Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Τα εργασιακά προβλήματα των ηλεκτρονικών στην Ελλάδα.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    10000000000000000000000000000000000000000000000000 000000000+ στον φίλο Γιάννη (Lykos1986)


    Αυτό που ακολουθεί είναι απόσπασμα από ένα κείμενο που είχα γράψει στο blog μου για τα αίτια κρίσης στην Παιδεία:
    "Τέλος το τρίτο και τελευταίο αίτιο είναι η παρεμβατική πολιτική που ασκούν τα πολιτικά κόμματα μέσω των νεολαιών τους στο δημόσιο πανεπιστήμιο. Ο ρόλος του φοιτητή που οραματίζεται να γίνει ένας λαμπρός επιστήμονας που θα βοηθήσει τον κόσμο μέσω της επιστήμης του δεν βρίσκεται μέσα στα πολιτικά κόμματα αλλά μέσα στα αμφιθέατρα και στα εργαστήρια. Εκτός εάν οι φοιτητές –όχι όλοι- προσπαθούν να βρούν τη διέξοδο που θα τους βολέψει και θα τους δώσει ένα κομμάτι ψωμί να φάνε. Δεν ξέρω πως σας φαίνεται εσάς , εμένα πάντως πολύ μικροαστικό και συντηρητικό μου φαίνεται αυτό το σκηνικό που έχει διαμορφωθεί τα τελευταία 30 χρόνια στα πανεπιστήμια. Αφήστε τους φοιτητές στο έργο τους οι διεκδικήσεις των νέων δεν χωρούν στο διεφθαρμένο πολιτικό γίγνεσθαι που εσείς οι πολιτικοί έχετε διαμορφώσει. Σίγουρα δεν είναι όλοι οι πολιτικοί διεφθαρμένοι αλλά και αυτοί που δεν είναι από τη στιγμή που δεν βοηθούν στη εξυγίανση ενστερνίζονται ένοχη στάση.

    Θέλουμε παιδεία όχι εκπαίδευση, θέλουμε ελεύθερα σχολεία όχι στρατόπεδα συγκέντρωσης , θέλουμε πανεπιστήμια όχι κομματικούς προθάλαμους. "

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    +10000000000 σε όλους..... όλοι λίγο πολύ συμφωνούμε... αλλά τελικά οι λίγοι καταφέρνουν να περάσουν το δικό τους...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Φίλε chip από εμάς εξαρτάται, να μην στιρίζει κανενας από εμάς τις φοιτητικές νεολαίες να δούμε τότε τι θα γίνει, μπήκα μέσα στην ΑΣΠΑΙΤΕ εδώ στο Μαρούσι και έφρηξα, ζωγραφισμένοι τοίχοι παντού αφήσες, υβριστικά συνθήματα, βρωμιά και δυσοδεία, ΕΛΕΟΣ φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και η σχολή μου από του χρόνου,ελπίζω πως όχι αλλά μάλλον έτσι θα είναι, τι να κάνουμε έμας ο μπαμπάς μας δεν έχει για να πάμε στο εξωτερικό. Και παρόλες τις αντιξοότητες των εργαστηρίων και του περιβάλλοντος βγένουν από εκεί μέσα επιστήμονες και παιδιά που γουστάρουν αυτό που κάνουν και έχουν σπουδάσει!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Φιλε Μητσο ειπες πριν 30 χρονια βασικα πριν 30 χρονια νομιζω οτι υπηρχαν οι ηλεκτρολογοι μηχανολογοι απο το 1984 και μετα νομιζω ανοιξε σχολη ηλεκτρονικης εδω περα(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ).Οπως και να χει το θεμα, εγω εχω παρατηρισει οτι αυτοι που σπουδασανε πριν 30-25 χρονια και γενικα τους ηλεκτρονικους της προηγουμενης γενιας ξερουν το επαγγελμα και ειναι πραγματικοι τεχνιτες μηπως φταιει και κατι αλλο εκτος απο τα κοματα????

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Σχολή ηλεκτρονικών υπήχε και πρίν το 1984 υπήρχε η Πάλμερ, η σχολή του Αναστασιάδη και η Σιβιτανίδιος ιδιωτικές βέβαια, μετά έγιναν ΚΑΤΕ και μετα αποροφήθηκαν από τα ΤΕΙ, αλλά δεν καταλαβαίνω πότε είπα εγώ κατι για πριν 30 χρόνια;
    Οσο αναφορά το τι φτέει πάντα πρώτα μπαίνει η ατομική ευθύνη και εκεί έγκειται το διάβασμα που ρίχνει ο καθένας πάνω από το βιβλίο, και μετά τα κόμματα και΄η γενικότερη κατάσταση ζόφου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη Γιάννη τώρα κατάλαβα για τα 30 χρόνια πριν από το κειμενό μου, θέλω να πώ πως μετά την μεταπολίτευση τα κόμματα εισχόρισαν πολύ περισσότερο στα πανεπιστήμια

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή Πρός gRooV

    Πρός gRooV
    Το θέμα κλειδώνεται,
    αλλά ας πω και εγώ κάτι... από την στιγμή που το ίδιο το κράτος "αποδέχεται" και υλοποιεί συμβάσεις άνευ ασφάλισης, με ελάχιστα χρήματα, stage κλπ....όσο και να ψευτοαγωνίζονται κάποιοι για τα εργασιακά δικαιώματα δεν θα καταφέρουν κάτι. Είναι επιλογή του κάθε εργαζόμενου που και αν θα δουλέψει και κάτω υπό ποιές συνθήκες σύμφωνα με τις ανάγκες του.



    Αγαπητέ διανύω σχεδόν το μισό της ζωής μου, κατα τον μέσο όρο, φτάνω το μισό του αιώνα σε λίγα χρόνια, εργάζομαι απο μικρό παιδί και αγαπάω πολύ αυτό που κάνω, δεν διαπραγματεύομαι τις εργασιακές μου σχέσεις με δουλοπρέπεια αλλά με επιθετική πολιτική πάντα. Θέλεις να μου πείς πως αυτό δεν βγάζει σε καλό?
    Δεν ψευτοαγωνίζονται αυτοί που τρώνε ξύλο στους δρόμους, τα τιμημένα γηρατειά πρίν απο μερικά χρόνια φάγανε ξύλο αν θυμάσαι...
    Εσύ θέλεις να φτάσεις στα 70 να μην έχεις να φάς επειδή η σύνταξη σου, σαν ελεύθεροες επαγγελματίας, ή σαν υπάλληλος δεν σου φτάνει?
    Εγώ με 24 χρόνια ΤΕΒΕ & ΙΚΑ αν τώρα πάθω κάτι η οικογένεια μου θα πάρει το πολύ 500 € σύνταξη !!!
    Αν οχι αγαπητέ τότε δεν πρέπει να γυρίζουμε πίσω στις αρχές του αιώνα και να θεωρούμε δεδομένη την δουλεία.
    Θα συμφωνήσω πως δεν εχει καταργηθεί η δουλεία απλά άλλαξε μορφή, ας φροντίσουμε ολοι στους κλάδους μας να έχουμε αυτά που μας αξίζουν και οχι αυτά που θέλουν οι λίγοι.
    Εχεις σκεφτοί ποτέ πως είναι δυνατόν 400 να κανονίζουν τη μοίρα 10.000.000 ανθρώπων, και πόσο εύκολο είναι να αλλάξουν οι ισοροπίες αν το καταλάβουμε?
    (Οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους αξίζουν, απο τέτοια ξέρω πολλά θα μου πείς...ναί αλλά είναι αληθινό...)
    Είναι πολύ εύκολο, ιδεές, όραμα, και νέες μορφές πολιτικής ιδεολογίας με βάση την ειρήνη πάντα...(δεν θέλω να πολιτευτώ γιατί θα ντρέπομαι...)
    Δεν υπάρχουν και το ξέρω, δεν θα γίνουν αν δεν φτάσουμε πέρα απο τα όρια εξαθλίωσης, γιατί απλά είμαστε βολεμένοι στην μιζέρια μας και στο χάος που μας βολεύει έτσι μας έμαθαν και έτσι πιστεύουμε, το δαιμόνιο της φυλής είναι μύθος και γινόμαστε ενα τσούρμο κακομοίρηδες, και η ανέχεια βασιλεύει, μιλάμε για δημοκρατία, για πολιτισμό χιλιάδων χρόνων, για το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα, που το βλέπετε εσείς αυτό?
    Ας σκεφτούμε λίγω έστω με ώθηση απο άλλου και ίσως όλα να αλλάξουν σύντομα...

    Φιλικά πάντα

    Υ.Γ. Πολύ καλά έκανες και το κλείδωσες, όμως οι λόγοι δεν ήταν οι αυτοί, βγήκαμε εκτός θέματος γιατί δεν έκανε κάποιος την αυτονόητη αρχή σε ενα άλλο νήμα, τώρα όμως μπορούμε να συνεχίσουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Βεβαια το θεμα δεν ειναι μονο πολιτικο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Πάνω απ'όλα είναι κοινωνικό! Και έχει να κάνει με τα όρια που έχει ο καθένας από εμάς απέναντι σε όλα αυτά που ζούμε και δεν μας αρέσουν. Εν γένει έχει να κάνει με τα όρια της δουλοπρέπειάς μας... Κάποιοι καλιεργούν από την στιγμή της γεννησής μας την δουλοπρέπεια και την υποταγή μας στο σύστημα που έχουν φτιάξει για μας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζήτηση Υλικών στην Ελλάδα
    By BASILIS971 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 13:43
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 20:14
  3. Ξεκίνημα στον κόσμο των ηλεκτρονικών
    By rwmsof in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-09, 19:17
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-07, 12:47
  5. Wi MAX στην Ελλάδα.
    By moutoulos in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-06, 09:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας