Σελίδα 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 387

Θέμα: slim jim 3/4 & j pole

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231
    ετσι ειναι οταν μιλας για την j pole ... κανει περιπου οτι και ενα διπολο.
    σαν slim jim (3λ/4) ομως, απο θεμα κατασκευης - οταν η κεραια κλεινει απο πανω, η ακτινοβολια αλλαζει.
    Απο που βγαίνει οτι αλάζει η ακτινοβολία;
    Αναδιπλωμένο δίπολο λ/2 που τροφοδοτείται στο μέσο έχεις δεί; 300Ω αντίσταση όπως λέγεται... ίδια ακτινοβολία έχει με το ανοιχτό δίπολο... ε η σλιμ τζιμ είναι ενα αναδιπλωμένο που τροφοδοτείται στην άκρη και η J pole είναι ένα απλό δίπολο που τροφοδοτείται παλι στην άκρη.. την ίδια εκπομπή κάνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο που βγαίνει οτι αλάζει η ακτινοβολία;
    Αναδιπλωμένο δίπολο λ/2 που τροφοδοτείται στο μέσο έχεις δεί; 300Ω αντίσταση όπως λέγεται... ίδια ακτινοβολία έχει με το ανοιχτό δίπολο... ε η σλιμ τζιμ είναι ενα αναδιπλωμένο που τροφοδοτείται στην άκρη και η J pole είναι ένα απλό δίπολο που τροφοδοτείται παλι στην άκρη.. την ίδια εκπομπή κάνουν.
    ωχ, ετσι πρεπει να ειναι.
    και μου το λες τωρα ?
    ...που χαλασα & μισο κουτι βαβμακι ?
    δηλαδη κατασκευασα ακομα ενα διπολο? φτου μου.

    ωραια θα την τελειωσω/δοκιμασω, και παω για αλλη.

    υγ
    και ολα αυτα που γραφει μεσα το λινκ περι db ... μουφα ε ?
    κριμα την χαρα που ειχα, οτι σε 45 λεπτα κατασκευασα κεραια με πολλα db.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασα προηγουμένως να σου εκφράσω τα συγχαρητήριά μου για τα πολύ ενδιαφέροντα πειράματα κα τις κατασκευές κεραιών που κατά καιρούς δημοσιεύεις στο forum.
    σε ευχαριστω πολυ.

    σου αρεσε η CREMASTRONE ε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Μια φορά το '93 δοκίμασα κλειστό δίπολο (300Ω) με balun για να το κατεβάσω στα 50Ω. Είδα σημαντική διαφορά στην εμβέλεια (καλύτερη) από το απλό δίπολο.

    Ποιά η γνώμη σας για το θέμα "377Ω" ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Φίλε ReFa, το δίπολο με Γ-match δεν έχει καλύτερη απολαβή από το απλό αλλά έχει δυο βαθμούς ελευθερίας στην προσαρμογή (μήκος και χωρητικότητα του match) και μπορεί να ρυθμιστεί με ακρίβεια στα 50Ω ώστα στη συνέχεια να είναι σωστή η προσαρμογή με το cavity κλπ και να έχουμε ισοκατανομή φορτίου. Επίσης, αυτές οι κεραίες είναι γειωμένες στο μέσον πάνω στον ιστό για αντικεραυνική προστασία. Η slim-jim δεν πολυβολεύει στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις γιατί δεν στηρίζεται κοντά στο κέντρο βάρους (ενώ το δίπολο στηρίζεται σχεδόν ακριβώς εκεί) οπότε δεν ισσοροπεί καλά και δεν αντέχει τόσο πολύ στους πλευρικούς ανέμους. Γι' αυτούς τους λόγους και άλλους που δεν γνωρίζω, τα δίπολα με Γ-match είναι πρώτη επιλογή στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις όταν θέλουμε κατακόρυφη πόλωση. Στις ερασιτεχνικές κατασκευές όμως ισχύουν άλλες προδιαγραφές όπως ευκολία ιδιοκατασκευής και πειραματισμού, χαμηλό κόστος, μικρό βάρος, να είναι διακριτικές, να σττηρίζονται σε ένα σημείο για ευκολία κλπ. Εγώ σε ένα εξοχικό που έχω, έβαλα 4 απλά δίπολα 75Ω με δορυφορικό καλώδιο και ένα splitter τηλεόρασης 4 εξόδων και τη χρησιμοποιώ σαν κεράια PMR 466MHz (το γνωρίζω ότι δεν είναι σωστό αλλά το πειραματιστικό δαιμόνιο δεν με αφήνει...) και μιλάω από το σπίτι με ένα φορητό PMR σε αρκετή απόσταση (5 χιλιόμετρα) με αρκετή αξιοπιστία. Επέλεξα αυτή τη λύση λόγω απολαβής, ευκολίας κατασκευής και χαμηλού βάρους και κόστους. Τα στάσιμα είναι 1:1,5 αλλά δουλεύει καλά και δεν με νοιάζει. Αν όμως το έκανα αυτό σε επαγγελματική εγκατάσταση, έπρεπε να μου αφαιρέσουν την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος...

    377Ω είναι η "αντίσταση ακτινοβολίας του ελεύθερου χώρου" δηλαδή ο λόγος Ε/Η του ηλεκτρικου προς το μαγνητικό πεδίο και εξαρτάται από το μέσο διάδοσης. Σε άλλα μέσα διάδοσης (πχ στο ξύλο ή σε πλαστικά) αυτός ο αριθμός είναι διαφορετικός. Η κεραία είναι το όργανο για ακριβώς αυτή την προσαρμογή: της χαρακτηριστικής αντίστασης του καλωδίου (πχ 50 ή 75Ω) προς την χαρακτηριστική αντίσταση του μέσου διάδοσης που είναι 377Ω για τον ελεύθερο χώρο.

    Όταν θα κατασκευάσω την κρεμαστροκεραία, θα σας κεράσω κρασί από τα μπουκάλια που πήρα τους φελλούς...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 03-12-08 στις 13:10

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    T.E. αυτό έγραψα και εγω πιο πάνω... για μηχανικούς λόγους βασικά μπαίνουν οι Γ ματς και οι άλλες κεραίες.

    sigmacom.. αν είχες καλύτερα αποτελέσματα με αναδιπλωμένο απο απλό για μένα σημαίνει οτι με το απλό δεν έκπεμπες όπως πρέπει... για τα 377Ω (376.7 για την ακρίβεια) όπως τα έγραψε ο Τ.Ε πιο πάνω... αν θές να πείς ότι προσαρμόζει καλύτερα η κεραία με το χώρο γύρω της λόγο των 300Ω η γνώμη μου είναι οτι δεν ισχύει.


    Γιώργο 231 κοίταξα το λινκ που λες..που ακριβώς γράφει για db δεν είδα..όσα είδα πάντως είναι σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Cool

    θα πω και εγώ την γνώμη μου όσο αναφορά την 5/8 πχ γιατί δεν την βάζουν οι ραδιοφωνική σταθμοί που εκπέμπουν με κιλοβάτ. είναι πολύ απλό..1) δεν έχουν βγει στο εμπόριο για τόσα πολλά βατ και επίσης αν όντως σηκώνει το σήμα ψιλά ποίος ο λόγος να την βάλουν σε ένα βουνό; που θα πάει το σήμα στο πλανήτη Αρη;Άσε που με τις γκάμα ματς που αντέχει πχ 250 βατ αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα πομπό που είναι 1 κιλοβάτ αν συνδέσουμε παράλληλα τις κεραίες χ4 δεν θα έχουμε πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Επίσης με όλων των τύπων τις στοιχειοκεραίες (collinear) είτε είναι με Γ-match είτε χωρίς, είτε είναι γραμμικής πόλωσης είτε κυκλικής, η ισχύς μοιράζεται σε πολλά στοιχεία εκπομπής και έτσι η αντοχή της σε ισχύ μεγαλώνει. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν έπεφτε ισχύς 10kW σε ένα μόνο δίπολο. Ατμός θα γινόταν! Επίσης θα έπρεπε να ήταν δυσανάλογα χοντρό για να έχει μεγάλη επιφάνεια ώστε να αντέχει τα τεράστια επιδερμικά ρεύματα. Τελικά, η κάθε ξεχωριστή ιδέα και εφαρμογή έχει την αξία της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν είχες καλύτερα αποτελέσματα με αναδιπλωμένο απο απλό για μένα σημαίνει οτι με το απλό δεν έκπεμπες όπως πρέπει... για τα 377Ω (376.7 για την ακρίβεια) όπως τα έγραψε ο Τ.Ε πιο πάνω... αν θές να πείς ότι προσαρμόζει καλύτερα η κεραία με το χώρο γύρω της λόγο των 300Ω η γνώμη μου είναι οτι δεν ισχύει.
    Νίκο τι να πω, ένα απλό δίπολο μοναχό του ήταν, στάσιμα δεν είχε. Να πω ήταν μάπα η προσαρμογή της εξόδου του μηχανήματος? Ενα PLL της RVR ήταν...

    Αν το έχεις δοκιμάσει και εσύ, και δεν είδες διαφορά, πάω πάσο.
    Αν εκτιμάς θεωρητικά ότι δεν έπρεπε να κάνει διαφορά, είμαι εδώ να ακούσω την τεκμηρίωση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    ωραια,

    αφου λοιπον η j pole και η slim jim, εχουν την ιδια απολαβη, (ειναι διπολα πολωμενα στα 3/4 το ενα ανοιχτο και το αλλο κλειστο) εκοψα το ενα τμημα και απο slim jim την εκανα j pole (για λογους σταθεροτητας και αντοχης)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. N9TAX VHF/UHF Slim Jim J-Pole Dual Band 2m 70cm
    By ale george in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 13:46
  2. slim jim
    By status in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 22:12
  3. HTPC SLIM Για το σαλόνι
    By xrhstos1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 00:09
  4. Μετατροπη slim CD/DVD σε IDE
    By Gperojohn in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 14:49
  5. J-POLE 2x5/8
    By geop in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-07, 07:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας