Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: MOTER Και μετρήσεις

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Exclamation MOTER Και μετρήσεις

    Αν κάποιος γνωρίζει εργαλεία για μέτρηση μοτέρ.
    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι θέλω να ξέρω αν :
    1) Είναι καμένο το μοτέρ.
    2) Αν η περιέλιξη που έχει γίνει είναι σωστή

    Και γενικά τι μπορούμε να μετρήσουμε σε ένα μοτέρ.

    Ευχαριστώ πολύ Διογένης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη TeslaCoil
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    198

    Προεπιλογή

    Για δεις τα τυλίγματα μόνο και να δεις αν είναι καμένα ή βραχυκυκλωμένα , είτε να έχει λιώσει η μόνωση από βερνίκι και να δείχνει ποιο μικρή αντίσταση από όσο ήταν ,

    Ένα πολύμετρο στην θέση Ωμομέτρησης είναι αρκετό!!!

    για να δεις και αλλά πράγματα

    1 πολύμετρο και 1 πολύμετρο με αμπεροτσιμπίδα που να μετράει ac και dc μέτρηση για dc μοτέρ , ή συγχρονους κινητήρες

    Εναλακτικά μετατροπέα πολυμέτρου σε αμπεροτσιμπίδα
    http://elektronik.gr/eshop/index.php...oducts_id=4250


    και ένα ψηφιακό ή αναλογικό στροφόμετρο για να δεις τις στροφές έχει στο ανάλογο ρεύμα που τραβάει και στην τάση που το έχεις ρύθμιση την συγκεκριμένη στιγμή, η οποια αλλαζει αν ο μοτέρ είναι υπο φορτίο

    Με μια σειρά μετρήσεων για διαφορετικές τάσεις ή φορτία στον άξονα βγάζεις μερικά συμπεράσματα , όπως την χαρακτηριστική φορτίου

    Άλλα εργαλεία μέτρισης είναι τα βαττόμετρα έχουν τέσσερεις υποδοχές , 2 για μέτρηση ρεύματος και 2 για μέτρηση τάσης ανάλογα τι ηλεκτρικό μοτέρ έχεις , πάντος και με πολύμετρα κάνεις την δουλειά σου , εγώ τα αναφέρω γιατί ρώτησες

    Αν έχεις 3 τυλίγματα πρέπει και τα 3 να έχουν ίδια αντίσταση, μετράς ωμική αντίσταση , δηλαδή όταν θα μπει το μοτέρ σε λειτουργία το πηνίο δεν θα έχει την ίδια αντίσταση που μέτρισες. Εκεί μετράς τόση και ρεύμα και κάνεις πράξεις .

    Αυτα!!!

    Σχετικό θέμα συζήτησης για αμπεροτσιμπίδες

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=38335&page=2

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TeslaCoil : 16-11-08 στις 01:35

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Διογένη,

    εξαρτάται πάντα από τον τύπο του κινητήρα.
    Αν είναι πχ universal (κινητήρες ηλεκτρ. σκούπας, σύγχρονων πλυντηρίων, οικιακών και ηλεκρτικών εργαλείων κλπ) χρειάζεσαι συσκευή Growler να ελέγξεις τον ρότορα.
    Αν σε ενδιαφέρει τέτοια συσκευή και έχεις όρεξη να φτιάξεις πες μου να σου δώσω λεπτομέρειες.

    Ο βασικότεροι τρόποι είναι πρώτα οι ανθρώπινες αισθήσεις οπτικός έλεγχος, ακουστικός έλεγχος, έλεγχος αφής για κραδασμούς και θερμοκρασία, έλεγχος για μυρωδιά καμμένου βερνικιού (η γεύση δεν παίζει, είναι μόνο για τα παΐδάκια, τα σουβλάκια,τις πανσέτες...).

    Το ωμόμετρο και η αμπεροτσιμπίδα είναι τα φτηνότερα όργανα για την μέτρηση της συνέχειας και των ρευμάτων σε σχέση με τα ενδεικνυόμενα από τον κατασκευαστή.
    Με το ωμόμετρο μην περιμένεις να εντοπίσεις κατεστραμμένο τύλιγμα παρακολουθώντας τα Ωhm!

    Άλλο ένα πολύ απλό αξεσουάρ, που δεν λείπει από κανένα πάγκο περιελiκτή κινητήρων, είναι δύο ακροδέκτες με λάμπα πυρακτώσεως 230V σε σειρά για εύρεση διαρροών των τυλιγμάτων ή του συλλέκτη ως προς το σώμα του κινητήρα.
    Σημ. το ωμόμετρο, λόγω κατασκευής του, τις περισσότερες φορές δεν αντιλαμβάνεται τις διαρροές!

    Υπάρχουν βέβαια εξελιγμένες συκευές ελέγχου, αλλά όπως καταλαβαίνεις ελάχιστοι επαγγελματίες διαθέτουν, λόγω του κόστους.

    Αυτά κι από μένα.
    gep58

    1 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Όπως υπε και ο gep58
    (Ο βασικότεροι τρόποι είναι πρώτα οι ανθρώπινες αισθήσεις οπτικός έλεγχος, ακουστικός έλεγχος, έλεγχος αφής για κραδασμούς και θερμοκρασία, έλεγχος για μυρωδιά καμένου βερνικιού)
    Αφού πρώτα προηγηθεί μια ωμική μέτρηση ως προς τα μεταλλικά μέρει του μοτέρ.
    Όλες οι άλλες μέθοδοι, αντίστροφα μαγνητικά πεδία κλπ. τα διαθέτουν μόνο ειδικευμένα συνεργεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ TeslaCoil, gep58, GR_KYROS.

    Είμαι ηλεκτρονικός και εργάζομαι σε μεγάλη βιομηχανία.

    Θεωρήστε ότι έχω μια εμπειρία καλή και στα ηλεκτρολογικά.
    Και φυσικά η ανθρώπινες αισθήσεις, με έχουν βοηθήσει πολλές φορές.

    Τα μοτέρ που συζητάμε δεν είναι μικρότερο απο1 kw γιατί αν ένα τέτοιο μικρό μοτέρ είναι καμένος φωνάζει από μακριά τις περισσότερες φορές 99%. Είτε γιατί πέφτει το θερμικό είτε γιατί μετρώντας το με το πολύμετρο φαίνεται η διαρροή, είτε και με το μάτι. !!!
    Αλλά όταν είναι ένα μοτέρ 5 η 10 …20KW , πρώτων δεν μπορείς να το βγάλεις από εκεί που είναι περασμένο γιατί θέλει ώρες, και πρέπει εξωτερικά, δηλαδή μόνο από το καπάκι των καλωδίων να καταλάβεις τα δέοντα.
    Αν είναι εντελώς καμένο 1 τύλιγμα από τα 3 το μετράς σχετικά εύκολα, και το λέω εύκολα στην περίπτωση που είναι βραχυκυκλωμένο με το σώμα, αν είναι ώμος καμένες σπείρες ( αρκετές ) δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα, γατί η διαφορά των ΩΜ θα είναι πολύ μικρή, π.χ. σε ένα μοτέρ 15kw η αντίστασης των τυλιγμάτων θα είναι στο περίπου 1,7ωμ αν αυτό γίνει 1,5 ωμ δεν σου λέει και πολλά, γιατί από κατασκευαστή σε κατασκευαστή των μοτέρ η αντίσταση είναι ελαφρός διαφορετική.

    Αλλά όταν δουλεύει καί έχεις καμένες σπίρες τα αμπέρ στην μία περιέλιξη θα είναι πολύ περισσότερα, και θα πέφτει το θερμικό, αν δεν προλάβει να καεί. Σ΄ αυτό το σημείο πρέπει να δώσεις λύση. Να πεις στους μηχανικούς να το βγάλουν ΓΙΑΤΙ είναι καμένο η ζορίζετε από μηχανικές βλάβες, ρουλεμάν, … η ότι ακολουθεί μετά το μοτέρ

    Άρα χρειαζόμαστε ΟΡΓΑΝΟ,
    Για να μην σας πω ότι πολλές φορές αυτοί που κάνουν περιέλιξη μπορούν να αφήσουν διαφορά στις σπείρες για να μειωθεί η ζωή του μοτέρ ……. .
    Πυστεύω απο τα παραπάνω να καταλάβατε τι θέλω να πώ !!!

    Τι κάνει ακριβός το Growler !!!! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIOGENIS : 16-11-08 στις 20:02

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Πολλές φορές μου έχει τύχει καμένες σπείρες πού με ταλαιπωρούν, και φυσικά να με κάνουν και ρεζίλι.

    Σπείρες που δύσκολα τις βλέπεις με το μάτι και μπόλικο φωτισμό.

    Αυτό γιατί αφού φυσικά έχει ζεσταθεί αρκετά το μοτέρ έχει πάρει το χρώμα του καμένου και φυσικά και την μυρωδιά, πολλές φορές χωρίς να είναι καμένο έτσι.

    Μην φανταστείς πολλές σπείρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Διογένη γειά σου,
    να απαντήσω με τη σειρά στις αναφορές σου
    1ον
    ...Αλλά όταν δουλεύει καί έχεις καμένες σπίρες...
    το πεις δεν το πεις ο κινητήρας θέλει περιέληξη και δεν προλαβαίνεις τίποτα.
    2ον
    ...ζορίζετε από μηχανικές βλάβες, ρουλεμάν...
    δεν παθαίνει κάτι αμέσως! Αν είναι ρουλμάν σε προειδοποιεί, φωνάζει στα αυτιά σου! Με την αμπερομέτρηση των φάσεων καταλαβαίνεις αν πρόκειται για απότομη αύξηση του φορτίου λόγω μηχανικών προβλημάτων. Αυτό ίσως, μπορεί να φανεί και από ολίσθηση στους ιμάντες, όπως είχα μια περίπτωση.
    3ον
    Αν είναι εντελώς καμένο 1 τύλιγμα από τα 3 το μετράς σχετικά εύκολα
    Η μέτρηση που μπορείς να κάνεις με επιτυχία είναι για τη συνέχεια του τυλίγματος (σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να καταλάβεις αν έχει βραχυκυκλωμένες σπείρες) και αν έχει "σπάσει" η μόνωσή του ως προς το σώμα. Ειδικά το δεύτερο δεν επιτυγχάνεται 100% με το ωμόμετρο αλλά τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείς την μέθοδο της λάμπας.
    4ον
    Άρα χρειαζόμαστε ΟΡΓΑΝΟ,
    Για να μην σας πω ότι πολλές φορές αυτοί που κάνουν περιέλιξη μπορούν να αφήσουν διαφορά στις σπείρες για να μειωθεί η ζωή του μοτέρ ……. .
    Όταν έχεις αμφιβολίες για κάποια επισκευή ή αν θέλεις το εφαρμόζεις κατά κανόνα, ζητάς από τον περιελικτή να γίνει μπροστά σου αμπερομέτρηση των τυλιγμάτων του κινητήρα εν κενώ, κατά την παραλαβή του, με την επισήμανση ότι θα μετρηθεί ακολούθως αφού τοποθετηθεί και συνδεθεί στο φορτίο του.
    Τα συνήθη όργανα, σου τα περιγράψαμε. Αν οποσδήποτε χρειάζεσαι κάτι πιο εξειδικευμένο, μπορείς να βρείς στο διαδύκτιο δεν νομίζω να σώζει όμως την κατάσταση.
    5ον
    Τι κάνει ακριβός το Growler !!!! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕ
    Έχω ήδη περιγράψει
    Αν είναι πχ universal (κινητήρες ηλεκτρ. σκούπας, σύγχρονων πλυντηρίων, οικιακών και ηλεκρτικών εργαλείων κλπ) χρειάζεσαι συσκευή Growler να ελέγξεις τον ρότορα.
    όπως διάβασες αφορά μικρούς κινητήρες και ελέγχεις τους ρότορες για βραχυκυκλωμένα τυλίγματα, που κι αυτά δεν μπορείς ωμικά να ελέγξεις.

    Τώρα μια ερώτηση κι από μένα, γράφεις
    Είμαι ηλεκτρονικός και εργάζομαι σε μεγάλη βιομηχανία.
    αυτή η μεγάλη βιομηχανία, δεν διαθέτει ειδικευμένο συντηρητή ηλεκτρολόγο για να αντιμετωπίζει αυτές τις περιπτώσεις; Εσύ σαν ηλεκτρονικός, θεωρώ, έχεις άλλο πεδίο δράσης!

    Ποιά είναι η γνώμη σου; Είμαι λάθος;
    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Αρχίζοντας από το τέλος.

    Ξέρεις πολλούς ηλεκτρολόγους που να έχουν εμπειρία μετρήσεων.
    Εγώ αυτούς που ξέρω έγιναν με τα χρόνια σωστοί γνώστες.
    Εκεί που λες ότι των ακούς οι βλέπεις ιμάντες να γλιστράνε καλά, Αλλά όταν μια μικρή μηχανή σου έχει περί τα 40 μοτέρ και 3 από αυτές τις μηχανές έχουν απόσταση 5 μέτρα έλα άκου εσύ ποιο μοτέρ σου σφυρίζει κλέφτικα ότι ετοιμάζετε έστω και από ρουλεμάν !!!!
    Ο τομέας μου είναι τα ηλεκτρονικά, αλλά μπαίνω σε χωράφια άλλων γιατί μου φαίνετε πολύ εύκολο να τα κατανοήσω, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
    Στο θέμα μας ώμος.
    Υπάρχει κάτι που θα με βοηθήσει. !!!
    Έχω μια κάμερα υπερύθρων φοβερό όργανο.
    Αλλά θέλω και το ΚΑΤΙ… που να με βγάζει από την ταλαιπωρία αμέσως

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Ασχετο τι κανεις στην βιομηχανια εαν επιτρεπεται φυσικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Είμαι ο ηλεκτρονικός του εργοστασίου.

    Από inverter ( 250w ----250kw) AC and DC μέχρι ιδικές κατασκευές.
    Περισσότερο service – πλακετών , όργανα ….. κ.α.

    Αλλά υπάρχουν και βλάβες που δύσκολα θα καταλάβει ένας ηλεκτρολόγος, και έτσι βρίσκομαι και σε ηλεκτρολογικές-ηλεκτρονικές βλάβες.


    Τελικά έχει κάποιος να προτείνει κάποιο όργανο. !!!
    .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DC MOTER
    By sv2 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-15, 21:57
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-15, 16:19
  3. MOTER.
    By κκοστας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 00:08
  4. MOTER
    By tek1 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-09, 23:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας