκτικά τρανζίστορ πλέον σαν το 508 και κάποια αντίστοιχα. Υπόψη ότι έχω πια πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτά. Τα έχω σχεδόν παρατήσει...
    Πολύ ωραία όλα.
    Να συμπληρώσω πως η σημαντική διαφορά των BU508 & BU508AF είναι Total Power Dissipation 125W & 35W αντίστοιχα, στις συγκεκριμένες εφαρμογές αν τα ρεύματα και συνεπώς και η ισχύ είναι μικρή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το AF.
    Προσωπικά προτιμώ το BU508-DW έστω και μονωμένο με μίκα ή silicon rubber για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του κρυστάλλου, στις δυνατές συγκινήσεις!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ Τ.Ε. για την κατατοπιστική απάντησή σου. Να'σαι καλά!
    Φιλικά,
    Βαγγέλης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας
    Φίλε Phoenix όσα λες είναι σωστά. Το BU508 έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το BU508AF και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Απλώς το AF μου φαίνεται πιο βολικό διότι δεν έχει μεταλλική πλάτη και δεν χρειάζεται μονωτικό. Αλλάζοντας τη zener, παίρνεις οποιαδήποτε τάση θέλεις. Υπολογίζεις την αντίσταση για μερικά μιλλιαμπέρ ρεύματος ώστε να είναι σε λειτουργία και ά κρατά σταθερή τάση. Μόλις ενεργοποιηθεί η οδήγηση, το ρεύμα πλέγματος προστίθεται στο ρεύμα ηρεμίας του κυκλώματος και το ολικό ρεύμα μέσα από το τρανζίστορ αυξάνεται. Ουσιαστικά, πρόκειται για ενισχυμένη zener, όπως αναφέρεται στη βιβλιογραφία. Σχετικά με το κύκλωμα σειριακής σταθεροποίησης θετικής τάσης, είναι επίσης σωστό και δουλεύει κανονικά. Και εγώ έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές κύκλωμα θετικής τάσης με τον ίδιο τρόπο. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις MOSFETS υψηλής τάσης αν αλλάξεις ελαφρά τη συνδεσμολογία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ προτιμώ να συνδέω δυο 508 σε κύκλωμα darlington διότι παρουσιάζουν μικρή ενίσχυση ρεύματος, της τάξης του 10-15 περίπου, όπως και σχεδόν όλα τα τρανζίστορ οριζόντιας σάρωσης. Μη χρησιμοποιείς το BU208, είναι πολύ παλιό και ξεπερασμένο, υπάρχουν πιο ανθεκτικά τρανζίστορ πλέον σαν το 508 και κάποια αντίστοιχα. Υπόψη ότι έχω πια πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτά. Τα έχω σχεδόν παρατήσει...
    μιλας για την αντισταση που μπενει σε σειρα με την αρνητικη ταση , ωστε να εχεις την επιθυμητη ταση η την αντισταση του κυκλωματος του τροφοδοτικου? για αυτη την αντισταση του κυκλωματος ποια ειναι η βελτιστη τιμη σε σχεση παντα βεβαια με την επιθυμητη ταση εξοδου του τροφοδοτικου?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ?
    By crown in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-16, 21:38
  2. Δεν υπαρχει
    By ntinosch93 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-13, 19:52
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-12, 20:11
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-10, 12:12
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 22:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας