Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ Μεταχειρισμένα!

  1. #11
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 1136Pedi
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κρεμμύδας Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    @1136Pedi

    Ενδιαφέρον αυτό με την μείωση του κόστους απο τα πάνελ - ρυθμιστή - inverter

    Έχω δεί ότι στο http://www.iqsolarpower.com έχει πληροφορίες για το πώς μπορείς να φτιάξεις μεγάλο πάνελ απο μικρότερο. Ωστόσο δεν μου φάνηκε να δίνει πληροφορίες απο πού μπορώ να αγοράσω τα μικρά κομμάτια πάνελ για να τα ενώσω

    Ξέρεις απο πού ;

    Επίσης έχεις schematics ή projects για τον ρυθμιστή ;

    Σκέφτομαι στο σπίτι να βάλω πανελ και μπαταρία χωρίς inverter. Δηλαδή να φτιάξω μία ανεξάρτητη γραμμή 12V (έχω ήδη περάσει την κεντρική καλωδίωση)και να έχω καμιά λάμπα κι ότι άλλο προκύψει
    Φίλε Δημήτρη,

    Από τις ερωτήσεις που μου κανεις πρέπει να είσαι Φοιτητής στην φυσική στο πανεπιστήμιο Πατρών..... (έτσι νομίζω, αν έχω δίκιο απάντα μου)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    @manolis323
    Καλησπέρα,
    έχω απλώς περάσει την καλωδίωση που θα φέρνει τα 12 βολτ απο την ταράτσα στο πατάρι. Απο εκεί θα φεύγουν 2 επιμέρους διακλαδώσεις. Έχω βάλει ένα τριπολικό καλώδιο για το + και άλλο ένα για το -. Χωρίς να έχω κάτσει να το υπολογίσω, υποθέτω πως θα παίζει χωρίς σημαντικές απώλειες για αρκετά αμπερ.

    [Δεν ξέρω αν η ορολογία τριπολικό είναι σωστή. εννοώ πως θα χρησιμοποιήσω και τα τρία "υποκαλώδια" (φάση, ουδέτερο, γείωση) για το + και τα άλλα τρία (του άλλου καλωδίου) για το -]


    Θα ήθελα να επαναλάβω την ερώτηση μου: Μπορείτε να δώσετε κατευθύνσεις απο πού να αγοράσω τα μικρά φωτοβολταϊκά στοιχεία για το project του iqsolarpower ?

    Ευχαριστώ
    Δημητρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη waverunner
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λεμεσός - Κύπρος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Μπορείς αν θέλεις να παραγγείλεις φωτοβολταίκα από τον iqsolarpower.
    Στείλε του ενα E-mail.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μέ τα λεγόμενα σου φίλε Διονύση ,για καποιον πού γνωρίζει απο ηλεκτρονικά να φτιάξει το όλο concept μόνος του ,και να εχει μεγάλη οικονομία ,αλλα εγώ μιλάω γενικά για το σύνολο που δεν γνωρίζει και θά τα πάρει ολα ετοιμα .Μού λές αν θέλεις πόσα watts εχεις φορτίο στήν έξοδο και για ποσες ώρες εχεις αυτονομία ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1136Pedi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά συμφωνώ με την γνώμη σου φίλε Δημήτρη δηλαδή οτι οι μπαταρίες είναι ασύμφορα ακριβές για να τις αγοράσεις έστω και για περιέργια... Αλλά Αφού οι μπαταρίες είναι ακριβές μπορείς να μειώσεις την τιμή απο τα άλλα εξαρτήματα του φωτοβολταϊκού συστήματος ( δηλαδή inverter, ρυθμιστή φόρτισης και το φωτοβολταϊκό πανελ) και αυτό επιτυνχάνεται αν τα κατασκευάσεις μόνος σου (που ουσιαστικά δεν είναι τπτ απλά για την κατασκευή του inverter θέλει λίγο πιο εξειδικευμένες γνώσεις ηλεκτρονικής). Για παράδειγμα το σύστημα που κατασκεύασα το καλοκαίρι
    μου κόστισε 400 ευρώ ( και η μπαταρία που έχω είναι 80 Αh) ενω αν το αγόραζα όλο το σύστημα θα μου κόστίζε περίπου 1000 με 1200 ευρώ.....
    Εσείς κρίνετε.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη 1136Pedi
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ μέ τα λεγόμενα σου φίλε Διονύση ,για καποιον πού γνωρίζει απο ηλεκτρονικά να φτιάξει το όλο concept μόνος του ,και να εχει μεγάλη οικονομία ,αλλα εγώ μιλάω γενικά για το σύνολο που δεν γνωρίζει και θά τα πάρει ολα ετοιμα .Μού λές αν θέλεις πόσα watts εχεις φορτίο στήν έξοδο και για ποσες ώρες εχεις αυτονομία ?
    Γεία σου φίλε Δημήτρη,
    πρώτα απο ολα χαίρομαι που επιτέλους μιλάω για τα πράγματα που κατασκεύασα.... Τον inverter που κατασκεύασα είναι σχέδιο του περιοδικού ΕΛΕΚΤΟΡ του 1996 (νομίζω τεύχος Ιανουαρίου) το οποιό μπορεί να μου δώσει 500 W ισχύ και το μέγιστο 1000 W.... Μπορώ να λειτουργήσω πολλές συσκευές με αυτό παρόλα αυτά περιορίζομαι μέχρι στιγμής σε συσκευές γραφείου δηλαδή laptop, ένα φωτιστικό γραφείου και τα ηχεία του υπολογιστή μου.... Ειμαι πολυ ευχαριστημένος από το σύστημα που κατασκεύασα.... Παρόλα αυτά υπολογίζω την αυτονομία περίπου σε 30 - 32 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας ενός φορητού υπολογιστή(αλλά στον υπολογιστή να περιέχεται σε αυτόν και η μπαταρία) ο οποίος καταναλώνει περίου 2 Amber.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Διονύση συγχαρητήρια γιά τήν κατασκευή ,φτιάχνω και εγώ διαφορα πραγματα ετσι απο μερακι και μονο και σε καταλαβαινω .
    Αν μπορούσες να μας στείλης μερικες φωτογραφίες να δουμε τήν κατασκευή ,και επίσης να σκανάριζες το κυκλωμα του inverter και να μας το έστελνες.Πιστεύω θα βοήθαγε πολύ και τα υπολοιπα μελη που θα ήθελαν να το φτιάξουν .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    +1
    Με ενδιαφέρει αρκετά η κατασκευή ενός inverter! Ειδικά αν είναι καθαρού ημιτονίου!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταχειρισμένα ...
    By -nikos- in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-13, 23:54
  2. φωτοβολταικα
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 21:03
  3. φωτοβολταικα
    By αντονιο in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-10, 23:14
  4. ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
    By lefteris25 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 20:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας