Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Τροφοδοσία τι ?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή Τροφοδοσία τι ?

    και εντάξει, βρίσκουμε το σχέδιο και φτιάχνουμε τον ενισχυτή. με τι τροφοδοτικό τον λειτουργείτε ?
    στα περισσότερα σχέδια που διαβάζω, πιο πολύ κοστίζει η κατασκευή της τροφοδοσίας παρά το κύκλωμα του ενισχυτή.
    αυτό πως το λύνετε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    δεν υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος που φέρνει λύση, απλά εξαρτάται τι θες να κάνεις.
    τι εννοώ?, αν εσύ θές να κατασκευάζεις ενισχυτές να δείς πως δουλεύουν,
    εννοώ τι ήχο βγάζουν, και μετά τους αφήνεις, αγοράζεις ή κατασκευάζεις δυο τροφοδοτικά
    0 - 60V 10A (ρυθμιζόμενα), τα συνδέεις σε σειρά, και η ένωση αυτών (+ με -) αποτελεί τo 0V (Ground).
    Οπότε έχεις ένα τροφοδοτικό για οποιονδήποτε ενισχυτή δουλεύει από ... έως και + - 55 το πολύ 60V.

    Αν όμως τον ενισχυτή που φτιάχνεις τον κρατάς, και θα το βάλεις μέσα σε κουτί να είναι όμορφο αυτόνομο,
    και γενικά θα είναι ο ενισχυτής σου που θα ακούς την αγαπημένη σου μουσική, εκεί θα χρειαστεί να φτιάξεις
    τροφοδοτικό αποκλειστικά και μόνο για αυτόν, και όσο πιο καλό (συνήθως πιο ακριβό) είναι το τροφοδοτικό σου,
    μιλάω για ενισχυτή(ές) >40WRMS, τόσο ο ενισχυτής θα σε ευχαριστεί με τα μπάσα του.

    Ελπίζω να σε βοήθησα στην απορία σου .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 23-08-08 στις 17:24
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billys7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιο πολύ κοστίζει η κατασκευή της τροφοδοσίας παρά το κύκλωμα του ενισχυτή.
    μα το συμαντικότερο είναι να φτιάξεις ένα τροφοδοτικό που θα τροφοδοτεί τον ενισχυτή με όσο το δυνατόν λιγότερη κυμάτωση, όσο το δυνατόν πιο συνεχές ρεύμα εκεί παίζεται το παιχνίδι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Cool

    Μια καλή πρόταση για ποιοτικό τροφοδοτικό ενισχυτή είναι αυτά που έχουν τορροειδή μετασχηματιστή(λιγότερος θόρυβος-μικρή θέρμανση-υψηλότερη απόδοση)..σαφώς ανόρθωση γέφυρας -πολύ καλή σταθεροποίηση (σταθερό μέτρο όχι σταθερή φορά) και ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές υψηλής χωρητικότητας στην έξοδο για να μειωθεί η κυμάτωση ripple...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Στο σπίτι μου ο ενισχυτής που έχω είναι ο RXV 1000 της Yamaha. Μου δίνει 5χ 100 Rms, και για τροφοδοσία έχει έναν κανονικό μετασχηματιστή, και δύο πυκνωτές που δεν θυμάμαι τη χωρητικότητα. Ψάχνοντας στο internet για datasheets από διάφορους ενισχυτές παρατήρησα ότι σχεδόν όλοι έχουν μια παρόμοια τροφοδοσία.
    Παρατηρώντας τα σχέδια που έχω για να κατασκευάσω έναν ενισχυτή βλέπω ότι όλα τα καλά σχέδια έχουν τοροειδής μετασχηματιστές και το λιγότερο έξι πυκνωτές τουλάχιστον από 10000μF ο κάθε πυκνωτής.
    Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως είναι υπερβολή οι τόσοι πολλοί πυκνωτές μια και είναι και πανάκριβοι?

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, στο σχέδιο του ενισχυτή που είχε το Ελέκτορ (έχω ανοίξει προηγούμενο θέμα), δίνει ένα τροφοδοτικό το οποίο αποτελείται από 2 τοροειδής με δευτερέυων ο καθένας 2 χ 50V στα 500VA και 6 πυκνωτές 100V 22000μF. Με αυτή την τροφοδοσία μπορεί να κατέβει άνετα μέχρι τα 2Ω στα 800W, ενώ αν χρησιμοποίειται μόνο στα 4Ω και 8Ω η τροφοδοσία μπορεί να περιοριστεί αντίστοιχα στους 2 τοροειδής 2 χ 50V στα 300VA και 6 πυκνωτές 100V 10000μF. Εαν τώρα εγώ θέλω να τον χρησιποιήσω στα 4Ω και 8Ω σε stereo, προσθέτωντας και το δεύτερο κανάλι αλλά χρησιμοποιώντας κοινή τροφοδοσία, τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει?
    Η αρχική τροφοδοσία θα μου φτάσει?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. τροφοδοσία ηλεκτρομαγνητη
    By αντρικος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-12, 21:42
  2. Τροφοδοσία M/B
    By Papas00zas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 21:21
  3. Τροφοδοσία Βιντεοκάμερας: 6V ή 7.2V;
    By geopaokgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-12, 15:23
  4. τροφοδοσία pc
    By jeik in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 21:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας