Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: ας πληρώνουμε εμείς βενζίνη!!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή ας πληρώνουμε εμείς βενζίνη!!

    Εδώ και τρεις μήνες ο μουσικός κ. Χρήστος Πάντας δεν νοιάζεται για το πού έχει φθάσει η τιμή της βενζίνης. Κι όμως, διανύει καθημερινά με το αυτοκίνητό του περίπου 60-70 χιλιόμετρα, όπως εκατομμύρια άλλοι οδηγοί στην Αθήνα. Η διαφορά είναι ότι οδηγεί ένα αυτοκίνητο που δεν έχει ρεζερβουάρ καυσίμων, καθώς κινείται αποκλειστικά με ηλεκτρική ενέργεια!

    «Βάζω το βράδυ το αυτοκίνητο στην πρίζα και το φορτίζω περίπου 6- 7 ώρες. Έτσι, την επόμενη ημέρα μπορώ να διανύσω 100 χιλιόμετρα. Το κόστος για αυτή τη φόρτιση είναι μόλις 0,70 ευρώ (70 λεπτά). Αντίθετα, όλοι οι άλλοι οδηγοί που χρησιμοποιούν συμβατικά αυτοκίνητα χρειάζεται να πληρώσουν 20 ευρώ για βενζίνη προκειμένου να διανύσουν τα ίδια χιλιόμετρα», λέει στα «ΝΕΑ» με ενθουσιασμό για την αγορά που έκανε στις αρχές Ιουνίου. Τότε πρωτοκυκλοφόρησαν στην Ελλάδα τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα RΕVΑ Ρhaedra, ινδικής κατασκευής.

    Ο κ. Πάντας είναι πλέον ένας από τους 5 Έλληνες που αντί να γεμίζουν κάθε εβδομάδα το ρεζερβουάρ τους με βενζίνη, βάζουν το αυτοκίνητο... στην πρίζα. Όπως δηλαδή φορτίζουν το κινητό τους τηλέφωνο. Όπως προσθέτει, «πριν αρχίσω να χρησιμοποιώ το ηλεκτρικό αυτοκίνητο πλήρωνα περίπου 400 ευρώ τον μήνα για βενζίνη· έκανα δύο γεμίσματα την εβδομάδα. Τώρα πια χρειάζομαι περίπου 20 ευρώ τον μήνα και μόνο εάν κάνω 100 χιλιόμετρα τη μέρα. Τόσο μου κοστίζει η κατανάλωση ρεύματος για τη φόρτιση του αυτοκινήτου. Σκεφτείτε μόνο αυτό: για να έρθω από τη Βραυρώνα, όπου μένω, στην Ομόνοια, μία απόσταση 32 χιλιομέτρων, μου κόστισε λιγότερο από 0,30 ευρώ. Για να γυρίσω θα μου κοστίσει περίπου άλλα τόσα. Συνολικά φτηνότερα δηλαδή και από ένα εισιτήριο λεωφορείου».

    ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
    «Πλήρωνα περίπου 400 ευρώ τον μήνα για βενζίνη. Τώρα πια χρειάζομαι περίπου 20 ευρώ», λέει ο κ. Πάντας
    Χωρίς θόρυβο
    Το όφελος όμως, όπως λέει, δεν είναι μόνο οικονομικό. Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο που οδηγεί δεν εκπέμπει κανέναν ρύπο στην ατμόσφαιρα και ο ήχος που ακούγεται όταν κινείται είναι ανεπαίσθητος. «Εάν όλα τα αυτοκίνητα που κινούνταν στις πολυσύχναστες λεωφόρους της Αθήνας ήταν όπως αυτό, ηλεκτροκίνητα δηλαδή, τότε οι οδηγοί θα νόμιζαν ότι βρίσκονται στο... δάσος. Απλούστατα διότι δεν θα υπήρχαν καυσαέρια αλλά ούτε και θόρυβος. Πρωτεύοντα ρόλο στην απόφασή μου να το αγοράσω έπαιξε η προστασία του περιβάλλοντος και δευτερεύoντα το κόστος».

    Το αυτοκίνητο κοστίζει 12.500

    ευρώ αλλά «ουσιαστικά αυτοχρηματοδοτείται από την εξοικονόμηση που κάνει από τα καύσιμα. Δίνω 170 ευρώ μηνιαία δόση και μου μένουν άλλα 230 ευρώ κέρδος που θα τα έδινα για τη βενζίνη. Ο κόσμος δεν πρέπει να σκέφτεται πόσο κάνει». Ένα από τα ατού του ηλεκτρικού για τον κ. Πάντα είναι η αυτονομία. «Ακόμα και αν κάνουν απεργία τα πρατήρια βενζίνης, θα μπορώ να κινούμαι. Αλλά και η ΔΕΗ εάν κάνει απεργία το αυτοκίνητό μου μπορεί να πάρει ενέργεια από ένα φωτοβολταϊκό». «Δεν το αλλάζω»
    Με ηλεκτρισμό κινείται από τον περασμένο Ιούνιο και ο μάγειρας κ. Στυλιανός Τρέζος που μέχρι πρότινος οδηγούσε ένα Seat Leon 1600. «Είμαι κατενθουσιασμένος. Το οδηγώ τρεις μήνες τώρα και δεν το αποχωρίζομαι ποτέ», λέει. Τώρα το βενζινοκίνητο του χρησιμεύει μόνο για μεγάλα ταξίδια. Αντίθετα, με το ηλεκτρικό- αν και δεν είναι τόσο γρήγορο- οργώνει την Αττική. «Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ θα φτάσω το πολύ 10 λεπτά αργότερα- σε σύγκριση με ένα βενζινοκίνητο Ι.Χ. - στον ίδιο προορισμό. Συμπληρώνει μάλιστα ότι χάρη στο ηλεκτρικό Ι.Χ. έχει αρχίσει να αλλάζει οδηγική συμπεριφορά. «Το ηλεκτρικό σε εκπαιδεύει στην υπομονή. Ωριμάζει τον οδηγό».

    Λιγοστά τα κίνητρα
    ΔΩΡΕΑΝ στάθμευση, επιδότηση της αγοράς, δωρεάν φόρτιση είναι μερικά από τα κίνητρα που προσφέρουν οι αρχές σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες προκειμένου να προωθήσουν την κυκλοφορία των ηλεκτρικών αυτοκινήτων. «Στο Λονδίνο, για παράδειγμα, οι πολίτες επιδοτούνται με περίπου 1.600 ευρώ για να το αγοράσουν. Επιδότηση 700-800 ευρώ ισχύει στην Κύπρο. Οι Εγγλέζοι μάλιστα μπορούν να παρκάρουν δωρεάν στα δημοτικά πάρκινγκ, όπου υπάρχουν μάλιστα και ειδικοί σταθμοί φόρτισης των Ι.Χ. και δεν πληρώνουν διόδια», λέει στα «ΝΕΑ» ο κ. Γιάννης Δήμος που εισάγει τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα στην Ελλάδα. Στο Λονδίνο πωλούνται κάθε μήνα περίπου 150 ηλεκτρικά αυτοκίνητα- κυκλοφορούν περισσότερα από 1.200- ενώ υπάρχουν πάνω από 200 σταθμοί φόρτισης στην πόλη. Όσο για τα κίνητρα που ισχύουν στην Ελλάδα, περιορίζονται στην απαλλαγή από τον δακτύλιο, από τα τέλη ταξινόμησης και κυκλοφορίας.




    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=84120




    Αυτο ειναι το link του κατασκευαστη:

    http://www.revaindia.com/ebrochures.htm

    Επίσης είδα και αυτό και τρελάθηκα:

    http://www.teslamotors.com/

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο άρθρο.
    Προσωπικά με "αγγίζει" πάρα πολύ μιας και εγώ κάνω 75 - 80Km καθημερινά
    προκειμένου να πάω στην δουλειά μου. Που σημαίνει στην γλώσσα των
    αριθμών θέλω περίπου 200 -250ε κόστος καυσίμων, μόνο για την δουλειά μου .

    Το έχω σκεφτεί πολλές φορές τι θα μπορούσα να κάνω, η συγκεκριμένη λύση 12500ε
    καλή φαίνεται ..., πλην όμως δεν είναι η καλύτερη όταν θέλεις να διανύσεις αυτά την
    απόσταση (80 χλμ περίπου) σε εθνική.

    Εκεί, θα μου άρεσε η δεύτερη λύση (Tesla Motor ), αλλά είναι υπερβολικά ακριβό
    για Ευρώπη (99000ε). Αν είχε το πολύ έως 35-40000ε θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ.

    Και πάνω απ'όλα πρέπει να δωθούν και κάποια κίνητρα προκειμένου αυτός
    που θα δώσει αυτά τα λεφτά να νοιώθει οτι έπραξε σωστά, και όχι κορόιδο,
    όταν βλέπει οτι στην ουσία πέρα απο οικονομικό συμφέρον δεν έχει κανένα
    άλλο πλεονέκτημα.

    Και εννοείται βέβαια οτι πρέπει να αποκτήσουμε όλοι Οικολογική Συνείδηση
    κάποια στιγμή σε αυτόν τον πλανήτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 02-09-08 στις 18:17
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Το αυτοκινητάκι είναι όντως πάρα πολύ ωραίο και θα το προτιμούσα ευχαρίστως σε σύγκριση με ένα Smart.

    ΑΛΛΑ δεδομένου πως ο κατασκευαστής γράφει μέγιστο 80km/h (με ελαφρύ φορτίο προφανώς) και φαντάζομαι για να μην το ζορίζεις δεν θα το πατάς πάνω από 70km/h είναι προφανές πως είναι αυτοκινούμενο όχημα αποκλειστικά για μικρές αποστάσεις εντός πόλης και όχι γι αυτές που αναφέρονται (σε αυτοκινητόδρομο θα κινδυνεύεις να σε πατήσουν!).

    Πάντως είναι ενδιαφέρον, αν και δε μας δίνονται αρκετές πληροφορίες για το τί είδους φθορές μπορεί να έχει ένα τέτοιο αυτοκίνητο και τη διάκεια ζωής των μερών του γενικώς (άμα σου χαλάσει, μάλλον του βάζεις κανά μοτεράκι για... R/C, χα).

    Είμαι σίγουρος πως στο εγγύς μέλλον κυρίως τέτοια θα κυλάνε στους δρόμους.

    Υ.Γ. Για το tesla υπάρχουν πολύ περιορισμένα κομμάτια, το παραγγέλνεις λες κι είναι McLaren!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Εκτος απο τα ετοιμα και για οποιους "πιανουν τα χερια τους" και θελουν και εχουν την διαθεση να ασχοληθουν υπαρχουν και διαφορα site με πληροφοριες και κιτ μετατροπης ενος συμβατικου αυτοκινητου σε ηλεκτρικο!!
    Εγω εχω ηδη ενα "προς μετατροπη " αυτοκινητο και συντομα θα αρχισω τις εργασιες
    Βιβλια με μετατροπες (εγω εχω το convert it) ειναι
    [ame="http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_gw?url=search-alias%3Daps&field-keywords=convert+it&x=18&y=24"]Amazon.com: convert it[/ame]
    Αν και υπαρχουν παμπολες σελιδες στο internet με πληροφοριες,
    http://www.electroauto.com/
    http://www.lionev.com/
    http://www.beepscom.com/?Click=1111
    http://www.evadc.org/build_planning.html
    http://grassrootsev.com/cbook.htm
    http://www.cameronsoftware.com/ev/Welcome.html
    http://evalbum.com/build
    http://ecomodder.com/forum/
    http://www.e-volks.com/index.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv9cvk : 02-09-08 στις 22:39

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    αν υποθέσουμε πως φτιάχνω μόνος μου ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο μου δίνει το υμε άδεια/πινακίδες κτλ ή μόνο στα εισαγωγής γίνεται αυτό;

    Πάντως είδα αυτό [ame]http://www.youtube.com/watch?v=NGjvt8tqRYc&feature=related[/ame] και δεν μου άρεσε το θέμα της ασφάλειας του αμαξιού με 40 km/h .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aeonios : 03-09-08 στις 09:54

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    μαλλον εννουσες με 40 μιλια την ωρα ... που δεν ειναι 40 χλμ και μαλιστα λεει οτι το ατυχημα ειναι σαν να εχουν συγκρουστει 2 οχηματα που ταξιδευουν με 30 μιλια το ενα στο αλλο.. δηλαδη κατευθιαν η ταχυτητα προσκρουσης πολαπλασιαζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    ναι και μολις αγοραστουν πολλα τετοια και αρχισουν να χανονται οι ισορροπιες στη βενζινη θα ετοιμαστουμε να πληρωνουμε στο 200πλασιο διαφορα αλλα ,
    παιδακια ειμαστε ?

    οταν απαγορευοταν το πετρελαιο για ιδιωτικα οχηματα ποσο ειχε σε σχεση με τη βενζινη ? θυμαστε ?
    τωρα που επιτρεπεται ποσο εχει ?

    και σιγα μην δωσουν αδεια σε ιδιοκατασκευη.

    αν εναι να κινειται μονο σε ευθειες για να κανει 100 χιλ , δεν παιρνω καλυτερα ενα ποδηλατο να γυμναζομαι κιολας ?

    κι αν οι ινδοι φροντισαν τοσο πολυ για το καλο της τσεπης μας και του περιβαλοντος μην στενοχωριεστε ,
    η ελλαδα θα φροντισει να τα σκασετε καπου αλλου
    για να ερθουμε στα ισια και χειροτερα !!!!!!!!!!

    και αν ο κυριος ταδε ειναι ευτυχισμενος με τα 70 λεπτα που του κοστιζει η διαδρομη να του θυμισω οτι την ωρα που αυτος φορτιζει το αυτοκινητακι του επι 7 ωρες , δεκαδες χιλιαδες ατομα που ζουν στην πτολεμαιδα φορτιζονται με
    τα ΄΄ακινδυνα καυσαερια ΄΄ του λιγνιτη και του πετρελαιου που εκπεμπει η δεη εκει και οπου αλλου στην επαρχια εχει εγκαταστασεις για να του στειλει ρευμα με τους επισης ακινδυνους πυλωνες υπερυψηλης τασης που περνανε απο οπου τη βολευει.

    κι ετσι τωρα του περισσευουν περρισοτερα λεφτα να αγορασει εκεινο το μερσεντες για τα σαββατοκυριακα που θελει να ξεσκαει και να κανει πανω απο 100 χιλιομετρα χωρις φορτιστες και καλωδια ρε παιδι μου.
    πραγματικα πρεπει να χεστηκε απο ευτυχια !!!!!

    (συγνωμη για το λεξιλογιο αλλα τρελαινομαι ωρες ωρες)

    επιτελους ολοι αυτοι που ζοριζονται για το περιβάλον θα κανουν καμια προκοπη με τους εναλλακτικους τροπους παραγωγης ενεργειας (που εμφανιζονται κατα περιεργο τροπο ολοι αντιοικονομικοι)
    ή θα περιμενουν πρωτα να τελειωσει το πετρελαιο απο τον πλανητη αφου πρωτα φτασει το βαρελι 5000 δολαρια , και ως εκ θαυματος θα βρεθουν οι νεοι τροποι .

    ερε δουλεμα που πεφτει !!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Α και δεν μας ειπε ποσες ωρες (ποσα χρόνια δηλ) το φορτιζει με τα φωτοβολταικα το βραδυ για να παει την αλλη μερα στη δουλεια.
    Πολυ ονειρεμενες καταστασεις για την Ελλαδαρα μας .

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μπαμπης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    182

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    α και δεν μας ειπε ποσες ωρες (ποσα χρόνια δηλ) το φορτιζει με τα φωτοβολταικα το βραδυ για να παει την αλλη μερα στη δουλεια.
    πολυ ονειρεμενες καταστασεις για την ελλαδαρα μας .

    καλημερα σε ολους

    σιγουρα οικονομια θα εχεις στην βενζινη ,με το αναλογο τιμημα ομως :
    κινηση μεσα στην πολη με μικρες ταχυτητες ,μεγαλο κοστος αποκτησης αυτοκινητου, κατα τα αλλα, δεν ξερω ποση διαρκεια ζωης εχουν οι μπαταριες
    αυτου του οχηματος ,και το κυριωτερο ποσο κοστιζουν ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μπαμπης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    182

    Προεπιλογή

    καλημερα σε ολους
    παροτι το αρθρο της εφημεριδας εχει και μπολικη διαφημιση
    σιγουρα οικονομια θα εχεις στην βενζινη ,με το αναλογο τιμημα ομως :
    κινηση μεσα στην πολη με μικρες ταχυτητες ,μεγαλο κοστος αποκτησης αυτοκινητου, κατα τα αλλα, δεν ξερω ποση διαρκεια ζωης εχουν οι μπαταριες
    αυτου του οχηματος ,και το κυριωτερο ποσο κοστιζουν ?
    παντως 12500 ευρω για αυτο το αυτοκινητο ,και μαλιστα απο την ινδια εμενα
    μου φαινονται πολλα.
    εκτος αυτου θελεις και αλλο αυτοκινητο για τις "κανονικες " μετακινησεις , γιατι να μην παρεις ενα υβριδικο που κανει και μεγαλη οικονομια μεσα στην πολη ,αλλα και μπορεις να πας και ταξιδι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γιατί οι Τούρκοι και όχι εμείς;
    By aeonios in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-09, 01:00
  2. Οσο εμείς πετάγαμε χαρταετό...
    By aeonios in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-09, 11:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας