Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Πως να αδειάσω την μπαταρία του κινητού μου;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή Πως να αδειάσω την μπαταρία του κινητού μου;

    Επειδή η μπαταρία μου άρχισε να τα παίζει, λέω να την ξεφορτίσω και να την ξαναφορτίσω μπάς και στρώσει λίγο.

    Η μπαταρία μου έχει 3 επαφές. +,- και μία στη μέση που δεν ξέρω τι κάνει.

    Στις παλιές μπαταρίες έβαζα ένα λαμπάκι στο + και - και η μπαταρία άδειαζε κανονικά. Σ'αυτές τις καινούριες δεν γίνεται. Βάζω ένα λαμπάκι, ανάβει και μετα απο κανα 5λεπτο σβήνει. Υστερα η μπαταρία δεν δουλεύει και πρέπει να την βάλω μες το κινητό για να παρει μπρος..
    Σε μία μπαταρία είχα ξηλωσει όλο το πάνω μέρος οπου μέσα βρίσκόταν η πλακέτα και είχα βάλει απ'ευθείας το λαμπάκι στα στοιχεία της μπαταρίας. Όλα πήγαν ρολόι αλλά σε αυτή τη μπαταρία που έχω τώρα, δεν θέλω να ξηλώσω την πλακέτα.
    Υπάρχει τρόπος να την ξεφορτίσω?

    ΥΓ. Η μπαταρία είναι 1200mAh και είναι η bl-6f αν έχει σημασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    282

    Προεπιλογή

    Πόσο καιρό την έχεις αυτή τη μπαταρία;
    Μπορείς να υπολογίσεις περίπου πόσες φορές την έχεις φορτήσει;
    Την άδειαζες πριν την φορτήσεις; Την φόρτιζες μισογεμάτη; Την φόρτιζες κάθε μέρα;

    Αυτά τα στοιχεία αν τα εκφορτίσεις κάτω από περίπου 2.9Volt (Lithium polymer) ή 2.2 - 2.5Volt (Lithium ion - ποιο συχνές) μετά είναι για πέταμα, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν. (H BL-6F είναι Li-ion).

    Αν την έχεις πάνω από 2 χρόνια σου είναι πρακτικά άχρηστη και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.

    Ο μεσαίος ακροδέκτης είναι συνδεδεμένος με ένα thermistor. Χρησιμοποιείται για να διακόψει την φόρτηση το κύκλωμα φόρτησης σε περίπτωση υπερθέρμανσης της μπαταρίας. Το άλλο άκρο του thermistor είναι συνδεδεμένο συνήθως με το + της μπαταρίας. Τα στοιχεία του θερμίστορ αλλάζουν απο κατασκευαστή σε κατασκευαστή. συνήθως είναι γύρω στα 10k σε θερμοκρασία δωματίου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris Valis : 23-12-08 στις 02:18
    (|=|) ...to drive and control... (|=|)
    Εδώ το καλό σέρβις - άρφ άρφ

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    6-7 μήνες την έχω και την φορτίζω κάθε μέρα οπότε πες να είναι γύρω στις 200 φορτίσεις.
    Τις περισσότερες φορές την φορτίζω όταν είναι στη μέση περίπου κι αυτό γιατί δεν θέλω να μένω απο μπαταρία την δεύτερη μέρα.
    Κάποιες φορές το άφηνα ώρες ολόκληρες να φορτίζει και το χρησιμοποιούσα ως modem για να έχω ίντερνετ στο pc.
    Όταν την αγόρασα της έκανα 3 πλήρεις φορτίσεις και το άφησα και τις 3 μέχρι να κλείσει. Απο κει και πέρα κανονικά.

    Εντάξει δεν είναι και τραγικά τα πράγματα ακόμα αλλα βλέπω σε λίγο καιρό να θέλω μπαταρία γιατί όταν τραβάω πολύ ρεύμα (bluetooth, gps, τηλέφωνο, wifi), η μπαταρία (στο τέλος της πρώτης μέρας) απο τέρμα που είναι πέφτει στην μιά γραμμή. Μετα απο μερικά λεπτά επανέρχεται βέβαια..
    Είπα μήπως πάρει τα πάνω της με μια εκφόρτιση αλλά δεν ξέρω πως να την κάνω και απ'ότι μου λες, θέλει προσοχή για να μην καταστραφεί..

    ΥΓ. Την μπαταρία την πήρα απ'το ebay γύρω στα 5ευρά. Δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    Αυτά τα στοιχεία αν τα εκφορτίσεις κάτω από περίπου 2.9Volt (Lithium polymer) ή 2.2 - 2.5Volt (Lithium ion - ποιο συχνές) μετά είναι για πέταμα, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν. (H BL-6F είναι Li-ion).
    Εννοεις οτι απλα δεν την αναγνωριζει το κινιτο τηλεφωνο υποθετω,
    γιατι με μια μικρη "πατεντα" οι μπαταριες ακομη και με μηδενικη ταση φορτιζωνται απο το κινιτι τηλεφωνο με χρηση μπαταριων που κανονικα ειναι για την ανακυκλωση του "ΑΦΗΣ".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Τελικά τι να κάνω για να ψιλοστρώσει? Να την ξεφορτίσω ή όχι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    Καταρχην πρεπει να καταλαβεις τι γινεται !
    Δεν μπορεις να κανεις πληρη εκφορτιση σε μπαταρια για τι μετα το
    κινητο τηλεφωνο δεν θα την "βλεπει".
    Αυτο που σου εγαψα σε προιγουμενο μηνυμα εχει να κανει με την
    διαδικασια μπας και η μπαταρια τελικα μπορεσει να αποκτησει την ταση που ειναι απαρετητη για να να μπορει το κινιτο τηλ να την "βλεπει".
    εγω φιλε μου προτινω την εξις διαδικαισια :
    1) Φορτισε την τερμα.
    2) Ασε το κινιτο να σβησει απο μονο του.
    καντο για κανα δυο φορες και λογικα θα δεις αποτελεσματα.

    κατι ασχετο τωρα με το θεμα αναφορικα με τις γραμουλες και την ενδειξη καταστασης της μπαταριας θα σου πω οτι μεσα το κινιτο εχει ενα ελεκτη
    ρευματος και αυτος δινει την ενδειξη σε σχεση με το ρευμα που καταναλωνει το κινιτο εκεινη την στιγμη.Για παραδειγμα θα μπορουσε να εχει μια αντισταση με μετρηση της διαφορας τασης στα ακρα της ετσι ωστε με ενδειξη τασης μπαταριας και ενδειξη τασης στην αντισταση(ταση αναλογη με το ρευμα που διαρεει την αντισταση) να μπορει να δειξει την κατασταση της μπαταριας.
    Απο αυτα που εγραψα παραπανω θελω να πω οτι η ενδειξη που περνεις για την καταστασητης μπαταριας ειναι σχετικη και οτι αν ειναι η μπαταρια να ερθει στα καλα της πρεπει να κανεις αυτο που εργαψα .
    βεβαια αν καποιο παιδι βρει οτι εχω λαθος καπου ασ με διωρθωσει.
    Φιλικα Γιωργος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Το μεσαίο πίν είναι το BSI και επικοινωνεί με το τηλέφωνο. Μπορείς να βάλεις μια αντίσταση και να την αποφορτίσεις τελείως στα 0Βόλτ αν θέλεις. Η συσκευή θα την βλέπει κανονικά απλα θα πρέπει να περιμένεις να ανεβεί η τάση στα 3,1 βόλτ και άνω για να σου δείξει η συσκευή οτι φορτίζει, μέχρι τότε θα είναι σαν νεκρό. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι το έχω κάνει σε άπειρες μπαταρίες με αναλυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεσαίο πίν είναι το BSI και επικοινωνεί με το τηλέφωνο. Μπορείς να βάλεις μια αντίσταση και να την αποφορτίσεις τελείως στα 0Βόλτ αν θέλεις. Η συσκευή θα την βλέπει κανονικά απλα θα πρέπει να περιμένεις να ανεβεί η τάση στα 3,1 βόλτ και άνω για να σου δείξει η συσκευή οτι φορτίζει, μέχρι τότε θα είναι σαν νεκρό. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι το έχω κάνει σε άπειρες μπαταρίες με αναλυτή.
    Χμμμ, για πες μου, τι αντίσταση να βάλω και πόσα W?

    Δεν φοβάμαι καθόλου, έχω κι άλλη αν πάθει τίποτα αυτή και μπορώ να αγοράσω κι άλλη αν πάει κάτι στραβά. Δεν υπάρχει πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Χμμμ. Να σου πώ δεν έχω ιδέα, μπορείς να δοκιμάσεις μια 10Κ και να το αφήσεις για ώρες γύρω στα 1-2 βάτ. Θα το μετράς μέχρι να αδειάζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Ok θα το δοκιμάσω.
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταρία κινητού
    By panagism9 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-14, 18:34
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-12, 18:47
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 13:00
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-08, 16:11
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-06, 13:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας