Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 79

Θέμα: Περιοδικά ηλεκτρονικής

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή Περιοδικά ηλεκτρονικής

    εκτός από την τεχνική εκλογή κυκλοφορούν άλλα ελληνικά περιοδικά ηλεκτρονικής; παλιά δεκαετία 70' , 80', 90' κυκλοφωρούσαν πολλά και μεταφράζονταν άλλα τόσα, όπως και να το κάνουμε ο έντυπος τύπος χρειάζεται αποτελεί ένα αρχείο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω! Πάντως υπάρχουν αρκετά αξιόλογα του διεθνούς τύπου!

    Βλέπε Circuit Cellar, Nuts & Volts, EPE, Elektor κτλ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Post

    εγώ πριν 2 με 3 χρόνια είχα πετύχει το ακόλουθο περιοδικό(φώτο) εδώ στον πύργο ηλείας αλλά ουδέποτε το ξαναείδα να κυκλοφορεί....<<το ελέκτορ>> τις <<ραδιοτηλεπικοινωνίες>> και την τεχνική εκλογή εντάξει λίγο πολύ τα γνωρίζουν όλοι...αλλά ένα περιοδικό εκεί της δεκαετίας του 80 ήταν ο <<ερασιτέχνης>> και μάλιστα με μεγάλη απήχηση για να μην σου πώ ακόμα...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FM1 : 08-01-21 στις 01:06

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    παλιά περιοδικά ηταν τα ηλεκτρονικά νέα, οι ηλεκτρονικές κατασκευές με κατασκευές κυρίως από το ιταλικό νοβα ελεττρόνικα, ο μικρός επιστήμων για τους αρχάριους και μικρούς στην ηλικία που έγινε αργότερα νέος επιστήμων. επίσης η ελληνική έκδοση του αμερικάνικου ποπουλαρ ελεκτρόνικς

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Πολύ πράμα απο περιοδικά έιχα πετύχει στην πλάκα στο μοναστηράκι!!!..είχε περιοδικά από πολύ παλιά αλλά και τώρα από τις μέρες μας...αξίζει μια βόλτα πρός τα εκεί..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Στο σπίτι μου έχω πάρα πολλά Popular electronics, μικρό επιστήμων και νέο,ηλεκτρονικά νέα και τεχνική εκλογή από τα παλιά λόγω του πατέρα μου.
    Τώρα ψάχνομαι και εγώ και μόνο την τεχνική εκλογή βρίσκω η οποία δεν μου κάνει και φοβερή εντύπωση ως υλικό...
    Τα ξένα περιοδικά έρχονται στην Ελλάδα τουλάχιστον σε εξειδικευνένα μαγαζιά; Ή μόνο μέσω διαδικτύου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ πράμα απο περιοδικά έιχα πετύχει στην πλάκα στο μοναστηράκι!!!..είχε περιοδικά από πολύ παλιά αλλά και τώρα από τις μέρες μας...αξίζει μια βόλτα πρός τα εκεί..
    Φίλε Ηλία σε ποιό μαγαζί και πού ακριβώς στο μοναστηράκι; Εγώ δεν πολυκατεβαίναω κάτωστην Αθήνα και δεν ξέρω και πολύ καλά την περιοχή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Λοιπόν επειδή δεν γνωρίζω και εγώ πολύ καλά (κατά τύχη το είχα βρεί τότε)..άκου στο περίπου τώρα, είναι Αγίου Φιλίππου στο στενάκι μέσα όπως οδηγεί από τον κεντρικό δρόμο...θα περπατήσεις το στενάκι κανονικά και μετά κάνεις δεξιά στο πρώτο παράδρομο μέσα...αν θυμάμαι καλά στο αριστερό σου χέρι είναι τα αρχαία του θησείου και στα δεξιά 2 μαγαζάκια με τέτοια περιοδικά-βιβλία..εκεί στο στενάκι αυτό (Αγ. φιλίππου) είναι και ο pop22w ο Μπογάτσας με τα ηλεκτρονικά..ρώτησε και θα σου πουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Τον pop22w τον ξέρω κατάλαβα που λές οκ τωρά καποια μέρα από αυτές θα κατέβω και για τα εξαρτήματα του ραδιοφώνου.
    Πάντως πρέπει κάτι να γίνει πρέπει να δημιουργηθεί ένα σοβαρό επιστημονικό περιοδικό για ηλεκτρονικούς μηχανικούς, λείπει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Τα περιοδικά στην ελλάδα είχαν πολύ ενδοξο παρελθόν και μάλλον δεν έχουν καθόλου μέλλον (προσωπικά πιστεύω οτι τα ίδια συνέβαλαν σε μεγάλο βαθμό σε αυτό).
    Ιδιαίτερα η τεχνική εκλογή στη δεκαετία του 80 (και ίσως έως τα μέσα του 90) ήταν τόσο δυνατό περιοδικό που θα μπορούσε να "χτυπίσει" στην ποιότητα σχεδόν οποιοδήποτε περιοδικό απ' όλο τον κόσμο. Για παράδειγμα η δημοσίευση μικρουπολογιστή το 1981, πομπών με PLL καθώς και φίλτρων με τεχνικές DSP γύρω στο 1985 πέρα από τον κάθε είδους πομπό (από 6146 μέχρι 4cx250) την έκανε μακράν καλύτερη από πολλά άλλα περιοδικά ελληνικά αλλά και ξένα.
    Δυστυχώς σήμερα η τεχνική εκλογή έχει πάρει άλλους δρόμους (καταστροφικούς κατά τη γνώμη μου) και ολοένα απομακρίνεται από τα ηλεκτρονικά. Σαν περιοδικό φαίνεται να ασχολείται με την αναβαθμιση της εμφάνισης παρά των άρθρων ηλεκτρονικής. Επίσης φαίνεται να επενδύει σε επιστημονικό προσωπικό με ενδιαφέροντα έξω από τα ηλεκτρονικά.
    Τη γνώμη μου την έχω διατυπώσει και άλλη φορά... Υπάρχει χόρος στην Ελλάδα για περιοδικό ηλεκτρονικών, με κερδοφορία, όμως για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να έχει λόγο ο αναγνώστης (φίλος των ηλεκτρονικών) να το προμηθευτεί, ενώ πρέπει να έχουν και λόγο (το κέρδος) τα καταστήματα ηλεκτρονικών για να διαφημιστούν. Όλα αυτά μπορούν να συμβούν αν το περιοδικό εξασφαλίζει την ενημέρωση στα θέματα που ενδιαφέρουν το κοινό (πομποι ΑΜ-FM, ενισχυτές με ήχου με λυχνίες, πληροφόρηση για νέους μικροελεγκτές, άρθρα για σχεδίαση, άρθρα για κόληση SMD (ακόμα και BGA) άρθρα για FPGA κλπ κλπ...) και αν τα άρθρα κατευθύνουν τους αναγνώστες των άρθρων να αγοράσουν τα εξαρτήματα από τα διαφημιζόμενα καταστήματα (ενημέρωση για τα καταστήματα που διαθέτουν τα εξαρτήματα και που συχνά θα είναι εξειδικευμένα και το κατάστημα θα τα έχει στοκάρει ξέροντας οτι θα δημοσιευθούν αντίστοιχα άρθρα. Επίσης το περιοδικό πρέπει να βοηθά τους διαφημιζόμενους μέσα από την WEB σελίδα του και να διαθέτει και forum ηλεκτρονικών. Όλα αυτά μπορούν ίσως να θεωρηθούν χειραγώγηση της αγοράς είναι όμως ο μόνος τρόπος για να ξανατωνοθεί αυτή η αγορά στην ελλάδα και να αποκτήσει τις παλαιές δόξες πριν σβήσουν για πάντα καταστήματα και περιοδικά.
    Το περιοδικό Ηλεκτρονικά και πληροφορική που αναφέρθηκε είναι ουσιαστικά μια δεύτερη προσπάθεια αναδημοσίευσης του Ηλεκτρονικά & Computer κόσμος που έβγαλε περίπου 12-13 τεύχη (τόσα έπεσαν στα χέρια μου και δε νομίζω να έβγαλε άλλα) και κυκλοφόρησε κάπου στα 1989 με 1990. Για την εποχή του πιστεύω προσπάθησε να δώσει κάτι διαφορετικό (περισσότερα εκλαεικευμένα άρθρα για σχεδιάση) αλλά δεν κατάφερε να προσελκύσει διαφημιζόμενους οπότε η τύχη του ήταν αναμενόμενη...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιοδικό ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ
    By 582 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-21, 11:55
  2. Νέο ηλ. περιοδικό SV-QRP
    By SV1GRN in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-18, 00:07
  3. Περιοδικό ραδιοτηλεπικοινωνιες
    By mikemtb in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-16, 13:08
  4. Νέο περιοδικό!
    By Chris_hlektronikos in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 143
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-11, 23:26
  5. Βοήθεια με περιοδικό
    By xlife in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-09, 12:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας