Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 81

Θέμα: Στερεοφωνικός Ενισχυτής 2ΧEL34

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη jan41
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Κατ` αρχας τα υλικα ειναι fake , σαν τα ρολογια Rolex των 50 ευρω,, πυκνωτες επωνυμοι δηθεν , αντιστασεις , ποτενσιομετρα γνωστης μαρκας, αλλα fake,,,λυχνιες οι πιο φτηνες κινεζικης παραγωγης,, Ενα μηχανημα στα 4 περιπου αντεχει σε εντονη λειτουργια, ειναι θεμα τυχης,,,Αλλα ειναι τα περισσοτερα εντυπωσιακα σε εμφανιση..IMHO

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    δημοσθενης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    παιδια ειναι κυριως η φτηνοπλακετα που καιγεται απο την θερμοκρασια και μετα απο λιγο πας να βγαλεις τη λαμπα και σου μενει στο χερι η σπασμενη πλακετα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη jan41
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από λινκ 95,1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ειναι κυριως η φτηνοπλακετα που καιγεται απο την θερμοκρασια και μετα απο λιγο πας να βγαλεις τη λαμπα και σου μενει στο χερι η σπασμενη πλακετα!!!
    Ω ναι ,,το εχω δει και αυτο,,,και οχι μονο σε κινεζικα λαμπατα...
    Ασχετοι μεν ,, και κερδοσκοποι κατασκευαστες προσπαθουν να κατασκευασουν ενισχυτας με λυχνιες σαν solid state , με φτηνες πλακετες , ξεχνωντας τα ρευματα θερμανσης , τις τασεις , τις θερμοκρασιες , και ολα τα αλλα που σχετιζονται με αυτο το ειδος.
    Ασε που πολλα Brand names δηθεν σαν ευρωπαικα η αμερικανικα, ειναι φτιαγμενα φασον εκει, στην μακρινη ηπειρο του 2 δολλαρια μεροκαματο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Για να μήν "χαλάμε" το πόστ του Δημήτρη, η συζήτηση για τον κινέζικο ενισχυτή εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Επανερχομαι στο thread αυτο του τρελου επιστήμονα , γιατι μολις τωρα κανω τις πρώτες μου ακροάσεις με τον ενισχυτή που έφτιαξα βασει του σχεδιου του , και θα ηθελα αν γινετε να μου λυσει ορισμένες αποριες...
    Με την πρωτη ευκαιρία θα ανεβάσω ορισμένες φωτο απο το πρωτότυπο , ( πειραματική εντελως κατασκευή πανω σε κοντρα πλακε και ολα τα υλικά στον αέρα , αφου οσα σχεδια ξεκίνησα να υλοποιήσω με πλακέτες και πολυ ψαξιμο , αποδείχτηκαν οτι ηταν για πέταμα...)
    Οι πρωτες εντυπώσεις ειναι αρκετα καλές , και μου φενετε οτι για μια τοσο ΄χυμα΄κατασκευη και εντελως αρρύθμιστος , ο ενισχυτής εχει αρκετα χαμηλη παραμόρφωση....( Ο Μ/ς εξοδου ειναι ενας άγνωστου προελεύσεως pp για el34 στα 35w..)
    H βασικη μου ερωτηση στον 'αρχιμάστορα' του μηχανήματος ειναι για την ρύθμιση του ρεύματος ηρεμιας που εαν εχω καταλάβει καλα πρεπει να ειναι 30ma στα ακρα της αντίστασης της καθοδου στην el34..??
    Eπισεις εαν γνωρίζει ( ας μου πει οποιος ισως ξερει ) ποιος πρεπει να ειναι ο Μ/ς εξόδου που πρεπει να παραγγείλω...
    Βασικα κοιτάω κατι σε Hammond...αλλα δεν ξερω ποιον απο ολους..
    Ολες οι γνώμες ειναι καλοδεχούμενες
    Και για το τελος εαν γνωρίζει καποιος να μου πει που θα παραγγείλω τον Μ/ς τροφοδοσιας ( εχω χρονια να ασχοληθώ με τις παραγγελίες σε τετοια πραγματα και εχω σχεδον ξεχασει τους παντες )
    Να υποθεσω πως ο Γιατρας φτιάχνει ακομα ..??..και εαν ναι , τοροειδης να ειναι ο Μ/ς τροφοδοσιας...???? ( περιπου εαν γνωριζει κανεις το κοστος..??)
    Ευχαριστώ πολυ τον φιλο δημητρη για το thread που εχει ανεβάσει , και με βοήθησε στο να καταλήξω εδω και να φτιάξω τον πρωτο μου 'λαμπατο'...
    Πάντως ενα εχω να πω...
    Εαν δεν ξερεις απο λαμπες , θα βρεις πολυ σαβούρα στο internet απο σχεδια που περισσότερο σε 'ταλαντωτες' πανε , παρα σε ενισχυτές...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomhel : 13-04-09 στις 04:07

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Μετα απο μια ωρα λειτουργίας ( να στρώσουν οι καινούριες λαμπες ) οι τασεις που πήρα ειναι οι εξης..
    Ανοδος ( ποδαρακι 1 ) οδηγητικής - 64volt
    Aνοδος ( ποδ. 6 ) οδηγητικής - 204 volt ( 16 volt - απο το κανονικο )
    Ανοδος (ποδ. 1 ) ph.split - 140 volt
    Ανοδος ( ποδ .6 ) ph.split - 146 volt ( 6 volt + απο το κανονικο)
    Στα -34volt αρνητική ταση στα οδηγα της el34 , ρευμα στη καθοδο
    πρωτη el34 - 0.36 στην αλλη el34 - 0.42..??? και αναλογη ταση στις καθοδους...
    Μηπως μπορει να μου πει κάποιος εαν ειναι normal αυτες οι διαφορες , ( σε σχεση με το original σχεδιο ) και που οφειλονται..??
    Να επισημάνω οτι αρκετα υλικα δεν ειναι σαν του σχεδιου π.χ
    Οι 110Κ ( 220Κ/2 ) μπηκε μια 100Κ , η στην 750Ω στην καθοδο της ph.splter μπηκε μια ( 680+100= 780Ω )
    Επισεις κατι σημαντικο που ξεχασα να αναφέρω ειναι οτι η εξοδος δεν δουλευει σαν ultra linear ( πεντοδιος , αφου ο Μ/ς δεν εχει ληψεις ) αλλα σαν τριοδος με 100Ω αντιστασεις ( ποδαρακι 4 με 100Ω στην ανοδο της el34 , στην ληψη του Μ/ς εξοδου )...


    ΥΓ ...Sorry για τις πολλες ερωτήσεις , αλλα με τις λυχνίες ειμαι σχεδον ανίδεος...
    Ειναι η πρωτη μου απόπειρα σε 'λαμπατη' κατασκευη μετα απο πολλα χρονια απραξιας στις κατασκευες...
    Απλα μου ηρθε τωρα να φτιαξω κατι , που δεν ειχα φτιαξει παλια....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomhel : 13-04-09 στις 04:18

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Εδω ειναι ενας πινακας με τους Μ/ς εξοδου της Hammond σε PP που μπορω να παραγγειλω ...
    Ποιος ταιριαζει περισσοτερο στο κυκλωμα..??


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Φίλε tomhel συγχαρητήρια για την κατασκευή. Λοιπόν, οι λάμπες σου (EL34) έχουν κάποια ασυμμετρία αφού έχεις κάποια διαφορά στα ρεύματα ηρεμίας. Με τα τρίμερ μπορείς να φέρεις ακριβώς ίσα τα ρεύματα ηρεμίας, γιαυτό εξάλλου έχουν προβλεφθεί. Οι τάσεις που μετράς είναι λογικές.

    Η αντίσταση φορτίου από άνοδο σε άνοδο μπορεί να είναι 3,4 kΩ αλλά οποιαδήποτε τιμή μέχρι 5kΩ μπορεί να δουλέψει. Μάλιστα σε συμφέρει να είναι λίγο μεγαλύτερη από 3,4kΩ ώστε να έχεις χαμηλότερη παραμόρφωση.

    Οι μετασχηματιστές της Hammond 1650K και 1650N μου φαίνονται οι πιο κατάλληλοι. Δεν γνωρίζω αν έχουν λήψεις για τα σκριν αλλά καλό είναι να ψάξεις για μετασχηματιστές ultra-linear (με λήψεις για τα σκριν).

    Όλοι οι μετασχηματιστές της κατασκευής είχαν παραγγελθεί σε εργαστήρια που έχουν πια κλείσει. Μπορείς να ρωτήσεις για παραγγελίες συμβατικών μετασχηματιστών στον Rita Transformers (αναζήτησέ τον στο Google) και για torroidal στον Γιατρά.

    Τέλος, αν δεν κάνεις την κατασκευή αυτή (ή οποιαδήποτε άλλη παρόμοια) σε μεταλλικό σασί με καλές γειώσεις και κοντές συνδέσεις, σίγουρα θα έχεις προβλήματα θορύβων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Τρελε επιστήμονα , καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση σου...
    Καταλαβαίνεις οτι είναι μεγάλη βοήθεια για εμένα να εχω κάποιον που ΄μυημένο΄στο ειδος που μπορει να με συμβουλεψει....
    Η κατασκευή θα γινει σε πλακετα ( δεν ξερω γιατι αλλα παντα συχαινόμουν κατασκευές του 'αερα' , μαλλον κατάλοιπο απο το πολυ 'ελεκτορ'...)
    Η γειωση του ενισχυτή θα ειναι η ιδια που παντα χρησιμοποιούσα και στις κατασκευές των τρανζιστορατων ενισχυτών , δλδ μια συνεχής διαδρομη πιστας στο τυπωμένο και απο εκει σε μια και μονο γείωση στο σασι , με μονωμένες τις γειώσεις των εισόδων και εξόδων απο αυτο...
    Εδω φενετε το τυπωμένο που εχω αρχισει να σχεδιάζω...


    Το σασι δεν το εχω σκεφτει ακομα , αλλα προσανατολιζομαι σε αλουμινένιο σασι ( τυπου σχαρας ) οπως το δικο σου...
    Το τροφοδοτικο θα υλοποιηθεί σε αλλη πλακετα με 2 σταθεροποιητές ( LM317 για τα 2 ζευγαρια των ecc ) και τα BU για την υψηλη ταση
    Εκεινο που ΔΕΝ φενετε στο διαγραμματικό σου ειναι το πλεγμα του Μ/ς για την αρνητικη ταση ( οπως και το ρευμα του ) αλλα υποθέτω πως για να βγαλει με πλήρη ανόρθωση 50v θα ειναι 35ac με ρυμα..?? ( 500mA..??)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει, πραγματικά δεν είχα σημειώσει την τάση του τυλίγματος πόλωσης. Είναι 40V/100mA και με την ανόρθωση ανεβαίνει γύρω στα 50-55VDC. Πολύ ωραία η πλακέτα σου αλλά να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός για λάθη στο τυπωμένο γιατί μετά την αποχάλκωση διορθώνονται δύσκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελικός ενισχυτής stereo EL34 PUSH PULL
    By sv9dri in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-16, 21:33
  2. Λαμπάτος ενισχυτής el34 SE 2 x 7 watt
    By xristoscat13 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 22:58
  3. στερεοφωνικός ενισχυτής 2x11W (ερώτηση)
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-12, 00:08
  4. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ EL34 ELEKTOR
    By jeronimo in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-12, 16:47
  5. ενισχυτης λαμπατος el34 pp (elektor)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 19:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας