Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: rf επικοινωνια

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή rf επικοινωνια

    παιδια ειμαι ασχετος τελειως με το πεδιο αυτο και οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικα ειναι μικρες.Αν δεν εγραφε μην ντρεπεστε δεν θα ποσταρα ...λοιπον,θα ηθελα να φτιαξω εναν πομπο με καποιο αριθμο δεκτων(γυρω στους 10) οπου με την χρηση διαφορετικης συχνοτητας(για τον καθε δεκτη) να μπορω να ενεργοποιησω και να απενεργοποιησω ενα ρελε (ο οποιος θα οδηγειται απο τον δεκτη).Θα ηθελα οσο το δυνατον πιο απλο κυκλωμα και αν γινεται μικρο.Να μην παραλειψω οτι η αποσταση την οποια με ενδιαφερει ειναι γυρω στα 30μ και με transistor απλα αν γινεται.
    Ευχαριστω πολυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    saq,
    να μην ντρέπεσαι καθόλου!
    Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε τόσο γνώστες πιά...!
    Πάντα ισχύει το "γηράσκω αεί διδασκόμενος" από την εποχή εκείνων ξέρεις... με τις περικεφαλέες.

    Το θέμα δεν είναι της αρμοδιότητάς μου να σου απαντήσω, όμως νομίζω ότι υπάρχει κάποια ασάφεια και γι αυτό κάνω την παρέμβαση.
    Όταν λες
    ...λοιπον,θα ηθελα να φτιαξω εναν πομπο με καποιο αριθμο δεκτων(γυρω στους 10) οπου με την χρηση διαφορετικης συχνοτητας(για τον καθε δεκτη)
    καταλαβαίνω για έναν πομπό, ο οποίος πρέπει να αλλάζει 10 συχνότητες για να επικοινωνεί με τους δέκτες του.
    Ή μήπως εννοείς 10 ζευγάρια πομπός-δέκτης;

    Αν θέλεις κάνε αυτή την διευκρύνηση, ή κάποιος άλλος που το καταλαβαίνει σωστότερα, για να μπορώ να παρακολουθώ κι εγώ το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    μαλλον εννωει ενας πομπος να επικοινωνει με 10 δεκτες και να ενεργοποιει/απενεργοποιει τα ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Ναι ρε Λευτέρη,
    γράφει όμως
    ...οπου με την χρηση διαφορετικης συχνοτητας(για τον καθε δεκτη)...
    Αυτό δεν κατάλαβα... δηλ. ΕΝΑΣ πομπός που θα βγαίνει σε 10 διαφορετικές συχνότητες;

    Πούντος να μας εξηγήσει!

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    συγνωμη για την ασαφη διατυπωση μου παιδια (και αυτο συμβαινει λογο μη γνωσης ).εννοω αυτο που λεει ο whiz.1 πομπος που επικοινωνει με 10 δεκτες οπου αναλογα με την επιλογη του καθε δεκτη(απο τον πομπο) να ανοιγοκλεινει το αντιστοιχο ρελε...απλα υποθετω πως καθε δεκτης θα εχει διαφορετικη συχνοτητα ετσι ωστε να ξεχωριζει απο τους υπολοιπους... ελπιζω να εγινα πιο σαφης!ευχαριστω για το ενδιαφερον!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Το project που συζητας ειναι για πολυ προχωρημενους στα ηλεκτρονικα εαν προκειται να το φτιαξεις μονος σου.
    Παντως σχεδιαστικα, ολοι οι δεκτες θα ειναι στην ιδια συχνοτητα και απλως θα εχουν το δικο τους id για να ενεργοποιηθουν. Ετσι δουλευουν οι περισσοτερες γκαραζοπορτες.
    Αν θες να το φτιαξεις με ετοιμα πραγματα, τοτε γινεται με μερικους x-10 δεκτες και ενα ασυρματο x-10 πομπο....
    Το x-10 ειναι ενα απαραδεκτο πρωτοκολλο για τα γουστα μου (δεν εχει καμμια ασφαλεια, και καμμια επιβεβαιωση ληψης εντολης/status) αλλα αμα θες να αναβοσβυνεις τα φωτα του σπιτιου, ειναι μια χαρα.
    (το πολυ πολυ να αναβοσβηνουν και λιγο μονα τους, και να παιζει και ο γειτονας λιγο μαζι τους..)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    στα καταστηματα ηλεκτρονικων υπαρχουν εττοιμα κιτ με μικρο πομπο και δεκτη στους 433 μεγακυκλους (και μπορεις να περνεις ξεχωριστα ,μονο δεκτες). Απο κει και περα τον ξεχωριστο ελεγχο του καθε δεκτη καλυτερα ειναι να το κανεις με DTMF decoder. ειναι ευκολη μεθοδος και ελεγχεις μεχρι 10 συσκευες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Φίλε μου saq,
    νομίζω τώρα το κατάλαβα καλύτερα γιατί με μπέρδευε η διαφορετική συχνότητα που έγραφες.
    ...εναν πομπο με καποιο αριθμο δεκτων...
    οι δέκτες θα είναι σταθεροί και ο πομπός κινούμενος;
    Ο πομπός που λέμε, για να ξέρεις, είναι ένα κουτάκι μορφής "μπρελόκ" όπως των αυτοκινήτων (συναγερμός, κλείδωμα κλπ).

    Εάν ναι,
    τότε όπως ανέφεραν και οι φίλοι Whiz, stom και dalai μπορείς να χρησιμοποιήσεις τέτοιες συσκευές που θα τις προμηθευτείς από το εμπόριο ζητώντας ένα τηλεχειριστήριο και 10 δέκτες τηλεχειρισμού στους 434 MHz.

    Σημ. Συνήθως είναι ένας δέκτης και πολλά τηλεχειριστήρια. Είσαι σίγουρος γι αυτό που γράφεις;

    Μπορείς να δεις στην φωτογραφία τις οδηγίες χρήσης ενός δέκτη αυτού του τύπου που τυχαίνει να έχω μπροστά μου.

    Αν θέλεις κάτι άλλο πες μας...
    gep58
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    ναι θα ηθελα να ειναι σταθεροι οι δεκτες και ο πομπος κινουμενος.απλα επειδη αυτο ηθελα να το κανω σαν "project" ας πουμε,ηθελα να δοκιμαζα μηπως καταφερνα να το φτιαξω μονος μου στο κατασκευαστικο μερος του.βεβαια το ειχα φανταστει οτι θα ειναι δυσκολο ...θα κοιταξω τα κιτ που μου ειπατε...στον φανο θα εβρισκα κατι τετοιο σε κιτ?τωρα για το DTMF παλι δεν ξερω αλλα θα το ψαξω και αυτο...οπως και να εχει παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    saq,

    θα σου δείξω κάτι, που είναι εύκολο, για να πειραματιστείς!
    Τα υλικά βρίσκονται εύκολα και δεν λειτουργεί με μικροελεκτή.

    Εάν όντως σ΄ενδιαφέρει πες μου να σου δώσω και το τυπωμένο κύκλωμα του δέκτη (αποτελείται από 3 πλακέτες στο σύνολο), του τηλεχειριστηρίου όμως θα το φτιάξεις εσύ γιατί έχει πολλά κανάλια, ενώ το δικό μου pcb είναι για δύο!

    Περιμένω...
    gep58
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 PIC με RF επικοινωνια
    By aldoudou in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-10, 11:19
  2. επικοινωνια με το cc1101
    By billtech in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 12:46
  3. επικοινωνια με inverter
    By boobis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-10, 13:56
  4. SPI Επικοινωνια 3.3V με 5V
    By billtech in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-10, 11:49
  5. spi επικοινωνια
    By giannhssdra in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-10, 20:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας