Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: προενισχυτης ηχου(line) με την ecc83

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Χρονια πολλα φιλε whiz η ECC83 με 6,3ν στα νηματα το ρευμα ειναι 300mA
    με ταση 12,6ν 150mA οσο για το TL783 ανετα δουλευει με τασεις 350ν βεβαια μονο για λιγα mA εγω το εχω βαλει στον ενισχυτη που εχω φιαξει και χωρις προβλημα αλλα και το ελεκτορ το εχει βαλει σε κατασκευες με λυχιες αλλα και κατασκευαστες ενισχυτων το δουλευουν βεβαια μονο για την προενισχυση.
    Και παλι χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.
    Μπραβο γιαννη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Ενα κυκλωμα τροφοδοτικου που δουλευει το TL783 για τις προενισχυτριες λυχνιες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    χρόνια πολλά και καλή χρονιά thanos10...πολύ βοηθητικό το σχέδιο του τροφοδοτικού και φαίνεται καλή σχεδίαση...μάλιστα αν συνδυαστεί και με μια καλή ανόρθωση για τα νήματα πιστεύω ότι θα είναι τέλειο.....όμως επειδή δεν γνωρίζω από λυχνίες, η ecc83 μπορεί να δεχτεί στην άνοδο αυτή την τάση (315V) που βγάζει το τροφοδοτικό που ανέβασες???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Χρονια πολλα κωστα δες ενα κυκλωμα ιδιο περιπου με του γιαννη δεν υπαρχει προβλημα με την ταση εγω στον δικο μου ενισχυτη εχω το TL783 και τροφοδοτω τις προενισχυτριες EF86 & ECC83 η ταση παει στα 270ν στις ανοδους ο προενισχυτης του φιλου γιαννη ειναι απο τις ποιο καλες κατασκευες με λυχνιες παρουσιαζουν:
    Καλη γραμμικοτητα
    Πολυ χαμηλη παραμορφωση 0,01% για 1ν εξοδο απο 20ΗΖ-20ΚΗΖ
    Υψηλο συντελεστη ενισχυσης
    Χαμηλη συνθετη αντισταση εξοδου
    Να σου πω βρες εναν προενισχυτη με τραντζιστορ με τοσα λιγα υλικα να εχει αυτα τα χαρακτηριστηκα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    ok...αλλά για να παραγγείλω τα υλικά και να τον φτιάξω θα ήθελα να μου πει κάποιος ποιά λυχνία να χρησιμοποιήσω τελικά........την ecc82 ή την ecc83???....στο τελευταίο σχέδιο του Θάνου υπάρχει ένα κύκλωμα πανομοιότυπο με του Ιωάννη με την διαφορά ότι φοράει την ecc82...και ένα τελευταίο..στην τροφοδοσία λάμπα για ανόρθωση ή TL783..???

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για το TL783 ανετα δουλευει με τασεις 350ν βεβαια μονο για λιγα mA εγω το εχω βαλει στον ενισχυτη που εχω φιαξει και χωρις προβλημα αλλα και το ελεκτορ το εχει βαλει σε κατασκευες με λυχιες αλλα και κατασκευαστες ενισχυτων το δουλευουν βεβαια μονο για την προενισχυση.

    ok θα το εχω υποψιν μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    έχοντας λείψει για λίγο από το site λόγω διάφορων υποχρεώσεων που απαιτούσαν πολύ χρόνο....επανέρχομαι με ευχάριστα νέα....ολοκλήρωσα κι εγώ με επιτυχία την κατασκευή του προενισχυτή μου...πρόκειται για την πρώτη κατασκευή με λάμπες που δοκίμασα...η συσκευή λειτούργησε με την πρώτη προσπάθεια χωρίς κανένα τεχνικό πρόβλημα...αποδίδοντας μαγικό ήχο...τα όργανα είναι κατανεμημένα στο χώρο με απόλυτη τάξη...δεν σκεπάζει το ένα το άλλο...ο ήχος είναι κρυστάλλινος...ειδικά αυτές οι υψηλές...!!!...οι μεσαίες είναι όπως τις ήθελα...υπάρχουν όσο χρειάζεται και δεν ξύνουν τα αυτιά μου...οι χαμηλές είναι στιβαρές και απόλυτα ρεαλιστικές...θα μπορούσαν να ήταν λίγο πιο έντονες αλλά δεν πειράζει...το φάσμα συχνοτήτων είναι ευρύτατο και μετά από μισή ώρα συνεχούς λειτουργίας ο ήχος απλώνει και ρέει στους τείχους του δωματίου...παρακάτω θα δείτε και το τελικό κύκλωμα..το οποίο σχεδιάστηκε από audiocraftworks (www.audiocraftworks.gr) προκειμένου να ταιριάξει με τελικό ενισχυτή transistor......ως τελικός χρησιμοποιήθηκε ο smart kit No1077 (80Wrms)...θα ήθελα όμως να χρησιμοποιήσω κάποιον καλύτερο με λόγο σήματος/θόρυβο μεγαλύτερο από 83db (γύρω στα 105db είναι καλά πιστεύω)...καθώς ο υπάρχων τελικός πάντα φέρνει λίγους βόμβους στο μεγάφωνο ότι και να του βάλω σαν πηγή.....έχετε κάτι να προτείνετε..???..σκέφτηκα να τον συνδυάσω με επαγγελματικό MHdiffusion....ο προενισχυτής φορώντας αντιστάσεις metal film, πυκνωτές σήματος auricaps, toroidal μετασχηματιστή amplimo με η/μ θωράκιση και λάμπες NOS κόστισε περίπου 300ευρώ...όλα μαζί......
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    να σημειώσω επίσης προς αποφυγή παρεξηγήσεων...ότι στην τιμή που αναφέρω περιλαμβάνεται ποτενσιόμετρο ALPS blue velvet και κιτ 4 εισόδων με πλακέτα, περιστροφικό διακόπτη καλής ποιότητας και προέκταση για την πρόσοψη...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτης λαμπατος με ecc83 6L6
    By paraskevas3 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 20:05
  2. Προενισχυτης με λυχνιες εχει δημοσιευθει στο elektor εχει σχεδιαστει απο την experian
    By ΘΥΜΙΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 17:00
  3. ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΛΥΧΝΙΑΣ (12ΑΧ7 - ECC83)
    By DARG326 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-09, 00:16
  4. Προενισχυτής Phono με την ecc83
    By h@ris in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 01:36
  5. Ενισχυτης με λυχνιες ecl82+ecc83
    By xazopartalos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 16:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας