Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: Dimmer για D.C. τροφοδοτικό 50-200volt?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikonsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για dimmer έχω βρεί στον ιωαννίδη κάτι σαν κι'αυτό: http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18431 .?
    Φιλε μου ο Μ/Τ ειναι επαγωγικο φορτιο και αν διαβασες στο τελος το dimmer δεν κανει για τετοια φορτια οποτε ψαχνεις για εναν που κανει
    Καλη επιτυχια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv9cvk : 13-11-08 στις 22:04

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Καταρχάς,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    GR_KYROS , καταλαβαίνω ότι όταν το FET είναι off , όλη η τάση της πηγής θα κάθεται μεταξύ drain-source(Vds), οπώτε δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 100volt,αλλιώς θα έχω διαρροή ακόμα και χωρίς τάση στη πύλη,σωστά?(αλήθεια αν π.χ. έχω Vds 120volt το FET θα άγει και χωρίς triggering?Αν δεις στα spec του 3710 για Vds 100volt έχω ένα ελάχιστο ρεύμα 250μΑ μόνο!)
    Το peak που λες, θα δημιουργηθεί λόγω του πηνίου? Την στιγμή που θ'αρχήσει να άγει το FET θα λειτουργήσει για ελάχιστο χρόνο σαν "εξτρά πηγή" που θα προστίθεται στην εξωτερική πηγή? ΄Ομως ακόμα κι'έτσι, σε κατάσταση αγωγιμότητας το FET έχει ΕΛΑΧΙΣΤΗ αντίσταση και αντοχή 10δων ampere, επομένως δεν προκειται να πάθει τίποτα! Εκτός αν εννοείς ότι μπορεί να λίώσει το πηνίο... Αν έχω peak 600volt που λες, (φαντάζομαι εννοείς με τροφοδοσία 200volt έτσι?), θα έχω ρευμα 600mA δηλαδή 360watt.... χμμμ, σε πόσο χρόνο λιώνει το πηνίο με τέτοια θερμική ισχύ(είναι χειροποίητο, 4500στροφές με 0,15mm χάλκινο σύρμα)?

    Χθες πάντως έκανα μία 1η δοκιμή με το dimmer. Eβαλα στην εξοδό του μία γέφυρα 12volt 2A, και 2 πυκνωτές 470μF/250volt και .... έκαψα την ασφάλεια που είχα προνοήσει να βάλω (0,2Α 220volt=44watt max)! Δυστηχώς το dimmer δεν μου κατεβάζει αρκετά την τάση,ακόμα και στην ελάχιστη θέση, φορτίζει αργά του πυκνωτές μέχρι τα 200volt περίπου. Αρα αναγκαστικά θα δοκιμάσω με μονοφασικό variac 0-220...

    Y.γ. Βρήκα variac μονοφασικό 0-220 1kVA στο ιωαννίδη με 37euro! Είναι καλή τιμή? Ο MAR με είχε πει 40 και ο μουτσιούλης 65 πάντως...
    Το πήρα! Eίναι το TDGC2-1KVA http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=85. Ρε παιδιά τόσο μεγάλα είναι αυτά τα variac? αυτήν την εταιρία, την ξέρετε, είναι καλή? Πάντως εχει και 2 χρόνια εγγύηση. Αντε να δούμε τώρα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikonsgr : 14-11-08 στις 21:26

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για συνδεσμολογία για LED με dimmer, 2x drivers και >5meters
    By krasokamenos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 13:25
  2. Dimmer για λεντοταινια!!!!!HELP!!
    By bill.lask in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 22:07
  3. Απορία για Dimmer
    By Tegian in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-09, 15:37
  4. Ερωτηση για Dimmer
    By pas2007 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 19:40
  5. να κάνω ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τροφοδοτικό για ηλεκτρονικό εργαστήρι ;
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 19:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας