Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Εκπομπος και δεκτης υπερυθρων

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζήσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Εκπομπος και δεκτης υπερυθρων

    Γεια χαρα. Ειμαι καινουργιος στο forum εδω και γενικα στον χωρο των ηλεκτρονικων. Ενδιαφερομαι να κατασκευασω ένα όχημα το οποίο να ακολουθάει ενα αλλο. Ο τρόπος ανιχνευσης του προπορευμενου οχηματος θα ειναι οι υπερυθρες. στο forum βρηκα ενα κυκλωμα δεκτη που μπορω να χρησιμοποιησω ( http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36224 ) αλλα θα ήθελα αμα ειναι εύκολο και ένα κύκλωμα για εκπομπο. Στο παραπάνω κύκλωμα αμα καταλαβα καλα αντιλαμβανεται σηματα των 38khz και το λογικο είναι να φτιαξω εναν εκπομπο της ιδιας συχνοτητας. Καποια κυκλωματα που βρηκα στο νετ δεν μου δουλεψαν. Μην μου προτεινετε αλλον τροπο ανιχνευσης, γιατι αυτον τον τροπο πρεπει να δουλεψω.
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες ziopas,
    απ΄ότι έχω δει την ερώτηση αυτή την έχεις υποβάλει και στο άλλο forum που είσαι μέλος.

    Παρακάτω μπορείς να δείς ένα κύκλωμα που ξεσήκωσα από κάποιο IR πομπό-δέκτη που κυκλοφορούσε (δεν γνωρίζω αν κυκλοφορεί ακόμη) στο εμπόριο. Είναι ότι πιο απλό γίνεται! και ο πομπός είναι χώρια από τον δέκτη.
    Εννοείται ότι το υπέρυθρο TFM5380 μπορείς να το αντικαταστήσεις με άλλο αντίστοιχο.


    Ίσως σ΄ενδιαφέρει.
    gep58
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζήσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω. Το TFM5380 απο οτι ξερω δεχεται 38khz. Να υποθεσω οτι και ο εκπομπος θα ειναι της ιδιας συχνοτητας; Τα N1,N2,N3,N4 ειναι ενα ολοκληρωμενο; Και το 1Ν4148 ειναι απλη διοδος;Επισης στον δεκτη εχει κ μια extra πηγη μεσα στο κυκλωμα; Εκτος απο τα 12V που 8α βαλω, θα βαλω κ αλλη μια παραλληλα με την διοδο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Λοιπόν Ζήση έσεις δίκιο!
    Ξέχασα να σημειώσω (αν και φαίνεται από τον συμβολισμό) ότι οι Ν1...Ν4 (4 schmitt trigger nand gates) ανήκουν στο ολοκλ. κύκλωμα CD4093 και η συχνότητα που παράγει η Ν1 είναι περίπου αυτή γράφεις.
    Και το 1Ν4148 ειναι απλη διοδος;
    Ακριβώς
    Επισης στον δεκτη εχει κ μια extra πηγη μεσα στο κυκλωμα;
    Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση... Αν θέλεις γίνε πιο σαφής.

    Ο δέκτης και ο πομπός τροφοδοτούνται με 12V DC από την ίδια ή διαφορετική πηγή καταλαβαίνεις τι εννοώ.

    Μια επισήμανση ακόμη είναι το εξής, όπως βλέπεις τα pins 8, 9, 12, και 13 των Ν3, Ν4 ο κατασκευαστής τα έχει αφήσει ασύνδετα. Γνώμη μου είναι να τα συνδέσεις, αν τελικά καταπιαστείς με την συγκεκριμένη κατασκευή, είτε στο +12V rail είτε στο gnd για να μην είναι ελεύθερα.

    Ότι άλλο θέλεις πες μου...
    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζήσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Στο κυκλωμα του δεκτη, παραλληλα με την διοδο εχει ενα κουτακι και διπλα γραφει 12V. Τι στοιχειο ειναι αυτο? Επισης παρατηρουσα και τον δεκτη που μου εδωσες εσυ αλλα και τον αλλον που βρηκα στο forum εδω και αναρωτηθηκα ποιες ειναι οι διαφορες μεταξυ τους. Δλδ πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα... και ως ασχετος στα ηλεκτρονικα δεν εβγαλα ακρη. Αμα εχεισ χρονο θα μπορουσες επιγραμματικα να μου το εξηγησεις?
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Λοιπόν Ζήση ή κατά forum ziopas,
    παραλληλα με την διοδο εχει ενα κουτακι και διπλα γραφει 12V
    είναι το πηνίο ρελέ κατά τη σχηματική απόδοσή του και πιο πέρα οι επαφές του.
    Επισης παρατηρουσα και τον δεκτη που μου εδωσες εσυ αλλα και τον αλλον που βρηκα στο forum...
    Κατ΄αρχή μπορούν να λειτουργήσουν με τον ίδιο πομπό και κάνουν το ίδιο πράγμα, αλλά αντίστροφα, επομένως δεν συζητούμε για πλεονεκτήματα ή όχι, αλλά επιλέγουμε το κατάληλο για την χρήση μας.

    Αντίστροφα εννοώ, ότι το του forum ενεργοποιήται με δέσμη υπερύθρων (φως) ενώ του gep58 με την διακοπή της δέσμης (σκοτάδι). Αυτό προκύπτει γιατί όπως βλέπεις στο πρώτο σχέδιο υπάρχουν επί πλέον τα TR1, R2, και R3 που σχηματίζουν ένα αντιστροφέα.

    Τώρα θα σε πάω λίγο στην αρχή
    Ενδιαφερομαι να κατασκευασω ένα όχημα το οποίο να ακολουθάει ενα αλλο. Ο τρόπος ανιχνευσης του προπορευμενου...
    πολύ ενδιαφέρουσα η σκέψη σου, αλλά με ένα τέτοιο απλό κύκλωμα
    στο forum βρηκα ενα κυκλωμα δεκτη που μπορω να χρησιμοποιησω
    πως σκέφτεσαι να το υλοποιήσεις;
    Ας υποθέσουμε ότι το πρώτο όχημα στρίβει, το δεύτερο πως θα το καταλάβει για να ακολουθήσει ή ότι το πρώτο σταμάτησε τι γίνεται τότε;

    Μην λάβεις τις απορείες μου σαν ανασταλτικές σ΄αυτό που θέλεις να κάνεις!
    Ίσως να έχεις ήδη τις λύσεις και εγώ δεν το γνωρίζω.

    Πάντως, έτσι για την ιστορία, πρέπει να ήταν το 1985 αν θυμάμαι σωστά, είχα δει στην τηλεόραση ότι οι Ιαπωνέζοι είχαν βρεί ένα τρόπο να μην σπρώχνουν τα καροτσάκια στα super markets, αλλά κατά την είσοδό τους στο κατάστημα, τοποθετούσαν ένα κουτάκι επάνω τους, το ενεργοποιούσαν και ξαφνικά ένα καρότσι τους ακολουθούσε χωρίς να συγκρούεται ή να μπερδεύεται με τα άλλα και το βασικότερο δεν έχανε το αφεντικό του!!!
    Σημ. δεν έχω πάει ποτέ εκεί για να το διασταυρώσω και πιστεύω πως σήμερα που μιλάμε σίγουρα κάτι άλλο πιο ανεβασμένο θα έχουν!

    Τα σχόλια δικά σου.

    Keep going...
    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζήσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Αρχικα σε ευχαριστω που ασχολεισε με το προβλημα μου. Η γενικη ιδεα του project ειναι η εξης: Το προπορευομενο οχημα θα εχει στο πισω μερος του εναν εκπομπο ο οποιος θα εκπεμπει προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση. Το οχημα που θελω να κατασκευασω θα εχει στο μπροστινο του μερος 2-3 δεκτες (αναλογα με το ευρος της γωνιας ληψης που εχουν). Ο καθε δεκτης θα βγαζει την εξοδο του σε εναν DC κινητηρα, που θα αντιστοιχει σε μια απο τις δυο πλαινες ροδες του οχηματος. Αναλογα με το ποιος δεκτης θα ενεργοποιειται θα λειτουργει και ο αντιστοιχος κινητηρας για να μπορει να στριβει το οχημα. Σκεφτομαι να εχω και ενα κοινο μερος ληψης των δεκτων ετσι ωστε να μπορει το οχημα να κινειτε ευθυγραμμα. Οποτε θα καταληξω στον δεκτη που ενεργοποιειτε με δεσμη υπερυθρων. Απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο που σκεφτομαι εφικτο δεδομενου οτι οι γνωσεις μου οπως εχεις ηδη καταλαβει ειναι πολυ λιγες και φυσικα εαν σαν ιδεα ειναι πραγματοποιησιμη.
    Προβληματιζομαι λιγο στο να αντιλαμβανεται το οχημα ποτε εχει σταματησει το προπορευομενο οχημα. Εχω δει κατι με την χρηση υπερυθρων παλι, που μετραει τον χρονο αποστολης και ληψης του σηματος (αντανακλαση) και αναλογα βγαζει συμπερασματα... αλλα οπως σου ειπα απλα τα εχω δει, δεν το εψαξα πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Όλα καλά Ζήση,

    το παιχνίδι, όπως καταλαβαίνεις, είναι δικό σου.
    Εσύ έχεις την μπάλα, οι υπόλοιποι απλώς παρακολουθούμε!

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dikos
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Μάλλον ρομποτάκια πρέπει να φτιάξεις για αυτή την δουλειά, για δές και εδώ: www.grobot.gr

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΥΛΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
    http://www.GRobot.gr

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ζήσης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    ωραιο site θενξ!!! :P

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεκτης υπερυθρων κλιματιστικου
    By MMargaritis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-22, 19:32
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-17, 11:06
  3. Δεκτης και πανελ 12v
    By xristoulakis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-14, 10:13
  4. ΠΟΜΠΟΣ ΚΑΙ ΔΕΚΤΗΣ ΚΑΜΕΡΑΣ
    By jskalitexnis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-14, 18:01
  5. πομπος και δεκτης
    By sakis in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-09, 19:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας