Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 135

Θέμα: Ενισχυτης με λυχνιες 2Χ37W RMS

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ΜΠΡΑΒΟ!!! πολυ ωραιος... το μερακι φεναιτε οταν βλεπεις απο κατο την κατασκευη
    αλλα ρε παιδα να ρωτησω κατι?
    λετε για το ηχο απο τους λαμπατους οτι ειναι διαφορετικος και οτι δεν συγκρινεται με τους τρανζιστορατους η Mosfet... αλλα ετσι και αλλιως με απο ψυφιακη πυγη δεν δινεται σημα? μην αναφερω για τα ηχεια... ετυχε να ακουσω 2 λαμπατους αλλα ηταν χαλια και τα ηχεια και οι λαμπατοι... δεν εχω ακουσει πως ειναι ενα τελεια ρυθμισμενο μηχανημα... επισης οσοι λετε οτι βλεπετε διαφορα στον ηχο με τι τραγουδια το βλεπετε αυτο?
    δεν ξερω αν φενομαι αρνητικος απλα ρωταω!

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους του forum φιλε παναγιωτη απο τι βλεπεις ο ενισχυτης δεν εχει ρυθμιστικα για μπασα και για τις υψηλες συχνοτητες δηλαδη πεζει φλατ ακου λοιπον εναν ενισχυτη να πεζει φλατ και ακου μετα τον λαμπατο θα καταλαβεις αμεσως τι διαφορες οτι μουσικη και να ακους με λαμπατους ενισχυτες ειναι αλλιως εγω τον συγκρινω με εναν sony που εχω 2Χ75W με τα ιδια ηχεια και ειναι η μερα με την νυχτα τωρα φιλε γιωργο τα ποιο ακριβα υλικα ειναι οι μετασχηματιστες και οι ΚΤ88
    πολλα υλικα μπορει καποιος να τα εχει μπορει καποιος να βαλει και EL34(20ευρω)
    που εχουν την μιση τιμη απο τις ΚΤ88 αλλα η ισχυς θα ειναι 25W και χωρις καμια αλλαγη οι μετασχηματιστες δεχονται και αλλες λαμπες μπορειτε να δειτε στο site της εταιριας (www.amplimo.nl ) οπως σας ειπα εκει ειναι το
    μυστικο για να κατασκευασει καποιος μετασχηματιστες απλους δεν θα πετυχει τιποτα οι πυρηνες τους ειναι για 50 ΗΖ θα πρεπει να να αφησει διακενα στον πυρηνα αναλογα με το ρευμα που τραβουν οι λαμπες τη συχνοτητα και αλλα πολλα ποιος θα τους φιαξει κανεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους τους φιλους του forum φιλε παναγιωτη απο τι βλεπεις ο ενισχυτης δεν εχει ρυθμιστικα για μπασα και για τις υψηλες συχνοτητες δηλαδη πεζει φλατ ακου λοιπον εναν ενισχυτη να πεζει φλατ και ακου μετα τον λαμπατο θα καταλαβεις αμεσως τι διαφορες οτι μουσικη και να ακους με λαμπατους ενισχυτες ειναι αλλιως εγω τον συγκρινω με εναν sony που εχω 2Χ75W με τα ιδια ηχεια και ειναι η μερα με την νυχτα τωρα φιλε γιωργο τα ποιο ακριβα υλικα ειναι οι μετασχηματιστες και οι ΚΤ88
    πολλα υλικα μπορει καποιος να τα εχει μπορει καποιος να βαλει και EL34(20ευρω)
    που εχουν την μιση τιμη απο τις ΚΤ88 αλλα η ισχυς θα ειναι 25W και χωρις καμια αλλαγη οι μετασχηματιστες δεχονται και αλλες λαμπες μπορειτε να δειτε στο site της εταιριας (www.amplimo.nl ) οπως σας ειπα εκει ειναι το
    μυστικο για να κατασκευασει καποιος μετασχηματιστες απλους δεν θα πετυχει τιποτα οι πυρηνες τους ειναι για 50 ΗΖ θα πρεπει να να αφησει διακενα στον πυρηνα αναλογα με το ρευμα που τραβουν οι λαμπες τη συχνοτητα και αλλα πολλα ποιος θα τους φιαξει κανεις.
    καλα το sony δεν ειναι και μετρο συγκρισης κανα STK θα εχει μεσα... εγω λεω για κατι αξιολογο (βλεπε ακριβουτσικα συστηματα 5.1 300ευρων)

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Για να μπούν στην έξοδο EL34 χρειάζετε να αλλαχτούν κάποιες αντιστάσεις ή θα είναι εντάξει τα ρεύματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Φιλε παναγιωτη η λαμπα εχει αλλον ηχο αν δεν ακουσεις καποιον λαμπατο δεν θα καταλαβεις και τα συστημστα που λες IC εχουν και αυτα αλλα ποιο νεα το STK.... ειναι ενα IC με πολυ καλες επιδοσεις για HI FI συστηματα το θεμα φιλε παναγιωτη ειναι οτι οι λαμπατοι ενισχυτες θα πεζουν καλυτερα
    και απο ποιο σοβαρα ηχοσυστηματα δεν ξερω να σου το εξηγησω αλλα ειναι η αληθεια απλα πεζουν καλυτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Τωρα για τις EL34 δεν χρειαζετε τιποτα μονο να δεις το data της λυχνιας
    ακομη και η βαση ειναι ιδια μονο ενα πλεγμα συνδεεις στην καθοδο της EL34 η ΚΤ88 ειναι τετροδος και η EL34 πεντοδος αυτη ειναι η διαφορα και οτι θα παρεις 25W με αυτην την συνδεσμολογια δηλαδη αν βαλεις μετασχηματιστη που δεν εχει ληψεις για τα πλεγματα αλλαζεις τις αντιστασεις των 100 Ω/5W και βαζεις 1Κ/5W και τις συνδεεις στα 380ν
    τοτε η ισχυς ανεβενει με EL34 στα 35W και 60W με ΚΤ88.
    Η συνδεσμολογια ULTRA LINE ριχνει την ισχυ αλλα εχει πολυ λιγοτερη παραμορφωση και καλυτερη γραμμικοτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    εγω νομιζω οτι και που εχουν μετασχηματιστη στην εξοδο αυτο και μονο δειχνει οτι δεν θα αποδιδει το ιδιο σε ολο το φασμα απο 20Hz-20KHz
    και ξαναλεω ετσι και αλλιος απο ψυφιακη πυγη θα ειναι το σημα... τοσα στουντιο με εξοπλισμο που δεκαδων χιλιαδων ευρω και δεν εχει λαμπατους...
    τεσπα σορρυ για το οφτοπικ φιλε Thanos10 δεν το συνεχιζω αλλο γιατι μαλλον θα βρεθω απεναντη στο μερακι για αυτες τις συσκευες μπραβο ξανα παντος για την ολη εκτελεση της κατασκευης...

    υ.γ. μετα λετε κανγκουρες τους πιτσιρικαδες αν βαλουνε κανα λεντακι στο ακαξι τους... με της λυχνιες απ'εξω ειναι οι ποιοτικοι κανγκουρες

    παντα φιλικα μιλαω με οποιο θαρρος εχω και το τονιζω αυτο για να μην παρεξηγηθουμε για αλλη μια φορα οπως συμβαινει αρκετα συχνα τελευταια εδω μεσα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, μετασχηματιστής μπορεί να φτιαχτεί που να καλύπτει το ακουστικό φάσμα με χαμηλες παραμορφώσεις, δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημά αυτό...

    Το άλλο που λες με τα στουντιο... έχεις απόλυτο δίκιο...το σήμα είται είναι απο ψηφιακή πηγή είται απο αναλογική, έχει περάσει πιθανόν απο δεκάδες απλούς τελεστικούς, δεκάδες η εκατοντάδες μέτρα απλών καλωδίων και απο δεκάδες απλούς κονεκτορ... όλα βέβαια καλής ποιότητας αλλα όχι τίποτα εξτρεμ και τρελλά.
    Αντε πες σε κάποιον χαιφαιντελιστα να βάλει ένα τελεστικό σε βαθμίδα προενίσχυσης, θα βγάλει σπυράκια, άσχετα που στην αλυσίδα του ήχου έχουν παρεμβληθει ολα αυτα που είπαμε πιο πάνω.

    Οσο για το αν μπορούν να παίξουν καλά ενισχυτές με τρανσιστορ... ας ακούσει κάποιος και μηχανήματα απο mark levinson απο krell απο jeff rowland απο lavardin και αλλα.... η ακόμα ας ακούσει ενεργά ηχεία όπως τα ATC Studio Control Monitor 50A με σχετικά απλούς ενισχυτές εσωτερικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Φιλε παναγιωτη δεν υπαρχει προβλημα εδω λεμε την γνωμη μας μπορει να μαθω κατι απο σενα η απο καποιον αλλο φιλο του forum να μαθει κατι απο μενα τωρα δεν λεω οτι δεν υπαρχουν ενισχυτες που πεζουν και καλυτερα
    ειναι ομως μηχανηματα χιλιαδων ευρω οι λυχνιες εχουν καλυτερο ηχο
    κοιτα στο ιντερνετ να δεις λαμπατα μηχανηματα αναφορας που εχουν αστα ποσα τωρα υπαρχουν και τραντζιστορικα που πεζουν παρα πολυ καλα
    εγω δεν λεω οτι ειναι ο καλυτερος ενισχυτης στον κοσμο απλα πεζει παρα πολυ καλα και μπορει να κοντραρει ανετα πολλους εργοστασιακους ενισχυτες. εξαλλου αν δεις το σχεδιο εχει συχρονα υλικα αλλα και σχεδιαση σταθεροποιημενες και ξεχωριστες τασεις στις προενισχυτριες λυχνιες κ.λ.π και πεζει σπουδαιο ρολο στο τελικο αποτελεσμα οσο για την αποκριση του ενισχυτη δες τα data των μετασχηματιστων ποσα ΚΗΖ ανεβενουν, να σου πω και κατι αλλο δυσκολα θα βρεις τραντζιστορικο ενισχυτη στον κοσμο που να αποδιδει καλυτερα τις μεσαιες και υψηλες απο τους λαμπατους αυτα φιλοι μου μου αρεσει η κουβεντα που κανουμε και ο καθενας λεει την γνωμη του ελευθερα εξαλλου δεν το λεω εγω οτι οι ενισχυτες με λυχνιες πεζουν καλυτερα το λενε χιλιαδες ανθρωποι στον κοσμο, εγω προσωπικα εχω εντυπωσιαστει με τον ηχο λυχνιων και πιστευω
    οτι ειναι μια κατασκευη απο καποιον ανθρωπο και οχι απο καποια μεγαλη εταιρια αλλα ακομη και ετσι ο ενισχυτης εχει πλουσια χαρακτηρηστικα και
    φανταστικο ηχο.

    Και παλι ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα για τις EL34 δεν χρειαζετε τιποτα μονο να δεις το data της λυχνιας
    ακομη και η βαση ειναι ιδια μονο ενα πλεγμα συνδεεις στην καθοδο της EL34 η ΚΤ88 ειναι τετροδος και η EL34 πεντοδος αυτη ειναι η διαφορα και οτι θα παρεις 25W με αυτην την συνδεσμολογια δηλαδη αν βαλεις μετασχηματιστη που δεν εχει ληψεις για τα πλεγματα αλλαζεις τις αντιστασεις των 100 Ω/5W και βαζεις 1Κ/5W και τις συνδεεις στα 380ν
    τοτε η ισχυς ανεβενει με EL34 στα 35W και 60W με ΚΤ88.
    Η συνδεσμολογια ULTRA LINE ριχνει την ισχυ αλλα εχει πολυ λιγοτερη παραμορφωση και καλυτερη γραμμικοτητα.
    Είδα την διαφορά. Άρα αφήνω το σχέδιο ως έχει και πέρνω 25W εαν κατάλαβα καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτης με λυχνιες 2Χ37W p.-p. u.l. με την KT88
    By mikosmas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-13, 02:21
  2. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ 2 Χ 40 RMS 8Ω
    By maouna in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-11, 09:25
  3. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 54W RMS
    By D-NAME in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 12:57
  4. Κατασκευη: Ενισχυτης 2Χ54W RMS
    By gRooV in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-03, 07:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας