Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: θετικα και αρνητικα των linux

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή θετικα και αρνητικα των linux

    Γεια σας θα μπορουσατε να μου πειτε τα θετικα και αρνητικα των linux εχω ακουσει οτι επειδη ειναι ανοιχτου κωδικα μπορουν ανετα να σου χακαρουν τον υπολογιστη ισχυει κατι τετοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή Re: θετικα και αρνητικα των linux

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16
    Γεια σας θα μπορουσατε να μου πειτε τα θετικα και αρνητικα των linux εχω ακουσει οτι επειδη ειναι ανοιχτου κωδικα μπορουν ανετα να σου χακαρουν τον υπολογιστη ισχυει κατι τετοιο?
    Πιό πολύ απο τα Windows δεν έχεις φόβο...

    Λοιπόν...

    ΥΠΕΡ

    1. Αν δείς 64bit σε Linux δεν θα θέλεις να δείς Windows πάλι, και υπάρχει πολλά χρόνια τώρα....
    2. Ιοί χαζοί έως ανύπαρκτοι...
    3. Υπάρχουν διανομές ας πούμε Novell που σου δίνει απίστευτα τεράστια γκάμα λογισμικού επιπλέον για οτι φανταστείς...
    4. Ασφάλεια τη θεωρώ δεδομένη και όσοι ξέρουν το καταλαβαίνουν...

    ΚΑΤΑ

    1. Αν δεν ξέρεις κονσόλα ή δεν έχεις κάποιον να ξέρει (Unix) και θέλεις να το έχεις για σοβαρούς επαγγελματικούς σκοπούς άστο καλύτερα, θές σίγουρα υποστίρηξη...εγκαταστάσεις εφαρμογών, απαιτούν αρκετές φορές ιδιαίτερες ρυθμίσεις σε επίπεδο κονσόλας.
    2. Παιχνίδια οχι πολλά σοβαρά πράγματα...
    3. Οδηγούς αν και υπάρχουν οι περισσότεροι είναι πιθανό να παιδευτείς...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Jhonny16 τα linux επειδή έχει τύχει παλαιότερα να εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου παράλληλα με τα Windows το Ubuntu ένα βασικό θετικό που έχουν με βάση την εμπειρία μου είναι το ότι με χαμηλού επιπέδου υλικό μπορούν να στο κάνουν να δείχνει και φαινομενικά και ουσιαστικά πολύ υψηλότερο, έχουν τα περισσότερα πρωτοποριακές λειτουργίες και αξίζουν ακόμα και για κύριο λειτουργικό, στο ΠΑΣΟΚ που ξέρω χρησιμοποιούν μόνο linux για παράδειγμα. Τώρα όσο για το hacking πίστεψέ με είναι όσο ασφαλή είναι τα mac OS δλδ πολύ... Τα linux τα χρησιμοποιούν οι hackers για να κάνουν hacking και η μεγαλύτερη πλειοψηφία των hackers χρησιμοποιεί τα linux άρα θα είναι αντιδεοντολογικό να προκαλέσουν προβλήματα σε αυτό που υποστηρίζουν εξελίσουν και χρησιμοποιούν... Το πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει εγώ είναι το ότι δεν μπορούσα με την ίδια ευκολία που υπάρχει στα Windows να εγκαταστήσω τα προγράμματα αν όμως μάθεις τη λογική του θα διαπιστώσεις ότι τελικά ο ορθόδοξος τρόπος εγκατάστασης είναι αυτός των linux και όχι των windows αλλά τέσπα αξίζει να τα δοκιμάσεις έστω και για πειραματικούς λόγους και εγώ γι'αυτό τα εγκατέστησα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Φίλε JIMKAF, η εγκατάσταση - απεγκατάσταση προγραμμάτων στο Ubuntu είναι αηδιαστικά εύκολη.
    Μέσω της προσθαφαίρεσης ή του Synaptic package manager.
    Αρκεί να έχεις DSL.
    Johny16, δοκίμασε το Ubuntu για να έχεις ιδία άποψη. Θα εκπλαγείς ευχάριστα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Φίλε Panoss εκτός από τις προκαθορισμένες εφαρμογές που όντως είναι εύκολη η εγκατάστασή τους με τους τρόπους που προτείνεις υπάρχουν και περιπτώσεις όμως που πρέπει να εγκαταστήσεις εφαρμογές με τη βοήθεια του τερματικού δεν ξέρω αν το ξέρεις... και εκεί τα πράγματα μπερδεύονται λίγο για έναν αρχάριο χρήστη. Δεν λέω εσύ μπορεί να παίζεις στα δάκτυλα το ubuntu και να μην έχεις πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Όχι δεν το παίζω στα δάχτυλα. Δεν χρειάζεται να το παίζεις στα δάχτυλα.
    Λέω ότι απλώς το έχουν φτιάξει τόσο καλά που τα windows μοιάζουν δύσκολα (στην εγκατάσταση προγραμμάτων) σε σύγκριση με το Ubuntu!!
    H μόνη περίπτωση που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την κονσόλα, ήταν για την εγκατάσταση του εκτυπωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Φίλε Panoss δεν λέω στις περισσότερες των περιπτώσεων χρησιμοποιείς το synaptic package manager ή το μενού ενημερώσεων και εγκατάστασης προγραμμάτων αλλά θα σου πώ μια περίπτωση που χρειάζεσαι το τερματικό εάν πάρεις το περιοδικό LINUX format GR περιέχει κάθε φορά CD με προγράμματα κανένα από αυτά δεν μπορείς να τα εγκαταστήσεις χωρίς το τερματικό και τις απαραίτητες εντολές που θυμίζουν DOS και εκεί για έναν χρήστη που το αντιμετωπίζει πρώτη φορά φαίνεται πιο δύσκολο σίγουρα από τα Windows στα οποία με ένα διπλό κλικ σε όλες τις περιπτώσεις κάνεις την δουλεία σου. Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο εάν δεν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο και μάλιστα γρήγορη πως θα κατεβάσεις τα προγράμματα από το synaptic package manager ή από το άλλο μενού προγραμμάτων; Βέβαια πιστεύω πως θα συμφωνήσουμε στο ότι μπροστά σε αυτά που δίνει το Linux γενικότερα αυτό το θέμα των εγκαταστάσεων είναι μικρό...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Γι αυτό λέω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss
    Φίλε JIMKAF, η εγκατάσταση - απεγκατάσταση προγραμμάτων στο Ubuntu είναι αηδιαστικά εύκολη.
    Μέσω της προσθαφαίρεσης ή του Synaptic package manager.
    Αρκεί να έχεις DSL.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ice25
    Όνομα
    Γιατί το θέλει?
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    194

    Προεπιλογή

    Παιδιά αίσιος 8 μήνες χωρίς windows.άλλα με ubuntu σε laptop με 64bit cpu.Τα προγράμματα που χρειάστηκα τα βρήκα ολα στο synaptic ..drivers τα βρήκε όλα.κάποιες εντολές σε consola χρειάστηκε για το ασύρματο

    υπάρχει πολύ υποστήριξη απο την κοινότητα.εγω όποια απορεια ειχα-εχω βρίσκω απάντηση με μια μικρη αναζήτηση στο google.


    Για ασφάλεια???δεν έχω καν αντιβιοτικό...και ναι μπορεί να υπάρξει υπολογιστής χωρίς αντιβιοτικό -antispyware κτλ κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Ωραίος ο ice 25 όλοι Linux κάτω ο Gates users όλων των εθνών ενωθείτε...
    Ένα επίσης θετικό του Linux είναι το ότι εάν γνωρίζεις από προγραμματισμό μπορείς να συμβάλεις στην ανάπτυξη προγραμμάτων μέσα από την κοινότητα και έτσι να μάθεις και περισσότερα και να βοηθήσεις στη λύση των προβλημάτων.
    Το laptop των εκατό $ του δικού μας του Νεγρεπόντε βασίζεται σε linux και κάνει τα πάντα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικροελεγκτές και Linux
    By LinuxTux in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 23:44
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 17:50
  3. Φοιτητές και LINUX.....
    By KOKAR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 169
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-09, 21:15
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 17:08
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-08, 10:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας