Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Μπαταρίες με διαφορετικά Ah παράλληλα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή Μπαταρίες με διαφορετικά Ah παράλληλα

    Γεια σας και καλά Χριστούγεννα.
    Είμαι ένας παράνομος (sic) αλλά ευχαριστημένος κάτοχος ανεμογεννήτριας 1KW και 460 W φωτοβολταϊκά, τα οποία "γεμίζουν" μια συστοιχία μπαταριών (4 μπαταρίες σε σειρά-48V). Παράνομος γιατί όλα αυτά τα έχω στην... ταράτσα μου.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι η συστοιχία είναι 220 Ah και θέλω να τα αυξήσω, λόγω του ότι συνειδητοποίησα ότι αρκετή ενέργεια πάει χαμένη όταν φυσάει για πολλές ώρες. Μια προφανής λύση είναι να πάρω άλλες τέσσερις μπαταρίες τις οποίες αφού τις συνδέσω σε σειρά, δημιουργώντας μια νέα συστοιχία, να τη συνδέσω παράλληλα με την υπάρχουσα.
    α) Είναι επιτρεπτό η νέα αυτή συστοιχία να έχει διαφορετική ενεργειακή χωρητικότητα από την υπάρχουσα πχ 100 Ah ή πρέπει να είναι η ίδια και γιατί;
    β) μπορεί η νέα αυτή συστοιχία να αποτελείται από διαφορετικού τύπου μπαταρίες (αντί για OPz να είναι μπαταρίες gel);
    γ) Πως θα ανιχνεύσω πιθανή αστοχία ενός στοιχείου μιας μπαταρίας, προκειμένου να μην επηρεάσει τις υπόλοιπες; (αν αστοχήσει κάποια μπαταρία μιας συστοιχίας, θα προκαλεί ροή ρεύματος από την "καλή" στην ελαττωματική συστοιχία, καθώς δεν θα μπορεί να φτάσει η ελλατωματική τα volt της καλής, με αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα να τα "παίξει" και η "καλή" συστοιχία, καθώς θα εκφοριζεται συνεχώς προς την "κακή".
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή Γιατι ??

    Φιλε μου δεν εισαι καθολου παρανομος...αν δεν διδεις προς την ΔΕΗ αναποδα..δεν υπαρχει διαταξη η νομοθεσια που να το απαγορευει...μονο να εισαι σε ιδιοκτητο χωρο και μην παρενοχλεις γειτονες...εχω εκει κατι σχετικο αααα και λιγο πολεοδομια μπαινει...μα δεν νομιζω να χρειαζεται να ξερουν και αυτο...εχουν τοσα πολλα να ασχοληθουν....
    Το ιδιο συστημα εχω εγκαταστησει και εγω με δυο διαταξεις 24v k 48v..εχω μπαταριες gel των 65 Αh 325Ah συνολικα και 400 Ah στα 48v με δυο ανεξαρτητα ιnverter...1.5kw k 3kw και 400w panel κ μια ιδιοκατασκευη για ανεμογεννητρια που την παλευω..για την ωρα
    Τυπικα αν προκυψει σφαλμα σε μια μπαταρια...τοτε αν δεν εχεις ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ σε καθε κλαδο τοτε μπορει να χεις σοβαρο προβλημα,φωτια εκρηξη..σε φιλο μου με το ιδιο συστημα περιπου ηταν γηρασμενες και φαντασου οτι 16 Α ασφαλεια σε κλαδο καιγοταν για πλακα...μεχρι να βρουμε γιατι καιγοταν...η μια μπαταρια ειχε γινει σαν την μπαλα.....σαφης νομιζω

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου δεν εισαι καθολου παρανομος...αν δεν διδεις προς την ΔΕΗ αναποδα..δεν υπαρχει διαταξη η νομοθεσια που να το απαγορευει...μονο να εισαι σε ιδιοκτητο χωρο και μην παρενοχλεις γειτονες...εχω εκει κατι σχετικο αααα και λιγο πολεοδομια μπαινει...μα δεν νομιζω να χρειαζεται να ξερουν και αυτο...εχουν τοσα πολλα να ασχοληθουν....
    Το ιδιο συστημα εχω εγκαταστησει και εγω με δυο διαταξεις 24v k 48v..εχω μπαταριες gel των 65 Αh 325Ah συνολικα και 400 Ah στα 48v με δυο ανεξαρτητα ιnverter...1.5kw k 3kw και 400w panel κ μια ιδιοκατασκευη για ανεμογεννητρια που την παλευω..για την ωρα
    Τυπικα αν προκυψει σφαλμα σε μια μπαταρια...τοτε αν δεν εχεις ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ σε καθε κλαδο τοτε μπορει να χεις σοβαρο προβλημα,φωτια εκρηξη..σε φιλο μου με το ιδιο συστημα περιπου ηταν γηρασμενες και φαντασου οτι 16 Α ασφαλεια σε κλαδο καιγοταν για πλακα...μεχρι να βρουμε γιατι καιγοταν...η μια μπαταρια ειχε γινει σαν την μπαλα.....σαφης νομιζω
    Λοιπόν μετά από τις παρατηρήσεις του Notios μπορώ να πω ότι έβγαλα κάποια συμπεράσματα, αλλά αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει, ας το επιβεβαιώσει:
    Επτρέπεται η παράλληλη σύνδεση ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ, αλλά διαφορετικής χωρητικότητας μπαταρίες. Πρέπει να είναι του ίδιου τύπου, λόγω του ότι διαφορετικοί τύποι μπαταριών έχουν διαφορετικά επίπεδα πλήρους φόρτισης, με αποτέλεσμα, ανάλογα και με τον φορτιστή, κάποιες να είναι υποφορτισμένες και κάποιες όχι. Πρέπει ΠΑΝΤΑ να βάζουμε ασφάλειες σε κάθε κλάδο της παράλληλης σύνδεσης των μπαταριών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μετά από τις παρατηρήσεις του Notios μπορώ να πω ότι έβγαλα κάποια συμπεράσματα, αλλά αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει, ας το επιβεβαιώσει:
    Επτρέπεται η παράλληλη σύνδεση ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ, αλλά διαφορετικής χωρητικότητας μπαταρίες. Πρέπει να είναι του ίδιου τύπου, λόγω του ότι διαφορετικοί τύποι μπαταριών έχουν διαφορετικά επίπεδα πλήρους φόρτισης, με αποτέλεσμα, ανάλογα και με τον φορτιστή, κάποιες να είναι υποφορτισμένες και κάποιες όχι. Πρέπει ΠΑΝΤΑ να βάζουμε ασφάλειες σε κάθε κλάδο της παράλληλης σύνδεσης των μπαταριών.
    Αν έχεις π.χ. μια μπαταρία 12V/10A και μια 12V/20A συνδεδεμένες παράλληλα , τα 10Α της δεύτερης πηγαίνουν χαμένα γιατί ο φορτιστής βλέπει τάση 14,8V στην πρώτη μπαταρία και αρχίζει να κόβει την φόρτιση.
    Ενώ αν τις φορτώνεις με τροφοδοτικό δεν ισχύει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    συναδελφοι...αν η εσωτερικη αντισταση ειναι ιδια...και αυτο εξαρταται απο τον τυπο και ποσους κυκλους φορτισης ειχει κανει η καθε μπαταρια,δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα σε διαφορετικη χωρητικοτητα,για παραλληλη συνδεση ολα τα κυκλωματα που υποστηριζουν φορτιση-συντηρηση εχουν συνηθως 3 επιπεδα φορτισης....max 13.8V-14.2V παντα για μολυβδου ...οσο για τα κυκλωματα που υποστηριζουν solar ειναι ακομα ποιο αυστηρα σχεδιασμενα με πολλες επιλογες ωστε να εχουν μακροζωια οι μπαταριες..ειδικα σε κυκλωματα MPPT..το κατι αλλο.
    Το προβλημα ειναι οταν τις συνδεουμε σε σειρα τοτε πρεπει να εχουν την ιδια χωρητικοτητα..σε συστηματα αδιαλειπτης παροχης ισχυος συνηθως υποστηριζονται απο στοιχεια των 2 v και με επιτηρηση ισχυος...μιλαμε 24t x2v μια να φυγει τοτε ολα τελειωσαν...γιαυτο εχομε συστοιχιες που μπαινουν παραλληλα με ρελε,αν χαλασει μια υπαρχει ισοδυναμη πηγη ρευματος που αντικαθιστα την χαλασμενη μεχρι να την αντικατασταση της...15 χρονια επαγγελματικης εμπειριας μιλανε ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Εξαρτάτε από:
    Εάν ο φορτιστής είναι συντήρησης , δηλαδή σταθεροποιεί την τάση 13,8v
    Μπορούμε να φορτίσουμε μπαταρίες με διαφορετικά Ah
    Εάν είναι φορτιστής πλήρους φόρτισης, με διακοπή, τότε η μπαταρία με τα λιγότερα Ah
    Όταν φτάσει σε πλήρη φόρτιση (φυσικά νωρίτερα από τις άλλες) θα υποχρεώσει τον φορτιστή να σταματήσει.
    Αφήνοντας τις άλλες μπαταρίες σε ημι-φόρτιση, οι οποίες θα εκφορτώσουν την πλήρως φορτισμένη μπαταρία, εφόσον θα έχει μεγαλύτερη τάση, και θα την βλέπουν ως φορτιστή.
    Αυτά θεωρητικά.
    Αν και εφαρμόζετε παράλληλη φόρτιση σε επαγγελματικές κατασκευές, ωστόσο δεν είναι σωστό.(εκτός και αν υπάρχει απομόνωση με διόδους)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GR_KYROS : 17-12-08 στις 21:53

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    GR_KYROS ίσως έχεις δίκιο, αλλά αν το δω λογικά δεν συμφωνώ μαζί σου για τον εξής λόγο. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε δυο ακριβώς ίδιου τύπου μπαταρίες 100 και 200ΑΗ συνδεδεμένες παράλληλα για κάμποσο καιρό και με τάση και οι δυο 12V. Αυτό σημαίνει ότι έχει επέλθει ισορροπία και οι δυο μπαταρίες έχουν το ίδιο ποσοστό φόρτισης (πχ 40%). Όταν βάλουμε ένα φορτιστή πχ 12Α, λόγω του ότι έχουν την ίδια ειδική αντίσταση, αρχικά η κάθε μπαταρία θα δεχθεί ρεύμα 6Α. Έτσι σε πχ 10 λεπτά θα έχουν δεχθεί το ίδιο ποσό ενέργειας (1ΑΗ). Αυτό όμως αναγκάζει την μικρή μπαταρία να τείνει να ανεβάσει περισσότερο την τάση της από την μεγάλη, καθώς "γεμίζει" γρηγορότερα, που με τη σειρά του αναγκάζει καθώς η σύνδεση είναι παράλληλη, να εκφορτίζεται στην μεγάλη μπαταρία. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τον φορτιστή (περισσότερο ρεύμα θα δέχεται η μεγάλη, καθώς αντιστέκεται περισσότερο από την μικρή να ανεβάσει το δυναμικό (V) της). Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι, με την πάροδο του χρόνου να διαρρέουν περισσότερα Ampere την μεγάλη μπαταρία από ότι τη μικρή, και τελικά να "ανεβαίνουν" ομοιόμορφα προς την πλήρη φόρτιση. Άρα λοιπόν όταν ο φορτιστής σταματήσει να φορτίζει, θεωρώντας ότι γέμισαν οι μπαταρίες, αυτές θα είναι ομοιόμορφα φορτισμένες (ή έστω θα έχουν πολύ μικρή διαφορά μεταξύ τους). Ακριβώς το αντίθετο πρέπει να ισχύει στην εκφόρτιση. Ίσως αυτό που λες να ισχύει σε μικρής χωρητικότητας μπαταρίες που φορτίζονται με ταχυφορτιστή και με μεγάλη διαφορά χωρητικότητας, όπου πιθανά δεν προλαβαίνει να επέλθει ισορροπία.
    Τέλος το θέμα με ενδιαφέρει, καθώς το έκανα πρόσφατα (χθες)!!!. Έχω τώρα δυο συστοιχίες η μια 120 Ah και η άλλη 220Ah για το ηλιακό-αιολικό σύστημα μου και ελπίζω να μην έχω τις εκπλήξεις που αναφέρεις... (εδώ έχουμε βέβαια συνεχώς φορτίο, και φόρτιση ανάλογα με τον ήλιο και τον άνεμο)....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gemos : 19-12-08 στις 08:37

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι το θέμα εξαρτάτε από τον τύπο του φορτιστή και την μέθοδο φόρτισης.
    Πρακτικά θα φορτιστούν και οι δυο .
    Παραμένοντας ώμος περισσότερο υπό φόρτιση η μπαταρία με τα λιγότερα Ah
    Με επακόλουθο τον βρασμό, και την μύωση της ζωής λειτουργίας της.
    Σε γενικές γραμμές και αφού επιμένεις να το κάνης έτσι, κάποια στιγμή θα αλλάξεις μπαταρία νωρίτερα από τον χρόνο φυσιολογικής διάρκειας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    αν ειναι του ιδιου τ υ π ο υ δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα σε παραλληλη διαταξη...βρε παιδια τι συζηταμε να σας το κανω ποιο απλο,εχομε δυο δεξαμενες ιδιου υψους η μια 20 κυβικα και η αλλη 2000 κυβ με ενα σωληνα στον πυθμενα..να τις ενωνει...βαζουμε στη μικρη νερο πεστε μου ποτε θα γεμισει και ποτε θα αδειασει..η καθε μια....το μονο που πρεπει να εχουμε στο νου μας να μην υπερβενουμε το 1/10 του ονομαστικου ρευματος κατα την φορτιση...απλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    ωραίος ο Δημήτρης
    Αλλά
    Η θεωρεία των συγκοινωνούντων δοχείων στέκει εδώ???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 10:36
  2. παράλληλα ποστ
    By elektronio in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-16, 21:55
  3. Παράλληλα TRIAC ??
    By JIM_6146B in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-13, 15:36
  4. Ενα "διαφορετικό" ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό...
    By KOKAR in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 23:39
  5. collinear με διαφορετικό μήκος καλλωδίων
    By amiga in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 18:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας