Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αντιστροφέας Τάσης Με το 555

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Radiometer
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.038

    Προεπιλογή Αντιστροφέας Τάσης Με το 555

    Είναι το κύκλωμα που έχει στη σελίδα μας

    http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=409

    και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως δουλεύει αυτό το κύκλωμα αντιστροφέα τάσης.
    κατά την γνώμη μου πρέπει να κάνει κάτι σαν switching στην τάση με της εναλλαγές τού 555
    ξέρει κανείς κάτι περισσότερο

    0 Not allowed! Not allowed!
    A light-year is equal to exactly 9,460,730,472,580.8 km http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/logo.gif
    Μηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Αν καταλαβα καλα το 555 λειτουργει ως ασταθης πολυδωνητης ο οποιος δημιουργει στην εξοδο του ενα τετραγωνικο σημα καποιασ συχνοτητασ δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο αρκει να ειναι και οι διοδοι τοσο γρηγοροι και το αλλο κατι σαν καταραχτη. για να κανεις switching τροφοδοτικο θελεισ να αλαζεισ μονο τον κυκλο λειτουργιασ του παλμου χωρισ να πειραζεισ τη συχνοτητα υπαρχουν αλλα ολοκληρωμενα που κανουν συγκεκριμενα αυτη τη δουλεια οπως για παραδειγμα ενα αρκετα καλο και σχετικα φθηνο TL494 αλλα αν επειμενησ με το 555 ειναι λιγο πιο δυσκολο γιατι χρειαζεται αρκετεσ αλλαγεσ το κυκλωμασου ωστε να μπορεισ να ελεγχεισ την ταση απο 0 εωσ την μεγιστη τιμη γιατι το 555 με απλα κυκλωματα ελεγχου ευρος παλμου δε μπορει να δημιουργησει παλμο με 50% DC και κατω και πασ σε αρκετα πιο δυσκολα πραγματα τα οποια θελουν πολυ καλη εμπειρια. γνωμη μου ειναι να παρεισ η αυτο που σου προτεινω η καποιο αλλο που κανει την ιδια δουλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Radiometer
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.038

    Προεπιλογή

    Γεια σου xampos δεν θέλω να κατασκευάσω τροφοδοτικό switching με έλεγχο κύκλου εργασίας και τα σχετικά
    απλώς σε μια κατασκευη μου σε έναν τελεστικό πρέπει να τού δώσω -5 volt και δεν έχω συμμετρικό τροφοδοτικό,
    έχω μονό +12 και γείωση, γιαυτό ρώτησα μήπως ξέρει κανείς πως ακριβώς δουλεύει το συγκεκριμένο κύκλωμα γιατι
    μου έκανε εντύπωση πως το καταφέρνει αυτό και αν έχει κανείς καμιά άλλη πρόταση

    ευχαριστώ για την άμεση απάντηση xampos

    0 Not allowed! Not allowed!
    A light-year is equal to exactly 9,460,730,472,580.8 km http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/logo.gif
    Μηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Γεια σου Radiometer...


    Αν αυτο που θέλεις να κάνεις είναι απο τα 12V που έχεις να βγάλεις μια συμμετρική τάση +-6V μπορεις να το κάνεις με διάφορους τρόπους.
    Ψάξε στο ιντερνετ για Virtual Ground Circuits και πιστεύω θα βρείς αρκετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Επισης μια απλουστατη λυση ειναι το icl7660, οτι ταση του δινεις σου βγαζει την συμμετρικη της μεχρι 10V/100mA νομιζω με μονο επιπλεον ενα πυκνωτη 10μF και κοστος <1€.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    τοτε εναν απλο διαιρετη τασησ θελεισ με δυο ισεσ αντιστασεις οπου το κοινο ακρο τοους γινεται πλεον η γειωση σου το ενα ακρο θα εχει 6 v ενω το αλλο -6v βαλε και δυο σταθεροποιητεσ στα 5 και -5 αν και αυτη θελουν 3 v παραπανω για να σταθεροποιησουν δεν νομιζω να εχου προβλημα και λογικα εσυ δεν εχεισ ακριβωσ 12 συμαντικο ειναι ομωσ να βαλεισ πυκνωτεσ στην εισοδο και εξοδο των σταθερωποιητων. ολα αυτα ισχυουν για μερικα mA ελπισω ο τελεστικοσ σου να ειναι απλοσ και οχι καποιοσ ισχυος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Radiometer
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.038

    Προεπιλογή

    πρώτον ευχαριστώ για τις απαντήσει σας,
    λοιπών έχω ένα κύκλωμα με ένα τροφοδοτικό γραμμικό το οποίο μου βγάζει σαν έξοδο +5 -5,
    θέλω να κάνω την κατασκευή μου να λειτουργεί και με μπαταριά, οπότε έχω μια 12V Sealed Lead Acid.

    Για τα +5 βάζω ένα LM7805 και είμαι οκ.

    Για τα -5 σκέφτηκα να κάνω το κύκλωμα με το 555.
    το 555 θα πάρει +12 από την μπαταριά και θα βγάλει όπως λέει και στην περιγραφή -11 οπότε μετά βάζω ένα LM7905 και
    έχω την αρνητική τάση.

    το σκεφτικά έτσι ώστε να μην βάλω καθόλου διαιρετή τάσης μια και η ανάγκη για ρεύμα στα -5 είναι κοντά στα 50mA.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos
    Επισης μια απλουστατη λυση ειναι το icl7660, οτι ταση του δινεις σου βγαζει την συμμετρικη της μεχρι 10V/100mA νομιζω με μονο επιπλεον ενα πυκνωτη 10μF και κοστος <1€.
    ενδιαφέρων το icl7660 tasosmos εγώ βρήκα το MAX1681 που πρέπει να είναι κάτι αντίστοιχο

    http://media.maxim-ic.com/images/qv/1736.gif

    0 Not allowed! Not allowed!
    A light-year is equal to exactly 9,460,730,472,580.8 km http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/logo.gif
    Μηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Και τα 2 απο την maxim ειναι, το 1681 νομιζω δεχεται μικροτερες τασεις.
    Εγω παντως για αντιστοιχες εφαρμογες και σε ψηφιακα βολτομετρα κτλ παντα 7660 χρησιμοποιω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιστροφέας διασυνδεδεμένος στο δίκτυο
    By arkoudiaris in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-12, 00:23
  2. Αντιστροφέας τάσης με το 555
    By makatas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-11, 19:20
  3. αντιστροφέας
    By feeder in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-08, 00:07
  4. Αντιστροφέας Τάσης
    By Jarik in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 14:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας