Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Αυτόματη τροφοδότηση πλαστικών ποτηριών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Αυτόματη τροφοδότηση πλαστικών ποτηριών

    Παιδιά καλησπέρα,
    Μήπως κάποιος έχει δεί ή γνωρίζει πως λειτουργεί το τμήμα τροφοδότησης πλαστικών ποτηριών, σε αυτόματο μηχάνημα πώλησης καφέδων ή αναψυκτικών?
    Τί εννοώ:
    Υπάρχει μια κατακόρυφη κυλινδρική θήκη στην οποία τοποθετούνται τα πλαστικά ποτήρια, και όταν διαλέξεις το ρόφημα (αφού ρίξεις το €), απελευθερώνει το τελευταίο ποτήρι το οποίο πέφτει στη βάση...
    Δυστυχώς τα ποτήρια μερικές φορές είναι "κολλημένα" μεταξύ τους και το τελευταίο δεν πέφτει ελεύθερα, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να "ξεκολλήσει" από το προ-τελευταίο και να πέσει...
    Επισυνάπτω μια εικόνα του πως περίπου είναι τα ποτήρια...
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
    Θανάσης
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣ_Τ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Φίλε μου πρώτον πρέπει να βάλεις φωτογραφία το μηχανισμό και όχι τα ποτήρια αλλά πια μάρκα μηχάνημα έχεις ο μηχανισμός είναι με πλαστικούς εξωλκοίς αν ναι δώσε τους ένα δόντι προς τη φορά που γυρνάνε όταν δίνουν ένα ποτήρι.
    Επίσεις τα ποτήρια που έχεις στη φωτογραφία είναι άσπρα έχεις δοκιμάσει τα καφέ είναι διπλής επίστρωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Νίκο μηχάνημα δεν έχω... Απλώς προσπαθώ να φτιάξω κάποιο αντίστοιχο μηχανισμό...
    Δέν έχω δει στο μηχάνημα πώλησης καφέδων πως λειτουργεί ο μηχανισμός γι αυτό δεν ξέρω...Έχω δει απλά με ποιόν τρόπο είναι τοποθετημένα τα ποτηράκια στο μηχάνημα....
    Μια ιδέα για το τι εννοώ μπορείς να πάρεις από την παρακάτω εικόνα...

    http://www.cupfillingmachines.com/re...rt_filling.jpg

    Απελευθερώνεται ένα ένα κυπελάκι και πέφτει στην τρύπα...

    Έχω βρει κάποιους τρόπους, αλλά ψάχνω τον ποιό απλό και αξιόπιστο...Το κακό είναι ότι μερικά ποτηράκια είναι κολλημένα μεταξύ τους και δεν ξεχωρίζουν εύκολα...

    Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Iωαννινα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Ενας μηχανισμος που εχω δει αλλα οχι σε αυτοματο τροφοδοτη ποτηριων ειναι ο εξης. Τα κυπελα μπαινουν σε μια κατακορυφη θηκη. Μ ενα εμβολο μικρο φρεναρεις τα κυπελα να μην πεφτουν. Κατω απο την οπη της θηκης ανεβαινει μια βεντουζα με ενα πολυ μικρο vacuum και σταματαει ελαχιστα πριν το κυπελο (οση ειναι αποσταση μεταξυ δυο κυπελων στη στοιβα). Οταν ανεβει η βεντουζα το εμβολο που συγκρατει τα κυπελα τα απελευθερωνει στιγμιαια. Τα κυπελα πεφτουν κι ακουμπανε στη βεντουζα. Το εμβολο ξαναενεργει και φρεναρει παλι τα κυπελα. Αυτη τη φορα ομως τα συκρατει στο προτελευταιο κυπελο κι οχι στο τελευταιο οπως πριν. Αρχιζει το vacuum και η βεντουζα αρχιζει να κατεβαινει τραβωντας το κυπελο και το απελευθερωνει μολις κατεβει στη βαση....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Πολύ καλός και αξιόπιστος τρόπος.... Τα ποτήρι που έχω εγώ είναι γύρω στα 9cm ύψος και θα πέφτει σε μια τρύπα όπως φαίνεται και στη φωτογραφία...Οπότε θα χρειαστώ έμβολο (με βεντούζα vacuum) με διαδρομή γύρω στους 9-10 πόντους.Συν το μήκος του σώματος του εμβόλου , χρειάζομαι γύρω στους 20-22 πόντους "χώρο" κάτω από την τρύπα, τον οποίο δεν έχω (είναι γύρω στους 10 πόντους)... Αυτό είναι ένα πρόβλημα... Θα δω πως μπορεί να λυθεί...
    Σ' ευχαριστώ για την ιδέα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Θανάση,

    κι εγώ δεν γνωρίζω πως λειτουργούν αυτοί οι μηχανισμοί. Στο εργοστάσιο υπάρχει αυτόματος πωλητής καφέδων κλπ αλλά τον συντηρεί η εταιρεία που τον έφερε. Τα πλαστικά πέφτουν μόνα τους με την βαρύτητα όταν τα ελευθερώσει ο μηχανισμός.

    Αλλά μια ιδέα που μου ήρθε φαίνεται στην εικόνα. Δείχνει να λειτουργεί και να είναι εύκολη στην υλοποίησή της. Και κολλημένα να είναι τα ποτήρια, τα πειράκια κατά την κίνησή τους τα ξεκολλάνε. Η κίνηση δεν είναι πλήρης περιστροφή αλλά κάποιες μοίρες. Ρίξε μια ματιά.

    gep58
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gep58 : 23-12-08 στις 00:42
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Γιώργο (gep58) , ευχαριστώ για την απάντηση....
    Το έχω δοκιμάσει αυτό που μου πρότεινες αλλά δεν καταφέρνει να ξεκολλήσει τα ποτηράκια. Δεν είναι τόσο το ότι είναι σφηνωμένα το ένα στο άλλο, όσο το ότι λόγω μαγνητισμού κολλάνε μεταξύ τους. Χρειάζεται ένας διαχωρισμός της τάξης των 6-8 χιλιοστών μεταξύ τους, για να απελευθερωθεί το τελευταίο...

    Καλύτερο αποτέλεσμα έχω με το σύστημα που φαίνεται στην εικόνα... Αποτελείται από 4 σωληνοειδή... Τα 2 συγκρατούν το τελευταίο ποτηράκι (δεν φαίνεται στο σχέδιο) , και τα δύο έχουν στην άκρη τους ένα κυλινδράκι το οποίο μπαινει σφήνα ανάμεσα στα ποτήρια και τα ξεχωρίζει... Εκείνη τη στιγμή ανοίγουν τα σωληνοειδή που συγκρατούν το τελευταίο ποτηράκι, το οποίο με τη σειρά του πέφτει... Μετά κλείνουν τα τελευταία, και ανοίγουν αυτά με τα κυλινδράκια, κ.ο.κ....

    Πρέπει να βρώ έναν τρόπο ώστε να περιορίσω τα σωληνοειδή σε 2...

    Ευχαριστώ και πάλι...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Θανάση,

    απ΄ ότι καταλαβαίνω το έχεις ψάξει το θέμα και ίσως να έκανες και αυτό που δείχνω στη φωτογραφία. Δες το και πες μου.
    Περιοχή: Φινλανδία - Ρόδος (τα καλοκαίρια)
    Δηλ τώρα βρίσκεσαι τόσο βόρεια; τυχερέ... !!!

    gep58
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣ_Τ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Φίλε μου στύλε μου μια διεύθυνση να σου στύλο κάτι περίπου 10 ευρώ το κουριερ θα δώσεις και θα κάνεις τη δουλειά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Γειά σου Νίκο,
    δυστυχώς βρίσκομαι στη Φινλανδία (-10 C είναι έξω), και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να παραλάβω κάτι με Courier εδώ (που μένω).... Σίγουρα πάντως έχεις κάτι συγκεκριμένο υπ' όψιν σου, σχετικά μ' αυτό που ψάχνω....Θα με βοηθούσε άν μου έδινες μιά ιδέα περί τίνος πρόκειται...
    Ο φίλος Γιώργος gep58 μου έστειλε μια καλή ιδέα την οποία θα δοκιμάσω όταν γυρίσω στο σπίτι....

    Σ' ευχαριστώ και να 'σαι καλά....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κόλλα Πλαστικών
    By navar in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-19, 01:52
  2. Εργαλείο κοπής πλαστικών κουτιών
    By rigas1 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-13, 11:30
  3. τροφοδότηση LED...
    By kobi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-11, 23:47
  4. Τροφοδότηση θερμοσιφώνου
    By ΗΝ1984 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-10, 21:14
  5. θάμπωμα πλαστικών ενισχυτή
    By npfirst in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-10, 06:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας