Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ Μεταχειρισμένα!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    2

    ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ Μεταχειρισμένα!

    Καλησπέρα παιδιά. Επειδή είμαι καινούριος κι άσχετος λίγο με το θέμα (φωτοβολταίκα)!θα ήθελα τη γνώμη σας για μια αγορά φωτοβολταϊκων.
    Βρήκα μια αγγελία στο internet (http://www.apn.gr/aggelies/12/posts/7/68/1009.html) που πωλούνται 3 πάνελ τα δυο είναι 155βατ το ένα και το άλλο 125 και δίνει και ρυθμιστή φόρτισης με 2000€.πηρα τηλ. Των άνθρωπο μου και μου είπε ότι είναι σαν καινούρια τα χρησιμοποίησε μόνο 6 μηνες.μου ειπε κατι και για τις μάρκες αλλα ήταν σαν να μου έλεγε κινέζικα………. Μπορει καποιος να ασχολιθεί για λιγο με το θέμα μου και να μου πει αν αξίζει η αγορά τους?και τι άλλο θα χρειαστώ για να τα βάλω στα κεραμίδια????και κόστος επιπλέον!!!!!ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Ρίξε και μία ματιά εδώ: http://www.iqsolarpower.com που έχει και ιδιοκατασκευές, διάβασε ένα δύο άρθρα για να μπεις στο νόημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή φωτοβολταίκα

    πολυ καλο site ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 1136Pedi
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    7

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosdom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Επειδή είμαι καινούριος κι άσχετος λίγο με το θέμα (φωτοβολταίκα)!θα ήθελα τη γνώμη σας για μια αγορά φωτοβολταϊκων.
    Βρήκα μια αγγελία στο internet (http://www.apn.gr/aggelies/12/posts/7/68/1009.html) που πωλούνται 3 πάνελ τα δυο είναι 155βατ το ένα και το άλλο 125 και δίνει και ρυθμιστή φόρτισης με 2000€.πηρα τηλ. Των άνθρωπο μου και μου είπε ότι είναι σαν καινούρια τα χρησιμοποίησε μόνο 6 μηνες.μου ειπε κατι και για τις μάρκες αλλα ήταν σαν να μου έλεγε κινέζικα………. Μπορει καποιος να ασχολιθεί για λιγο με το θέμα μου και να μου πει αν αξίζει η αγορά τους?και τι άλλο θα χρειαστώ για να τα βάλω στα κεραμίδια????και κόστος επιπλέον!!!!!ευχαριστώ
    Tous teleutaious 4 mines exw ksekinisei tin kataskeuei twn fwtobolta'i'kwn panel.... Opote an thes, me stoixeiwdeis gnwseis hlekronikis, mporeis na kataskeuaseis auta ta panel me kostos 1200 euro kai 30 euro o ruthimistis fortishs.... Pantws to pio akrivo kommati einai oi mpataries kai apo oti fainetai autes den tis poulaei.......

    Σε παρακαλώ διόρθωσε το μήνυμά σου και γράψτο με ελληνικούς χαρακτήρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 30-10-08 στις 01:09

  5. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ, γράφετε με ελληνικούς χαρακτήρες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Προσωπικά φίλε Διονύση και καλώς όρισες στο forum, η γνώμη μου ειναι επειδή το εχω ψαξει αρκετά το θέμα μέ τα φωτοβολταικά ειναι οτι :
    Αν δεν πεσουν οι τιμές τών ηλιακών πάνελς και οι τιμές τών μπαταριών ειναι πρός το παρόν ασύμφορα και δέν αξίζουν τα λεφτά τους γιά αυτά πού προσφέρουν,παρά μονο σε μικρά φορτία και γενικά καπου που υπαρχει προβλημα και δεν υπαρχει ΔΕΗ .
    Τώρα να πείς οτι θέλω να εχω 65 watts ολο το 24 ωρο απο τόν ήλιο θέλεις καπου 1500 ευρώ εξοπλισμό,και τον χειμώνα αν δεν εχει ηλιο για πανω απο 4-5 μερες παιζει να σε αφήσει,και βάλε καθε 3-4 χρόνια μπαταρίες πού ειναι πανάκριβες, μου φένετε ισα βάρκα ίσα πανιά με τήν ΔΕΗ έρχονται σέ εξοδα.
    Πρός το παρών ειναι για να τα βλεπουμε στίς φωτογραφίες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 30-10-08 στις 12:39

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 1136Pedi
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά φίλε Διονύση και καλώς όρισες στο forum, η γνώμη μου ειναι επειδή το εχω ψαξει αρκετά το θέμα μέ τα φωτοβολταικά ειναι οτι :
    Αν δεν πεσουν οι τιμές τών ηλιακών πάνελς και οι τιμές τών μπαταριών ειναι πρός το παρόν ασύμφορα και δέν αξίζουν τα λεφτά τους γιά αυτά πού προσφέρουν,παρά μονο σε μικρά φορτία και γενικά καπου που υπαρχει προβλημα και δεν υπαρχει ΔΕΗ .
    Τώρα να πείς οτι θέλω να εχω 65 watts ολο το 24 ωρο απο τόν ήλιο θέλεις καπου 1500 ευρώ εξοπλισμό,και τον χειμώνα αν δεν εχει ηλιο για πανω απο 4-5 μερες παιζει να σε αφήσει,και βάλε καθε 3-4 χρόνια μπαταρίες πού ειναι πανάκριβες, μου φένετε ισα βάρκα ίσα πανιά με τήν ΔΕΗ έρχονται σέ εξοδα.
    Πρός το παρών ειναι για να τα βλεπουμε στίς φωτογραφίες
    Προσωπικά συμφωνώ με την γνώμη σου φίλε Δημήτρη δηλαδή οτι οι μπαταρίες είναι ασύμφορα ακριβές για να τις αγοράσεις έστω και για περιέργια... Αλλά Αφού οι μπαταρίες είναι ακριβές μπορείς να μειώσεις την τιμή απο τα άλλα εξαρτήματα του φωτοβολταϊκού συστήματος ( δηλαδή inverter, ρυθμιστή φόρτισης και το φωτοβολταϊκό πανελ) και αυτό επιτυνχάνεται αν τα κατασκευάσεις μόνος σου (που ουσιαστικά δεν είναι τπτ απλά για την κατασκευή του inverter θέλει λίγο πιο εξειδικευμένες γνώσεις ηλεκτρονικής). Για παράδειγμα το σύστημα που κατασκεύασα το καλοκαίρι
    μου κόστισε 400 ευρώ ( και η μπαταρία που έχω είναι 80 Αh) ενω αν το αγόραζα όλο το σύστημα θα μου κόστίζε περίπου 1000 με 1200 ευρώ.....
    Εσείς κρίνετε.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    @1136Pedi

    Ενδιαφέρον αυτό με την μείωση του κόστους απο τα πάνελ - ρυθμιστή - inverter

    Έχω δεί ότι στο http://www.iqsolarpower.com έχει πληροφορίες για το πώς μπορείς να φτιάξεις μεγάλο πάνελ απο μικρότερο. Ωστόσο δεν μου φάνηκε να δίνει πληροφορίες απο πού μπορώ να αγοράσω τα μικρά κομμάτια πάνελ για να τα ενώσω

    Ξέρεις απο πού ;

    Επίσης έχεις schematics ή projects για τον ρυθμιστή ;

    Σκέφτομαι στο σπίτι να βάλω πανελ και μπαταρία χωρίς inverter. Δηλαδή να φτιάξω μία ανεξάρτητη γραμμή 12V (έχω ήδη περάσει την κεντρική καλωδίωση)και να έχω καμιά λάμπα κι ότι άλλο προκύψει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Σωτηρόπουλος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Αυτό που περιγράφεις για απλό dc κύκλωμα χωρις ac φορτία γινεται πολυ ευκολα.
    Παντως ξεχασες να προσθέσεις τον ρυθμιστή φόρτισης τον οποιο πρεπει να βαλεις οπωσδηποτε για να προστατευσεις την μπαταρια σου.

    επισης οι περισσοτεροι ρυθμιστες του εμποριου εχουν απ' ευθειας εξοδο για dc φορτια και οι τιμες τους ξεκινουν κοντα στα 30 ευρω για ρυθμιστη 5A.

    τωρα εαν θελεις να κανεις κυκλωμα dc σε μεγαλες αποστασεις εννοειτε οτι πρεπει να το αποφυγεις γιατι θα εχεις πολυ μεγαλες πτωσεις τασης (και συνεπως χαμενη ενεργεια)

    Ποσα watt ειναι τα πανελ σου εαν επιτρέπετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 1136Pedi
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolis323 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που περιγράφεις για απλό dc κύκλωμα χωρις ac φορτία γινεται πολυ ευκολα.
    Παντως ξεχασες να προσθέσεις τον ρυθμιστή φόρτισης τον οποιο πρεπει να βαλεις οπωσδηποτε για να προστατευσεις την μπαταρια σου.

    επισης οι περισσοτεροι ρυθμιστες του εμποριου εχουν απ' ευθειας εξοδο για dc φορτια και οι τιμες τους ξεκινουν κοντα στα 30 ευρω για ρυθμιστη 5A.

    τωρα εαν θελεις να κανεις κυκλωμα dc σε μεγαλες αποστασεις εννοειτε οτι πρεπει να το αποφυγεις γιατι θα εχεις πολυ μεγαλες πτωσεις τασης (και συνεπως χαμενη ενεργεια)

    Ποσα watt ειναι τα πανελ σου εαν επιτρέπετε?
    Φίλε Μανώλη έχεις δίκιο για τα dc φορτία αλλα ξέχασα να παραθέσω ότι όλη αυτή την κατασκευή την έχω κάνει φορητή οπότε δεν έχω πρόβλημα απώλειας ενέργειας, γιατί τα καλώδια είναι μικρά.... Επίσης όσο για τον ρυθμιστή φόρτισης απλα μπορείς να φτιάξεις ένα απλό κύκλωμα (ολοκληρωμένο κατα προτίμηση) με διόδους....
    Πάντως, εαν κατασκευάσουμε τον inverter τότε θα έχουμε μεγάλο κέρδος... Τέλος το Panel που κατασκεύασα είναι 100 watt (το link απόπου βρήκα την ιδέα είναι :http://www.iqsolarpower.com/panel100w.htm)
    Δεν είπα ότι είναι εύκολη δουλειά όλα αυτά που κατασκεύασα και κατασκευάζω ( γιατί η δουλεία μου μόλις ξεκίνησε έχω πολλά να μάθω)
    απαιτεί πολύ χρόνο και υπομονή και μάλιστα το κόστος του συστήματος μας ερχετε 3 φορές λιγότερο απ' ότι αν το αγοράζαμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταχειρισμένα ...
    By -nikos- in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-13, 00:54
  2. φωτοβολταικα
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 22:03
  3. φωτοβολταικα
    By αντονιο in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 00:14
  4. ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
    By lefteris25 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 21:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας