Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 101

Θέμα: Ηλεκτρολογική Εγκατάσταση Σπιτιού

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    εγω στο σπιτι μου τα εχω κανει οπως θελω εγω... δλδ τι θα σου πει η δεη? καλητερα ειναι με παλαντεζες και πολυμπριζα?... εδω ολοκληροι εργολαβοι βαζουν 16 και 20ασφαλιες σε 1.5mm καλλωδια και δεν τους νοιαζει... στο κατο κατο αν θελεις κανε την δουλεια εσυ και οταν τελειωσει φερε εναν ηλεκτρολογο για καμια υπογραφη.. ποσα να σου παρει? 200-300ευρα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Το έχω σκεφτεί και αυτό Nemmesis, δηλαδή να φέρω μετά ηλεκτρολόγο. Αλλά θα δεχτεί να υπογράψει ή θα μου αρχίσει τα μα..μου... ?[Και λογικό θα είναι]

    ΥΓ: Σχετικά με τη ΔΕΗ και την ασφάλεια μας... άστο. Η υπογραφή τους νοιαζει, κι ας είναι οι εγκαταστάσεις σμπαραλια. Δυστυχώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    ΝΑ παρεις υπογραφη απο ηλεκτρολογο ,γιατι? Τι 8α αλλαξει? Τιποτα!
    Ρευμα εχεις, κανεις δεν προκειτε να ερ8ει για ελενχο και ολα θα δουλευουν μια χαρα...
    Ουτε να το σκεφτεσαι.Κανε την ανακαινηση σου και αααν εμφανιστει αναγκη για ηλεκτρολογο , φωναξε οποιοδηποτε και θα βαλει υπογραφη.Ουτε που τον νοιαζει, τι και ποτε, το εχεις κανει .Απλα να παρει το 50ρικο.... Ολα αυτα αν εμφανιστει αναγκη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    αμα ξερεις να τα κανεις εσυ ο ιδιος καντα αλλα ειναι πολυ μπελας να σκαψεις τοιχους να περασεις σπιραλ μπουατ και ολα τα αλλα που χρειαζετε στην δεη δεν οφηλεις τπτ κανεις οτι θες απλα αμα θες λες να στο κοψουν κανονικα για να αλλαξεις καποια πραγματα μην τυχον εχεις ατυχιμα με το ρευμα. Ποτε παντος δεν γινετε κατι τετοιο τωρα για 4 δωματια και κουζινα θα σου παρει πιστευω πανω απο 700Ε και αμα τυχης σε περιπτωση μπορει και 1500 γτ ειναι πολυ δουλεια τωρα αμα τυχη και ξιλοσεις πατοματα εισαι τυχερος γτ μπορεις να περασεις καλωδια κατω και δεν χρειαζετε πολυ σκαψιμο ο τοιχος μετα βγαινει ποιο φτηνα δλδ. Αμα πιστευεις οτι μπορεις να το κανεις εσυ και εχεις το χρονο καντο εσυ καλυτερα για εσενα θα εχεις και εμπειρια μετα. Οτι χρειαστεις γραψε μου πμ στο λεω επειδη ειμαι βοηθος ηλεκτρολογου και τα εχω καθε μερα αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή Πολυτεχνίτες

    Μπράβο σας κύριοι ωραίες αλλά και επικίνδυνες συμβουλές δίνεται.
    Δηλαδή και να καεί να μην φοβαται γιατί θα φταίει μόνο αυτός
    Όσο για τον γιατρό αν αρρωστήσει να μην παι για εξέταση αλλά στον γείτονα για διάγνωση

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Στα ηλεκτρονικά μπορείς να αποκτήσεις εμπειρία φτιάχνοντας ενα κύκλωμα σε
    breadboad και αν κάτι πάει στραβά να κάψεις κανα εξάρτημα στα ηλεκτρολογικά
    τα λάθη μπορούν να προκαλέσουν απο πυρκαγιά μέχρι ηλεκτροπληξία.Το οτι σπίτι
    σου μπορεί να έχεις αλάξει καμιά πρίζα και κανά ντουί δεν σε κάνει και ηλεκτρολόγο.
    Αν δεν έχεις ξανακάνει εγκατάσταση καλύτερα να το αφήσεις σε κάποιον ειδικό,
    το ξέρω οτι οι περισότεροι γδέρνουν στο οικονομικό αλλά τι να κάνεις.Αν αποφασίσεις
    να το κάνεις μόνος σου τουλάχιστον πάρε μαζί σου και κάποιον που να ξέρει.
    Επίσης δεν νομίζω να σου δώσει κανένας την υπογραφή του αν δεν έχεις ξανακάνει
    εγκατάσταση.Ναι είναι αλήθεια οτι δίνουν υπογραφές σε μη πτυχιούχους ηλεκτρολόγους
    αλλά αν ξέρουν οτι τουλάχιστον έχουν εμπειρία, γιατί οτι μαλακία κάνεις εσυ αυτός θα την
    πληρώσει.Τώρα το να βρείς κανα βλάκα να στην δώσει την υπογραφή του δεν είναι και
    απίθανο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ηλεκτρική εγκατάσταση έχω κάνει μια φορά και λειτουργεί ακόμα άψογα εδώ και 8 χρόνια. Η μόνη λεπτομέρεια είναι πως ήταν σε κανάλια και όχι μέσα στο τοίχο. Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα που λέτε έχετε λίγο-πολύ δίκιο οι δύο τελευταίοι οτι είναι επικίνδυνο και γι αυτό το λόγο θα πάρω προσφορά και από ηλεκτρολόγο, αν και δυστυχώς έχω άσχημη εμπειρία από ηλεκτρολόγους, καθώς έχω φτάσει μέχρι και να προσπαθώ να διορθώσω λάθη ηλεκτρολόγων που επιλέχθηκαν γιατί θεωρούνταν οι καλύτεροι και φυσικα πληρώθηκαν τα ανάλογα με τη φήμη τους ποσά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    δλδ ρε παιδια εσεις το πηγατε στο αλλο ακρο... ο κωστας ρωτουσε αν ειναι νομιμο να κανει αυτον την εγκατασταση και εμεις απλα του ειπαμε τι μπορει να γινει... λετε εσυ αν ο κωστας δεν ξερει τπτ να αρχισει να περναει καλλωδια οπως νανε???

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    συμφωνω.
    Στο ερωτημα νομιμοτητας υπαρχει κενο.Ακομη και φιλος που εκανε ανακαινηση με ηλεκτρολογο δεν πηρε καποιο χαρτι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Φίλε μου αυτό που λες ΔΕΝ είναι παράνομο.
    Τη ΔΕΗ δεν την ενδιαφέρει πως είναι εσωτερικά η εγκατάσταση αρκεί να είναι σωστή(=ασφαλής), δηλαδή σύμφωνα με τους κανονισμούς ασφαλείας.
    Αρκεί βέβαια η νέα εγκατάσταση να υπολογίζει τις ίδιες KWh με το αρχικό σχέδιο.

    Σε κάθε περίπτωση όμως... δε θα το ελέγξει κανείς...


    Φιλικά,
    Γιάννης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλύτερα να είσαι κατά προσέγγιση σωστός, παρά με ακρίβεια λάθος

    Τα δοκίμασες όλα και δε γίνεται τίποτα; Ακόμα και Ultrex;... χμ... μικροελεγκτή χρησιμοποίησες;;;;;;

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-20, 18:26
  2. Ηλεκτρολογική εγκατάσταση κλιματιστικού
    By sunshine in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 04:57
  3. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 13:17
  4. ηλεκτρολογική εγκατάσταση οικίας
    By lynx in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-11, 00:45
  5. Πλήρης ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    By eddie-2 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 19:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας