Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: πομπος στα μεσαια με την 807

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή πομπος στα μεσαια με την 807

    καλησπερα!!! πριν 2 μερες αγορασα τον εν λογο πομπο!!! εχει τρεις υποδοχες για λαμπες, αλλα δυστηχως λειπανε οι δυο , και εχει μονο την 807 στην εξοδο, και λογικα πρεπει να ειναι στα ΑΜ. επειδη ομως οι γνωσεις μου ειναι περιορησμενες, γενικα στους πομπους RF, θα ηθελα την βοηθεια σας να τον ξαναφτιαξω.
    επισης να σας πω οτι δεν εχω ουτε το τροφοδοτικο του!!!






    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Πρέπει να είναι τελικό στάδιο πομπού. Οι βάσεις χωρίς λυχνίες είναι βάσεις 807. Δες εδώ: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/f.../155/8/807.pdf
    και κάνε επαλήθευση τη συνδεσμολογία της κάθε μιας βάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Ειναι πομπός μεσαιων κατα 90 %, συνήθος την 807 την οδηγούσαν με λυχνια 6C4 ,6L6 ,EL 84 ψαξε για αυτές τισ λυχνίες πού κανουν ταλαντωση και μπαφερ στην 807

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Ειναι οντως αρχαιο μηχανημα....στα μεσαια....συνηθως κοβανε την κατασκευη σε δυο μερη ....το τελευταιο σταδιο το βαζανε στο πλυσταριο στην ταρατσα....και το διαμορφωτη ταλαντωτη στο σπιτι....και ολη η ιστορια συνδεονταν με καλωδιο 3Χ2.5......θυμαμαι τοτε που πετουσαμε την κεραια ...το συρμα δεμενη με μια πατατα στην ακρη απο ταρατσα σε ταρατσα.....ηθελε και καμμια 70 μετρα κεραια.....το πραγμα αυτο και η διαμορφωση με ντουμπλεξ λαμπατο των 50 βαττ.....ωραια χρονια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Τι μου θύμισες και μενα Τόλη ,ολα τα ανωτέρω που γραφεις επ'ακριβώς, και τήν λάμπα φθορίου να αναβει απο την RF ,από απόσταση 10 μέτρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Λυπαμαι που θα σας στεναχωρησω αλλα αυτο ειναι μερος απο καποιο επαγγελματικο πομπο πιθανοτατα βραχεων κυματων... Ειναι εργοστασιακη κατασκευη φιλε και οχι χειροποιητο απο Ελληνα ερασιτεχνη...
    Μοιαζει να ειναι αμερικανικο μηχανημα απο τις ενδειξεις των υλικων πανω στο σασσι...
    Τωρα προφανως μοιαζει σαν βαθμιδα ενισχυσεως ΥΣ αλλα εχω καποια επιφυλαξη, αφου κατι μου καθεται λιγο στραβα... για τις δυο λυχνιες που λειπουν, οι οποιες ΔΕΝ πρεπει να ειναι 807!!!

    Παντως ειναι καλη κατασκευη και ειναι σκοπιμο να προσπαθησεις να βρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι βαθμιδα ειναι για να μην παει χαμενο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Πράγματι η κατασκευή δεν είναι ερασιτεχνική. Από το πηνίο και το μεταβλητό κρίνω ότι είναι πομπός βραχέων για τις χαμηλές μπάντες 3,5μηζ κλπ Οι βάσεις σίγουρα είναι σαν αυτές των 807. Βέβαια στην ίδια βάση μπορούν να μπούν κι άλλες λυχνίες πχ 2ε22 κλπ. Συμπερασματικά λέω ότι πρόκειται για 807 αφού υπάρχει ήδη μια 807. Αυτό που μου δημιουργεί απορία είναι γιατί 3 και όχι 2 ή 4 όπως συνηθίζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Λοιπον, για τις δυο λυχνιες που λειπουν, ΔΕΝ υπαρχει συνδεση ανοδικου καπελλου!!! οποτε οι ανοδοι τους θα πρεπει να βγαινουν κατω στην βαση τους... Ως εκ τουτου ξεχαστε 807 κλπ "καπελλατες" λυχνιες...
    Αλλωστε ο διακοπτης μεταγωγης αναμεσα στους δυο μεταβλητους που βρισκονται εκει διπλα τους μοιαζει να μεταγει την μια η την αλλη κατα περιπτωση... οποτε μου μοιαζει οτι δεν ειναι καν παραλληλες με την 807 που υπαρχει, αλλα μαλλον σαν οδηγες αυτης??? ισως???

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. παρασιτα στα μεσαια
    By ΡΑΔΙΟ 1602 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 09:30
  2. Κεραια εκπομπης στα μεσαια
    By discoradio in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 15:56
  3. πομπος στα μεσαια
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-08, 21:24
  4. pll στα μεσαια
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-08, 19:39
  5. ληψη στα μεσαια
    By billos1989 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-05, 15:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας