Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 50

Θέμα: Kυκλωμα: Λαμπα-ballast-starter

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι αν βοήθησα ! πάρε κι'αυτόν τον πίνακα .Πίνακας πυκνωτών.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον sembel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (27-05-11), lepouras (08-01-11)

  3. #42
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sembel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και είναι επαγωγικό φωρτίο και το χρεώνεσαι κανονικότατα ! Αν διαβάσεις πάνω σε ένα στατικό μπάλλαστ γράφει Cosφ 0,50 ενώ σε ένα ηλεκρονικό μπορεί να φτάνει το 0,98 γι'αυτό είναι πιό ακριβά όπως και τα σκαφάκια που είπες με πυκνωτές (μονο που αυτά έχουν διαφορά ~ 2,00 ευρώ και για μένα είναι απαράδεκτο να πουλάνε και τόσο περισότερο να φτιάχνουν φωτιστικά φθορισμού χωρίς πυκνωτές)
    Παρόλο που σε οικιακές παροχές δεν μας υποχρεώνουν να κάνουμε διώρθωση συνημιτόνου δεν σημαίνει ότι δεν μας ζυμιώνει σαν καταναλωτές !!!
    Εκτός απο βιομηχανίες που έχω κάνει αυτήν την δουλειά και είναι τεράστιες οι διαφορές εκεί φυσικά με η χωρίς συστιχίες πυκνωτών !
    Το έχω κάνει σε δύο εμπορικά καταστήματα με σχετικά μικρές επαγωγικές καταναλώσεις όπως στην δική σου περίπτωση π.χ. ενα μαγαζί είχε περίπου 80 φωτιστ. PL 2*26W και καμιά 20 φθωρίου σκέτες (κρυφό φωτισμό) του έβαλα λοιπόν ένα μεταλικό ερμάριο δίπλα στόν πίνακα στο οποίο μέσα έβαλα πυκνωτές συνδεμένους στην κάθε γραμμή αντοίστηχα με χωριτικώτητα ανάλογη των λαμπτήρων που είχε η κάθε γραμμή. Είδε διαφορά άμεσα στον λογαριασμό το επόμενο δύμηνο !!!
    Έτσι λοιπόν για σένα που έχεις 22 λάμπες απο 36W η βάζεις πυκνωτή περίπου 4,5 μF στην κάθε μιά η έναν 100 μF στην παροχή τους άν ανάβουν όλες μαζί . Αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω άυριο έναν πίνακα που δίνει τίς αντοιστηχίες W-μF .
    φιλε κωστα μπορεις να εξηγησεις πως ενας ή μια συστοιχια πυκνωτων μπορουν να μειωσουν το λογαριασμο (τις kWh δλδ) σε οικιακο ή επαγγελματικο τιμολογιο χαμηλης ισχυος ?(ως Νο4 δλδ). τι εννοω... εστω σε ενα μαγαζακι εχουμε 10κW φορτια που δουλευουν 12 ωρες ημερησιως με συνφ .....0,3. αν κανουμε το συνφ=1 ποσο θα μειωθουν οι κWh ωστε να εχουμε διαφορα στο λογαριασμο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.476

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε κωστα μπορεις να εξηγησεις πως ενας ή μια συστοιχια πυκνωτων μπορουν να μειωσουν το λογαριασμο (τις kWh δλδ) σε οικιακο ή επαγγελματικο τιμολογιο χαμηλης ισχυος ?(ως Νο4 δλδ). τι εννοω... εστω σε ενα μαγαζακι εχουμε 10κW φορτια που δουλευουν 12 ωρες ημερησιως με συνφ .....0,3. αν κανουμε το συνφ=1 ποσο θα μειωθουν οι κWh ωστε να εχουμε διαφορα στο λογαριασμο?
    Καλησπέρα

    Την απάντηση περιμένω και εγώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.476

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά φίλε xifi..όταν η λάμπα ανάψει, από εκεί και έπειτα το starter μένει off..αλλά είναι πολύ απαραίτητο κατά την έναυση του λαμπτήρα.
    Ανοιχτοκυκλώνεται πολλές φορές το sec και μαζί με το ballast παράγει την στιγμιαία υψηλή τάση για το λαμπτήρα (υψηλή τάση=λόγω αυτεπαγωγής του πηνίου ballast).

    <<Ανοιχτοκυκλώνεται πολλές φορές το sec και μαζί με το ballast παράγει την στιγμιαία υψηλή τάση για το λαμπτήρα >> … <<Ανοιχτοκυκλώνεται πολλές φορές το sec >> δε νομίζω πολλές φορές , αλλά κανονικά 1, και σε περίπτωση αποτυχίας έναυσης 2,3,4………………συνεχώς

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #45
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    εβαλα πυκνοτες στις λαμπες φθοριου που σας ελεγα [22 τον αριθμο]
    εβαλα 6,5mf σε καθε λαμπα 36w και οι πρωτες εντιποσεις ειναι-φεγγουν αμιδρα περισωτερο
    και οι διακοπτες σταματισαν να κανουν ARK [πριν πευταν κεραυνοι μεσα στο διακοπτη] οσο
    για καταναλωση θα ξερω σε 2-4μηνες παντος ειμαι εσιωδοξος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.476

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλα πυκνοτες στις λαμπες φθοριου που σας ελεγα [22 τον αριθμο]
    εβαλα 6,5mf σε καθε λαμπα 36w και οι πρωτες εντιποσεις ειναι-φεγγουν αμιδρα περισωτερο
    και οι διακοπτες σταματισαν να κανουν ARK [πριν πευταν κεραυνοι μεσα στο διακοπτη] οσο
    για καταναλωση θα ξερω σε 2-4μηνες παντος ειμαι εσιωδοξος.
    << φεγγουν αμιδρα περισωτερο >>

    <<αμιδρα >> Έχει μια λογική εξήγηση αλλά για να είναι αντιληπτή στο μάτι, θα έπρεπε η (πρώην κατάσταση) οι γραμμές που ελάμβάναν μέρος στην τροφοδοσία να είχαν ξεπεράσει τα όριά τους ή να δούλευαν στα όρια βλέπε :

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51678 4 post



    << και οι διακοπτες σταματισαν να κανουν ARK>>

    Σ΄ αυτό σίγουρα θα έχεις αισθητή διαφορά. Βλέπε παραπάνω θέμα 8 και 9 post

    << για καταναλωση θα ξερω σε 2-4μηνες παντος ειμαι εσιωδοξος >>.

    Για να έχεις λιγότερη κατανάλωση έχεις δυο και μόνο λύσεις:

    1) Αγοράζεις από μένα την συσκευή <<oikonomizer >> δικής μου παραγωγής

    2) Καταφεύγεις στην Πεθερά μου προκειμένου να ξεματιάσει τον ηλεκτρογνώμονα ( μετρητή)

    Αν επιλέξεις το 1 το έχω - μόνο για τα μέλη του forum σε τιμή ευκαιρίας - 30€ << μέσα >> και η ΦΠΑ + έξοδα αποστολής , έξοδα συσκευασίας δε χρεώνω.

    3) Αν επιλέξεις το 2 θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα , αλλά θα πας στα 50€, σ΄αυτή την περίπτωση, θα χρειαστεί εκτός από το παραπάνω ποσό να αποστείλεις στην αγαπημένη μου Πεθερά, και τον αριθμό του ηλεκτρογνώμονα ( μετρητή) για να τον << μελετήσει >> το πρωί μετά το πέρας μίας νύχτας – χωρίς φεγγάρι - και πριν σκάσει ο ήλιος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Τώρα που απάντησες Νίκο είδα και τις απορίες που είχαν οι άλλοι συνάδελφοι (δεν είχα ξαναδεί αυτό το θέμα).
    Για σένα Νίκο τα 6,5mf είναι πολλά για μία λάμπα 36w ! (εκτός αν ενοείς σκαφάκι 2*36w) μία 36άρα θέλει 3,6mf . (σου είχα ανεβάσει και έναν πίνακα) Βάζοντας μεγαλήτερους πυκνωτές απ'ότι πρέπει δημηουργείς μία υπέρταση στο δύκτιό σου !!!
    Σπινθηρισμοί στους διακόπτες σίγουρα μειώνονται και διαφορά στον λογαριασμό θα δείς για την φωτεινότητα δεν είμαι σίγουρος !

    Όσο για τις απορίες των συναδέλφων ! Ηλία σε κάποιο post απάντησες μόνος σου στην στην απορία σου http://www.hlektronika.gr/forum/show...77157#poststop
    Εφόσον λοιπόν με συνφ 0,8 είχες κατανάλωση 234,8 w / 1000 = 0.23 kw * 10 h * 30 μέρες = 69 KWh * 0,14 ε = 9,66 ε
    Ενώ με συνφ 0,9 185,6 w / 1000 = 0.19 kw * 10 h * 30 μέρες = 59 KWh * 0,14 ε = 8,26 ε
    Υποθετική η τιμή της κιλοβατώρας !!!
    Τί άλλο θέλεις δηλ. για να πειστείς ότι έχουμε και οικονομικό όφελος απο διόρθωση συνημιτόνου ??? Άντε εμένα δεν με πιστέυεις που το έχω εφαρμόσει ήδη σε τρείς δουλείες δικές μου : ενα εργοστάσιο με υποσταθμό δικό του , μία βιοτεχνία με παροχή Νο6 , και σε ένα κατάστημα με πολύ φθορισμό παροχή Νο3 ( σε άλλα καταστήματα που έκανα εγώ απ'την αρχή δεν χρειάστηκε γιατί πάντα δουλέυω φωτιστικά με πυκνωτές !) Όλοι αυτοί όπως καταλαβαίνεις παίρνουν μηνιαίους λογ. και η δουλεία έγινε πρίν πολύ καιρό άρα είδαμε διφορές στους λογ. και σε διφορετικές εποχές (που ενδεχομένος να υπάρχουν άλλοι παράγοντες που αυξάνουν την κατανάλωση π.χ. κλιματισμός ) το αποδεικνύεις και μόνος σου μιάς και είσαι πολύ διαβαστερός απ'οτι βλέπω και πάλι μας μηλάς για "ξεμάτιασμα" του μετρητή . Δηλ. τί κάνει ο μετρητής βλέπει τα ταμπελάκια με τις καταναλώσεις στις συσκευές μας ! όχι είναι αμπερόμετρο που πολλαπλασιάζει τα Α επί τα V και επί τις H και γράφει τις KWh ! Θα συνεχίσω στο επόμενο post γιατί έγινε πολύ κοραστηκό τόσο μεγάλο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Αναφέρομαι και στον Χρήστο φυσικά μιάς και αυτός είχε την ίδια απορία . Στην περίπτωσή σου Χρήστο ( http://www.hlektronika.gr/forum/show...871#post407871 ) με 10 KW κατανάλωση επί 12 h λειτουργίας θα "έγραφες" χονδρικά 120 KWh ημερισίως με συνφ 0,3 (που είναι βέβαια πολύ φανταστικό νούμερο) άρα 120*0,14=16,80ε
    Αν τώρα στην ίδια εγκατάσταση το συνφ το κάναμε =1 τότε η κατανάλωσή σου θα γινόταν περίπου 3,3 KW άρα 3,3*12*0,14 = 5,54ε
    Και για να τα λέμε πιό σωστά η κατανάλωση σ'αυτην την εγκατάσταση ήταν 3,3 KW έχοντας όμως χαμηλό συνφ ανεβάζουμε την ένταση στους αγωγόυς (όχι οτι ανεβαίνει η ισχύς της συσκευής και γίνεται πιο ισχυρή) και επειδή ο γνώμονας μετράει την ένταση γραφει παραπάνω ! άρα η άεργη ισχύς γράφεται κανονικότατα ! ότι παροχή και να έχουμε (οικιακή , εππαγελ. κ.λ.π.) Απλός σε μικρές εγκαταστάσεις δεν μας υποχρεώνουν να το κάνουμε θεωρώντας οτί δεν μπορεί να είναι ενα σπίτι π.χ. γεμάτο λάμπες φθορισμού .
    Ειλικρινά σ'αυτό το θέμα περίμενα να απαντήσουν όλοι κατηγορηματικά ( ναι γίνεται ! ) και να κλείσει το θέμα , νομίζω οι περισσότεροι εδώ είστε επαγγελματίες και απορώ δεν το δοκιμάσατε καμιά φορά ??? καλό το διάβασμα αλλά καμιά φορά δεν φτάνει μόνο αυτό ! κάντε και τίποτα στην πράξη !
    Πάρτε δύο σκαφάκια φθορίου 2*36W ( ένα με πυκνωτή και ένα χωρίς ) βάλτε τα στον πάγκο σας με ένα αμπερόμετρο
    ανάβοντάς το χωρίς πυκνωτή "τραβάει" ~0,95Α * 220V = 209W (υποτίθεται οτι είναι 2*36 = 72W)
    με πυκνωτή ~0,50Α * 220V = 110W
    τώρα συνδέστε και δύο κιλοβατόμετρα και γράψτε τα νέα μετά απο κανένα μήνα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #49
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    λοιπον φιλε κωστα...μαλλον κατι εχεις χασει ή δεν το εχεις παρει απο την αρχη... εκτος αν πουλας πυκνωτες για εξοικονομιση ενεργειας (σε οικιακους ή μικρους βιοτεχνικους καταναλωτες) οποτε οι αποριες μου λυνονται μονομιας.
    εχω ενα φορτιο οπως ειπα 10kW (δε πα να βαλεις 180543216768 πυκνωτες αυτο ΔΕΝ αλλαζει)
    με συνφ 0,3 καθολου φανταστικο νουμερο (οι φθοριου που αναφερεις εχουν συνφ περιπου 0,4)
    τι σε κανει να πιστευεις οτι αν βαλουμε πυκνωτες η ισχυς της καταναλωσης θα πεσει απο 10κW sta 3,3kW ειλικρινα δεν καταλαβαινω.
    το μονο που θα αλλαξει ειναι η αεργη ισχυς KVAr που οι οικιακοι μετρητες ΔΕΝ τη μετρανε
    ο γνωμονας μετραει μονο την πραγματικη ισχυς ΚW . 10Κw ηταν πριν την τοποθετηση πυκνωτων 10kW και μετα την τοποθετηση των πυκνωτων ==> το ιδιο θα "γραψει".

    βεβαια λογω των μικροτερων θερμικων φορτιων των αγωγων κλπ μετα την τοποθετηση πυκνωτων μπορει να εχουμε μια μικροδιαφορα στη μετρηση (1%-2%) αλλα δε νομιζω να μιλας για τετοιο ποσοστο ..νομιζω ισχυριζεσαι 30 και 40%.
    την ασκηση με την τοποθετηση 2 μετρητων kWh την εχεις κανει προσωπικα?

    για το Νο6 και τον υποσταθμο, βεβαιως μετα την διορθωση του συνημητονου θα εχουμε διαφορα στο λογαριασμου αφου εκει η ΔΕΗ μετραει και την αεργο ισχυς .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xrhstosmp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (14-02-11)

  12. #50
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Σωστός ο χρήστος,....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Kυκλωμα τροφοδοτικου 12 βολτ
    By NikosPoweR in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 20:02
  2. Προβλημα με Xenon λαμπα 8000k και ballast
    By age80 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-12, 17:25
  3. Kυκλωμα προστασίας πομπου απο φορτία κεραίας
    By tzitzikas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 10:20
  4. Kυκλωμα φορτιστη μπαταριαs αυτοκινητου 12v
    By G.POL in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-11, 19:09
  5. Kυκλωμα ατμοσυστηματος
    By john asl in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-10, 14:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας