καλησπερα παιδια...ειμαι καινουριος στο φορουμ και ειπα να μοιραστω μαζι σας το προβλημα μου γιατι μονος μου και με καποιους γενικα ηλεκτρολογους δεν εχω βρει καποια λυση.
Λοιπον εχω ενα mitsubishi lancer 1999 μοντελο.το προβλημα ξεκινησε πριν 2 χρονια περιπου οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με το ηχοσυστημα του αυτοκινητου.πηρα εν ψηφιακο βολτομετρο και το συνδεσα και με εκπληξη μετα απο καποιες βολτες πατρατηρησα το εξης.το δυναμο δεν κρατουσε σταθερη την ταση.δηλαδη οταν ημουν ρελαντι ειχα 12volt και μετα απο καποια ωρα ανεβαζε σε 14.οταν το αμαξι βρισκοταν εν κινησει με καποια ταχυτητα ανω των 40 χλμ τοτε η ταση βρισκοταν στο 14, οταν παλι το αμαξι κοινουταν με λιγοτερο απο 40χλμ και αφηνα το γκαζι χωρις να βγαλω την ταχυτητα τοτε η ταση ηταν 12,2 μεχρι να μου κανει η μηχανη κατι σαν φρεναρισμα και να δωσει το δυναμο επιτοπου 14.

μετα απο τα πολλα πηγα σε εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων.ειδε και αυτος το προβλημα μου και κρατησε το αμαξι για να το ψαξει.μετα απο 4 ωρες με περνει τηλεφωνο και μου λεει οτι τα καλωδια και οι γειωσεις μου ειναι ολες καλες, οποτε πηρε ενα μεταχειρισμενο δυναμο απο το ιδιο μοντελο και το εβαλε πανω να το δοκιμασει και τα ρευματα μου πανε καλυτερα.οποτε πληρωνω το δυναμο και φευγω.στον δρομο εβλεπα οτι ειχα τα ιδια ακριβως πραγματα.καμια αλλαγη απλα λιγη παραπανω ταση.
αγοραζω μπαταρια καινουρια,παλι τα ιδια.στο τελος βαρθηκα και το αφησα ετσι...να τονισω οτι δεν με εχει αφησει ποτε.

Πριν 15 μερες βρηκα ενα μεταχειρισμενο δυναμο του ιδιου μοντεου με το δικο μου και ειπα να τον παρω και να πειραματιστω.τον αγορασα τον εβαλα πανω και με εκπληξη ιδα οτι ειναι ακριβως το ιδιο.τωρα ομως υποπτευομαο κατι αλλο και θα ηθελα την βοηθεια σας.το δυναμο εχει πανω του μια βιδα που συνδεεται το καλωδιο που δινει ρευμα στην μπαταρια και εχει μια φισα με 4 καλωδιακια.το ενα καλωδιακι ειναι λιγο πιο χοντρ απο τα αλλα 3.οι χρωματισμοι τους ειναι κοκκινο(το πιο χοντρο),μπλε,μπλε-ασπρο,και ασπρο.

μετρησα με ενα πολυμετρο αυτα τα καλωδια...εκτος απο το κοκκινο.ολα βγαζουν ταση γυρω στο 12 με την λειτουργια του κινητηρα εκτος απο ενα που βγαζει απο 3 μεχρι 7 volt...κατι παιζει με αυτο το καλωδιο νομιζω...

γειωση το δυναμο δεν πρεπει να εχει??ολα εχουν ρευμα...

μηπως καποιο καλωδιο απο αυτα κοβει την διεγερση ή τον αυτοματο και γι αυτο εχω αυτες τις εναλλαγες της τασης??

τι παιζει ρε παιδια??