Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: μετασχηματιστης

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Λοιπον. Το εφτιαξα το τροφοδοτικο και το ρυθμισα έτσι ώστε να έχει έξοδο 6,6V και τα 60 led τραβανε συνολικα 0,6Α. Του έβαλα και μια ασφάλεια 1Α οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αφού αντέχει μέχρι 1,5Α. Έχω το εξής πρόβλημα τώρα... Σύνδεσα κανονικά τα 60 led και μπήκαν όλα στην θέση τους (ατελείωτες ώρες και πολλές από αυτές στο ένα πόδι, ούτε τιμωρία...) και μερικές φορές όταν τα ανάβω τρεμοπαίζουν, αλλά όχι πάντα. Που μπορεί να οφείλεται αυτό? Μήπως πρέπει να ξαναμετρίσω την τάση στην έξοδο του μετασχηματιστή τώρα που έχω συνδέσει και τα led? To τροφοδοτικο παίρνει ρεύμα από γραμμή που έχει dimmer πάνω. Αν παίζουν με αυτή θα αυξομειώνεται η ένταση και στα led? Μπορεί να φταίει αυτό που τρεμοσβήνουν? Καλύτερα να βάλω ένα άλλο dimmer στην έξοδο του τροφοδοτικού? Υπάρχει κανένα σχέδιο?

    ΥΓ. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες και από την κατασκευή. Έχουν μπει στο κάτω μέρος από κάποια κουτιά που κατεβαίνουν από το ταβάνι στο μπαράκι του κολλητού μου και είναι για να φωτίζουν τα ποτήρια που μπαίνουν ανάποδα στις βάσεις τους. Έτσι για εφέ....... Του ζήταγαν για κατι παρόμοιο με λάμπες οικονομικές flat συνολικά 300€ και του στοίχισε 70 € και 30 μπύρες.......
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι οι μετασχηματιστες δεν πρεπει να παιρνουν ρευμα απο dimmer.
    Εξαλλου στην περιπτωση σου ειναι ευκολο να προσθεσεις ενα περιστροφικο διακοπτη με διοδους που θα μπαινουν σε σειρα με τα led μειωνοντας την ταση κατα 0,7 για καθε επιπλεον διοδο ή ενα απλο τροφοδοτικο με lm317 για να ρυθμιζεις την dc ταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικο μου είναι με LM317 αλλα μάλλον εννοεις να φτιάξω άλλο ένα χωρις το κομμάτι του μετασχηματιστή και της γέφυρας και να το βάλω στην έξοδο του και να ρυθμίζω από εκεί την τάση. Ενδιαφέρον αυτό αλλά θα μπορούσες να κάνεις ένα σχηματάκι για το άλλο με τον περιστροφικό διακόπτη και τις διόδους??? Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικα αυτο http://www.cpemma.co.uk/sdiodes.html ελεγα να κανεις με τις διοδους, απλα στην εξοδο αντι για ανεμιστηρα συνδεεις τα λεντακια σου, αν θελεις μεγαλυτερη πτωση τασης βαζεις 2 διοδους αντι για μια, αν θες μικροτερη βαζεις schottky διοδους.
    Αν σου φτανουν 3 καταστασεις (φουλ, κλειστο, ενδιαμεσο) μπορεις να το κανεις και με ενα απλο διακοπτακι on-off-on με την ιδια λογικη.

    Αλλα αφου εχεις ηδη το lm317 ειναι αδικος κοπος να ασχοληθεις, απλα αντικατεστησε την αντισταση ή το τριμερ που εχεις βαλει στο υπαρχον κυκλωμα για ρυθμιση της τασης με ενα ποτενσιομετρο και μια αντισταση σε σειρα ωστε να ρυθμιζεις την ταση οσο θες απο το ποτενσιομετρο αλλα να μην πεφτει κατω απο το οριο που θετει η αντισταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Το προβλημά μου δεν είναι στο κάτω όριο της τάσης αλλά στο πάνω!!! Δεν θέλω να βάλω ποτενσιόμετρο και να πάει κάποιος και να ανεβάσει την τάση πάνω από 6,6V γιατί θα καούν τα πάντα και εγώ μαζι..... Μπορώ να ρυθμίσω κάπως το πάνω όριο ώστε να μην ξεπερνάει τα 6,6V?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    1.http://www.solorb.com/elect/solarcirc/18ledlit/index.html

    2.http://radiolocation.tripod.com/LEDdimmer/LEDlampDimmer.html

    Φίλε Socrates82 για δές και αυτά που βρήκα..ίσως σε βοηθήσουν ακόμα καλύτερα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socrates82
    Το προβλημά μου δεν είναι στο κάτω όριο της τάσης αλλά στο πάνω!!! Δεν θέλω να βάλω ποτενσιόμετρο και να πάει κάποιος και να ανεβάσει την τάση πάνω από 6,6V γιατί θα καούν τα πάντα και εγώ μαζι..... Μπορώ να ρυθμίσω κάπως το πάνω όριο ώστε να μην ξεπερνάει τα 6,6V?
    Απλα θα βαλεις ενα ποτενσιομετρο σχετικα μικρης τιμης, χοντρικα πρεπει να ειναι γυρω στο 1-1,5 ΚΩ ή μια αντισταση παραλληλα με το ποτενσιομετρο ωστε η συνολικη αντισταση να μην δινει παραπανω ταση απο αυτη που θες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    Το τρεμοπαίξιμο των led μπορεί κατά πάσα πιθανότητα να οφείλεται στο dimmer των 220V (λόγω αστάθειας του) με το οποίο τροφοδοτείς το τροφοδοτικό (lm317) και κατά συνέπεια και τα led...βάλε ένα ποτενσιόμετρο γραμμικό στην θέση της R2 με όσο το δυνατόν μικρά καλώδια και σύνδεσε απευθείας το τροφοδοτικό (lm317) στα 220V xωρίς να μεσολαβεί κανένα dimmer..

    Y.Γ Το ποτενσιόμετρο να είναι σε τέτοιο σημείο ώστε να μήν το αγγίζει κανείς!!!...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Μα αν δεν το αγγιζει κανεις πως θα ρυθμιζουν την ενταση των λεντ?

    Αρκει να περιορισει την μεγιστη/ελαχιστη ταση συνδεοντας αντιστασεις σε σειρα και παραλληλα με το ποτενσιομετρο οπως ειπα παραπανω και δεν υπαρχει προβλημα, υποθετω ειναι ηδη μονωμενο σε καποιο κουτακι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη skkostas
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.http://www.solorb.com/elect/solarcirc/18ledlit/index.html

    2.http://radiolocation.tripod.com/LEDdimmer/LEDlampDimmer.html

    Φίλε Socrates82 για δες και αυτά που βρήκα..ίσως σε βοηθήσουν ακόμα καλύτερα
    Να κάνω μια ερώτηση και εγώ? προσπαθώ να κάνω αυτό:
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...d=1#post279759

    η ερώτηση τώρα σε αυτό εδώ στα 10.5-16VDC σηκώνει μονό τα 18 leds?? η μήπως παράλληλα θα μπορέσει να μου σηκώσει και τα 120? (7 φορές το παραπάνω κύκλωμα παράλληλα το ένα στο άλλο με το ίδιο τροφοδοτικό)

    λογικά πρέπει να θέλει περισσότερο ρεύμα στο παράλληλο ενώ η τάση παραμένει σταθερή?? η κάνω λάθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  2. μετασχηματιστης η οχι?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 16:24
  3. Μετασχηματιστης
    By PALIARMOTHS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-13, 18:33
  4. Μετασχηματιστης
    By george_007 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-07, 22:34
  5. ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ
    By lamoyo in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-04, 20:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας