Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ενισχυτής HF-6146 push pull

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή Ενισχυτής HF-6146 push pull

    Γειά σας παιδιά....

    Κάνωντας μια εκκαθάριση προχτές στα ντουλάπια μου,ξετρύπωσα δυο λαμπίτσες τύπου 6146 οι οποίες είχαν ξεμείνει για πολύ καιρό εκεί.Πρέπει να είναι τουλάχιστον από το 1987 που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά.Από τότε έχει μπει πολύ "νερό στο αυλάκι" και έχουν αλλάξει επίσης πολλά πράματα.Επειδή λοιπόν δεν μου πηγαίνει η καρδιά να τις βλέπω να κάθονται σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω σε ένα Linear HF (1.8MHZ-30MHZ) και σε διάταξη push-pull.Ετσι η ερωτησή μου έχει να κάνει με το αν υπάρχει κάποιο σχετικό σχέδιο δοκιμασμένο ή μη σχετικό με τις λάμπες και τις συχνότητες αυτές.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Χμμμ... MF/HF 1,8-30 MHz και Push-pull! Μάλιστα! Φίλε μου έμπλεξες ! Λοιπόν, χρειάζεσαι συμμετρικά επαγωγικά πηνία οδήγησης στην είσοδο με συμμετρικό διπλό μεταβλητό πυκνωτή και ακριβώς τα ίδια στην έξοδο με υλικά μεγαλύτερης ισχύος καθώς και μονό πυκνωτή loading σε σειρά με το κύκλωμα εξόδου. Επίσης και πολλαπλούς μεταγωγικούς διακόπτες για να αλλάζεις ζώνες συχνοτήτων εκτός και αν τοποθετήσεις παλιομοδίτικα πηνία τύπου plug-in και, επίσης, δύο πυκνωτές εξουδετέρωσης. Και όλα αυτά για μια ισχύ εξόδου περίπου 100W. Το push-pull έχει το πλεονέκτημα ότι κόβει τις αρμονικές άρτιας τάξης και το μειονέκτημα ότι η μεταγωγή των πηνίων του είναι δυο φορές πιο πολύπλοκη από το παράλληλο. Σκέψου και πράξε αναλόγως...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Ολα αυτά ε?....τα πηνία και οι πυκνωτές θα βρεθούνε και θα φτιαχτούνε...με παραξενεύει όμως αυτό που γράφεις για την ισχυ?100W?...σύμφωνα με το datasheet της λάμπας αυτή μπορεί να βγάλει 90W μέχρι τους 60MHZ και 75W,στους 100 ΜΗΖ.Και από ότι θυμάμαι τα έβγαζε πραγματικά τα βαττ αυτά στα FM.Αρα με δύο τέτοιες λαμπίτσες υπολογίζω ότι θα φτάσω τα 170-190W στα HF.Η κάνω κάποιο λάθος?Τώρα αν δούμε ότι δεν μας βγαίνουν τα υλικά κανένα πρόβλημα.Θα τις βάλουμε πάλι στην άκρη και θα συνεχίσουμε με ότι έχουμε.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    γιατι δεν τις βαζεις παραλληλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Και εγώ νομίζω καλύτερα είναι αν τις φτιάξεις να πας σε παράλληλη λειτουργία και οχι πους-πουλ...
    Ειδικά αν θές και τέτοιο ευρος συχνοτήτων όπως έγραψες....

    Δυο λόγια και για την ισχύ... η πιο "δυνατή" 6146 που φτιάχτηκε ήταν η 6146Β απο τα μέσα του 1964... με ισχύ εξόδου στα 85 W η μία, 170 και για τις δυο...
    Αυτό για σκέτο σήμα, χωρίς διαμόρφωση πλάτους, FM αλλα και CW... και σε ICAS συνθήκες, "πάτημα" για λίγα λεπτά ...
    Αν βάλεις SSB σήμα απο πίσω τότε η έξοδος για μία είναι 61W PEP ..122 για τις 2 λάμπες.
    Αν βάλεις AM , τότε πρέπει κανονικά να ρίξεις το σήμα στο 1/4 .. 30,5W για 2 λυχνίες.

    Αν έχεις ενα πομποδέκτη των 100W είναι κάπος "χαζό" να φτιάξεις ένα τέτοιο λινεαρ εκτος απο πειραματισμό... εγω που γουστάρω λυχνίες σκέφτομαι το Icom 703+ με σκοπό να πειραματιστώ μετά με λινεαρ δικά μου.

    Αυτά για την 6146Β, για τις 6146 σκέτο και 6146Α είναι μικρότερα νούμερα.

    Αν έχεις 6146W και είναι φτιαγμένη μετά το 1965 τότε το πιθανότερο είναι Β ενώ αν είναι πιο παλιά τότε είναι σκέτη η Α.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Οι λάμπες είναι οι 6146W.Νίκο έχεις δίκιο σχετικά με τις ισχυς.Επειδή θα δουλέψει SSB στην καλύτερη να βγάλει 130W.Και επειδή το μηχανάκι είναι ένα ICOM 706 το οποίο από μόνο του βγάζει 100W τότε δεν αξίζει να ασχοληθώ.Αν θέλετε εξηγήστε μου τι εννοείτε με τον όρο "παράλληλη λειτουργία" γιατί κάπου σας έχασα.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Ελα Μάριε.. Παράλληλα είναι να ενώσεις μαζί τις ανόδους το σκριν το οδηγό πλέγμα... να κάνεις τις δυο λυχνίες σαν να είναι μια.
    Μπορείς να βάλεις τρείς παράλληλα η τέσσερις η και παραπάνω ειδικά στις χαμηλες συχνότητες 80Μ 160Μ....

    Απο περιέργεια πες μου αν θες τη μαρκα είναι οι λυχνίες και ποιάς χρονιάς, αν γράφει κάποιο νούμερο η στο γυαλί η στο μεταλικο στεφάνι στη βάση, κάτι σαν 66-26 ....

    Ακόμη αν έχεις ακούσει το ic703 plus ...

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, Νίκο κατάλαβα.Φαίνεται ενδιαφέρουσα συνδεσμολογία.Η μια γράφει Editron USA,C8TC8 και είναι 6146Β.Η άλλη είναι GE,6146W,IY 188-5 και στο κουτί Τ-12,ΚR-79476-GE.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Σχετικά με το IC703 από ότι βλέπω είναι ένα μοντέλο πριν το 706.Προορίζεται για qrp με μικρή ισχύ και μέχρι τους 60 ΜΗΖ.Φατσικά είναι τα ίδια.Δείχνει τίμιο μηχανάκι αν θέλεις να ασχοληθείς μόνο με HF.Το καλό με το 706 είναί ότι έχει και τους 50ΜΗΖ,144ΜΗΖ,430ΜΗΖ οπότε είναι όλα σε ένα.Επίσης μπορείς να το βάλεις σε ένα σακίδιο (ή στο αμάξι) να πάς σε μια κορυφή και να κάνεις ένα κάρο επαφές.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Ήμουν απών λόγω βλάβης αλλά... επανήλθα δριμύτερος! Το ICOM 703 είναι μεταγενέστερο μοντέλο του 706, κάτι σαν 706 χωρίς βαθμίδα εξόδου. Δίνει περίπου 10 βατ και κατά τα λοιπά είναι όπως το παλιό 706. Είναι αγαπημένο μηχάνημα των μεσαιατζήδων πειρατών γιατί εκπέμπει από τους 1600KHz, όπως και τα περισσότερα ICOM. Έχει καλή λήψη από τους 10-30 MHZ, στους 144-435 έχει μικρή δυναμική περιοχή (περίπου -5dBm intercept point) και από τους 10 MHz και κάτω η λήψη του χειροτερεύει. Αυτά, βέβαια, είναι προσωπικές εκτιμήσεις από δικές μου δοκιμές. Όσο για τις λυχνίες, θα συμφωνήσω με το φίλο ReFa που τα είπε άριστα. Η 6146Β μποιρεί να δημιουρήσει και προβλήματα αν μπεί σε μηχάνημα που είναι σχεδιασμένο για την 6146Α, υπάρχει και σχετικό κείμενο στο internet.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελικός ενισχυτής stereo EL34 PUSH PULL
    By sv9dri in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-16, 22:33
  2. Λαμπάτος ενισχυτής 2A3 Push Pull 2x15W
    By toliis69 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 00:25
  3. Ενισχυτής με Λυχνίες 2χ50W EL-34 Ultra Linear Push-Pull
    By apog in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 22:39
  4. Push or Pull? Μπα... καλύτερα όλα, σε ένα... Push Pull!!!
    By SRF in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 12:13
  5. Ενισχυτής για μπουζούκι ή κιθάρα 6V6 push pull
    By sv9dri in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 04:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας