Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: SOS Πληροφορία για Smartkit!!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή SOS Πληροφορία για Smartkit!!!

    Ξερει κάποιος ποιά είναι η πρακτική εμβέλεια ενός τέτοιου πομπού??? http://www.smartkit.gr/details2.php?...n3=&thepid=209 Στα 70m λέτε να μπορεί να στείλει σήμα επαρκώς? Θέλω να στείλω μια παλμοσειρά απο 100Hz-14KHz σε τέτοια απόσταση και να την λάβω απο ένα απλό ραδιοφωνάκι μέχρι 70m μακρυά...γίνεται?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε κατι όσο πιο καλά μπορείς...αλλιώς μην το κανεις καθόλου...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Φιλε αυτο με την παλμοσειρα με ενδιαφερει και εμενα,μηπως μπορεις να δωσεις καποιες παραπανω πληροφοριες?

    Πολυ δυσκολα....Αλλα ειναι αναλογο της τοποθεσιας,κεραιας και πολλων αλλων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    νομιζω δεν ειναι τοσο η αποσταση το προβλημα οσο το αποτελεσμα που θα λαβεις το οποιο μαλλον θα ειναι
    distorted σε σχεση με αυτο που εστειλες... το λεω αυτο διοτι το πομπουδακι της smartkit εχει σχεδιαστει
    να εκπεμπει αναλογικο σημα οπου μικρες παραλλαγες κατα την ληψη σε σχεση με την εκπομπη δεν ειναι και τοσο
    προβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή ...

    με νοιάζει καθαρά η συχνότητα της παλμοσειράς που θα κανει triger εναν 555 συνδεδεμένο μετά τον δέκτη και θα μου βγάζει ίδια συχνότητα την οποία με εα απλό RC κυκλωματάκι θα την μετατρέπω σε DC συνιστώσα η οποία θα αλλάζει πλάτοσ ανάλογα με τη συχνότητα. Μετά με εναν microcontroller θα κανω D/A μετατροπή και θα βγάζω το αποτέλεσμα σε segment συστοιχία. Μπορεί λοιπόν να μου κανει τη δουλειά αυτό το πομπουδάκι? Δε με νοιάζει το πλάτοσ παλμού, ΜΟΝΟ η συχνότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε κατι όσο πιο καλά μπορείς...αλλιώς μην το κανεις καθόλου...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή Re: ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gynaikas
    με νοιάζει καθαρά η συχνότητα της παλμοσειράς που θα κανει triger εναν 555 συνδεδεμένο μετά τον δέκτη και θα μου βγάζει ίδια συχνότητα την οποία με εα απλό RC κυκλωματάκι θα την μετατρέπω σε DC συνιστώσα η οποία θα αλλάζει πλάτοσ ανάλογα με τη συχνότητα. Μετά με εναν microcontroller θα κανω D/A μετατροπή και θα βγάζω το αποτέλεσμα σε segment συστοιχία. Μπορεί λοιπόν να μου κανει τη δουλειά αυτό το πομπουδάκι? Δε με νοιάζει το πλάτοσ παλμού, ΜΟΝΟ η συχνότητα.
    νομιζω θελεις να κανεις ενα ασυρματο στροφομετρο για το rc σου σωστα?
    επιδη ολα οπως τα περιγραφεις ειναι παρα πολλα και μαλιστα το καθε τμημα θα εχει απολιες και στο τελος πιστευω αυτο που θα γραψουν τα display θα εχει τεραστια αποκλιση... ακου και την προταση μου... ΑΝ λεω ΑΝ πεφτω μεσα σε αυτο που θελεις να κανεις... λοιπον απο οσα ειπες φεναιται οτι ξερεις απο μΕ οποτε γιατι δεν βαζεις εναν μΕ να μετραει την συχνοτητα που θελεις και μετα με ενα modulaκι στα 433mhz σαν αυτα http://www.futurlec.com/Radio.shtml να το στειλεις σε εναν αλλο μΕ που απλα να τα εμφανιζει σε segment συστοιχία?? με τα 555 R/C D/A και τελος smartkit που θελεις νομιζω θα μπλεξεις πολυ ασχημα...
    τι λες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    538

    Προεπιλογή

    +1 για τον nemmesis

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή ...

    Οχι μονο καταλαβες σωστά αλλα μου εδωσες και τρελή ιδεα! Πιστευω θα πετύχει! Απλα απο περιέργεια παίζει να μοθ στείλει στα 70μ το σμαρτκιτ???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε κατι όσο πιο καλά μπορείς...αλλιώς μην το κανεις καθόλου...

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή ...

    Nemessis μήπως σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις τι είναι αυτός ο encoder που λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις μαζι με το 433MHz module? Το σύστημά μου θα αποτελείται απο ενα LED και ενα Photoresistor. Θα πεφτει το φώς του LED σε μια διακοπτόμενη επιφάνεια, θα κόβω το DC με πυκνωτή και θα παίρνω το "παλμικό" σήμα. Tα receiver-transmitter modules που μου έδειξες μπορούν να μεταδόσουν αναλογικό σήμα μεχρι 15KHz?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε κατι όσο πιο καλά μπορείς...αλλιώς μην το κανεις καθόλου...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή Re: ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gynaikas
    Nemessis μήπως σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις τι είναι αυτός ο encoder που λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις μαζι με το 433MHz module? Το σύστημά μου θα αποτελείται απο ενα LED και ενα Photoresistor. Θα πεφτει το φώς του LED σε μια διακοπτόμενη επιφάνεια, θα κόβω το DC με πυκνωτή και θα παίρνω το "παλμικό" σήμα. Tα receiver-transmitter modules που μου έδειξες μπορούν να μεταδόσουν αναλογικό σήμα μεχρι 15KHz?
    το encoder δεν το χρειαζεσε, εισαι ετοιμες λυσεις για 4καναλα τηλεχηριστηρια... οσο για το αλλο που ρωτας δεν χρειαζετε να στελνεις απευθειας την συχνωτητα.. αλλα θα βαλεις εναν μΕ πανω στο rc ο οποιος θα μετραει τις στροφες και με απλο USART θα στελνει μονο 4-5byte με την πληροφορια της συχνωτητας στο module του δεκτη οπου θα αναλαμβανει ο αλλος μΕ τον ρολο τις μεταφρασης σε 7segment... αυτο αν γινεται 2φορες το δευτερολεπτο πιστευω και το refresh rate του στροφομετρου θα ειναι καλο και δεν θα εχεις υπερβολικη καταναλωση απο τον πομπο αφου θα δουλευει μονο κατι χιλιοστα του δευτερολεπτου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή ...

    Ναι οκ το πιασα αλλα θελω να μετραω απο 300rpm μεχρι 7000rpm στον αξονα του τροχού. 5bit=32σταθμες...δεν έχει καλή ακρίβεια. Λεω να παρω κανα 8bit απο Atmel. Tι λες κι εσυ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε κατι όσο πιο καλά μπορείς...αλλιώς μην το κανεις καθόλου...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γνωμες για vco και pll της smartkit
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 23:16
  2. sos για ip camera
    By βασιλης σαμος in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 02:02
  3. SOS ΓΙΑ LM2621
    By Πανοςbmw in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 19:06
  4. SOS...εργασία για τροφοδοτικό
    By Plasma in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 01:09
  5. Κεραία για το smartkit που είναι 1W
    By spirosta in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-06, 20:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας