Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Προβλημα με αισθητηρα λαμδα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    με όλα αυτά που διάβασα και ελπίζω να μην μπερδεύτηκα,
    εντοπίζω την βλάβη στο ότι η τάση θέρμανσης δεν κόβεται ,
    και αυτό οφείλετε ή στον εγκέφαλο (καμένο τρανζίστορ) ή
    η πλεξούδα έχει πειραχτεί και είναι κάπου συνδεδεμένη λάθος,
    για να εξετάσεις την πλεξούδα θα μετρήσεις με ένα πολύμετρο
    αν έχει συνέχεια από τον λ έως τον εγκέφαλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Aπο την στιγμη που εβγαλες τον εργοστασιακο καταλυτη τοτε ο λαμδα διαβαζει αλλα αντι αλλων.
    Γνωμη μου ειναι μην πολυψαχνεις να βρεις ακρη εσυ που οπως ειπες δεν ξερεις καλα.
    Ειναι αυτοκινητο, του οποιου οποια δυσλειτουργεια στη μηχανη μπορει να ειναι και επικυνδινη για την ασφαλεια σου!
    Αμα ηταν κατι αλλο που να μην ''τρεχει'' τοτε μπορεις να πειραματιστεις αφοβα!
    Πηγαινε το σε καποιο συνεργειο να το φτιαξουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    παιχνιδια με την τεχνολογια...

    ρε φιλε ....κατανοητο το προβλημα σου αλλα αλλο εγκαταστατης ηλεκτρολογος και αλλο μηχανικος αυτοκινητων....και δη τωρα που τα αυτοκινητα λειτουργουν με καταλυτες και μικροεγκεφαλους...
    μην το ψαχνεις το θεμα....πανε σε εναν εξουσιοδοτημενο τεχνιτη....που να ξερει το αυτοκινητο ...αυτου του τυπου και αυτης της τεχνολογιας....σε βλεπω να καις τον εγκεφαλο...και να καις και την τσεπη σουμε πειραματα δεν λυνονται αυτα.....και γω το ιδιο επαθα με καινουριο αμαξι....στα 20000 χλμ εκαψε τον λαμδα 2 και επειδη ειχε μεταβλητο χρονισμο...δεν τραβουσε... συν τοις αλλοις εκαψε και τον καταλυτη.....δλδ ανεβασε θερμοκρασια και εσπασε το κεραμικο που εχει μεσα.....ευτυχως ηταν μεσα στην εγγυηση...και δεν πληρωσα μια....εκαστος στο ειδος του ...και ο Λουμιδης στους καφεδες.......αυτα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kostastomari
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Φίλε μου τα αυτοκίνητα αντιρυπαντικής τεχνολογίας εχουν χρονισμο στους εκκεντροφόρους ώστε να κράταν ενα ποσοστό καυσαερίων χωρίς τους προκαταλύτες το χάνουν. Για να δουλέψει η μήχανη η ecu ψεκάζει περισσότερο καύσιμο και αυτο το οτι ψεκαζει περισσότερο αλλα οι λ δείνουν σωστά σήματα στο βγαζεί σαν σφαλμα στους λ. δυο πραγματα μπορεις να κανεις ή να προσθεσεις ενα μεσαιο καζανάκι για να ισοροπησει το back presure ή τους προκαταλύτες επάνω. εγω θα πρότηνα το δεύτερο ελπιζώ να βοήθησα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη doupiaki_ole
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Πρώτα από όλα καλώς ήλθες. Η δουλειά του αισθητήρα λ είναι να συγκρίνει το οξυγόνο στα καυσαέρια με το οξυγόνο στο περιβάλλον. Σε μερικούς αισθητήρες έχει κάτι τρυπούλες από την έξω μερια. Αν αυτές βουλώσουν από χώματα ή οτιδήποτε άλλο θα μετράς σωστή αντίσταση αλλά δεν ο αισθητήρας δεν μπορεί να συγκρίνει σωστά. Μια άλλη βλάβη είναι παράδειγμα να έχεις τρύπα ή διαροή στην πολλαπλή εισαγωγής μετά τον αισθητήρα μάζας αέρα (ή υποπίεσης) και μετά τον αισθητήρα πεταλούδας γκαζιού. Σε αυτή την περίπτωση ο αισθητήρας μάζας αέρα μετραει μια ποσότητα οξυγόνου που εισέρχεται στον κινητήρα και σε συνδυασμό με τον αισθητήρα πεταλούδας γκαζιού (που είναι από τις δύο βασικότερες μετρήσεις του εγκεφάλου σου (στροφές/άνοιγμα πεταλούδας γκαζιού) ) ψεκάζει το ανάλογο καύσιμο. Αν όπως είπα προηγουμένως έχεις μια τρύπα εισέρχεται και άλλο οξυγόνο στον κινητήρα που δεν προσμετράται απο τον αισθητηρα μάζας αέρα. Σαν αποτέλεσμα το μίγμα σου θα είναι φτωχότερο. Έλα όμως που ο λ είναι για να λέει στον εγκέφαλο να κάνει την τελική διορθωση στο μίγμα είτε σε φτωχότερο είτε σε πλουσιότερο και να διορθώνει τους δύο παραπάνω αισθητήρες. Ναι ομως οι δύο αισθητήρες, πεταλούδας και μάζας αέρα μετράνε σωστά. Και λέει ο εγκέφαλος καλά ρε λ δεν βλέπεις? Οι δύο αισθητήρες μου δίνουν ένα νορμάλ σήμα, μέσα στα πλαίσια που έχουν οριστεί, εσύ μου δίνεις ότι να ναι. Άρα έχεις πρόβλημα!!! Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου δεν μπορεί να ανιχνεύσει μηχανική βλάβη!!!!!! Άρα ρίχνει το βάρος σε κάποιον αισθητήρα. Δεν έχετε ακούσει για τούρμπο ντίζελ που συνέχεια βγάζουν βλάβες σε αισθητήρα αέρα (και μετά από αλλαγή αυτού με έναν καινούργιο) και τελικά είτε είναι κολλημένος ο ρυθμιστής πίεσης τουρμπίνας είτε τα μεταβλητά πτερύγια της πολλαπλής εισαγωγής? Υπάρχει περίπτωση να χάνει και η πολλαπλή εξαγωγής σου! Όλα είναι πιθανά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Τρικαλα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doupiaki_ole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα από όλα καλώς ήλθες. Η δουλειά του αισθητήρα λ είναι να συγκρίνει το οξυγόνο στα καυσαέρια με το οξυγόνο στο περιβάλλον. Σε μερικούς αισθητήρες έχει κάτι τρυπούλες από την έξω μερια. Αν αυτές βουλώσουν από χώματα ή οτιδήποτε άλλο θα μετράς σωστή αντίσταση αλλά δεν ο αισθητήρας δεν μπορεί να συγκρίνει σωστά. Μια άλλη βλάβη είναι παράδειγμα να έχεις τρύπα ή διαροή στην πολλαπλή εισαγωγής μετά τον αισθητήρα μάζας αέρα (ή υποπίεσης) και μετά τον αισθητήρα πεταλούδας γκαζιού. Σε αυτή την περίπτωση ο αισθητήρας μάζας αέρα μετραει μια ποσότητα οξυγόνου που εισέρχεται στον κινητήρα και σε συνδυασμό με τον αισθητήρα πεταλούδας γκαζιού (που είναι από τις δύο βασικότερες μετρήσεις του εγκεφάλου σου (στροφές/άνοιγμα πεταλούδας γκαζιού) ) ψεκάζει το ανάλογο καύσιμο. Αν όπως είπα προηγουμένως έχεις μια τρύπα εισέρχεται και άλλο οξυγόνο στον κινητήρα που δεν προσμετράται απο τον αισθητηρα μάζας αέρα. Σαν αποτέλεσμα το μίγμα σου θα είναι φτωχότερο. Έλα όμως που ο λ είναι για να λέει στον εγκέφαλο να κάνει την τελική διορθωση στο μίγμα είτε σε φτωχότερο είτε σε πλουσιότερο και να διορθώνει τους δύο παραπάνω αισθητήρες. Ναι ομως οι δύο αισθητήρες, πεταλούδας και μάζας αέρα μετράνε σωστά. Και λέει ο εγκέφαλος καλά ρε λ δεν βλέπεις? Οι δύο αισθητήρες μου δίνουν ένα νορμάλ σήμα, μέσα στα πλαίσια που έχουν οριστεί, εσύ μου δίνεις ότι να ναι. Άρα έχεις πρόβλημα!!! Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου δεν μπορεί να ανιχνεύσει μηχανική βλάβη!!!!!! Άρα ρίχνει το βάρος σε κάποιον αισθητήρα. Δεν έχετε ακούσει για τούρμπο ντίζελ που συνέχεια βγάζουν βλάβες σε αισθητήρα αέρα (και μετά από αλλαγή αυτού με έναν καινούργιο) και τελικά είτε είναι κολλημένος ο ρυθμιστής πίεσης τουρμπίνας είτε τα μεταβλητά πτερύγια της πολλαπλής εισαγωγής? Υπάρχει περίπτωση να χάνει και η πολλαπλή εξαγωγής σου! Όλα είναι πιθανά!
    Φιλε μου !!! Εισαι απιθανος Ακριβως το ιδιο σκεπτικο ειχα και εγω πριν 3 μερες!! Ετσι ακριβως με τα ιδια λογια οπως το εγραψες. Κ οταν με πηρε τηλ ο μηχανικος μου για την ονομαστικη γιορτη μου του ειπα για αυτο το ενδεχομενο και μου λεει λιγο απιθανο, αλλα ας το παω να το κοιταξει ξανα και αυτο...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση Αισθητηρα κινησης
    By billtech in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-17, 22:39
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-15, 09:33
  3. Επιλογη αισθητηρα κινησης !!
    By christakosxo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 18:24
  4. Προβλημα με αισθητηρα κινησης
    By Στέφανος in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-11, 11:25
  5. αυτονομος αισθητηρα κινησης
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 14:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας