Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ηλεκτρονικα ισχυος help

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη CITRO
    Όνομα
    Ν/Α
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Γαλλια
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικα ισχυος help

    Λοιπον μαγκες ειμαι μηχανικος καινουριος με οχι μεγαλη εμπειρια..Σχεδιαζς ενα μετατροπεα forward dc για να οδηγησω ενα dc μοτερ.Χρησιμοποιω το spice.βρισκω αρκετα προβληματα αλλα σιγα σιγα τα λυνω.Θα ηθελα να ρωτησω ομως το εξης..Μετα απο εξομειωσεις 7 πραγματικων δευτερολεπτων αντιμετωπιζω μια ταλαντωση στο ρευμα του πηνιου μετα τη διοδο ελευθερας διελευσηςΤο ρευμα διατηρει την σωστη του τριγωνικη μορφη απλα μου ταλαντευεται γυρω απο το ρευμα εξοδου..Οι τιμες του ρεθματος εξοδου και τα επιπεδα τςν τασεων ειναι στις σωστες προδιαγραφες μου..Η συχνοτητα ποθ δουλεθω τον φερριτη μου ειναι 50 κιλο το πινιο ειναι 10 μιλι και ο πικνοτισ στο φιλτρο εκσοδου ειναι 1 μιλι.Εχς τιν εντυποση οτι ειναι καθαρα θεμα φιλτρου εξοδου και εξαμαλυνσης και θα τρεξω μεγαλυτερους χρονους οπωσ και θα επανα σχεδιασω το φιλτρο εξοδου!Κατι παιζει με τισ σταθερες χρονου..Επισεις οταν εξομειωνα το ιδιο κυκλωμα χωρις γεφυρα ανορθωσης με καθαρη dc ταση απο ιδανικη πηγη δεν ειχα αυτο το προβλημα!Μηπως περναν ταλαντωσεις απο τον μετασχιματιστη απο το φιλτρο εισοδου οποτε πρεπει να το επανασχεδιασω.Ο πυκνοτης στην εισοδο μετα την ανορθωση ειναι στο 1 μιλι..

    Θα ηθελα να μου πει καποιος την αποψη του μηπος μου διαφευγει κατι λογο ελειψης εμπειριας.Με παιρνει παντος λογο προδιαγραφων να μειωσω το πινιο στα 9 μιλι..
    ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CITRO : 05-12-08 στις 15:43

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    εγω βασικα ειμαι αρχαριος ακομα αλλα μηπως ειναι το προβλημα που λεμε μεταβατικα φενομενα και θελεις λιγο μεγαλυτερο πυκνωτη? Η ενα RC αντι για πυκνωτη??? προς υποθεσεις κανω μην παρεξηγηθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Θέλεις να οδηγήσεις έναν DC κινητήρα.
    Η τριγωνοειδείς κυματομορφεί που κολάει;
    Ο καλύτερος τρόπος για τον έλεγχο ενός DC κινητήρα είναι με διαμόρφωση PWM.
    Αν η εφαρμογή σου είναι κρίσημη μην ξεχνάς ότι μπορείς να αγοράσεις ένα converter να σου κάνει τη δουλειά σου.
    Ποτέ δεν φτιάχνουμε κάτι που το έχει φτιάξει κάποιος άλλος πριν από εμάς για μας και δουλεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη CITRO
    Όνομα
    Ν/Α
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Γαλλια
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Μιλαω για κυκλωμα ισχυος οχι στην παλμοδοτηση..Αν ξερεις απο forward και πως λειτουργει το ρευμα που περνει απο το πηνιο εχει τριγωνικη μορφη διοτι αποφορτιζεται και φορτιζεται και η μεση τιμη του περναει στην εξοδο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    CITRO,

    έτσι από περιέργεια μόνο, αν θέλεις πες μου, ποιά είναι η ισχύς του DC κινητήρα, η τάση και το ρεύμα λειτουργίας του ρότορα και η τάση και το ρεύμα του πεδίου;

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη CITRO
    Όνομα
    Ν/Α
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Γαλλια
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    απο apo 57watt mexri 242watt.Ειναι για αυτη τη γκαμα!Βασικα ξεχασα να πω οτι θα οδηγησω διεγερση οχι το δρομεα.Εκει θα ασχοληθω αργοτερα..Απλα μεενδιαφερει να καλυπτω συγκεκριμενω ευρος...Το προβλημα το ελυσα.Απλα οι ταλαντωσεις τις εισοδου μεταφερονται στην εξοδο και ενω εχω σωστα ρευματα εξοδου εχω ταλαντωσεις στο πηνιο.Το τροφοδοτοκο αυτο επισεις ειναι διακοπτικο και οχι γραμμικο.Καπια στιγμη θα βαλω(αν μαθω πως γινεται) ενα σχεδιο στα τροφοδοτικα να το δειτε..Θα ειναι ριθμιζομενο απο 0-250V και ρευμα 0.2-1.5Α συμπεριλαμβαμενου συντελεστες ασφαλειας και peak ρευματος..Θα δουλευει με φερριτη στα 50 κιλο και τηα ειναι ασυμετρος για αυτο και θα χρησιμοποιω κυκλωμα απομαγνητισης ειτε με τριτο τιλιγμα ειτε με διοδους επιστροφης στο προτευον...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρονικα ιισχυος(μετατροπεας)
    By kitsos_menidi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-13, 17:41
  2. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΙΣΧΥΟΣ....
    By johny16 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-10, 22:08
  3. ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΙΣΧΥΟΣ
    By thodoras26 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-10, 18:32
  4. Ηλεκτρονικα ισχυος
    By fantse in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-08, 01:10
  5. ΣΟΣ! ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ!
    By pit21 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-07, 17:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας