Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 81

Θέμα: Στερεοφωνικός Ενισχυτής 2ΧEL34

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Καλή σας ημέρα. Αν και αρκετός ο καιρός από το τελευταίο ποστ, επαναφέρω στο προσκήνιο το θρεντ, μιας που έχει ανάψει το ενδιαφέρον μου να στήσω έναν λαμπάτο τελικό. Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν στο συγκεκριμένο ενισχυτή θα μπορούσε να προσαρμοστεί ένα κύκλωμα ρύθμισης υψηλών και χαμηλών (μπασόπριμα) συχνοτήτων σαν αυτό το επισημασμένο στο λινκ που παραθέτω. Υποθέτω πως αυτό πρέπει να μπει ανάμεσα στα δύο σκέλη της πρώτης ΕCC82.
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες, για τη ρύθμιση της τάσης πόλωσης, με ποιό τρόπο γίνεται;

    http://www.jogis-roehrenbude.de/Lese.../Schaltung.gif

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannis511 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή σας ημέρα. Αν και αρκετός ο καιρός από το τελευταίο ποστ, επαναφέρω στο προσκήνιο το θρεντ, μιας που έχει ανάψει το ενδιαφέρον μου να στήσω έναν λαμπάτο τελικό. Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν στο συγκεκριμένο ενισχυτή θα μπορούσε να προσαρμοστεί ένα κύκλωμα ρύθμισης υψηλών και χαμηλών (μπασόπριμα) συχνοτήτων σαν αυτό το επισημασμένο στο λινκ που παραθέτω. Υποθέτω πως αυτό πρέπει να μπει ανάμεσα στα δύο σκέλη της πρώτης ΕCC82.
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες, για τη ρύθμιση της τάσης πόλωσης, με ποιό τρόπο γίνεται;

    http://www.jogis-roehrenbude.de/Lese.../Schaltung.gif
    Oχι, δεν μπορεί να γίνει έτσι όπως είναι, γιατί τα πυθμιστικά για μπασσόπριμα έχουν μεγάλη απώλεια. Απα θέλει ακόμα ένα σταδιο για να τα οδηγήσεις.
    Αλλος λόγος, πιό βασικός είναι οτι αν τα βάλεις σε σημείο που βρίσκεται μέσα στο βρόχο ανασύζευξης, η ανάδραση θα προσπαθήσει να αναστρέψει την "παραμόρφωση" που πας να ρυθμίσεις. Περισσότερα εδώ

    http://www.angelfire.com/electronic/...mp-Tone-A.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Costis Ni : 13-06-11 στις 18:21

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis511
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Aθήναι
    Μηνύματα
    704

    Προεπιλογή

    Επομένως κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό με έναν προενισχυτή γραμμής αυτούσιο πριν τον ενισχυτή π.χ.;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannis511 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό με έναν προενισχυτή γραμμής αυτούσιο πριν τον ενισχυτή π.χ.;
    Ναί βέβαια. Πρόσεξε όμως να μην κάνει και ενίσχυση τάσης, γιατί θα το μπουκώνει. Ακόμα καλύτερα σχεδίασε όλα αυτα μαζί και βάλε τα μπασόπριμα πρίν το πρώτο στάδιο του "τελικού". Δες το λινκ, εξηγεί όλτ την αλυσιδα, και έχει και σχέδιο για ρυθμιστικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    επαναφέρω και εγώ το θέμα.
    Φίλε tomhel την ολοκλήρωσες τελικά την κατασκευή; Θα μπορούσες να μας πεις εντυπώσεις και να δώσεις κάποια στοιχεία σχετικά με τους μετ/στες εξόδου και τροφοδοσίας;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα μια ερωτηση προς τους γνώστες...
    Εγινε η παραγγελία ( στον γιατρα ) του τοροιδη Μ/ς τροφοδοσιας , και σκέφτομαι να παραγγείλω αντι των Hammond , τοροειδης εξόδου της amplimo..
    http://www.amplimo.nl/index.php?page...id=134&lang=en

    Eχω ακούσει πολύ καλα λογια για αυτους και θα ήθελα την γνώμη σας..
    Ο συγκεκριμένος ειναι ultra με λήψεις στα 40%...@ 4 kΩ
    SPECIFICATIONS
    Typenumber 3A524-UL
    Power rating 40W Primary Raa: 4000 Ω
    Secondaries :
    0 - 4Ω - 8Ω -3dB Frequency range : 15 - 33.000Hz
    Ultran linear taps : 40% Application : 4x EL84 or
    2x EL34/6L6/6550/KT66/KT88 diameter : 91mm
    height : 35mm
    mounting materials supplied !


    Επισεις θα ήθελα να μου πειτε εαν υπαρχει κανενα πρόβλημα με 3 τοροειδης μ/ς ( τους 2 εξοδου και στην μεση ο ισχυος - λογω ισχυρών μαγνητικών πεδιων ) και πάθουμε καμια πλακα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Επειδή ξεκίνησα την κατασκευή του εν λόγω ενισχυτή θα ήθελα να εκφράσω μια απορία στα έμπειρα μέλη του φόρουμ. Επειδή δεν βρήκα bu508f για την σταθεροποίηση της υψηλής, μπορώ να χρησιμοποιήσω bu508af που βρήκα? Συγγνώμη για την ερώτηση εαν είναι χαζή αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τα χαρακτηριστικά από τα pdf των τρανζίστορ που κατέβασα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
    Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Καλημέρα..
    Έχω ξεκινήσει και κατασκευάζω τον εν λόγω ενισχυτή. Εχω φτιάξει το τροφοδοτικό και μετράω λοιπόν τις τάσεις για να δω αν είμαι οκ πριν συνεχίσω. όλα καλά λοιπον εκτός από τα 12.6 volt όπου εγώ μετράω περίπου 15. Μπορείς να με βοηθήσεις λιγο με την αντίσταση?
    Ευχαριστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τροφοδοσία νημάτων των προενισχυτριών συνδέεται στα ποδαράκια 4 και 5. Η αντίσταση είναι 1Ω/5W αλλά μπορεί να χρειαστεί λίγο πειραματισμό ώστε να έχουμε 12,6V στα νήματα. Η πόλωση των EL34 ρυθμίζεται από τα τρίμερ των 100ΚΩ και οι αντιστάσεις του 1ΜΩ είναι τοποθετημένες στα τρίμερ έτσι ώστε αν χαλάσει το τρίμερ (δεν κάνει καλή επαφή ο δρομέας) να παίρνουν οι EL34 μεγάλη αρνητική πόλωση και να μην καίγονται. Το πρόβλημα αυτό έχει συμβεί παλιότερα σε λαμπάτο ενισχυτή και λύθηκε με αυτό το "πονηρό" κόλπο. Ο μ/Σ εξόδου έχει πρωτεύον 5ΚΩ, λήψεις για τα προστατευτικά πλέγματα στο 1/3 του μισού τυλίγματος πρωτεύοντος και προσαρμογή εξόδου 0-4-8Ω. Προφανώς, έχει 6 τμήματα πρωτεύοντος (σε σειρά) και 5 ή 7 τμήματα δευτερεύοντος (παράλληλα) πλεγμένα μεταξύ τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα..
    Έχω ξεκινήσει και κατασκευάζω τον εν λόγω ενισχυτή. Εχω φτιάξει το τροφοδοτικό και μετράω λοιπόν τις τάσεις για να δω αν είμαι οκ πριν συνεχίσω. όλα καλά λοιπον εκτός από τα 12.6 volt όπου εγώ μετράω περίπου 15. Μπορείς να με βοηθήσεις λιγο με την αντίσταση?
    Ευχαριστώ.
    Υποθέτω οτι μετράς υπό φορτίο, δηλαδή με τις λυχνίες συνδεμένες. Αν είναι έτσι βάλε μια πιό μεγάλη αντίσταση, θα το βρείς πειραματικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Τελείωσα το ένα κανάλι και είπα να κάνω κάποιες δοκιμές. Όμως κατά την τροφοδοσία μου καίει την ασφάλεια 1,5Α, ένδειξη μεγάλου ρεύματος. Αφού έκανα πολλούς ελέγχους για τυχόν βραχυκυκλώματα δεν βρήκα πουθενά πρόβλημα. Εβαλα λοιπόν μια λάμπα πυρακτώσεως στην τροφοδοσία και ανακάλυψα ότι στιγμιαία η λάμπα φωτίζει και στην συνέχεια σβήνει χωρίς πλέον να έχω πρόβλημα με την ασφάλεια και το κυκλωμα δουλέυει οκ.
    Να βάλω μεγαλύτερη ασφάλεια? Είναι θέμα μεγάλου ρεύματος εκκίνησης?
    Να σημειώσω ότι η ασφάλεια που είχα ήταν 1,5Α βραδείας τήξεως.
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Αν στη τροφοδοσια εχεις μεγαλο τοροειδη χρειαζεσαι ενα κυκλωματακι ομαλης εκκινησης για να μη σου καιει την ασφαλεια, και να μη πεφτει και η ασφαλεια του δωματιου αργοτερα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελικός ενισχυτής stereo EL34 PUSH PULL
    By sv9dri in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-16, 21:33
  2. Λαμπάτος ενισχυτής el34 SE 2 x 7 watt
    By xristoscat13 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 22:58
  3. στερεοφωνικός ενισχυτής 2x11W (ερώτηση)
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-12, 00:08
  4. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ EL34 ELEKTOR
    By jeronimo in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-12, 16:47
  5. ενισχυτης λαμπατος el34 pp (elektor)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 19:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας