Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 101

Θέμα: Ηλεκτρολογική Εγκατάσταση Σπιτιού

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή ...

    οτι προβλημα εχεται απο ηλεκτρολογικα μπορω να βοηθησω αφιλοκερδος..., μην ανησυχειτε δεν ειναι πολυ δυσκολο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Σημερα ήρθε και ηλεκτρολόγος για να δει το σπίτι. Ένα πρώτο πρόβλημα που ανακύπτει είναι η απουσία γείωσης από το σπίτι. Οπότε θα πρέπει να περάσει παντού γείωση η οποία όπως είπε θα συνδεθεί με τους σωλήνες ύδρευσης. Υποθέτω αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, ε?
    Επίσης, επειδή σκέφτομαι να περάσω και καλώδια UTP στο σπίτι για τηλέφωνο και δίκτυο Η/Υ, πρέπει να προβλέψω αυτα να περνάνε σε κάποια ελάχιστη απόσταση(15 εκατοστα?) από τα καλώδια του ρεύματος, ή μπορώ να το αποφύγω χρησιμοποιώντας θωρακισμένα?

    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

    ΥΓ: Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, με το οποίο να μπορώ να σχεδιάσω την ηλεκτρολογική εγκατάσταση, ωστε τα σχεδια να είναι πιο "τυποποιημένα"?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Σημερα ήρθε και ηλεκτρολόγος για να δει το σπίτι.
    Ένα πρώτο πρόβλημα που ανακύπτει είναι η απουσία γείωσης από το σπίτι. Οπότε θα πρέπει να περάσει παντού γείωση η οποία όπως είπε θα

    συνδεθεί με τους σωλήνες ύδρευσης.

    Υποθέτω αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, ε?
    Από όσο ξέρω επιδεί έκανα και στο δικό μου σπιτι αντικατασταση γειωσεις λόγο οτι η παλαιά είχε πρόβλημα η γείωση έγινε με ηλεκτροδιο γείωσεις - χαλκινη ραβδος που καρφώνεται στην γή .

    Εγινε Ηλεκτρολογικό σχεδιο . Τα ηλεκτροδια μπήκαν στο σημείο που υπήρχε η παλαιά γείωση όπου και φυσικά γειώνονται οι χελώνες . Ηρθε η ΔΕΗ και τοποθέτηση τι νέα γείωση μέσα στις χελώνες και φυσικά το καλώδιο γείωσης απο το σπίτι που τερματίζεται και αυτο μέσα στις χελώνες ........

    Η ποσότητα χαλκινων ραβδων και το μήκος κρίνεται απο τον Ηλεκτρολογο ανάλογα με το έδαφος που καρφώνοται ......

    Νομίζω οτι η γείωση σε σωληνες υδρευσης δεν επιτρεπεται σημερα λόγο χρήσης πλαστικών σωλήνων ..........΄

    Επίσης υπάρχει και οργανο που έχουν οι ηλεκτρολογοι που μετραει την ποιοτητα της γείωσεις ......

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos
    ΥΓ: Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, με το οποίο να μπορώ να σχεδιάσω την ηλεκτρολογική εγκατάσταση, ωστε τα σχεδια να είναι πιο "τυποποιημένα"?
    Το Autocad φυσικά...


    Φιλικά,
    Γιάννης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλύτερα να είσαι κατά προσέγγιση σωστός, παρά με ακρίβεια λάθος

    Τα δοκίμασες όλα και δε γίνεται τίποτα; Ακόμα και Ultrex;... χμ... μικροελεγκτή χρησιμοποίησες;;;;;;

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Εχω την εντύπωση οτι η σύνδεση του αγωγού της γείωσης στους αγωγούς ύδρευσης
    δεν επιτρέπεται πλέον.Ο ενδεδειγμένος τρόπος στα καινούρια σπίτια είναι η θεμελιακή γείωση
    και στα παλιά με ηλεκτρόδια γείωσης όπως είπε και ο JIM παραπάνω.Επίσης η γείωση πρέπει
    να μετρηθεί και να έχει μικρή τιμή (ιδανικά κάτω απο 1Ω πράγμα δύσκολο όμως) ώστε αν
    πάθεις ηλεκτροπληξία το μεγαλήτερο μέρος του ρεύματος να περάσει μέσω της γείωσης και οχι
    μέσα απο εσένα.Συμπληρωματικά σαν μέτρο προστασίας αν δεν μπορούμε να επιτύχουμε καλή
    γείωση βάζουμε και ρελε διαφυγής έντασης που εαν αντιληφθεί ρεύμα προς την γη μεγαλύτερο
    απο 30ma κόβει την παροχή.
    30ma και 50V είναι οι κρίσιμες τιμές τάσης και ρεύματος που αν ξεπεραστούν μπορεί να προκληθεί
    βλάβη στο ανθρώπινο σώμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Η σωστή γείωση σώζει ζωές ......

    Επίσης κάθε συσκευή που αυξάνει την ασφάλεια τις χρήσης Ηλεκτρικής ενέργειας είναι αναγκαία όπως ρελε διαφυγής (όπως ανάφερε παραπάνω ο Cannibal ) ......κ.λ.π.

    Οταν γίνονται σωστά και νομιμα τα πράγματα μπορούν και να ζητηθούν ευθύνες .....

    " ....ήταν να αποκοπεί ο ουδέτερος αγωγός τροφοδοσίας της τριφασικής σύνδεσης της οικοδομής που βρισκόταν στην κολώνα της ΔΕΗ και να μην υπάρχει γείωση. ..... "

    http://www.hotstation.gr/article936.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Το ρελέ διαφυγής θα μπει οπωσδήποτε στο σπίτι.
    Τωρα σχετικά με τις γειώσεις, το σπίτι είναι παλιό και είναι πολυκατοικία, οπότε μαλλον είναι λίγο δύσκολο να καρφωθεί στη γη η γείωση. Οι σωληνώσεις ύδρευσης είναι μεταλικές και η μόνη γείωση που υπάρχει στο σπίτι και βρίσκεται στην κουζίνα, συνδέεται στις σωληνώσεις. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι θα τραβήξει γείωση από τις σωληνώσεις στον πίνακα και μετά σε όλο το σπίτι. Αν κάνει κάτι τέτοιο, σε συνδιασμό με το ρελέ διαφυγής θα είμαι ασφαλής ή όχι?
    Όσο για τη νομιμότητα, τον ρώτησα αν θα μου δώσει κάποιο πιστοποιητικό ότι έφτιαξε την εγκατάσταση και είναι οκ και μου είπε ότι απλά σε μερικά[περίπου 10] χρόνια που θα είναι να γίνει ο επανέλεγχος θα πρέπει να τον καλέσω να κάνει μια τροποποίητική στη ΔΕΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos
    Το ρελέ διαφυγής θα μπει οπωσδήποτε στο σπίτι.
    Τωρα σχετικά με τις γειώσεις, το σπίτι είναι παλιό και είναι πολυκατοικία
    α) Μήπως το πρόβλημα είναι συλογικό και πρέπει να ενημερωθούν και οι άλλοι τις οικοδομής ώστε να γίνει πιο ορθολογική λύση του προβλήματος ..... ??? θα γίνει και πιο σωστή δουλειά ......


    β) Αν έχουν και οι άλλοι πρόβλημα θα τούς γειώνεις μέσου του διαμερίσματος σου ???? δεν μου κάθετε ...


    γ) Δυο διαφορετικές γειώσεις ταυτόχρονα σε διαφορετικά σημεία στην ίδια ηλεκτρολογική εγκατάσταση απαγορευεται .... έτσι νομίζω .....
    αν η γείωση σου είναι σωστώτερη απο την γείωση τις οικοδομής τότε ολα τα προς γείωση ρευματα τις οικοδομής σου θα ακολουθούν τον πιο σύντομο δρόμο για εκτόνοση δηλαδή το διαμέρισμα σου .

    Το πρόβλημα είναι συνολικό τις οικοδομής και οχι μόνο δικό σου αυτό κατάλαβα αν κατάλαβα καλά ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Απ' ότι φαίνεται JIM αυτό ισχύει. Το σπίτι είναι παλιό και όπως μου είπε ο ηλεκτρολόγς επειδή έχει ξύλινο πάτωμα κάτω, δεν έβαζαν γείωση για λόγους οικονομίας. Έτσι όλες οι πρίζες είναι διπολικές εκτός από της κουζίνας. Τωρα για συλλογική γείωση ολόκληρης της οικοδομής δεν το βλέπω και τόσο εφικτό καθώς υπάρχουν διάφοροι "παράξενοι" γείτονες.... Εκτός αυτού το να γίνει γείωση ολόκληρης της οικοδομής προϋποθέτει και αλλαγή της εγκατάστασης όλων των διαμερισμάτων έτσι ώστε να αξιοποιούν αυτή τη γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Επίσης ενα πρόβλημα που έγινε στην οικοδομή μας σάπισε η σωλήνα υδρευσης που πάει σε ολα τα ωρολόγια τις οικοδομής το κομματι που αλάχτηκε ήταν γαλβανιζέ και μπήκε πλαστικό άν είχαμε γείωση μέσο υδρευσης μετά την αλλαγή δεν θα είχαμε γείωση ........ όπως ορίζουν οι κανόνες ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων ..... και οι νόμοι ...... που όταν γίνει μία στραβεί να είσαι σίγουρος οτι δουλέυουν πολύ καλά αν κάποιος τους κανει χρήση με επιμονή .........

    Δυστυχώς ή ευτυχώς το πλαστικό μπήκε στην ζωή μας τα περισσότερα υδραυλικά γίνονται με πλαστικό σωλήνα ........... ακόμα και οι δήμοι έχω δεί για να ενώσουν τις κατοικίες κάνουν χρήση πλαστικού σωλήνα .......

    Για πια γείωση μιλάμε μέσω ύδρευσης ......

    Βρές εναν έμπειρο Ηλεκτρολόγο - μηχανολόγο ρώτα τον άς έρθει να κάνει αυτοψία και για όλα πιστεύω οτι υπάρχουν λύσεις .... και ας μην θέλουν οι γειτονες ...... ρώτα ψάξε ......... υπάρχουν πολλοί επαγελματίες και πολλές λύσης

    Αυτά στα λέω γιατί και εγώ τα ίδια έκανα αλλα το ΄κτίριο ήταν δικό μου άλλαξα γειώσεις , και παροχές απο 3χ6 σε 3 χ 10 για να βελτιώσω τα ρευματα , έγινε και ηλεκτρολογικό σχέδιο και κατατεθηκε στην ΔΕΗ , τώρα τα ηλεκτρολογικά μου δεν έχουν να ζηλεψουν τίποτα απο τις καινούργιες εγκαταστάσεις ......

    αλλα εψαξα πήρα γνώμες απο διάφορους και επέλεξα ......

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-20, 18:26
  2. Ηλεκτρολογική εγκατάσταση κλιματιστικού
    By sunshine in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 04:57
  3. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 13:17
  4. ηλεκτρολογική εγκατάσταση οικίας
    By lynx in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-11, 00:45
  5. Πλήρης ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    By eddie-2 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 19:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας