Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 97

Θέμα: Κατασκευαστές PCB... αλλά από πού;

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από herctrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιπου τιμες??
    εγω τις βρισκω λογικες
    αλλα παρε ενα τηλεφωνακι
    γιατι αλαζει ο συντελεστης δυσκολιας της καθε πλακετας
    αναλογως του τι ζηταει ο καθενας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τελικά ο πιο φτηνός είναι ο καίσαρης?
    για 5*10, μονής ή διπλής όψης πόσο βγαίνει περίπου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά ο πιο φτηνός είναι ο καίσαρης?
    για 5*10, μονής ή διπλής όψης πόσο βγαίνει περίπου?
    Δουλεύω με κάτι πλακέτες του καίσαρη και δεν θα έλεγα και τα καλύτερα. Υπάρχουν βραχυκυκλώματα (ευτυχώς λίγο πολύ σε στάνταρ σημεία) και οι τρύπες δεν είναι με βάση το τρυπολόγιο, ούτε κάν ευθυγραμμισμένες δεν είναι στα ολοκληρωμένα.... και έβαλε και τρύπες εκεί που δεν έιχα, σε smd πχ.....
    Αν είναι οπωσδήποτε να βγάλεις απο κει τουλάχιστον πές του να σου βγάλει 1-2 κομμάτια δείγμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    προφανώς έχω βρει φτηνά σιτε απο κινα αλλά δεν μπορώ να περιμένω ένα μήνα,και έλεγα να πάρω και απο ελλάδα αν έχει λογικές τιμές.
    υπάρχει κάτι σχετικά γρήγορο με νορμαλ κόστος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από εμένα. Περί του θέματος θα πω ότι καταλαβαίνω την αγανάκτηση των περισσοτέρων σας που συμμετέχετε στη συζήτηση όσον αφορά κυρίως τις τιμές στην κατασκευή pcd και μάλιστα διπλής όψης, και συμφωνώ μαζί σας ότι κάτι πρέπει να γίνει. Εγώ όποτε χρειάσθηκα στο παρελθόν για ένα με δύο κομμάτια, δούλεψα με τον Καίσαρη κάπου στο Περιστέρι αν θυμάμαι καλά, και δεν μπορώ να πω ότι το κόστος ήταν απαγορευτικό ούτε ότι η ποιότητα δεν ήταν καλή. Εσείς βέβαια που οι περισσότεροι είστε επαγγελματίες μπορεί να ζητάτε άλλου είδους προδιαγραφές και πιθανά χαμηλότερο κόστος με αποτέλεσμα τα της Ελλάδος καταστήματα, να μην σας ικανοποιούν στο μέγιστο. Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω: Είναι καιρός για να δίνουμε δουλειά σε Βουλγαρία, Κίνα ή όπου αλλού νομίζει κάποιος, και να οδηγήσουμε τα ντόπια καταστήματα σε κλείσιμο, που θα οδηγήσει στην συνέχεια στην ανεργία πολλούς ηλεκτρονικούς και ηλεκτρολόγους και από εσάς ακόμα; Θα άρεσε σε οποιονδήποτε από εμάς ότι επάγγελμα και αν εξασκεί και για παράδειγμα σε εσάς τους ηλεκτρονικούς, να ακούγατε να λέει κάποιος: "θα πάω να επισκευάσω τον ενισχυτή μου π.χ. στην Βουλγαρία γιατί εδώ στην Ελλάδα οι τεχνίτες βαράνε", για να μην πω και για πιθανή αμφισβήτηση της ποιότητας και της γνώσης; Τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέτε, αλλά κάντε κάτι να το διορθώσετε και παράλληλα δώστε ενσυνείδητα δουλειά στους Έλληνες. Όταν πάτε στα μαγαζιά αυτά που συζητάτε εδώ, πείτε τα τους καθαρά, ότι τους βρίσκεται ακριβούς, ότι το βρήκατε και αλλού φθηνότερα και στην ανάγκη προειδοποιήστε τους, ότι θα πάτε αλλού και ότι άλλο θέλετε. Θα δείτε σταδιακά θα τους πονέσει και θα προσαρμοστούν. Ας δώσουμε δουλειά στους Έλληνες και στις Ελληνικές επιχειρήσεις για να μην καταλήξουμε όλοι μετανάστες. Όλοι μας φταίμε για την κατάντια μας γιατί όλοι μας βολευτήκαμε σε ψεύτικα όνειρα και σε εύκολες λύσεις. Δεν έχω κάτι με τους Βούλγαρους ή τους Κινέζους. Σας λέω μόνο ότι μπορούν να είναι φθηνότεροι γιατί αυτοί οι δύστυχοι δουλεύουν για 5 ευρώ μεροκάματο. Όταν φθάσουμε κι εμείς εκεί θα μας φέρνουν οι Βούλγαροι τα δικά τους να τους τα φτιάχνουμε αφού θα είμαστε φθηνότεροι, και δεν θα αναφερθώ σε πιθανή κακοτεχνία των ξένων ή τυχαία καταστροφή κατά την μεταφορά κλπ, άντε τότε να βρεις το δίκιο σου και να υπολογίσεις τι σου κόστισε. Δεν θα σας κουράσω άλλο θα σας πω μόνο ότι δεν έχω ξενοφοβία για να μην παρεξηγηθώ, Ελληνοφοβία έχω, μόνο Ελληνοφοβία ......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη patent61 : 31-01-12 στις 03:03

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον patent61 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kxenos (31-01-12)

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    και εγώ δεν θέλω να δίνω λεφτά στους κινέζους, για αυτό ρώτησα και όλας,ούτε μισθούς κίνας θέλω , ούτε τιμές κίνας
    αλλά δεν μπορώ να πληρώσω και 50ε για ένα πλακετάκι, κρίμα είναι να φεύγουν τα λεφτά έξω.
    Τα μηχανήματα πόσο κοστίζουν? είναι λογικό το κόστος που έχω ακούσει κατα καιρούς στην ελλάδα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παιδιά επειδή ασχολούμαι με PCB, και παραγγέλνω σχεδόν <800 τεμ/χρόνο, θα σας πω το εξής:

    Λυπάμαι που θα χαλάσω το όνειρό κάποιων, αλλά "πλακέτες" στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Και οταν
    λεω δεν υπάρχουν, εννοώ επαγγελματικής ποιότητας/εμφάνισης. Υπάρχει η τυπική ποιότητα, και
    όποιος έχει επαγγελματικής ποιότητα/εμφάνιση της παραγγέλνει και αυτός με την σειρά του έξω.

    Σας τα λεω εμπειρικά μιας και έχω συνεργαστεί με σχεδόν όλους τους Έλληνες "πλακετάδες". Δεν
    μπορούμε να "καλύψουμε" σε ποιότητα (ίσως και ποσότητα μερικές φορές), τις κινέζικες πλακέτες.
    Και λεω κινέζικες γιατί είναι και οι καλύτερες, σε σχέση πάντα με τον λόγο τιμής/ποιότητας.

    Εννοείται δεν μιλάω για μεμονωμένες παραγγελίες. Μιλάω για ποσότητα τουλάχιστον 10τεμ και
    άνω. Εξάλλου δεν γίνεται να παραγγέλνομαι μια μια πλακέτα απ'έξω. Δεν συμφέρει ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 31-01-12 στις 11:35
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ναι αλλά δεν είναι λύση να περιμένεις ένα μήνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Εντάξει αυτό είναι το λιγότερο ...

    Όταν σχεδιάζεις την υλοποίηση ενός project, έχεις εκ των προτέρων, κανονίσει και τις πλακέτες του.
    Εξάλλου η συγκέντρωση των υλικών μερικές φορές αργεί περισσότερο απο τις πλακέτες.

    Είναι θέμα προγραμματισμού (οχι σε PIC
    ) πιστεύω ...



    Δώσε χαιρετίσματα στο φίλο μου !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Το θέμα με πλακέτες είναι χρόνιο και δυστυχώς λυπηρό στην χώρα μας! Παλιότερα υπήρχαν μεγάλες μονάδες στην Αττική πχ Χουρδάκης, Βουλγαρέλλης, ΜΕΤΚΑ, κα. που είχαν και αξιόλογη παραγωγική δυνατότητα και ποιότητα! Αργά & σταθερά τουλάχιστον οι μεγάλες μονάδες... εξαϋλώθηκαν πλήρως! Έμειναν μικρότεροι "παίκτες" στον χώρο και "δραστηριοποιήθηκαν" και μερικοί νέοι παίκτες, που συνήθως παρήγαγαν σε άλλους ή να το πούμε καλύτερα, αλλού!!! Αρκετοί δηλαδή παρήγαγαν πλέον εκτός Ελλάδος!!! Ειδικά σε διπλής όψεως (πραγματικής διπλής, δηλαδή με επιμετάλλωση, και όχι κάτι ανέκδοτα που μερικοί έφτιαχναν ως διπλή για επαγγελματίες σε πλακέτες για SMT κυκλώματα και δεν είχαν επιμεταλλωμένες οπές, με τραγέλαφικές καταλήξεις, τα πραγματικά μεγάλα εργοστάσια ήταν μετρημένα! Τα μεγάλα ΕΚΛΕΙΣΑΝ όλα! Υπάρχουν ακόμα μερικοί αλλά τα μηχανήματα που διαθέτουν είναι παμπάλαια πλέον και με περιορισμένες δυνατότητες για τις σύγχρονες απαιτήσεις! Έτσι πολλές φορές ακόμα και κάποιοι εξ΄αυτών δέχονται παραγγελείες που δεν θα μπορούσαν να κάνουν εντός, τις οποίες παράγουν εκτός Ελλάδος προκειμένου να μην "χάσουν" την πελατεία!!! Αρκετοί στέλνουν λοιπόν σε Κίνα, και εσύ, εγώ, εμείς, πιστεύουμε ότι "παρήχθησαν" εν Ελλάδι!!! Άλλοι στέλνουν σε Βουλγαρία... και κάποιοι ακόμα και στα... Σκόπια!!! Στην Βουλγαρία πάντως δύο μονάδες έχουν φτιαχτεί από Έλληνες (άσχετους με τους εδώ "ειδικούς" του χώρου) απ' όσο γνωρίζω... και μου φαίνεται ότι αυτό πρέπει να ισχύει και για μία στα Σκόπια (δεν είμαι απολύτως σίγουρος, αλλά κάτι πήρε το αυτί μου πριν κανά δυό χρόνια)!
    Τελικά στην χώρα μας το αντικείμενο αυτό μάλλον είναι περιορισμένων δυνατοτήτων... οπότε τι να λέμε, περί στηρίξεως αμιγώς Ελληνικών βιομηχανιών του αντικειμένου!
    Πάντως μπορείς να παραγγέλνεις και φθηνές πλακέτες, ΟΧΙ ΧΑΜΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΙΝΑΣ, από εδώ... Παράδειγμα πλακέτα 8Χ5 εκ, διπλής με τα πάντα (και επίχρυση) στοιχίζει στα 10 τεμ ~80Ευρώ δηλαδή ~ 8 η μία... ανεξαρτήτως τρυπών, μεγεθών κλπ βλακείες που λένε διάφοροι για να ανεβάζουν τιμές!!! Η τιμή βέβαια απαιτεί παραγγελεία 7-10τεμαχίων γιατί & για ένα η δύο θα πληρώσεις τελικά ακριβώς τα ίδια! Ε, δεν θα βγάλεις 10 κομμάτια από μια κατασκευή σου τελικά? Γενικά έχω σταματήσει πλέον να κάνω και τα πρωτότυπα στο εργαστήριο πλέον, αφού τα φτιάχνω στο εργοστάσιο και είναι απολύτως σωστά σαν το τελικό προϊόν!
    Τελικά με λίγο προσεκτικό σχεδιασμό εξ' αρχής δεν χρειάζεσαι πρωτότυπα και ξανά πρωτότυπα... και ξανά! Έτσι αποφεύγεις περιττά κόστη στην ανάπτυξη... Αυτό είναι το βασικότερο τελικά! Και ας κοστίζουν τα 7-10 πρωτότυπα τελικά ~8 Ευρώ το ένα ως πλακέτα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    moutoulos (31-01-12), weather1967 (31-01-12)

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DIY PCB Tutorials...
    By SeAfasia in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 22:43
  2. DIY BGA PREHEATER+PCB HOLDER STATION
    By GSR600 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-16, 23:04
  3. DIY PCB board (υλικό και αγορά)
    By Alex127 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 12:16
  4. pcb printer DIY
    By navar in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-10, 16:53
  5. DIY: PCB + προσθήκη SMD εξαρτημάτων.. στο σπίτι..
    By El_Kei in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 22:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας