Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 135

Θέμα: Ενισχυτης με λυχνιες 2Χ37W RMS

  1. #101
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ckousidis
    Όνομα
    Χρηστος Κ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολο το φορουμ.επιτελους μου ηρθαν οι ef86 οποτε εχω παρει ολα τα υλικα για τον ενισχυτη βρηκα και τα tl783 κ lm78s12 θα φτιαξω πρωτα ενα demo σε ενα σασι απο αλουμινιο κ μετα λεω να το κανω ολο ξυλο οπως ο φιλος mikosmas θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις μιας και ειμαι αρχαριος απλα λατρευω τον καλο ηχο φτιαχνω τον ενισχυτη μαζι με τοιν ξαδερφο μου που ειναι ηλεκτρονικος με εχει μπερδεψει λιγο το σχεδιο του mikosmas μπορω απλα να προσθεσω το σχεδιο του θανου ενα κομματι κ να βαλω πανω ενα ρελε με delay οπως εχουν ολοι οι καινουριοι ενισχυτες? επισης αν οι βασεις απο τισ λυχνιες ειναι πανω σε πλακετα δν θα υπαρχει προβλημα θορυβου επειδη δεν ειναι το ζευγος των καλωδιων twisteed? επισης πηγα σε ξυλουργο να φτιαξω αυτα τα ηχεια για να τα ταιριαξω με το διαμαντακι του θανου πιστευω θα του ερθουν κουτι για οποιον ενδιαφερεται εδω υπαρχουν τα παντα για να τα κατασκευασεις http://www.seas.no/index.php?option=...d=27&Itemid=40 . ελπιζω να μην σας κουρασα καθε πληροφορια σας θα μου ηταν σημαντικη γιατι απο σημερα ξεκιναω την κατασκευη του. ευχαριστω εκ των προτερων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη SIERA
    Όνομα
    NIKOS
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    με το καλο χρηστο,και εμενα μολις μου ηρθαν σημερα τα υλικα και ξεκιναω και εγω..
    αν εχεις τελειωσει με της διορθωσης απο το pcb mikomas ανεβαστω...αφτα παιδια τα λεμε στην πρωτη δυσκολια που θα βρω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ckousidis
    Όνομα
    Χρηστος Κ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    καλημερα mikosmas ειδα τις φωτο με τα τυπωμενα που εφτιαξες αν τα προσαρμωσεις στο σασι πιστευω πως οι βασεις πρεπει να ειναι ποιο σταθερες απο απλη κοληση γιατι οι λυχνιες κουμπωνουν κ βγαινουν δυσκολα κ μπορει να σ φυγει καποια βαση..συμβουλη απο εναν "αρχαριο" γιατι κ εγω ετσι ελεγα να το κανω. μπορεις να με βοηθησεις με το κυκλωμα χρονοκαθυστερισης? θελω να το προσαρμωσω στο σχεδιο του θανου γιατι εχω βρει τα ανταλκτικα που δεν βρηκες κ αν θες μπορω να σ βρω κ εσενα κ να στα στειλω τα βρηκα απο τον παπαθεου : ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 170, ΤΚ 17 673, ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    ΤΗΛ.: 210 9583462, FAX.: 210 9518728

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ckousidis : 21-10-10 στις 06:08

  4. #104
    Μέλος
    Όνομα
    Κοσμάς
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Κεφαλονια
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παιδια, εγω το εχω φτιάξει το τροφοδωτικο και δουλευει αψογα, εκτως της καθυστερισης, που λογου καποιου λαθους στο pcb, το οποιο βρηκα και διορθωσα, αλλα αφου μου εκαψε το 555. Τωρα ειμαι στην αναμονη γι αυτο και καποια αλλα ψιλοκοκο. Οταν το βαλω και το δοκιμασω, και ειμαι σιγουρος οτι δουλευει, τοτε θα το ανεβασω. Δεν το ανεβαζω τωρα, μην εχω κανει κανενα αλλο λαθος το οποιο ακομα δεν εχω εντοπισει και σας παρω κι εσας στο λαιμο μου.

    Ως αναφορα τις βασεις για τις λυχνιες ειναι κολλιμενες πολυ καλα. Απλα θελει προσοχη στην τοποθετηση να ειναι αλφαδιασμενες και στο ιδιο υψος, γιατι η μια ειναι ψηλη και χοντρη και η αλλη κοντη και λεπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #105
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ckousidis
    Όνομα
    Χρηστος Κ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    καλημερα επειδη την επομενη εβδομαδα ξεκιναω να φτιαξω το τροφοδοτικο αλλα μ ετο σχεδιο του θανου μηπως μπορεις να με βοηθησεις λιγο στο κυκλωμα τησ καθυστερισης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #106
    Μέλος Το avatar του χρήστη SIERA
    Όνομα
    NIKOS
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    καλησπερα

    κοντευο να τελειωσω με την κατασκευη του ενισχυτη,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει η τροφοδοσια της λυχνιας πρεπει να ειναι συνεχες η εναλλασομενο ???

    sorry αν η ερωτηση ακουγεται καπως αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με λυχνιες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #107
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    696

    Προεπιλογή

    Στον συγκεκριμενο ενισχυτη μονο τα νηματα των KT88 τροφοδοτουνται με ac ολες οι αλλες τασεις ειναι dc

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #108
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη beretasg7
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Σπάτα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    φίλε η κατασκευή είναι υπέροχη....συγχαρητήρια !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #109
    Μέλος
    Όνομα
    Κοσμάς
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Κεφαλονια
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Να 'μαστε παλι εδω....
    Συγνωμη για την εξαφανηση μου αλλα οι καταστασεις και τα προβληματα πολλες φορες δεν μας επιτρεπουν να ασχολουμαστε με οτι μας αραισει.

    Η κατασκευη ολοκληρωθηκε!!! Την εβαλα να δουλεψει στον παγκο πριν την βαλω στο κουτι της. Μου παρουσιασε καποια προβλήματα.
    1ον.
    το 1 απο τα 2 καναλια, οταν δεν εχει αναδραση, δουλεβει κανονικα αλλα με την ανεμενομενη παραμορφωση. Οταν του βαλω την αναδραση, ή πρεπει να φοραω οτοασπιδες, η πρεπει να προλαβω να φυγω απο το δωματιο! Βγαζει ενα ΤΡΕΛΗ παραμορφωση, σε τετοια ενταση που δεν ακουγεται καθολου ο ηχος της πηγης. Ενω το αλλο καναλι παιζει αψογα. Προσπαθησα να βρω το προβλημα αλλα τιποτα. εκανα σκατζα τους πυκνωτες αναδρασης αλλα τα ιδια αποτελεσματα, μετρισα τις αντιστασεις αλλα ειναι οκ. Εχω σπασει το κεφαλι μου και δεν βρισκω ακρη
    2ον
    η υψηλη ταση χωρις φορτιο ειναι 380v. Οταν βαλω πανω τους ενισχυτες, πευτει στα 340v. Ειναι λογικο αυτο, την στιγμη που ο μ/τ τροφοδωσιας ειναι 270v @ 800mA;

    Μια βοηθεια να λυσουμε το προβλημα βρε παιδια γιατι ειμαι και μακρια και μονος μου.

    Θανο S.O.S. !!!!!!

    EDIT: Αν καποιος θελει τα pcb σε αρχεια .lay να τα ανεβασω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #110
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.286

    Προεπιλογή

    Δοκιμασε να παιξεις με την φορα των τυλιγματων του μ/ς εξοδου
    Κανε τουμπα αρχικα το 2ον τα 0 με τα 8Ω
    Αν δεν εισαι οκ τοτε κανε τουμπα το 1ον αναποδα οι ανοδοι το ιδιο και τα πλεγματα
    Αν εισαι αρκετα ατυχος κανε και τα 2 παραπανω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση την αισθανομαστε σαν προσβολή στην ''ανθρωπιά'' μας

Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτης με λυχνιες 2Χ37W p.-p. u.l. με την KT88
    By mikosmas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-13, 02:21
  2. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ 2 Χ 40 RMS 8Ω
    By maouna in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-11, 09:25
  3. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 54W RMS
    By D-NAME in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 12:57
  4. Κατασκευη: Ενισχυτης 2Χ54W RMS
    By gRooV in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-03, 07:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας