Σελίδα 2 από 44 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 433

Θέμα: Solar trackers

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Σέ αυτον τον ιστοχώρο ειδα το σύστημα που προσπαθεί να φτιαξει ο φίλος Βαγγέλης .Οντως ειναι πολύ καλη ιδέα για συλλογή περισσότερων ωρών ηλιοφάνειας.

    http://www.elvityl.gr/114655A7.el.aspx

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Πραγματικά πολύ ωραίο και εξυπηρετικό κύκλωμα, θα ήθελα να ρωτήσω όμως τα εξής:
    1) Εχω βρεί κάποια μοτεράκια με μειωτήρα στροφών που μου φαίνονται καλά αλλά δουλεύουν στο 1,5v. Μπορεί το κύκλωμα να δουλέψει με τόσο χαμηλή τάση; Θα είναι αρκετό να χρησιμοποιήσω ένα ρυθμιστή τάσης (LM 78XX) στην τροφοδοσία του κυκλώματος των τρανζίστορ; (Τα πάνελ που θα χρησιμοποιήσω είναι μικρά 2w το καθένα, περισσότερο για πειραματισμό το κάνω)
    2) Οταν βραδυάσει, το όλο σύστημα θα είναι γυρισμένο προς την δύση. Το πρωί θα μπορέσει να γυρίσει προς την ανατολή απο μόνο του; (δεδομένου οτι και οι δύο φωτοδίοδοι θα έχουν στραμένη την πλάτη τους στον ήλιο). Μήπως χρειάζεται κάποιος άλλος αυτοματισμός;
    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    2w πάνελ είναι μικρός ο όγκος και με μειωτήρα δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.. για δοκιμή δες όμως με τι δυσκολία μπορείς να φρενάρεις το μειωτήρα (από το μοτέρ) με το χέρι όταν γυρίζει..
    Τώρα για το άλλο θέμα δεν μπορώ να σε βοηθήσω ,δεν μου έρχεται κάτι τώρα, πάντως πολύ εύλογο το ερώτημά σου..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Για 1,5v μοτέρ ίσως η μετατροπή που παραθέτω στο σχέδιο θα δουλέψει.
    Για την περίπτωση επαναφοράς του συστήματος το ξημέρωμα προς ανατολή, στις δοκιμές ανταποκρίθηκε.
    Οι Φώτο-αισθητήρες δέχονται τον φωτισμό από διάθλαση έστω και στραμμένοι προς δύση, και το σύστημα κινείτε για να εντοπίσει την μεγαλύτερη πυγή φωτισμού.
    Επίσης παραθέτω Φώτο από τα μοτέρ/μειωτήρες που χρησιμοποίησα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg soltrac.JPG (137,4 KB, 501 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 03.JPG (27,0 KB, 526 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
    Ετσι κάπως σκεφτόμουνα για το LM317. Ετσι πρέπει να βγάζει περίπου 1,2v νομίζω.
    Το μοτέρ είναι απο ψησταριά για κοκορέτσι. Το βρήκα σε πολυκατάστημα με 3€. Φαίνεται γερό και νομίζω οτι θα δουλέψει ικανοποιητικά.
    Τώρα τι θα κάνει το πρωί θα το μάθω σε λίγο, μόλις βρώ λίγο χρόνο να συναρμολογήσω την πλακέτα και να το βάλω να δουλέψει.
    Μόλις το φτιάξω θα ανεβάσω φωτο και εντυπώσεις.

    Ευχαριστώ και πάλι και καλή χρονιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή η ιδέα του tracker και νομίζω δεν είναι κάτι δύσκολο να υλοποιηθεί. Στην τελική η βελτίωση της απόδοσης του pv panel είναι πολύ καλύτερη από έναν ρυθμιστή φόρτισης MPPT (παιδεύομαι εδώ και καιρό να βρω ένα σχετικά φθηνό κύκλωμα) που είναι πανάκριβος.
    Έχω βρει αρκετά κυκλώματα tracking στο internet αλλά και το δικό σας είναι κάτι αντίστοιχο.
    Ήθελα απλά να ρωτήσω κάτι για το μοτέρ. Ένα μοτέρ σούβλας είναι αρκετά ισχυρό για να γυρίσει ένα πλαίσιο με 2 φωτοβολταϊκά panel (συνυπολογίζοντας και τον αέρα)? Ρωτάω γιατί έχω βρει μοτέρ σαν υδραυλικό βραχίονα για κίνηση δορυφορικών πιάτων με καλά χαρακτηριστικά (μέγιστο βάρος 250 kg) στα 32 ευρώ.

    Στις φωτογραφίες είναι η ιδέα ενός αμερικανού με αντίστοιχο μοτερ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panandreas : 05-03-09 στις 14:15

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Με μοτέρ σούβλας που δοκίμασα ανταποκρίνεται καλά , αλλά έχει πρόβλημα στον αέρα.
    Νομίζω τα συστήματα που χρησιμοποιούν στα δορυφορικά πιάτα είναι καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ !!!! ισως μια βελτιωμενη εκδοση να φροντιζε εκτος απο την περιστροφη του πανελ και την αναλογη κλιση για να εχεις την μεγαλυτερη αποδοση χειμωνα και καλοκαιρι ....

    πριν απο λιγες μερες ειδα κατι αντοιστιχο στο ελληνικο σε μια εκθεση αλλα τα πανελ ειχαν διασταση καμμια 20 τετ μετρα ..... Μεγαλη κατασκευη

    ωραιος ο βαγγελης !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    σωστα .... τα μοτερ απο σουβλες εχουν μικρο αξονα οποτε τα πραγματ δεν θα ειναι και πολυ ευκολα .....

    ισως μια απλη και σχετικα φτηνη λυση να ηταν να βαλεις το πανελ εγκατεστημενο σε καποιο χοντρο αξονα ( κατασκευης σου ) και να το κινησεις με μοτερ απο υαλοκαθαριστηρες αυτοκινητου αλλα μαζι με τα σιδεραπου εχουν απο κατω μια και αυτο προσφερει χαμηλη ταχυτητα μεν αλλα παρα πολυ υψηλη ροπη ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη master3763
    Όνομα
    master3763
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Γεια σας παλικάρια ! Αρκετά ενδιαφέρον το θέμα , με πάρα πολλές εφαρμογές σαν σύστημα αυτομάτου ελέγχου που είναι .
    Θα ήθελα να ρωτήσω κ εγώ κάτι , που μπορώ να βρω μειωτήρες , με καλή αντοχή και με dc τροφοδοσία ? Το έφτιαξα κ εγώ το κυκλωματακι στην αρχή για πειραματισμό από ενδιαφέρον μετά σκέφτηκα να ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα . Και το πήρα σαν πτυχιακή . Εδώ μπορείτε να δείτε και πρακτικά πως λειτουργεί σαν κατασκευή :
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=ToY12mCrmHs&feature=channel_page"]YouTube - Solar Tracker[/ame]
    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι είναι η αδράνεια του συστήματος ..Αυτό οφείλεται σίγουρα στο ότι οι μειωτήρες που χρησιμοποιώ είναι από αυτοκινητάκι που λειτουργεί μάλλον με 3 volt … και είναι αρκετά γρήγοροι (με πολλές στροφές στον άξονα εξόδου του μειωτήρα )
    Πού μπορώ να βρω τέτοιους μειωτήρες ? αυτό της σούβλας ας πούμε , είναι καλή σαν ιδέα .. Η για ακόμα και γρανάζια για να συναρμολογήσω εγώ τον μειωτήρα ?
    Στα ηλεκτρονικά μαγαζιά που πήγα δεν βρήκα τέτοιους μικρούς μειωτήρες η γρανάζια...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 44 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Copy Πλακέτας Solar Tracker (Zimm Solar)
    By djnikosv in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 13:07
  2. SOLAR TRACKER BY SV2BQI
    By mistel in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-12, 23:41
  3. Solar Boost DC-DC 3V-5V
    By leosedf in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 19:24
  4. SOLAR CIRCUITS
    By FM1 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-08, 12:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας