Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: μετασχηματιστης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή μετασχηματιστης

    Γεια σας. Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό για ένα φωτιστικό με 60 led. Είπα να φτιάξω αυτό http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=400 και δεν ξέρω που μπορώ να βρω τον μετασχηματιστή. Στο μαγαζί της γειτονιάς μου δεν το έχει. Πρέπει να πάω κάπου συγκεκριμένα? Ο Φανός θα έχει? Αφού τα led θα δουλεύουν με 3,3 V μπορώ να πάρω κάποιον μικρότερο? Πχ 6V / 2A ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    Λοιπόν φίλε η πρόταση μου είναι η εξής:...βάλε ένα μετασχηματιστή 9V/2A στο τροφοδοτικό..έπειτα ρύθμισε την τάση εξόδου στα 12V στρέφοντας την R2..στην έξοδο τώρα του τροφοδοτικού σύνδεσε 15 παράλληλα κυκλώματα(για 60 LED) όπως εδώ: μια αντίσταση 1Ω σε σειρά με 4 λευκά LED..το κύκλωμα αυτό θα το φτιάξεις 15 φορές και στο τέλος όλα μαζί σύνδεσε τα παράλληλα στην έξοδο του τροφοδοτικού....(είναι σαν να συνδέεις 15 λαμπτήρες παράλληλα στα 220V)..και αυτό είναι όλο..Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    Mετασχηματιστή 9V/2A πιστεύω οτι θα βρείς στο Φανό αλλά και σε οποιαδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή Re: μετασχηματιστης

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socrates82
    Γεια σας. Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό για ένα φωτιστικό με 60 led. Είπα να φτιάξω αυτό http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=400 και δεν ξέρω που μπορώ να βρω τον μετασχηματιστή. Στο μαγαζί της γειτονιάς μου δεν το έχει. Πρέπει να πάω κάπου συγκεκριμένα? Ο Φανός θα έχει? Αφού τα led θα δουλεύουν με 3,3 V μπορώ να πάρω κάποιον μικρότερο? Πχ 6V / 2A ?
    Κάτι αντίστοιχο υπάρχει και εδώ.

    FM1: Για να βγάλει 12V απο το LM317 θα πρέπει να βάλεις είσοδο πάνω απο 16V.
    Mε άλλα λόγια πρέπει να πάρε έναν M/T 15VAC 2A, και με ανόρθωση να γίνει 21VDC.
    Και μετά με ρύθμιση στα 12VDC.

    Αν βάλει 9V Μ/Τ, δεν πρόκειται να πάρει μέγιστη έξοδο πάνω απο 10.5 - 11V.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    Σωστά Γρηγόρη με 15VAC M/Σ ο σταθεροποιητής θα βγάλει άνετα τα 12VDC..δεν είχα υπολογίσει οτι η τάση στην είσοδο των σταθεροποιητών θα πρέπει να'ναι μεγαλύτερη από αυτή της εξόδου που εμείς θέλουμε για να λειτουργήσει κανονικά....δεν είμαι σίγουρος αλλά αν έβαζε έναν 12VAC/2A και με ανόρθωση-εξομάλυνση στα 17VDC και τέλος ρύθμιση με την R2 στα 12VDC δε θα πετύχαινε???..δεv έχω χρησιμοποιήσει σε τροφοδοσία ποτέ το lm317 απλώς μια εκδοχή εκφράζω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FM1
    ... αν έβαζε έναν 12VAC/2A και με ανόρθωση-εξομάλυνση στα 17VDC και τέλος ρύθμιση με την R2 στα 12VDC δε θα πετύχαινε? ...
    Θεωρητικά ναι θα πετύχαινε.
    Στην πράξη όμως αν πάρει έναν Μ/Τ, και στο 1Α (λέμε τώρα) έχει πτώση τάσης 3V, δηλαδή πάμε 14V,
    αυτό σημαίνει οτι δεν θα υπάρχει σταθεροποίηση στα 12V .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    'Eγινε Γρηγόρη, τώρα το ξεκαθάρισα καλύτερα το θέμα..σε ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Γεια σας και πάλι. Το έφτιαξα το τροφοδοτικό με έναν παλιό μετασχηματιστή που υπήρχε στο συρτάρι.... έτσι και αλλιώς θα δουλεύει σε χαμηλά volt σταθερά για την τροφοδοσία ενός φωτιστικού με led. Να κάνω μια άλλη ερώτηση? Θέλω το τροφοδοτικό να δίνει τάση 6,6V και μετά να παίζει κάποιος από εκεί κάτω για την ρύθμιση της φωτεινότητας του φωτιστικού. Μπορώ να βάλω απλά στην έξοδο ένα ποτενσιόμετρο ή ένα ροοστάτη για να γίνεται αυτό? Δεν θα μπορούσε να γίνει με το πρώτο ποτενσιόμετρο γιατί αν ανέβαζε κάποιος παραπάνω θα έκαιγε τα led... Το πρώτο πρέπει να είναι σταθερά στα 6,6V. Καμία συμβουλή?

    ΥΓ1. Το φωτιστικό που έχω φτιάξει αποτελείται από 60 led και θα μπουν σε 6 διαφορετικά σημεία ανά 10. Το κάθε led έχει τάση λειτουργίας 3,3 V και τραβάει 20mA. Διάβασα κάπου αλλού μέσα στο φόρουμ ότι αν τα συνδέσω παράλληλα όλα τότε χρειάζομαι ένα τροφοδοτικό 3,3V και 1,2Α. Αν τα συνδέσω σε σειρά όλα τότε το τροφοδοτικό πρέπει να είναι 20mA και 198V.

    Αν τώρα συνδέσω ανά 2 σε σειρά και μετά αυτές τις 30 ομάδες παράλληλα δεν θα χρειάζομαι ένα τροφοδοτικό που να είναι 6,6V και 600mA?

    Η συνδεσμολογία που δείχνω παράλληλη δεν είναι?

    ΥΓ2. Μπορώ αντί για γέφυρα να βάλω 4 1Ν4007?

    Ευχαριστώ πολύ όλους
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    Λοιπόν δοκίμασε το εξής: Βάλε Μ/Σ 9V/2A στο τροφοδοτικό αφού θές μόνο 6,6V για την μήτρα των led..ρύθμισε την R2 του τροφοδοτικού στα 6,6V και μήν βάζεις extra ποτενσιόμετρο στην έξοδο....η συνδεσμολογία των led που δείχνεις είναι παράλληλη πρός την τροφοδοσία και θα δουλέψει...τώρα όσον αφορά την γέφυρα ανόρθωσης, ναί μπορείς να βάλεις και 4 διόδους ανόρθωσης 1N4007...το συνολικό ρεύμα της συνδεσμολογίας σου είναι όντως στα 600mA...όπως το λές, εσύ θές να φτιάξεις ένα φωτιστικό led που να αυξομειώνεις την ένταση της φωτεινότητας...κάτι σαν dimmer σωστα???...αν είναι έτσι τότε και με την συγκεκριμένη συνδεσμολογία που έχεις δεν θα πρέπει καθόλου να στρέφεις την R2(μόνο σταθερή στα 6,6v) γιατί διαφορετικά πάνε πετάξανε τα led ...τώρα με το να βάλεις ένα ροοστάτη σε σειρά με την έξοδο του τροφοδοτικού κάτι θα κάνεις..δοκίμασε το δεν χάνεις τίποτα ...Πάντως η γνώμη μου θα ήταν όπως σου είπα στο άλλο μνμ να φτιάξεις μια συνδεσμολογία led στα 12V..διότι όταν έχεις αρκετή τάση όπως τα 12V(μέγιστη ένταση φωτός) μπορείς με την R2 να παίξεις και με χαμηλότερες τάσεις και να πετύχεις την αυξομείωση που θες καλύτερα από ότι με 6,6V(μικρή αυξομείωση φωτός...)

    Υ.Γ Αν κυμανθείς με το υπάρχον σχέδιο σου ο Μ/Σ μπορεί να γίνει 9V/1A αφού ζητάς μόνο 600mA...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα μου είναι ακριβώς εκεί, δηλαδή ότι δεν μπορώ να φτιαξω συνδεσμολογία για 12V με τις 6 ομάδες των 10 led όπως θα μπουν στο bar... Θα δοκιμάσω ένα ροοστάτη στη έξοδο του τροφοδοτικού και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  2. μετασχηματιστης η οχι?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 16:24
  3. Μετασχηματιστης
    By PALIARMOTHS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-13, 18:33
  4. Μετασχηματιστης
    By george_007 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-07, 22:34
  5. ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ
    By lamoyo in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-04, 20:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας