Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 57

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΛΑΚΕΤΩΝ ΜΕ INKJET ή LASER PRINTERS

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον φαίνεται
    Για πες λίγα λόγια παραπάνω….

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Νομίζω Ανδρέα ότι όλοι περιμένουμε με αγωνία τις ανατριχιαστικές λεπτομέρεις.

    Για ρίξε φως στην υπόθεση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Τα μελανια που χρησιμοποιω ειναι κοινα μελανια inkjet. Δεν υπαρχει κανενα μυστικο στα μελανια. Απλα ειδα οτι ειναι καλυτερα τα original. Χρειαζεται μονο πολυ καλη μηχανολογικη υποδομη για την τροποποιήσηση του εκτυπωτη , αναβαθσμισμενο λογισμικο, ωστε να ξεκινα ακριβως την επανεκτυπωση σε διπλης οψης πλακετες με ακριβεια 0,01mm στην αποκλιση πανω-κατω μασκας και ενσωματωμενο συστημα για το "ψησιμο" της πλακετας με ακριβεια +/- ενος βαθμου Κελσιου. Περισσοτερες λεπτομερειες δεν μπορω να δωσω, γιατι, μετα την επιτυχια του πρωτοτυπου... υπαρχει και το ερεθισμα για πιθανη εμπορικη εκμεταλευση. Δεν ειναι λιγο να εχεις ετοιμο προιον σε 5 λεπτα ,με κοστος μονο μια πλακετα (οσο κανει). Μονο μειονεκτημα που υπαρχει, ειναι, η καταργηση της αυτοματης τροφοδοσιας που εχει ο καθε εκτυπωτης. Μενει μονο τωρα να διαλεξω ποιος εκτυπωτης ειναι ο καλυτερος για αυτην την εφαρμογη (βασικα εχω αποφασισει) και η δοκιμη σε μη original μελανια για μειωση και αλλο του κοστους εκτυπωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Βεβαίως και κατανοούμε απόλυτα τον κόπο και τον μόχθο σου για την επίτευξη του στόχου.

    Το επιχείρημα "θα το εκμεταλευτεί κάποιος εμπορικά", δε νομίζω ότι ευσταθεί για τέτοιου είδους κατασκευές. Ειδικά αυτή την εποχή που η ενασχόληση με τα ηλεκτρονικά είναι πια σε μόνιμα φθίνουσα πορεία.

    Εξάλλου το δίκτυο βρίθει από ιδέες.

    Τέλος πάντων, συγχαρητήρια για την επιτυχία και την ακρίβεια στο αποτέλεσμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Πληροφορίες στο ίντερνετ υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ οπότε αν κάποιος ήθελε να το εκμεταλλευτεί εμπορικά θα το έκανε χρόοοονια πριν.

    Έχω έναν hp 3420 και λέω να το δοκιμάσω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως και κατανοούμε απόλυτα τον κόπο και τον μόχθο σου για την επίτευξη του στόχου.

    Το επιχείρημα "θα το εκμεταλευτεί κάποιος εμπορικά", δε νομίζω ότι ευσταθεί για τέτοιου είδους κατασκευές. Ειδικά αυτή την εποχή που η ενασχόληση με τα ηλεκτρονικά είναι πια σε μόνιμα φθίνουσα πορεία.

    Εξάλλου το δίκτυο βρίθει από ιδέες.

    Τέλος πάντων, συγχαρητήρια για την επιτυχία και την ακρίβεια στο αποτέλεσμα.
    Εν μερει εχεις απολυτο δικιο. Οντως βριθει το δικτυο απο ιδεες. Αλλα δεν νομιζεις οτι ειναι κριμα, να δωσω πληρη στοιχεια (λογισμικου, κατασκευης κ.λ.π) για ενα ΜΠΡΑΒΟ!!! Κουραστηκα αγαπητε φιλε, για να γλυτωσω απο την πονεμενη ιστορια που λεγετε πλακετα, με ολα τα... ζαρζαβατικα που απαιτουνται για την δημιουργια της. Επισης εχεις απολυτο δικιο για την φθινουσα πορεια των ηλεκτρονικων στην χωρα μας. Δες ομως ποσο κανουν εκτυπωτες που τυπωνουν σε σκληρη επιφανεια εδω και εξω, με solvent μελανια και UV λαμπες? Κατι χιλιαρικακια. Και εξαρτασε απο τα μελανια των κατασκευαστων. Επομενως μια κατασκευη (πιθανον) που σου αποφερει κερδος πολυ μικρο και δεν στοιχιζει χιλιαρικακια,αλλα... ελαχιστα και χρησιμοποιουνται "χυμα μελανια".... στην θεση μου , πως θα το εβλεπες!
    Επομενως επετρεψε μου να το ψαξω, επετρεψε μου να δω αν αξιζει και αν εχεις δικιο και δεν προχωραει, τοτε, γιατι να μην δωσω πληρη στοιχεια για ολους μας; Αν ομως υπαρχει ενδιαφερον και εχω δικιο, θα ηταν ηλιθιοτητα εκ μερους μου να μην εκμεταλευτω σε εποχες ισχων γελαδων μια ευκαιρια, για ενα προιον φτηνο και αξιοπιστο.
    Ειναι λιγο σκληρο, ομως οταν ζητησα καποιο προγραμματακι, ξερεις ποσοι μου το πουλουσαν απο 40€ (αντιγραφο και αν δουλευε) και πανω; Οταν πηγα να φτιαξω κατι απλο στον τορνο, ξερεις οτι μου ζητησαν τοσα... που αναγκαστηκα να αγορασω ενα καινουργιο μικρο; Μεχρι να καταληξω ξερεις ποσους εκτυπωτες αλλαξα και πεταξα γιατι δεν εκαναν; Ειμαι ειλικρινης, οσοι με βοηθησαν, φυσικα και τους εδωσα ετοιμες λυσεις.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ , ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ, ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ
    Να εισαι καλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Θα είμαι από τους πρώτους άν όχι ο πρώτος πελάτης σου αν τελικά καταφέρεις να έχεις ένα βιομηχανικό προϊόν που να είναι αξιόπιστο.

    Αλλά επέτρεψέ μου να έχω επιφυλάξεις στο κατά πόσο η τεχνολογία στο σύνολό της που βασίστηκες (τριβή με ελαστικά ροδάκια, ιμάντας για την κεφαλή, μελάνια, ανοχές, ακρίβεια, επαναληπτικότητα κλπ) μπορεί να είναι αξιόπιστη 100% σε βάθος χρόνου ώστε η ιδιο-κατασκευή αυτή να μπορέσει να σταθεί ώς πραγματικό προϊόν στην αγορά.

    Νομίζω πως αυτός είναι και ο λόγος που ανάλογες προσπάθειες δεν περπάτησαν σε αντίθεση με τα CNC που εμπορικά κυκλοφοροὐν από πολλές εταιρίες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είμαι από τους πρώτους άν όχι ο πρώτος πελάτης σου αν τελικά καταφέρεις να έχεις ένα βιομηχανικό προϊόν που να είναι αξιόπιστο.

    Αλλά επέτρεψέ μου να έχω επιφυλάξεις στο κατά πόσο η τεχνολογία στο σύνολό της που βασίστηκες (τριβή με ελαστικά ροδάκια, ιμάντας για την κεφαλή, μελάνια, ανοχές, ακρίβεια, επαναληπτικότητα κλπ) μπορεί να είναι αξιόπιστη 100% σε βάθος χρόνου ώστε η ιδιο-κατασκευή αυτή να μπορέσει να σταθεί ώς πραγματικό προϊόν στην αγορά.

    Νομίζω πως αυτός είναι και ο λόγος που ανάλογες προσπάθειες δεν περπάτησαν σε αντίθεση με τα CNC που εμπορικά κυκλοφοροὐν από πολλές εταιρίες.
    Τελευταια μου παρατηρηση Γιαννη.Λοιπον τα μονα που εχουν μεινει πανω στην μηχανη original ειναι η κεφαλη και το μοtερ κινησης της, ενοητε και η πλακετα οδηγησης της με το τροφοδοτικο της. Τα υπολοιπα ειναι πλεον ενα CNC τραπεζι. Η μηχανη εχει δοκιμαστει σε 93 τεμαχια μεγεθους Α4, χωρις κανενα προβλημα. Πλαστικα δεν υπαρχουν, γιατι το τραπεζι που τοποθετητε η πλακετα ειναι μεταλλικο και ολοι οι οδηγοι μεταλλικοι και ρουλεμαν. Αν υπολογισουμε οτι ενας εκτυπωτης κρατα κατα μεσον ορο, πανω απο 500 σελιδες Α4 εκτυπωση (ως κεφαλη), νομιζω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστος για την χρηση που θελουμε. Θα δοκιμαστουν ολα (χρονος υπαρχει αρκετος) στα λιγα πρωτοτυπα που λειτουργουν τωρα, θα γινει επισης ερευνα Αγορας και μετα βλεπουμε αν αξιζει. Σημασια εχει, οτι για την προσωπικη μου χρηση και των φιλων που εχουν αυτη την μηχανη, το θεμα κατασκευης πλακετας θεωρειται ληξαν. Δεν βιαζομαι για τιποτα, εκανα περιπου 6 μηνες για να βρω ολα τα προβληματα στην πραξη σε συνεργασια με ανθρωπους γνωστες στα επιμερους προβληματα που παρουσιαστηκαν. Τωρα αν "περπατησει", μακαρι να γινει... για να λεμε και εμεις οτι κατι καναμε, σαν ελληνες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    απολύτως σεβαστή η θέση σου LORADE!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια και παλι μπραβο.Οτιδηποτε παντεντα μπορουμε να κατασκευασουμε για να διεκολυνει την ζωη μας και την τσεπη μας ειναι αξια σεβασμου.
    Μαλλον διαλεξες την καταλληλη κατηγορια εκτυπωτων γιατι ειναι και η πιο απλη.Δεν νομιζω κατι τετοιο να ειναι εφικτο σε laser εκτυπωτη.Πως θα περασει η πλακετα απο τον φουρνο?Οι θερμοκρασιες ειναι πολυ μεγαλες.
    Δεν ενδεικνυται διαφανειες σε laser εκτυπωτες γιατι υπαρχει φοβος καταστροφης του φουρνου.Εκτος και αν ορισουμε απο τον driver ειδος χαρτιου και ριξει την θερμοκρασια.
    Συγχαρητηρια και παλι, και αν χρειαστεις βοηθεια εδω ειμαστε γιατι η δουλεια μου ειναι κατεξοχην επισκευες ups και printers

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Laser or Inkjet Printer
    By babilis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-14, 09:08
  2. PCB σχέδιο σε διαφάνεια Laser ή Inkjet;
    By alefgr in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 12:03
  3. Κατασκευη πλακετων
    By dal_kos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 11:17
  4. InkJet ή Laser ?
    By moutoulos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-08, 18:23
  5. κατασκευη burning laser
    By iosifidisgiorgos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 02:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας