Σελίδα 1 από 11 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 101

Θέμα: Ηλεκτρολογική Εγκατάσταση Σπιτιού

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή Ηλεκτρολογική Εγκατάσταση Σπιτιού

    Καλησπέρα,
    Σκεφτόμαστε να ανακαινίσουμε ένα σπίτι και μεταξύ των άλλων εργασιών, να αναβαθμίσουμε και την ηλεκτρική εγκατάσταση, καθώς πάει μόνο μία πρίζα σε κάθε δωμάτιο και όλο το διαμέρισμα ελέγχεται από μία και μόνο ασφάλεια. Επειδή μας κόβει λίγο-πολύ από ηλεκτρολογικά, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να τραβήξουμε μόνοι μας τις νέες γραμμές μέσα στο διαμέρισμα, δηλαδή από τον κεντρικό πίνακα προς τα δωμάτια, ή πρέπει την δουλειά να την αναλάβει ηλεκτρολόγος? Το σπίτι παίρνει ήδη ρεύμα από την ΔΕΗ, εδώ και δύο χρόνια. Αν χρειάζεται ηλεκτρολόγος, μπορείτε να μου πείτε πόσο θα ήταν μια λογική τιμή για καλωδίωση 4 δωματίων+ κουζίνας? [το σπίτι είναι σε πολυκατοικία στην Αθήνα]
    Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Αν σε βοηθησει καποιος ηλεκτρολογος με συμβουλες μπορεις να το κανεις και μονος .Αλλιως παλι μπορεις να τα καταφερεις αλλα θα παιδευτεις πολυ, γιατι θα αναγκαστεις να ανακαλυψεις το τροχο απο την αρχη, σχετικα με την ηλεκτρολογικη εγκατασταση...
    Εγω τη περασα μονος μου ,αλλα ειχα και μια μικρη βοηθεια απο το γειτονα τον ηλεκτρολογο.Περισσοτερο συμβουλες ειχα για το πως να περασω τουμποραματα,τι παχος καλωδια χρειαζομαι,πως να τα κρυψω,τι πινακα να παρω κλπ.
    Υ.Γ. Αν εχεις την δυνατοτητα (αν ξηλωσεις πατωμα) μη τσιγκουνευτεις να παρεις ενα κουτι καλωδιο UTP και να το περασεις απο ακρη σ'ακρη.Θα σου χρειαστει παντου (τηλεφωνα,συναγερμοι,δικτια,ηχος) θα κρυψεις πολλα καλωδια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αυτό για το UTP το έχω ήδη στα σχέδια, αλλά επειδή δεν θα ξυλωθούν τα πατώματα [ή τουλάχιστον όχι όλα] θα το περάσω μάλλον ψηλά στον τοίχο, γυρω στα 30-40 εκατοστά πάνω από τα ρεύματα, για να μην έχω παρεμβολές. Το πως γίνεται μια ηλεκτρική εγκατάσταση το γνωρίζω σε γενικές γραμμές και έχω γνωστό ιδιοκτήτη καταστήματος ηλεκτρολογικών, που μπορεί να μου λύσει τις όποιες απορίες αφορούν λεπτομέριες για υλικά και τέτοια.

    Απλά το ζήτημα για μένα είναι αν είναι νόμιμο να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου, ή πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για ηλεκτρολόγο??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Ποιος θα σε ελενξει δηλαδη ? Εγω εκανα ανακαινηση μονος μου,αλλα με δικα μου χρηματα.Δεν πηρα καποιο δανειο,οποτε δεν χρειαστηκε να αποδειξω κατι (αν αυτο χρειαζοταν )...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν είναι νόμιμο κάτι τέτοιο, ή χρειάζεται υπογραφή διπλωματούχου ηλεκτρολόγου. Και η ανακαίνιση θα γίνει χωρίς δάνειο, αν και ούτε με δανειο έρχεται κανείς να σε ελέγξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Ηλεκτρολογική πιστοποίηση θα σου χρειαστεί σε περίπτωση που γίνει κάποιο ατύχημα (χτύπα ξύλο) και ανακαλυφθεί ότι προήλθε από την ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Αλλά αφού θα τα φτιάξεις εσύ, εσύ στην ουσία θα κατηγορηθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Να κάνω και μια άλλη ερώτηση. Έστω ότι το σπίτι μετά από κάποια χρόνια ενοικιάζεται ή πωλείται. Θα μπορεί να πάρει ρεύμα από την ΔΕΗ, ή επειδή θα έχει αλλάξει η ηλεκτρική εγκατάσταση θα πρέπει να ελεγχθεί ή κάτι τέτοιο?

    ΥΓ1: Που μπορώ να βρώ το Κανονισμό για τις Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    φιλε κωστα οταν ειχα φτιαξει το ιατρειο πριν 3 χρονια (ειχε ηλεκτρικα αλλα του περασα καινουργια καλωδια) ο ηλεκτρολογος μου ειχε πει, οτι κανονικα, πρεπει να ερθει η δεη να κοψη το ρευμα, και αφου τα φτιαξει, σου δινει ο διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μια πιστοποίηση οτι εγινε η εγκαταστασει, και ερχονται και σου ξανασυνδεουν το ρευμα.
    αυτα θεωριτικα. πρακτικα κανεις δεν το κανει, απο την στιγμη που εχεις παρει ρευμα απο την δεη.
    τωρα οσο αφορα αυτο που λες (πόσο θα ήταν μια λογική τιμή για καλωδίωση 4 δωματίων+ κουζίνας), με τους ηλεκτρολογους δεν υπαρχουν λογικες τιμες. εγω ειχα φωναξει τοτε ενα φιλαρακι ηλεκτολογο, μου ξαναπερασε τα ηλεκτρικα σε ενα χωρο 25 τ.μ μεσα σε μιαμιση μερα, και μου ζητησε 1700 ευρω...... οταν του ειπα εμα...... γιατι τοσα πολλα???? μου απαντησε : να μην βγαλω και εγω 600 ευρω μεροκαματο την ημερα????? τελικα του εδωσα 1200 και απο τοτε δεν ειμαστε φιλοι πλεον.
    αν μπορεις και αν ξερεις καντα μονος σου!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    δεν ελεγχετε τιποτα!!!!! ολα ειναι τυπικα!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Για να πάρουμε ρεύμα, ήρθε ένας ηλεκτρολόγος για δέκα λεπτά, έκανε ένα σκαρίφημα του σπιτιού και που βρίσκονται πρίζες-διακόπτες και έφυγε. Αυτό το σκαρίφημα κατατίθεται στη ΔΕΗ και υπάρχει στα αρχεία της? Γιατί σίγουρα αν αλλάξει η καλωδίωση πρέπει να προστεθούν πρίζες.[Τώρα υπάρχει μόνο μία σε κάθε δωμάτιο και πάνε παντού παλαντέζες]

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 11 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-20, 19:26
  2. Ηλεκτρολογική εγκατάσταση κλιματιστικού
    By sunshine in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 05:57
  3. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 14:17
  4. ηλεκτρολογική εγκατάσταση οικίας
    By lynx in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-11, 01:45
  5. Πλήρης ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    By eddie-2 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 20:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας