Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη djastral232
    Όνομα
    ME
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς
    Μηνύματα
    108

    Exclamation Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED

    Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

    Αρχικά, θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός (Προγραμματιστής είμαι) και ότι γνώσεις έχω είναι απ' το Λύκειο και από μερικά μαθήματα που έκανα στη σχολή μου.

    Πρώτον, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς από εσάς τι είναι αυτό το μαύρο που φαίνεται στο κύκλωμα των εικόνων που επισυνάπτω (3led_flasher_down.jpg, 3led_flasher_up.jpg). Η λειτουργία του κυκλώματος είναι να αναβοσβήνει 3 LED διαφορετικού χρώματος διαδοχικά. Την 1η φορά με αργό ρυθμό και τη 2η με γρήγορο. Επίσης, αν δείτε τη 2η φωτογραφία, μου κάνει εντύπωση που στο κύκλωμα δεν διακρίνεται κανένα στοιχείο (αντίσταση ή πυκνωτής ή τρανζίστορ ή κάποιος timer πχ NE555), ώστε να αναβοσβήνουν τα LED. Γνωρίζω ότι υπάρχουν LED που αναβοσβήνουν από μόνα τους (το πως δεν το γνωρίζω), αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν αναβοσβήνουν όλα μαζί, αλλά το καθένα ξεχωριστά. Μπορείτε να καταλάβετε απ' τις φωτό του κυκλώματος πως γίνεται αυτό;

    Δεύτερον, θέλω να φτιάξω μια πλακετίτσα η οποία θα τροφοδοτείται από 220VAC (ΔΕΗ) και εναλλακτικά θα αναβοσβήνει δυο διαφορετικές συστοιχίες από LED. To συγκεκριμένο είναι για ένα χριστουγεννιάτικο αστέρι που έχω στην αυλόπορτα, αλλά το δικό του (αρχικό) κύκλωμα κάηκε επειδή πέρασε νερό, λόγω βροχής. Την πλακέτα την πέταξα, καθώς ήταν τόσο χάλια που δεν μπορούσα να διακρίνω το σχεδιασμό της πίστας.
    Έχω βρει στο Ίντερνετ διάφορα κυκλώματα που αναβοσβήνουν 2 LED διαδοχικά, τα οποία κάνουν χρήση είτε ενός NE555 timer ή ΝΡΝ τρανζίστορ και RC, αλλά τροφοδοτούνται από 9-12VDC. Σχεδιάζοντας το κύκλωμα στο Electronics Workbench v.5.12 δουλεύει για τα 12VDC, αλλά για τα 220VAC μου βγάζει σφάλμα προσομοίωσης. Έχω επισυνάψει τις εικόνες των κυκλωμάτων. Πιστεύετε ότι θα δουλέψουν για τα 220VAC, άσχετα απ' ότι λέει το πρόγραμμα, ή θα καούν αυτά ή τα στοιχεία; Αν όχι, τι τροποποιήσεις χρειάζονται; Δυστυχώς, δεν μπορώ να μετρήσω πόσα είναι τα LED μέσα στο αστέρι, αν αυτό παίζει ρόλο στο κύκλωμα.

    Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω για έναν αρχάριο ποιο πρόγραμμα (ή συνδυασμός προγραμμάτων) είναι πιο φιλικό και εύχρηστο να χρησιμοποιεί ώστε να σχεδιάζει ένα κύκλωμα, να κάνει την προσομοίωση και μετά το ίδιο το πρόγραμμα (ή κάποιο άλλο) να του το μετατρέπει σε σχέδιο για PCB;
    Έχω κατεβάσει τα Eagle Editor 5, Electronics Workbench 5.12, ExpressSCH/PCB, FreePCB, PCB123, PCBArtist και Τina, αλλά κανένα από αυτά δε με βοήθησε. Επίσης, έχω και το Circuit Wizard demo το οποίο σε συνδιασμό με το PCB Wizard είναι ότι καλύτερο βρήκα, αλλά δεν το βρίσκω "σπασμένο" (έχω μόνο το PCBWizard). Αν κάποιος το έχει και επιθυμεί να μου το δώσει θα του ήμουν ευγνώμων.

    Ζητώ συγνώμη για την έκταση του παρόντος post, αλλά είναι κάποιες απορίες (πιθανώς και ανόητες) που έχω. Μου αρέσουν πολύ τα ηλεκτρονικά και τα gadgets που βλέπω εδώ και θα ήθελα με την πολύτιμη βοήθειά σας να ξεκινήσω τα πρώτα μου βήματα.

    Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

    Πολλές ευχές & Χρόνια πολλά.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη djastral232 : 26-12-08 στις 18:27

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη skkostas
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Xρονια πολλά και σε εσένα φιλε μου και καλός ήλθες και στο forum...

    Mια ερώτηση που ακριβώς είναι οι φωτογραφίες, μετά ποσα led θες να τροφοδοτήσεις?? έχω ένα σχέδιο αλλα δεν είναι τελειωμένο περιμένω τον M/T αλλα αυτό που έχω εγώ είναι για σταθερά 120 led δηλαδή να ανάβουν όλα μαζί χωρίς να "παίζουν"

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη djastral232
    Όνομα
    ME
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    skkostas,

    έχω ανεβάσει τις φωτό με το κύκλωμα που αναβοσβήνει τα 3 LED και αυτές που βρήκα στο Internet για τα 2. Όπως προανέφερα δεν γνωρίζω πόσα είναι τα led, καθώς είναι μέσα στο αστέρι και δεν φαίνονται καθαρά. Θα κάνω όμως μια προσπάθεια να τα μετρήσω και θα σας πω αν βγάλω άκρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη skkostas
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτον, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς από εσάς τι είναι αυτό το μαύρο που φαίνεται στο κύκλωμα των εικόνων που επισυνάπτω (3led_flasher_down.jpg, 3led_flasher_up.jpg). Η λειτουργία του κυκλώματος είναι να αναβοσβήνει 3 LED διαφορετικού χρώματος διαδοχικά. Την 1η φορά με αργό ρυθμό και τη 2η με γρήγορο. Επίσης, αν δείτε τη 2η φωτογραφία, μου κάνει εντύπωση που στο κύκλωμα δεν διακρίνεται κανένα στοιχείο (αντίσταση ή πυκνωτής ή τρανζίστορ ή κάποιος timer πχ NE555), ώστε να αναβοσβήνουν τα LED. Γνωρίζω ότι υπάρχουν LED που αναβοσβήνουν από μόνα τους (το πως δεν το γνωρίζω), αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν αναβοσβήνουν όλα μαζί, αλλά το καθένα ξεχωριστά. Μπορείτε να καταλάβετε απ' τις φωτό του κυκλώματος πως γίνεται αυτό;
    για τις 2 πρώτες φωτογραφίες πρέπει να είναι 555SMD η μικρόελεκτής (pic) σίγουρα όμως θα σου πούνε οι ποιο ειδική στο θέμα Βλέπε DT200...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερον, θέλω να φτιάξω μια πλακετίτσα η οποία θα τροφοδοτείται από 220VAC (ΔΕΗ) και εναλλακτικά θα αναβοσβήνει δυο διαφορετικές συστοιχίες από LED. To συγκεκριμένο είναι για ένα χριστουγεννιάτικο αστέρι που έχω στην αυλόπορτα, αλλά το δικό του (αρχικό) κύκλωμα κάηκε επειδή πέρασε νερό, λόγω βροχής. Την πλακέτα την πέταξα, καθώς ήταν τόσο χάλια που δεν μπορούσα να διακρίνω το σχεδιασμό της πίστας.
    Έχω βρει στο Ίντερνετ διάφορα κυκλώματα που αναβοσβήνουν 2 LED διαδοχικά, τα οποία κάνουν χρήση είτε ενός NE555 timer ή ΝΡΝ τρανζίστορ και RC, αλλά τροφοδοτούνται από 9-12VDC. Σχεδιάζοντας το κύκλωμα στο Electronics Workbench v.5.12 δουλεύει για τα 12VDC, αλλά για τα 220VAC μου βγάζει σφάλμα προσομοίωσης. Έχω επισυνάψει τις εικόνες των κυκλωμάτων. Πιστεύετε ότι θα δουλέψουν για τα 220VAC, άσχετα απ' ότι λέει το πρόγραμμα, ή θα καούν αυτά ή τα στοιχεία; Αν όχι, τι τροποποιήσεις χρειάζονται; Δυστυχώς, δεν μπορώ να μετρήσω πόσα είναι τα LED μέσα στο αστέρι, αν αυτό παίζει ρόλο στο κύκλωμα.
    τώρα για το δεύτερο που θες να κανεις γιατί δεν βάζεις έναν M/T PCB στα 12V / 1VΑ
    και μια γέφυρα ανόρθωσης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Πρωτον, αυτο που εχεις ειναι κατασκευη με custom made embedded IC που κανει την συγκεκριμενη δουλεια και μονο! το μαυρακι που λες, ειναι απλα επικαλυψη στο τσιπ σιλικονης που ειναι σε μορφη wafer βαλμενο, και ετσι το "προστατευει" απο υγαρσιες, σκουπιδια κλπ... Δεν ειναι καποιο ετοιμο εμποριου που θα το βρεις...
    Δευτερον, ασε καλυτερα τους σχεδιασμους και ειδικα οταν ηδη απο υγρασια στα εφτυσε κατι εργοστασιακ φτιαγμενο. Προσωπικα δεν θα συνιστουσα τιποτα που θα δουλευε στα 230VAC και θα το εβαζες στην εξωπορτα σου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    στις φοτο που βαζεις αυτη η μαυρη κουκιδα δεν ειναι τπτ αλλο απο ενα ενσωματομενο chip... τωρα το αν ειναι 555 (πραγμα απιθανο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να κανει ενα 555 ολα οσα λες) η αν ειναι μΕ δεν υπαρχει τροπος να το βρουμε... οσο για προγραμμα τι να σου πω... εμενα το eagle ευκολο μου φανικε απο την πρωτη φορα που το ειδα.. βεβαια δεν ειχε εξομιωση..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη djastral232
    Όνομα
    ME
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    o RFXpert με μπέρδεψε...
    Δευτερον, ασε καλυτερα τους σχεδιασμους και ειδικα οταν ηδη απο υγρασια στα εφτυσε κατι εργοστασιακ φτιαγμενο. Προσωπικα δεν θα συνιστουσα τιποτα που θα δουλευε στα 230VAC και θα το εβαζες στην εξωπορτα σου...
    Δεν ήταν από την υγρασία. Μπήκε νερό μέσα. Όταν άνοιξα το κουτάκι η πλακέτα κολυμπούσε στο νερό...! Και αυτό επειδή λανθασμένα δεν το κάλυψα εγώ με κάτι.

    Δηλαδή, μου λες να μην την φτιάξω...;

    Και κάτι άλλο. Απ' όσο είχα παρατηρήσει, δεν υπήρχε κάποιος μετασχηματιστής. Τα μόνα που είδα στην πλακετίτσα (σχεδόν 4x4cm) ήταν πυκνωτής, τρανζίστορ και αντιστάσεις και ένα μαύρο κουτάκι με 3 ποδαράκια αν θυμάμαι καλά. Δεν νομίζω αυτό να ήταν Μ/Τ. Τι στην ευχή...Υπάρχουν και τόσο μικροί...;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη djastral232
    Όνομα
    ME
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Έφτιαξα ένα κυκλωματάκι στο Electronics Workbench το οποίο αναβοσβήνει εναλλακτικά δύο διαφορετικές συστοιχίες από LED. Αυτό είναι που θέλω να φτιάξω με τη διαφορά ότι θέλω να παίρνει 220VAC αντί 12VDC.

    Επίσης, έφτιαξα και ένα άλλο κύκλωμα με εναλλασσόμενη τάση για να δοκιμάσω τι γίνεται στην εν λόγω περίπτωση, αλλά το LED αναβοσβήνει συνέχεια (αντί να παραμένει σταθερό) και το θεωρώ λογικό αφού είναι εναλλασσόμενο το ρεύμα. Σωστά;

    Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής:

    Τι τροποποιήσεις χρειάζονται να κάνω στο 1ο κύκλωμα ώστε να παίρνει είσοδο 220VAC; Πρέπει να συνδυαστούν τα δυο κυκλώματα και αν ναι πως;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ωραια αφου σου δουλευει να 12v και οπως λες εισαι αρχαριος ποιο ασφαλες για σενα δεν ειναι να βαλεις ενα πακακι που να σου δινει 12βολτ μεσα στο σπιτι και αντι να στελνεις 220v εξω (που πιθανος να το κανεις με προεκταση) να στειλεις τα 12v?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη djastral232
    Όνομα
    ME
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Nemmesis, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ωστόσο δεν με βολεύει αυτή η προσέγγιση. Θέλω το κύκλωμα να δέχεται 220VAC.
    (Έχω πρίζα δίπλα στην αυλόπορτα και δεν χρησιμοποιώ επέκταση).

    Επίσης, συγχωρέστε με, αλλά μου προέκυψαν ακόμη κάποιες απορίες.

    Όταν συνδέω μερικά LED (είτε εν σειρά ή παράλληλα) απευθείας στα 220VAC γιατί καίγονται;
    (Έχω δοκιμάσει και με αντίσταση 1ΚΩ, αλλά τότε δεν κάηκαν αλλά και δεν άναψαν. Με μικρότερη αντίσταση φοβήθηκα να δοκιμάσω να μην τα ξανακάψω).

    Ακόμα, γιατί σύμφωνα με το προηγούμενο κύκλωμα των 220VAC το LED αναβοσβήνει; Πως μπορεί να σταθεροποιηθεί;

    Αντιθέτως, τα κοινά χριστουγεννιάτικα λαμπάκια συνδέονται απευθείας στα 220VAC (μόλις το τσέκαρα) και λειτουργούν μια χαρά.
    Μάλιστα, έβγαλα μια 10άδα από αυτά και τα σύνδεσα σε μια 9V μπαταρία και ίσα ίσα που αχνόφεγγαν (λογικό...).
    Ποια η διαφορά επομένως σε LED και λαμπάκι; (Τεράστια ε; )
    Το LED θέτει κάποιους περιορισμούς στα κυκλώματα;

    Τελικά τι μου προτείνετε να κάνω με το κύκλωμα; Μπορεί να τροποποιηθεί για 220VAC;
    Αν αντικαταστήσω τα LED με κοινά χριστουγεννιάτικα λαμπάκια θα βολεύει ώστε να λειτουργήσει στα 220VAC ή πρέπει να αλλαχθούν κάποια στοιχεία, ώστε να μην καούν και ποια;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για ένα κύκλωμα!
    By Kwstas_A in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 15:56
  2. ερωτήσεις για κύκλωμα Automatic Emergency Light
    By jimacid in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-11, 02:59
  3. Θεωρητικές ερωτήσεις για ένα κύκλωμα ήχου
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-10, 00:07
  4. Πώς να φτιάξω ένα κύκλωμα με δύο 7 Segment LED? HELP!!!!
    By Chris K. in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 11:20
  5. Βοήθεια για ένα κύκλωμα
    By gantonakis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 23:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας